Nejlepší šátky na nošení dětí 2024 – recenze, test, srovnání

Šátky na nošení dětí zažily svůj "boom" nejdříve v zahraničí, ale postupně se probojovali i k nám. Těší se stále větší oblibě, protože maminky si začali uvědomovat jejich výhody. Šátek na nošení dětí vás kromě praktičnosti přesvědčí i zdravotními benefity.

Jak vybrat šátek na nošení dětí?

Šátky na nošení dětí se vyrábějí z příjemných materiálů, díky tomu jsou pohodlné a maximálně přizpůsobivé. Kopírují tělo nošeného miminka, proto jsou vhodné i pro novorozence nebo pro předčasně narozené děti. V šátku však bez problémů odnesete i starší dítě, které již začíná objevovat svět samostatně. Využívat je můžete tak dlouho, dokud se děti budou chtít nosit.

Na trhu je množství různých šátků, na výběr máte šátky s nižší, střední i vyšší gramáží. Šátky s různými délkami, vyrobené ze stoprocentní bavlny nebo s příměsemi. Setkáte se i s více typy, přičemž každý typ je vhodný na jiný druh vázání. Abyste se v záplavě šátků neztratily, připravili jsme pro vás článek, ve kterém se dozvíte vše, co potřebujete vědět před samotnou koupí.

Nejlepší šátky na nošení dětí

Názov Hodnotenie Detail
Ergobaby Aura Wrap   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Manduca Wickelkinder   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Be Lenka Mandala   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Chicco Boppy Comfy Fit   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Be Lenka Folk   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Šátek na nošení dětí – recenze

Šátky na nošení dětí se stávají u maminek stále více populárními. Proto se i jejich nabídka neustále rozšiřuje. Dnes již není ničím výjimečným, že se šátkem na nošení novorozenců potkáte i tatínka. Jelikož je na trhu mnoho šátků od více výrobců, vybrali jsme pro vás čtyři produkty, které jsou u rodičů populární. Abyste si snadněji vybrali, ke každému šátku uvádíme krátký popis a také jeho výhody i nevýhody. Který vás nejvíce zaujal?

Co si všímat při výběru šátku?

Výběr správného šátku se může zdát pro nezkušené maminky náročný, poradíme vám, co před koupí sledovat a na jaké parametry se zaměřit. V první řadě je nutné ujasnit si, o jaký typ šátku máte zájem a pak sledovat jeho gramáž, délku či materiál, ze kterého byl vyroben. Jaké parametry jsou důležité při výběru šátku na nošení dětí?

Typ šátku

Na trhu se setkáte s klasickými šátky, ale můžete narazit i na takzvané ring sling šátky, které mají kovové kroužky, či na šátky rebozo, které jsou multifunkční a využijete je na více činností. Klasické šátky se dále dělí na pevné a elastické a oba podtypy poskytují maminkám široké možnosti ve způsobu vázání.

  • Klasický pevný šátek – pevné šátky na nošení dětí jsou dostupné ve více gramážích, přičemž na nošení novorozence byste měli zvolit šátek s nižší gramáží. Ideální bude šátek s gramáží okolo 250 gramů na metr čtvereční, který zaručí, že novorozenec se v něm bude cítit příjemně. Při čerstvě narozených miminkách je vhodné sáhnout po pevných šátcích ze stoprocentní bavlny, která je příjemná na dotek. Pevný šátek využijete nejen u novorozenců, ale i při větších dětech s vyšší hmotností.
  • Klasický elastický šátek – elastické šátky mají oproti pevným výhodu v tom, že jsou maximálně přizpůsobivé, pružné, ale zároveň pevné. Klasické elastické šátky na nošení dětí mají obvykle délku 5 metrů a nejčastěji se vážou jako kříž s kapsou venku. Jsou ideální pro začátečníky, protože je není třeba příliš utahovat. K jejich nevýhodám patří nižší nosnost, která se pohybuje na úrovni kolem 6 až 7 kilogramů. Elastický šátek ocení rodiče předčasně narozených dětí, protože je tenký a maximálně se přizpůsobí miminku.

Klasický elastický šátek na nošení dětí

  • Ring sling – jde o typ šátku s kovovými kroužky a díky nim se šátek rychle uváže. Jsou proto vhodné pro větší děti, které již objevují svět samostatně. Ideální jsou pro krátkodobé nošení chodících dětí, které se chtějí chvíli nosit a chvíli běhat (chodit). Typ šátku ring sling ocení i děti, které jsou zvědavé a často se dívají kolem sebe nebo se vyklání. Pomocí šátku ring sling můžete dítě nosit nejen vpředu nebo na zádech, ale i na boku, což dítěti poskytuje nejlepší výhled. Takový šátek je vhodný i při kojení, protože se jím můžete diskrétně přikrýt, případně přebývající pás látky využít jako šál, ochranu dekoltu či přikrýt ním nožičky miminka. K nevýhodám šátku patří zatížení pouze jednoho ramene, což může být pro rodiče při delším nošení nepohodlné.
  • Rebozo – jde o tradiční šátek, který již stovky let využívají zejména v oblasti Mexika a Jižní Ameriky. K jeho výhodám patří, že kromě nošení dětí jej lze vyžít několika způsoby. Ženy jej zvyknou využívat například během těhotenství jako jakousi podporu, kterou si zavážou bříško. Své uplatnění najde i při cvičeních pro těhotné či při různých relaxačních technikách. Šátek rebozo má nejčastěji šířku 65 centimetrů, přičemž délky jsou různé. Setkáte se s délkou od 1,8 do 2,7 metru, proto si můžete vybrat takovou, která vám nejvíce vyhovuje. Šátek rebozo se zpravidla vyrábí ze stoprocentní bavlny a protože jde o kratší šátek, použít jej můžete na nošení dítěte na zádech nebo na boku. Jak jsme naznačili, tento šátek najde své od využívání i během těhotenství na zpevnění rostoucího bříška.

Gramáž šátky

Při výběru šátku je jedním ze základních parametrů jeho gramáž. Číslo, které najdete při každém šátku, udává hmotnost šátku na metr čtvereční. Gramáž šátku tedy vyjadřuje jeho tloušťku, ale v konečném důsledku i jeho nosnost. Gramáž šátku je důležitá nejen pro samotné dítko, ale i pro rodiče, protože nošení by mělo být pohodlné.

Je třeba uvést, že každý pevný šátek klidně unese i dospělého člověka. Všechny šátky, a tedy i ty s nižší gramáží, mají vysokou nosnost. Rozdíl tkví v tom, že s přibývající hmotností miminka se snižuje komfort nošení. Pokud například nosíte těžší dítě v tenkém šátku, může se vám šátek pod váhou miminka zařezávat do ramen. Z hlediska dlouhodobého nošení je to nepohodlné, navíc vás můžou bolet záda. Při těžším dítěti je proto vhodné sáhnout po šátku s vyšší gramáží.

Šátek s gramáží 200 gramů na metr čtvereční bude podstatně tenčí než šátek s gramáží 300 gramů na metr čtvereční. V zásadě platí, že čím je gramáž šátky vyšší, tím je i šátek hrubší a těžší. Tloušťku šátku však ovlivňuje i způsob tkaní a příměsi. Právě způsob tkaní může pozitivně ovlivnit šátek, protože i ten s vyšší gramáží je jemný a tenký.

Na nošení novorozenců se doporučuje šátek s nižší gramáží, miminko se v takovém šátku cítí mnohem lépe. Pokud však chcete udělat kompromis a hledáte šátek, který vám vystačí na celé období nošení, ideální je sáhnout po šátku s gramáží okolo 270 gramů na metr čtvereční a více. Pro nezkušené maminky je nejvhodnější šátek vyroben ze stoprocentní bavlny. Sáhnout můžete i po šátku s příměsí bambusu, hedvábí, tenclu nebo merino vlny v nižší či střední gramáži.

Délka šátku

Při výběru je neméně důležité zohlednit správnou velikost šátku. Šátek by pro vás neměl být příliš krátký, ale ani příliš dlouhý. Vhodná velikost zaručí, že šátek se vám bude pohodlně vázat i nosit.

Pokud se šátky začínáte a vybíráte šátek pro novorozence, ideální je sáhnout po "univerzální" velikosti, která vám postačí na všechny základní úvazy. Velikost šátku se vybírá podle konfekční velikosti rodiče, který bude dítě nosit. Pokud například nosíte velikost oblečení 34 až 36, je pro vás vhodná velikost šátky 5 atd. Jednotlivé velikosti si podrobně rozebereme níže v článku.

Šátek s univerzální velikostí na nošení dětí

Velikost šátku se tedy vyjadřuje v číslech (např. velikost 2, velikost 3, velikost 4 atd.) a někteří výrobci uvádějí při velikostech i konkrétní délku vyjádřenou v metrech. Na trhu se můžete setkat s osmi velikostmi, avšak ne každý výrobce nabízí celou škálu velikostí. Nejzákladnější a nejpoužívanější šátky jsou dostupné u každého dobrého výrobce.

  • Velikost číslo 2 – šátek má délku 2,6 až 2,7 metru. Využijete jej jako nešitý ring sling, případně na jednoduché zádové nebo boční úvazy.
  • Velikost číslo 3 – šátek je dlouhý 3,2 metru, používá se jako skladný šátek, který bez problémů odnesete v tašce. Ideální je pro rychlé boční nebo zádové úvazy. Využít se dá i na dvojitý kříž s ring slingovým kroužkem. Jelikož jde o poměrně krátký šátek, nezvládnete s ním širokou škálu uvazování, avšak můžete ho využít jako jednoduchý batoh s uzlem pod zadečkem, případně kříž s kapsou uvnitř nebo Coolest hip či cross carry a další.
  • Velikost číslo 4 – tento šátek má délku 3,6 až 3,7 metru a maminky, které nosí konfekční velikost XXS, si s ním bohatě vystačí na základní úvaz kříž s kapsou uvnitř. Šátek se používá na boční a zádové úvazy, ale výborně se také hodí na úvaz klokan nebo dvojitý kříž. Bez problémů s ním zvládnete i úvaz double hammock bez uzlu a protože šátek není příliš dlouhý, je ideální na nošení venku, protože jeho cípy se vám nebudou táhnout po zemi.
  • Velikost číslo 5 – šátek má délku 4,2 metru a je vhodný pro štíhlejší maminky s konfekční velikostí 34 až 36. Pohodlně v ním dítě odnesete v základních i náročnějších uvazováních (např. kříž s kapsou uvnitř, double hammock na záda a další).
  • Velikost číslo 6 – šátek je dlouhý 4,6 až 4,7 metru. Jde o univerzální šátek pro ženy s konfekční velikostí 38 až 42 a využijí jej i muži s velikostí do 50. Je tedy vhodný, pokud se partneři při nošení dítěte střídají. Pohodlně s ním uvážete všechny typy úvazů od kříže s kapsou uvnitř až po double hammock na záda a další.
  • Velikost číslo 7 – tento šátek má délku 5,2 metru a je vhodný, pokud nosíte konfekční velikost 44 a více. Při mužích jde v tomto případě o konfekční velikost 52 a více. Šátek vám plnohodnotně poslouží na všechny typy úvazů.
  • Velikost číslo 8 – šátek má délku 5,7 až 6 metrů a používá se při ženských konfekčních velikostech 50 a více, při mužských je to 58 a více. I tato šátek je vhodný na všechny základní typy úvazů.
  • Velikost číslo 9 – jde o nejdelší šátek, která má délku až 6,5 metru. Tento šátek využijete, pokud si ho chcete rozstřihnout na ring sling a delší šátek nebo z něho chcete dát ušít ergonomický nosič a druhou část použít jako šátek.

Ačkoliv byste se při výběru měli řídit svou konfekční velikostí samozřejmě můžete sáhnout i po kratším šátku, který se stane jednoduchým a praktickým pomocníkem pro rychlé uvázání vašeho dítěte. Kratší šátek oceníte zejména při krátkém přesunu. Dlouhý šátek se časem může stát menší nevýhodnou, protože problémem bude jeho skladnost. Maminky, které mají již větší děťátko, zvyknou sáhnout právě po kratších šátcích a používat úvazy upravené pro danou délku, čili takzvané zkrácené úvazy. Menší délka je tedy ideální na procházky ven či na výlety, protože je mnohem více skladnější.

Materiál šátku

Nejčastěji používaným materiálem při výrobě šátku je stoprocentní bavlna. Někteří výrobci se dokonce mohou pochlubit bavlnou, která má certifikát. Kromě organické bavlny jsou na trhu dostupné i šátky s různými příměsemi. Šátky s příměsemi mají zpravidla vlastnosti navíc, například v létě mohou chladit a šátku dodají prodyšnost. Podíváme se blíže na jednotlivé materiály.

  • Bavlna – jde o materiál, který je velmi oblíbený díky univerzálnosti a pohodlnosti, které přináší miminku i rodičům. Kvalitní bavlna je velmi šetrná k jemné dětské pokožce, což ocení nejedna maminka. Tento materiál je ideální pro začínající nosící maminky, protože údržba je jednoduchá a šátek bez problémů vyperete v pračce. Prát je můžete při teplotě 30 až 40 stupňů Celsia, ale nemusíte se bát ani vyšších teplot. Na praní bavlněných šátků se doporučuje tekutý prací prostředek a zapomenout byste měli na aviváže. Další nespornou výhodou bavlny je, že se nesrazí a lze ho sušit v sušičce prádla. Péče o bavlněný šátek je tedy opravdu nenáročná.
  • Vlna – tento materiál hřeje, proto je vhodnější na zimní měsíce. Vlna je navíc oproti bavlně mnohem více nasákavější. K jejím výhodám patří, že je termoregulační.
  • Len – vyznačuje se také větší nasákavostí a využívá se zejména během teplých letních dnů. Len je však tvrdší, což může vadit jemné pokožce novorozence.

Barevný bavlněný šátek na nošení dětí

  • Bambus – patří k modernímu a ekologickému materiálu, který je nasákavý a zároveň jemný. Potěší jeho antiseptické vlastnosti. Ideální je na letní měsíce, ale tento materiál klouže víc než bavlna.
  • Hedvábí – je luxusní materiál, který je jemný a neustále udržuje teplo. Jeho lesklý povrch je vhodným doplňkem pro maminky, které chtějí za všech okolností vypadat stylově. Hedvábí se oproti bavlně však více klouže.
  • Konopí – jde o tvrdší materiál, který dodává šátku pevnost.
  • Tencel – pod tímto označením se skrývá materiál vyráběn ze dřeva eukalyptů. Je příjemný na dotek, hladký, snadno chladivý, měkký a prodyšný. Tyto vlastnosti ho předurčují pro použití během horkých letních dnů.

Šátek na nošení dětí versus nosič

Kromě šátků patří k populárním pomůckám na nošení dětí i ergonomické nosiče. Většina rodičů touží po nosiči, který vydrží po celou dobu nošení. Odpadá tak budoucí koupě a investice dalších finančních prostředků. Ze zkušeností rodičů je však jasné, že mnozí nosící pomůcky obměňují. Po šátku projdou na nosič nebo naopak, z nosiče projdou na šátek. Období nošení může být u každého rodiče rozdílné a délka nošení závisí i na samotném dítětm.

Pro novorozence, tedy dítě do tří měsíců, se však doporučuje šátek. Ten totiž nejlépe obepíná tělíčko miminka a dokáže se mu maximálně přizpůsobit bez ohledu na jeho velikost či hmotnost. Díky těsnému přilnutí mu šátek poskytuje větší jistotu i pocit bezpečí než jakýkoli nosič. Nosič by byl při takovém malém miminku navíc vždy kompromisem mezi pohodlím rodičů a pohodlím miminka. Šátek zároveň dokáže mnohem lépe rozložit váhu dítěte na vašich ramenou i na zádech.

Volba mezi šátkem a nosičem je při vyšším věku miminka spíše volbou dítěte. Protože to vám často samo naznačí, v čem se cítí příjemně a pohodlně. Ať už sáhnete po šátku nebo ergonomickém nosiči, nejdůležitější je, abyste při nošení cítili komfortně vy a také vaše děťátko.

Výhody nošení dětí v šátcích

Nošení dětí v šátcích přináší několik výhod. Praktické výhody potěší rodiče, ale takový způsob přenášení pozitivně ovlivňuje i samotné miminko. S jakými výhodami se tedy při šátcích potkáte?

  • Nošení v šátku usnadní děťátku přechod do tohoto světa,
  • dítě je v šátku v takové poloze, v jaké bylo před narozením,
  • blízkost rodiče dítě uklidňuje a nošení ho uspává,
  • v šátku má dítě vhodnou ergonomickou polohu,
  • nožičky miminka jsou při nošení v ideální pozici pro vývin kyčelních kloubů,
  • vhodná poloha napomáhá zdravému psychomotorickému vývoji miminka,
  • nošeny děti jsou spokojenější a méně pláčou, protože se cítí v bezpečí díky přítomnosti blízké osoby,
  • se šátkem se dostanete i tam, kde je terén pro kočárek neschůdný,
  • nemusíte se vzdát aktivního životního stylu, protože šátky jsou ideální i na výlety a do přírody,
  • díky šátku máte volné ruce, které můžete využít například na lehké práce v domácnosti,
  • kvalitní šátek se přizpůsobí tělu miminka i rodiče, což zajistí pohodlí na obou stranách,
  • šátek se zajímavým designem se může stát vaším módním doplňkem,
  • v šátku můžete nosit miminko vpředu, na boku i vzadu na zádech,
  • před porodem vám šátek díky speciálnímu úvazu odlehčí páteř,
  • po porodu můžete šátek použít při cvičení, dostanete se tak rychleji do formy.

Vázání šátků na nošení dětí

Mnoho maminek má před vázáním šátků na nošení dětí respekt. Mají obavy, že šátek nebudou vědět správně uvázat a miminko se v něm bude cítit nepohodlně. Existuje několik způsobů vázání, přičemž nápomocné vám mohou být video návody, kterých je na internetu plno. Ve větších městech navíc fungují kluby, kde se setkávají maminky, které na přenášení svých dětí preferují šátky. Pokud zajdete do takového klubu, jistě vám ochotně pomohou. Jak tedy šátek správně používat? Popíšeme vám dva nejčastěji používané způsoby vázání.

Novorozenec v šátku na nošení dětí

Kříž s kapsou uvnitř

Tento úvaz využijete u novorozenců, ale i při větších dětech. Je to vlastně jakýsi univerzální způsob vázání, který si vysloužil oblibu pro jeho jednoduchost. Důležité je nejprve si najít střed šátku, některé šátky mají tento střed označený, což vám vázání usnadní. Střed šátku si dejte přes břicho a popruhy si překřižte za zády, následně je přehoďte přes ramena dopředu. Při tomto kroku si dávejte pozor, aby se šátek nepřetočil. Dítě vložte do šátku na břiše a popruhy veďte pod jeho zadeček a nožičky. Potom popruhy přejděte za záda a vzadu je uvažte na dvojitý uzel. Aby se dítě cítilo komfortně, je důležitá poloha M, čili zadeček bude mít niže než kolínka. Správnou výšku uvázání odhadnete snadno, děťátku byste měli vědět dát polibek na hlavičku. Ke konci vázání miminko v šátku pevně dotáhněte, ale ne příliš napevno, aby ho šátek neškrtil.

Kříž s kapsou venku

Za druhý nejčastěji používaný typ úvazu je považován kříž s kapsou ven. To znamená, že kapsa, ve které je miminko uloženo, je venku, zatímco popruhy šátky jsou skryty uvnitř. I při tomto typu úvazu je v první řadě důležité najít si střed šátku. Střed si jednou rukou přidržíte a druhou rukou vedete nejprve jeden popruh přes hřbet na opačné rameno a pak vyměníte ruce a druhý popruh vedete stejně přes hřbet na další rameno. Kapsa, ve které bude dítě, je vpředu a kříž máte na zádech. Následně si kapsu uvolněte směrem dolů a oba popruhy protáhněte kapsou takovým způsobem, aby byla kapsa navrchu. Potom popruhy překřižte a za zády je zavažte. Do kříže s kapsou, který vám vznikl na hrudi, vložte dítě.

Cena šátků na nošení dětí

Cena šátku na nošení dětí je různá v závislosti na zvoleném materiálu, ze kterého je šátek vyroben, ale zejména od jeho délky. Zpravidla platí, že čím je šátek delší, tím je i cena vyšší.

Šátky na nošení vyrábí mnoho zahraničních společností, ale velmi kvalitné výrobcé najdete i v České republice. Můžete tak podpořit domácí výrobce, kteří patří ve výrobě nosičů dětí ke špičce.

Cena nejlevnějších kvalitních šátků začíná na částce kolem 750 Kč a vyšplhat se může na více než 2 500 Kč. Pamatujte si, že pokud zvolíte správný šátek, využijete ho během celého období nošení a investované finance se vám vrátí v podobě pohodlného nošení, které oceníte nejen vy, ale především vaše miminko.

Namísto ceny byste při výběru ideální šátky měli raději přihlížet na zvolený materiál, jeho funkce, nosnost a podobně a před koupí je vhodné poohlédnout se i po recenzích od rodičů. Zkušenosti od uživatelů vám pomohou při rozhodování.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Při koupi vhodného šátku na nošení dětí se rodičům vynořuje množství otázek. Strach z toho, že šátek nebudou vědět správně vázat je mnohdy příčinou toho, že se ho  nakonec rozhodnout nekoupit. Vázání šátku však není žádná složitá věc. Jaké nejčastější otázky kladou rodiče před koupí šátku na nošení novorozenců? Přinášíme odpovědi, které vám výběr šátku mohou objasnit i usnadnit.

Existuje univerzální šátek, který je vhodný pro celé období nošení?

Na trhu najdete i univerzální šátky, při kterých výrobci uvádějí, že dítě bez problémů unese od narození až po vyšší věk (cca do tří let). Pamatujte si však, že pro novorozence je vhodnější šátek s nižší gramáží. Miminko se v takovém šátku cítí pohodlněji a vám se dítě bude také lépe nosit. Kompromisem může být sažení po šátku se střední gramáží (okolo 260 až 280 gramů na metr čtvereční).

Co si mám jako první všímat při výběru vhodné šátky?

Při výběru je nejdůležitější délka a gramáž šátku. Délka se vybírá podle konfekční velikosti rodiče, který bude dítě nosit. Na výběr jsou i delší šátky vhodné pro nošení tatínkem. Neméně podstatným parametrem je gramáž šátku. Pro malé čerstvě narozené miminko je vhodnější šátek s nižší gramáží, protože je jemnější i tenčí. Rodičům se s takovým šátkem navíc lépe pracuje, protože je poddajnější. Pro větší a těžší dítě zas vybírejte šátky s vyšší gramáží, aby šátek bez problémů unesl i takovou váhu.

V čem jsou jiné šátky s různými příměsemi oproti šátkům ze stoprocentní bavlny?

K nejpoužívanějším šátkům patří ty, které jsou vyrobeny ze 100% bavlny, avšak na trhu se setkáte i s takovými, které mají ve složení další materiály. Rozdílem je to, že každá příměs má jiné specifické vlastnosti. Setkat se můžete se lnem, bambusem, spandexem a podobně. Len je například tužší, proto se takový šátek hodí pro těžší děti, na druhé straně se o něj hůř stará, neboť je nutné časté žehlení. Bambusový šátek je zas ideální na léto, protože mírně chladí a je tenčí. Důvody, proč je bavlněný šátek nejpoužívanější, jsou jednoduché. Bavlna je univerzální materiál, který nevyžaduje speciální péči, šátek jednoduše vyperete a hotovo.

Jak se mám o šátek starat?

Správná péče o šátek se odvíjí od materiálu, ze kterého je vyroben. Nejméně náročné na údržbu jsou bavlněné šátky, které můžete prát v pračce a nemusíte je žehlit. Ať už si zvolíte šátek z jakéhokoliv materiálu, obecně platí, že na praní byste měli používat prací prostředky bez fosfátů a měli byste se vzdát i aviváže. Nový šátek se před prvním použitím doporučuje vyprat, aby se dokončil jeho výrobní proces.

Dokdy je vhodné nosit dítě v šátku?

Dítě je možné nosit v šátku do té doby, dokud to bude dítěti pohodlné. Samozřejmě, při nošení musíte cítit komfort i vy a s přibývajícím věkem dítěte stoupá i jeho hmotnost. Šátky jsou nejčastěji uzpůsobeny na nosnost do maximálních 20 kilogramů a rodiče v nich zvyknout nosit dítě do tří let.

Jak se naučím správně vázat šátek?

Správné vázání šátku na nošení dětí vyžaduje cvik, ačkoli se vám to ze začátku může zdát náročné, časem si postup osvojíte a půjde vám to snadno. Vázání šátku si můžete otestovat například na panence nebo plyšové hračce, ale pokud budete mít nadále strach, viz videa na YouTube. Najdete tam mnoho návodů, které podrobně vysvětluje správné vázání. Pro velmi opatrné maminky jsou vhodné i podpůrné skupiny nošení, které jsou vytvořeny v každém větším městě. Maminky ze skupiny vám s vázáním jistě ochotně poradí.

V čem se liší šátek od ergonomického nosiče dětí?

Ergonomické nosiče jsou vhodné pro miminka od přibližných tří měsíců, závisí to i na velikosti kojence. Jejich výhodou je snadné nastavení i zapínání a zejména to, že jsou vhodné pro aktivnější děti, kterou již začínají samostatně objevovat okolní svět.

Vaše hodnocení:
(90%)
Datum publikování: 19.10.2020
Datum poslední aktualizace: 11.07.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek