Písková bazénová filtrace Bestway nebo Intex? Nejlepší je s ohřevem

Pokud jste si právě pořídili bazén, vězte, že chemickými prostředky dokážete vodu vyčistit jen na cca 20 %. Zbývajících 80 % čistoty za vás vyřeší vhodně zvolená filtrace.

Bazénový vodní filtr

Těch je však několik druhů s různým účinkem a výkonem, poradíme vám proto, která z nich se hodí právě pro váš bazén a na co při jejím výběru nezapomenout.

Nejlepší pískové bazénové filtrace

Nejlepší kartušové bazénové filtrace

Základem je filtr a čerpadlo

Bazénový filtrační systém je v podstatě tvořen uzavřeným okruhem, který čistí vodu z bazénu a očištěnou ji vrací zpět. Skládá se z těchto částí:

  • Filtr – jde o vodotěsnou nádrž, která obsahuje filtrační kartuši nebo materiál zabezpečující samotné zachytávání nečistot.
  • Čerpadlo – má na starosti nasávání znečištěné vody z bazénu, její protlačování přes filtr a návrat již vyčištěné vody do bazénu. Může být jednofázové s připojením do klasické 230 V zásuvky nebo napevno, výkonnější čerpadla bývají 3-fázové a vyžadují tedy 3-fázový přívod el. energie.
  • Skimmer – zařízení na zachytávání nečistot z hladiny vody. Skimmer bývá umístěn na jedné ze stěn bazénu, může být buď pevně zabudovaný, nebo závěsný. Je vybaven i sítkem, resp. košíkem na zachycování velkých nečistot (stébla trávy, listy apod.).
  • Potrubí – propojuje jednotlivé prvky filtračního sytému. Nejčastěji bývá vyhotovené z plastu, při nafukovacích bazénech jsou jednotlivé trubky ohebné pro snadnější manipulaci.
  • Vratná tryska – proudí přes ni vyčištěná voda zpět do bazénu.
  • 4-cestný ventil – na pískové filtraci umožňuje navolit několik režimů provozu. Základem je standardní filtrování, pomocí zpětného proplachu filtr vyčistíte, čistící výplach zase odstraní rozvířený písek do odpadu a čtvrtá poloha umožní zazimování filtrace mimo sezóny.
  • 6-cestný ventil – oproti čtyřcestných ventilů disponuje funkcí vyprazdňování bazénové vody mimo filtr do odpadu nebo jinde a funkcí úplného uzavření ventilu.
  • Manometr – ukazuje tlak vody vstupující do filtru. Příliš vysoký tlak znamená, že filtr je znečištěný nebo ucpaný a měli byste ho vyčistit, případně vyměnit filtrační médium.
  • Elektroinstalace filtračního systému – skládá se zpravidla z rozvodné skříňky, pomocí které je čerpadlo napevno připojeno k elektroinstalaci domu. Může obsahovat jistící, případně ochranné prvky (proudový chránič) či např. i časovač nebo další obvody, které spustí filtraci v požadovaném čase nebo při požadované teplotě vody.

Důležitá je účinnost i rychlost

Účinnost filtrace se udává podle toho, jak velké nečistoty dokáže odstranit. Slouží k tomu jednotka mikron, což je v podstatě jen jiný název pro mikrometr. Jde o 1 tisícinu milimetru, tedy 1 miliontinu metru. Pro srovnání, průměr lidského vlasu je cca 50 mikronů, částice prachu v domácnosti měří cca 4 mikrony a bakterie cca 2 mikrony.

Kartušový bazénový filtr na vodní hladině

Dalším důležitým parametrem je průtok, tedy rychlost filtrace. Výrobci tento parametr specifikují v m3/h nebo v l/h, přičemž platí, 1 m3/h = 1 000 l/h. Pro dostatečně čistou vodu ve vašem soukromém bazénu by měl být filtrační systém schopen přefiltrovat celý objem bazénu každých 6 – 8 h při běžném provozu a každé 3 – 4 h při intenzivním používání během nejžhavějších dní.

Příklad výpočtu potřebné rychlosti filtrace:

Nadzemní bazén Marimex Florida 4,57 × 1,32 m

Využitelný objem bazénu podle výrobce: 21 000 l = 21 m3

Potřebná rychlost filtrace při běžném provozu: 21 m3/8 h = 2,62 m3/h

Potřebná rychlost filtrace při najnintenzívnejšej provozu: 21 m3/3 h = 7 m3/h

V praxi byste měli hodnotu přizpůsobit intenzitě používání bazénu. Pokud máte děti nebo časté návštěvy, volte spíše čerpadlo, které zvládne i nejintenzivnější provoz.

Kartušová bazénová filtrace

Hodí se spíše k menším bazénem, ​​ve velkých není příliš efektivní, protože dovoluje pomalejší průtok vody – cca 1 – 6 m3/h.

Kartušový filtr se skládá z vodotěsné nádržky, v níž je umístěna filtrační kartuše – jde o plastový válec, na kterém je připevněna filtrační vložka, nejčastěji z polyesteru. Takový filtr dokáže bazénovou vodu zbavit nečistot s velikostí 10 – 20 mikronů.

Kartušová bazénová filtrace

Nevýhodou kartušového filtru je, že se rychle zanáší nečistotami. Čistící proces je trochu komplikovanější než u pískové filtraci. Filtr musíte vybrat z filtrační nádrže a očistit proudem vody ze zahradní hadice (vysokotlaké čističe raději nepoužívejte, abyste filtr nepoškodili). Cca dvakrát za sezónu budete muset použít chemický roztok na čištění filtrů.

Kartušový filtr neumožňuje přímé připojení bazénového vysavače. El. příkon čerpadla v takovém systému je do 100 W, životnost filtru je 2 – 3 sezóny.

Písková bazénová filtrace

Na rozdíl od kartušové je dražší a výkonnější – dokáže tedy dostatečně rychle filtrovat vodu i ve větších bazénech. V praxi se setkáte s modely od 3 m3/h až po více než 20 m3/h pro skutečně obrovské bazény.

Skládá se z filtrační nádrže, která je naplněna křemičitým pískem – přes ten čerpadlo protlačuje vodu. Hrany písku jsou dostatečné drsné na to, aby zachytily nečistoty s velikostí 20 – 50 mikronů a větší – oproti kartušové filtraci je tedy písková méně účinná, což znamená více bazénové chemie.

Písek se časem opotřebovává, protože jeho hrany se obrušují a vyhlazují, takže po nějakém čase nedokáže už nečistoty zachytit.

Písková bazénová filtrace

Pískový filtr má velmi jednoduchou údržbu. Čistí se zpětným proplachováním, při kterém se pomocí 4- či 6-cestného ventilu obrátí tok vody a zachycené nečistoty se tak vyplaví ven nebo do kanalizace spolu s malým množstvím písku. Takové čištění je ekonomicky neefektivní, protože při něm spotřebujete poměrně velké množství vody.

Alternativním materiálem pro pískovou filtraci je tzv. zeolitový písek, vyrobený z minerálu zvaného zeolit. Má krystalický tvar a zachytí dokonce menší nečistoty jako křemičitý písek. Postačí vám z něj menší množství a nemusíte ho ani proplachovat tak často jako písek.

Další alternativou je tzv. filtrační sklo – jde o drcené recyklované sklo, které dokáže filtrovat nečistoty s velikostí pouze 5 mikronů. Díky zápornému elektrickému náboji přitahuje kladné ionty, např. železo či mangan. Manipulace s ním je bezpečná, protože na dotyk je hladké, ne ostré.

Nevýhodou pískové filtrace je kromě vyšší ceny i vyšší spotřeba energie, která se pohybuje ve stovkách W, v závislosti na průtoku filtračního systému.

Doplňování písku do pískové bazénové filtrace

Křemelinová bazénová filtrace

Najdete v ní mřížky, které jsou pokryty jemným bílým práškem, vyrobeným z rozdrcených ostatků drobných vodních organismů. Ten dokáže odfiltrovat dokonce 5-mikronové částice.

Čištění je podobné jako u pískových filtrech, no křemelinový prášek musíte po každém čištění doplnit. Můžete ho přidat i přes skimmer. Samotné mřížky byste měli vyměnit každé 2 – 3 sezóny.

Při manipulaci s křemelinovým filtrem byste měli být opatrní a používat respirátor, protože při vdechování je křemelinový prášek škodlivý.

Oblíbené značky a ceny bazénových filtračních systémů

Nejlevnější variantou je kartušový filtrační systém, jeho cena se pohybuje v stovkách korun.

Písková filtrace je cenově náročnější, ceny nejméně výkonných začínají těsně pod 800 korunami, nejlepší písková filtrace může stát i několik tisíc. Samozřejmě, použití alternativního filtračního materiálu tento systém ještě více prodraží.

Nejnákladnější filtrační systém je křemelinových, jeho cena začíná na více než 4 000 korunách.

Oblíbená je např. kartušová či písková filtrace Bestway, Hayward, Mountfield, Marimex, Intex, Makers, Mypool, Astralpool, Brilix a Steinbach.

Hodnocení článku:
(80.8%)

Pulbikované dňa: 08.07.2019


Přidat komentář