Nejlepší autodiagnostiky 2024 – recenze, test, srovnání

Víte, k čemu slouží autodiagnostika? Ano, obvykle za její provedení platíte v autoservisu, aby mechanici zjistili, jaká chyba se skrývá pod kapotou vašeho auta. Může i nemusí se na palubním počítači zobrazit svítící kontrolka nebo chybový kód. Autodiagnostika vám dokáže přesně říci, o jakou chybu jde. Zásadní věc. Věděli jste o tom, že autodiagnostiku můžete mít i doma? K čemu vám doma bude? Potřebujete ji vlastně? Jak si ji vybrat? Poradíme vám.

Jak vybrat autodiagnostiku?

Profesionální autodiagnostiku, kterou vlastní v autoservisu, zřejmě ta vaše nahradit nedokáže, ledaže byste se opravdu bouchly po váčku. Každopádně i domácí autodiagnostika auta nebo OBD skener vám může napovědět nebo jednoduše odhalit, proč právě tato kontrolka svítí. Vlastní autodiagnostika vám pomůže detekovat chyby nebo dokonce promazávat chybové hlášení, které mohou způsobovat zbytečné komplikace. Díky této funkci, pokud patříte mezi zručnější mistry, dokážete některé závady odstranit svépomocí bez pomoci profesionálního autoservisu, kde byste za službu diagnostiky jinak museli platit. Pojďme si nyní toto zařízení, díky kterému můžete detailně znát technický stav svého auta, představit detailněji a zodpovedzme si i na základní otázky, které mohou napomoci právě při výběru správné autodiagnostiky.

Nejlepší autodiagnostiky

Názov Hodnotenie Detail
Sixtol SX Five OBDII   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Mobilly OBD-II BT   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Mobilly OBD-II WiFi   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Sixtol V302 V-checker   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
iCarsoft CR Pro   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Autodiagnostiky – recenze

Rozhodli jste si do své dílny pořídit autodiagnostiku? Kromě návodu by vám při výběru mohly být nápomocné i naše recenze, ve kterých vám prozradíme plusy i mínusy vybraných modelů.

Co je to autodiagnostika?

Bez toho, abyste se museli vyznat do aut více než je nutné, každé auto v dnešní době disponuje elektronickou řídicí jednotkou. Stejně jako se hovoří o tom, že motor je srdcem auta, elektronická řídící jednotka je pro změnu mozkem vozidla. Tato součást auta má na starosti řízení motoru, časování ventilů, snímání hodnot, vysílání signálů do snímačů i zaznamenávání různých dat. Teď už k autodiagnostice samotné.

Právě toto diagnostické zařízení slouží ke čtení dat z elektronické řídící jednotky. Díky čemuž můžete mít detailní informace o různých hodnotách. V případě, že se vám v autě rozsvítí kontrolka signalizující poruchu nebo máte pocit, že vaše auto se chová jinak, než by mělo, ale kontrolka nesvítí, autodiagnostika může údaje z elektronické jednotky přečíst a vypsat chybové hlášení nebo kód chyby. Následně můžete přesně zjistit, jaký problém či poruchu vaše vozidlo má. Autodiagnostika se k vozidlu připojuje za pomoci speciálního OBD standardu, o kterém si povíme více v samostatné kapitole.

K čemuž se autodiagnostika využívá?

Jak jsme již výše uvedli, využívá se na získávání dat a potřebných údajů z řídící jednotky vozidla. Nevyužívá se však pouze v okamžiku, kdy auto chybu samo detekuje prostřednictvím kontrolky nebo se problémy projeví v praxi. Autodiagnostika slouží totiž i jako prevence a může vám zachránit značnou část finančního rozpočtu.

Diagnostika auta

Pokud se auto porouchá, odejde jeden či dva snímače, možná škrticí klapka nebo kvůli nedostatečné údržbě se objeví nechtěná chyba, obvykle je třeba si připravit nemalou sumu peněz. Autodiagnostika však průběžnými kontrolami může odhalit chyby, které by se později mohly výrazně projevit pozdější vážnější poruchou. Autodiagnostika tedy primárně pracuje s údaji v reálném čase při identifikaci chyb, ale také slouží i jako prevence proti případným větším poškozením.

Funkce autodiagnostiky a zobrazovaná data

Co vám vlastně autodiagnostika nabídne v rámci informací o vašem vozidle? Není to totiž jen o chybových kódech a hláškách. Profesionální autodiagnostika má několik funkcí, kterými dokáže uživateli poskytnout široké spektrum informací o jeho vozidle.

  • Živé data – v reálném čase můžete sledovat všechny hodnoty, které zpracovává řídící jednotka vašeho vozidla. Od teploty chladicí kapaliny až po otáčky, teplotu motoru, jednotlivé časové intervaly vstřikovačů a podobně. Detailně tak můžete sledovat chování vozidla a získat tak všechny potřebné údaje.
  • Chybové kódy – v případě, že vaše auto signalizuje poruchu, diagnostickým zařízením dokážete přečíst chybový kód a blíže určit důvod poruchy. Dokonce je možné samotné chybové kódy vymazat. Někdy to stačí i na odstranění softwarové chyby.
  • ABS a airbag aktivace/deaktivace – u moderních aut dokážete autodiagnostikou aktivovat nebo deaktivovat funkčnost airbagů. Případně je možné deaktivovat antiblokovací brzdný systém vašeho vozidla. V případě, že je to nezbytné.
  • Paměť systému – OBD II autodiagnostika ukládá zaznamenané informace a díky tomu máte k předešlým datům přístup i do budoucna. Identifikovat tak můžete i případné odchylky.
  • Bezdrátový přenos – kvalitní a inovativní autodiagnostiky je možné zapojit do OBD II konektoru a bezdrátově přenášet hodnoty a informace o vozidle do počítače nebo tabletu prostřednictvím Bluetooth či WiFi.

OBD a OBD II standard

OBD – On board diagnostic je typ standardizovaného konektoru, prostřednictvím, kterého je možné připojit autodiagnostiku k vozidlu. Samozřejmě, v případě, že disponuje OBD zásuvkou. Rozlišovat třeba rovněž dva druhy OBD standardů.

Klasické OBD se využívalo u aut, které byly vyrobeny před rokem 2000 a také u některých modelů po roce 2000. V případě, že k těmto autům chcete připojit nejmodernější autodiagnostiky s novým standardem OBD II, budete potřebovat speciální adaptér. OBD II standard se začal používat u vozidel po roce 2000/2001. Tehdy došlo ke sjednocení OBD standardů. OBD II standard tedy dokáže spolupracovat s většinou vozidel po celém světě.

OBD II standard je typický 16-pinovým konektorem, který aktuálně zajišťuje přístup diagnostických zařízení k údajům a datům z vozidla. OBD vstup ve vozidle může byž umístěn ve spodní části palubní desky nebo případně v blízkosti řadicí páky. V případě, že vaše auto není vybaveno OBD II standardem, je možné si obstarat OBD adaptér v různých provedeních i Bluetooth nebo WiFi.

Správný výběr autodiagnostiky

Výběr autodiagnostiky primárně záleží od vašich potřeb. Pokud patříte mezí lidí, kteří hledají autodiagnostiku, aby informativně poznali stav svého vozidla, případě si auto opravují svépomocí a potřebují identifikovat poruchu, vybírat budete z dostupnějších zařízení. Stejně tak je však třeba rozlišovat jaký typ diagnostiky si vybrat a také musí být kompatibilní se značkou a modelem vašeho vozidla.

OBD II autodiagnostika – skenování auta

Rozhodovat bude určitě i cena. Profesionální autodiagnostiky jsou určeny pro automechaniky a autoelektrikáře. Jsou řádově dražší, kompatibilní s téměř všemi vozidly a zároveň nabízejí software, který je přesnější, modernější a dokáže chybu identifikovat s vysokou přesností.

Typy OBD diagnostik

Na trhu existuje několik typů autodiagnsotík. A to i z hlediska konstrukce a možností připojení. Liší se rovněž způsob komunikace, kterou OBD II diagnostické zařízení interpretuje získané údaje.

  • Standardní OBD II autodiagnostika – pokud mluvíme o standardní autodiagnostice, řeč je o tzv. hand-held diagnostickém zařízení. Tato autodiagnostika je zařízením, které se po připojení přes OBD II konektor aktivuje a následně na samotném displeji volíte značku vozidla a jeho model. Vyberete potřebný úkon a můžete provést diagnostiku vozidla. Pro domácí účely taková zařízení vřele doporučujeme, jejich cenové hladiny jsou různé, ale najdete i poměrně cenově dostupné modely.
  • OBD II adaptér – samotný OBD adaptér funguje na principu zařízení, které komunikuje s tabletem, notebookem nebo smartphonem prostřednictvím Bluetooth nebo WiFi. Po zapojení skeneru do OBD II konektoru vozidla je třeba OBD skener spárovat prostřednictvím aplikace a následně je možné číst data a potřebné údaje.
  • OBD II PC skener – taková autodiagnostika se připojuje přímo k OBD konektoru, ale disponuje i USB výstupem, který je třeba zapojit do notebooku a nainstalovat software, kterým samotné údaje lze analyzovat přímo v počítači. Výrobci někdy doporučují různé aplikace. Doporučujeme uživatelům někdy stáhnout i jiné diagnostické aplikace, jejichž údaje mohou být přesnější.

Kompatibilita s vozem

Při výběru je velmi důležité, aby byla autodiagnostika kompatibilní právě se OBD standardem vašeho vozidla. Ne každá diagnostika podporuje všechny automobilové značky či modely. Některé jsou určeny pro americký trh, jiné zase pro evropský či asijský. Rovněž může být detailem, že ačkoli podporuje autodiagnostika OBD protokol značky i modelu, třeba je si všímat, zda i konkrétní ročník.

V případě, že OBD II autodiagnostika nepodporuje řídící jednotku vašeho vozidla, přečte jen živé data, ale žádné jiné funkce zpřístupněné nebudou. Některé modely zda automobilky mají specifické standardy, které OBD protokol nemusí vědět dekódovat.

Cena autodiagnostiky a ověření výrobci

V případě těchto zařízení je cenové rozpětí poměrně široké. Od nejlevnějších modelů, jejichž hodnota se pohybuje na úrovni 250 až 500 Kč se nemusíte vždy dočkat 100-procentní kompatibility. Na druhé straně, někdy dokáží i ty nejlevnější diagnostické zařízení pomoci. Nejčastěji jde o OBD II adaptéry. V cenovém rozpětí od 750 do 2500 Kč už máte autodiagnostiky, které pro neprofesionální použití budou více než dostačující.

Ve vyšším cenovém pásmu od 3000 do 7500 Kč jsou již k dispozici profesionální modely, které najdete rovněž ve více autoservisech. Cenově nákladnější autodiagnostiky s profesionálním softwarem a pravidelnou aktualizací vás mohou vyjít i na více než 15 000 či 25 000 Kč.

A jaké jsou nejlepší značky autodiagnostiky? Výrobců je poměrně velké množství a najdete mezi nimi lepší i horší. Kvalitou ověřená je například značka Authopix, ale i ELM nebo Autel. Natrefíte i na výrobce jako Sixtol nebo Leagend.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Výběr autodiagnostiky je poměrně jednoduchou záležitostí. Pokud však stále nevíte, zda do tohoto zařízení investovat, přečtěte si odpovědi na časté otázky spotřebitelů. Možná vás přesvědčí.

Je možné OBD II autodiagnostiku aktualizovat?

Vždy závisí na konkrétním modelu. Některé typy autodiagnostiky je však možné aktualizovat, aby spolupracovaly také s novějšími modelovými řadami vozidel.

Kde nejlépe nakupovat autodiagnostiku?

Nejlepší je nakupovat u ověřených prodejců. Především, pokud jde o dražší diagnostické zařízení. V zásadě není problém, zda nakupujete v kamenném obchodě nebo přes internet, podstatné je, aby e-shop garantoval všechny zásady ochrany spotřebitele. Samozřejmostí by měla být i záruka. Levnější modely lze sehnat i z bazarů nebo přes levnější e-shopy.

Jak zjistím, že je autodiagnostika kompatibilní s mým vozem?

Každý výrobce v popisu produktu uvádí, s jakými auty je jeho autodiagnostika kompatibilní, aby nedošlo k pochybení v souvislosti s kompatibilitou. Potřebné je si všímat také rok modelové řady daného vozidla.

Je ovládání autodiagnostiky náročné?

Ne, není. Ovládání je velmi jednoduché. Po připojení přes OBD II konektor se už stačí pouze zorientovat v povelech samotné diagnostiky a přepínat se mezi potřebnými údaji. Diagnostika vozidla by vždy měla probíhat buď to při nastartovaném motoru vozidla, nebo se zapnutým zapalováním.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(89.4%)
Datum publikování: 08.12.2020
Datum poslední aktualizace: 10.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek