Nejlepší bazénové vysavače 2024 – recenze, test, srovnání

Pokud máte to štěstí a máte ve své zahradě bazén, pak vás určitě bude zajímat, jak se starat o to, aby voda v něm byla, co možná nejčistší. Udržet čistou vodu je pro koupání ve vašem bazénu nezbytné a bazénový vysavač vám může výrazně pomoci. Umíte si však toho pomocníka do bazénu vybrat?

Jak vybrat bazénový vysavač?

Nezáleží na tom, jestli máte bazén nadzemní nebo bazén zapuštěný do země, čistá voda v něm je vždy základ. Během častého koupání se vlivy počasí i okolního prostředí do vody dostávají nečistoty, které plavou na hladině nebo se usazují na dně bazénu.

Bazénová chemie a ani filtrace si se všemi nečistotami neporadí. Pokud se však nečistoty z bazénu neodstraní a usazují se na jeho dně, kvalita vody degraduje a i vizuálně je kvalita vody zřetelně ovlivněna. Na řešení tohoto problému je zde právě bazénový vysavač.

Nejlepší bazénové vysavače

Názov Hodnotenie Detail
Intex 28001 Auto Pool Cleaner   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Hayward AquaVac 250Li   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Planet Pool Orca 50   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Dolphin E10   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Intex 28628   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt

Bazénové vysavače – recenze

Majitelé bazénů se bez bazénového vysavače neobejdou. Pomáhá jim udržovat vodu v bazénu čistou, aby ji mohli využívat po celou koupací sezónu. Vysavačů do bazénu je opravdu hodně, nejen typů (plně automatické, poloautomatiké, ruční vysavače), ale i značek (Zander, Intex, Marimex, Zodiac, Mavix, Intel atd.). Abychom vám výběr bazénového vysavače usnadnili co nejvíce, připravili jsme pro vás recenze oblíbených modelů. Budeme rádi, pokud využijete komentáře pod článkem a podělíte se o své zkušenosti s bazénovými vysavači.

Typy bazénových vysavačů

Kdyby byl na výběr jen jeden typ, volba by byla možná mnohem jednodušší. Dnes však máte na výběr od klasických manuálních přes poloautomatické až po inteligentní robotické vysavače, které udělají vše za vás.

 • Manuální (ruční) bazénové vysavače
 • Poloautomatické bazénové vysavače
 • Automatické (robotické) bazénové vysavače

Ruční bazénový vysavač

Manuální nebo ruční bazénový vysavač je velmi populární u menších nadzemních bazénů. Často jde o nafukovací nebo pevné bazény menších rozměrů. Tyto vysavače jsou napájeny na samotnou kartušovou nebo pískovou filtraci bazénu. Tah vysavače a jeho celkový výkon není nijak ohromující. Hlavice vysavače je připevněna na teleskopickou tyč a vysavačem procházíte po dně a stěnách vysavače. Pohyb by měl být plynulý a pomalý, aby se nečistoty příliš nezvířily.

Ruční bazénový vysavač

Existují i ​​verze manuálních vysavačů, které jsou poháněny akumulátory, stále jsou napojeny na filtraci bazénu, ale mají vlastní zdroj energie. Výkon a tah vysavače je tak lepší a filtrace je tak účinnější.

Výhody

 • Cenová dostupnost
 • Nízká náklady na údržbu
 • Efektivita

Nevýhody

 • Časově náročné
 • Fyzicky namáhavé

Poloautomatický bazénový vysavač

Tento druh vysavače má oproti klasickému manuálnímu vysavači nesporné množství výhod. Především šetří váš čas a energii. Pohybuje se totiž sám bez vaší výraznější pomoci. Podobně jako ruční bazénový vysavač i poloautomatický je napájen na filtraci bazénu. Je však určen pro střední a větší bazény s plochými stěnami.

Poloautomatický bazénový vysavač

Vysavač se dokáže po dně pohybovat sám a po nárazu do zdi se vybere jiným směrem. Procentuálně zvládne vyčistit až 80 procent plochy bazénu. Většina nemá vlastní čerpadlo ani filtr, ale jeho efektivita je poměrně vysoká. V případě, že má poloautomatický vysavač vlastní filtr, potřebné je dbát na to, aby byl častěji vyprazdňován, jinak snižuje průtok vody. Rohy a případné záhyby kolem stěn je lepší dočistit manuálně. Důležitá již při tomto druhu vysavače je i délka hadice, aby se dokázal vysavač dostatečně v prostoru bazénu pohybovat.

Výhody

 • Šetří čas
 • Pohybuje se bez pomoci
 • Cenově výhodný
 • Poradí si i s většími nečistotami
 • Lepší sací tah
 • Vysaje i ploché stěny bazénu

Nevýhody

 • Je třeba dočistit části bazénu (rohy, záhyby, odtoky, trysky)

Automatický bazénový vysavač

Pokud chcete v rámci péče o vodu v bazénu dosáhnout úplný vrchol a zároveň si zajistit požadovaný komfort, robotický vysavač je něco pro vás. V tomto segmentu jde o absolutní špičku. Pracuje bez vaší pomoci, samostatně a jediné, co musíte udělat, je vložit jej do vody. Takové vysavače jsou autonomní a nezávislé. Mají vlastní motor, pohon, čerpadlo i filtrační mechanismus. Mají sběrnou nádobu nebo filtrační vak, kde zachycují všechny větší i menší nečistoty, které nezachytí bazénový filtr.

Automatický/robotický bazénový vysavač

Automatický vysavač slouží i jako prevence proti znečištění. Můžete ho do bazénu dát v noci a on se postará o všechny nečistoty v bazénu včetně stěn bazénu. Snižuje rovněž nutnost používání bazénové chemie (chlor). Důležité je při výběru jednotlivého modelu zvažovat rozměry bazénu, průtok vody a další funkce. Důležité je v rámci údržby vyčistit filtr a filtrační sáček či nádobu. Stačí ho vypláchnout a nechat osušit. Nezapomínejte na to, aby nečistoty ve vysavači nezaschly. Některé špičkové modely jsou dodávány s dálkovými ovladači.

Výhody

 • Komfort používání
 • Čistí i těžko dostupná místa
 • Vysává stěny
 • Zvládne velké i malé nečistoty
 • Samostatné čerpadlo
 • Vysoký sací výkon
 • Šetří čas
 • Šetří energii

Nevýhody

 • Dražší varianta
 • Častější údržba filtru a filtračního sáčku
 • Připojení k elektrickému zdroji

Speciální tlakové vysavače do bazénu

Specifickou kategorii jsou bazénové vysavače, jejichž čištění funguje nikoliv na základě sacího výkonu, ale tlaku a podtlaku vody. Připojené mohou být k čerpadlu bazénu, ale lepší je, pokud mají samostatné a výkonnější čerpadlo. Takové vysavače se používají v případě odolných nečistot nebo rozsáhlejšího znečištění bazénu.

Tlakový vysavač do bazénu

Důležité je u tohoto druhu vysavače vytvořit v hadicích dostatečný tlak. Tlakový vysavač totiž využívá právě tlak vody, aby nečistoty odstraňoval. Ty následně putují do filtračního sáčku. Hlavní rozdíl je právě v tom, že vysavač se sice pohybuje náhodně, ale nefunguje jen na principu samotného tahu, ale na tlakovém vedení.

Výhody

 • Vysoká efektivita čištění
 • Plně automatická funkčnost
 • Samostatný filtrační sáček

Nevýhody

 • Potřeba instalovat samostatné čerpadlo
 • Nákladnější varianta
 • Potřeba pravidelné údržby

Důležité jsou rozměry bazénu

Právě rozměry bazénu jsou při výběru rozhodující. Nejde tak ani o to, zda máte bazén nadzemní nebo zabudovaný. Podstatné je, jaký bazénový vysavač se vám vyplatí v něm mít. Levné ruční bazénové vysavače budou s přehledem stačit pro bazény s menším objemem. Nafukovací nebo nadzemní bazeny s konstrukcí. Zde vám z času pravidelná údržba tolik neukrojí. Při středních či větších bazénech byste již měli uvažovat nad poloautomatickým nebo robotickým bazénovým vysavačem.

Důležité je to především z důvodu pravidelné údržby a rovněž z hlediska času a komfortu. Přece jen z praktických důvodů je obstarat si robotický bazénový vysavač v případě bazénu s větším objemem mnohem výhodnější, než trávit hodiny a hodiny ručním vysáváním. V případě větších bazénů je třeba systematické čištění, aby byla zachována potřebná kvalita vody. Samozřejmě, za komfort si je třeba nejednou i připlatit.

Druh a stupeň znečištění

Bazénový vysavač mnoho lidí začne řešit až tehdy, když si všimnou, že bazénová chemie všechny problémy neřeší. Jedna věc jsou nečistoty na hladině, které vylovíte síťkou, ale v případě usazených nečistot síťka, bazénová filtrace a ani chemie nemusí účinkovat. Vybírejte tedy vysavač, který bude vyhovovat potřebám vašeho bazénu. Existují výkonnější i méně výkonnější vysavače. Takové ruční vysavače si s příliš usazenými nečistotami neporadí. Automatické či poloautomatické robotické vysavače si poradí s menšími i většími částečkami nečistot. S dlouhodobě usazenými nečistotami si nejlepší pořadí tlakový bazénový vysavač.

Čištění bazénu pomocí bazénového vysavače

Filtrace vysavače

Při výběru bazénového vysavače je podstatným parametrem i filtrace. Manuální a poloautomatické vysavače jsou obvykle napájeny na klasický filtrační oběh bazénu, a tedy při čištění využívají bazénový filtr. Některé poloautomatické jsou vybaveny samostatným filtrem, který je třeba častěji čistit. U manuálních je to vždy písková nebo kartušová filtrace bazénu. Automatické vysavače mají vlastní filtrační oběh i samostatné čerpadlo, čímž je zajištěn dostatečný stupeň filtrace i adekvátní sací výkon.

Písková bazénová filtrace Bestway nebo Intex? Nejlepší je s ohřevem

Písková bazénová filtrace Bestway nebo Intex? Nejlepší je s ohřevem

Pokud jste si právě pořídili bazén, vězte, že chemickými prostředky dokážete vodu vyčistit jen na cca 20 %. Zbývajících 80 % čistoty za vás vyřeší vhodně zvolená filtrace. Těch je však několik druhů s různým účinkem a výkonem, poradíme vám proto, která z nich se hodí právě pro váš... Přečíst článek

Další parametry

Při výběru mohou ovlivňovat ještě i tyto další parametry. Především při poloautomatických a automatických bazénových vysavačů si všímejte další parametry.

 • Délka teleskopické tyče – tento parametr se týká manuálních robotických vysavačů. Z praktického hlediska je nejlepší, pokud má tyč, co největší dopad. Délka dosahuje od 1,5 až po 5 metrů.
 • Objem přefiltrované vody – uvádí se u automatických vysavačů a informuje uživatele o tom, jak výkonné je samotné čerpadlo, a tedy jaký je průtok vody. Parametr se udává v metrech krychlových nebo litrech za hodinu.
 • Délka kabelu – ačkoliv je pravdou, že čím delší kabel je, tím je větší riziko jeho zamotání, na druhé straně však delší kabel znamená, že vysavač není nijak limitován.
 • Akumulátor – u některých automatických či poloautomatických vysavačů máte na výběr využívat i jiný než čistě elektrický pohon. Výkon akumulátoru je model od modelu jiný.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Majitelé bazénů považují bazénový vysavač za skvělého pomocníka. Čištění bazénu je s ním jednoduché a účinné. Ohledně bazénových vysavačů máte stále řadu otázek. Návod, jak vybrat, je jedna věc, realita druhá. Vaše dotazy jsme se rozhodli zodpovědět, abychom vám při výběru ještě více pomohli. Pokud jste nedostali odpověď na vše, použijte komentáře pod článkem. Vaše dotazy zodpovíme co nejdříve.

Mám velký bazén, ale bez filtrace. Jaký vysavač mohu použít?

Na čištění velkých bazénů jsou vhodné robotické vysavače. Při výběru takového vysavače si třeba uvědomit, zda chcete vysávat pouze dno nebo i stěny bazénu. Při čištění velkého bazénu vám takový vysavač výrazně ušetří čas.

Při jaké nejnižší teplotě mohu používat robotický vysavač?

Ak jste se rozhodli pro automatický bazénový vysavač, třeba při výběru zohlednit i doporučenou nejnižší teplotu vody. Teplota vody by neměla být nižší než cca 15 °C. Závisí to však od výrobce a konstrukce vysavače.

Jak často je třeba čistit dno bazénu?

Obvykle to bývá cca jednou za 14 dní. Pokud je však bazén na pohled špinavý, můžete jej samozřejmě čistit i častěji. Chcete-li bazén čistit co nejméně, vždy ho po jeho použití zakryjte bazénovou plachtou.

Vaše hodnocení:
(89.6%)
Datum publikování: 31.03.2020
Datum poslední aktualizace: 27.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek