Nejlepší lyžáky jsou Head, Atomic, Salomon a Rossignol – recenze, test, srovnání

Přestože je výběr lyžařské obuvi důležitý a měl by ho zvládnout každý lyžař, způsobuje komplikace nejednomu začínajícímu, ale i pokročilému sportovci.

Lyžařky

Se správným výběrem bot dle vašich potřeb a představ vám pomůže následující článek. Dozvíte se, jak si vybrat správnou velikost či to, jaké "tvrdé" lyžařky potřebujete.

Nejlepší pánské lyžařské boty

Názov Hodnotenie Detail
Dynafit Seven Summits   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Wedze 500   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Dynafit Radical Pro   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Rossignol Track 90 20/21   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Nordica Sportmachine 3 100 GW   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Nejlepší dámské lyžařské boty

Názov Hodnotenie Detail
Dynafit Seven Summits W   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Wedze 500   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Rossignol Pure Pro Heat GW   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Fischer Travers TS WS   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Dynafit TLT8 Expedition CR   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Co jsou to boty a co od nich očekáváte?

Lyžařská bota je spojem mezi lyžařem, lyží a sněhem, proto má klíčovou funkci a při jejím výběru byste si měli dát pořádně záležet a poradit se s odborníkem, případně zkušenými lyžaři. Neexistuje však žádné univerzální pravidlo, podle kterého si vyberete ideální obuv.

Nejdůležitější jste stále vy sami. Vy si musíte důkladně určit, jak často se plánujete lyžovat a kde se chcete lyžovat. Dalším faktorem je, abyste objektivní usoudili, zda jste lyžař začátečník, pokročilý nebo profesionál. To ovlivňuje vaše ambice a cíle a tím pádem i potřeby v rámci vybavení.

Na začátek si třeba ujasnit několik věcí. V první řadě jsou to vaše fyzické parametry, tedy výška a váha a případně tvar chodidla (např. zvýšený nárt). Jako další věc si musíte stanovit charakter bot – zda je potřebujete na rekreační lyžování, pokročilejší, sportovní nebo nějaké jiné. Pokud máte tyto věci vyjasněny, tak se můžete pustit do vlastností lyžáků.

Flexindex – tvrdost

Prodejci uvádějí při lyžařských botách číselný údaj týkající se jejich "tvrdosti", tzv. flexindex. Pomocí tohoto údaje se můžete dozvědět přibližné charakteristiky dané obuvi, ale rozhodně nejde o údaj, který by se 100% přesností vypovídal o zboží.

Červené lyžařky

Je to jen přibližný model pro usnadnění výběru. Flexindex 100 u jedněch lyžáků může znamenat úplně něco jiného než tatáž hodnota u lyžáků jiného výrobce. Co nám jednotlivé hodnoty prozrazují?

  • 40 – 60: Nejměkčí typ, jsou velmi lehké a nenáročné, a proto je nedoporučujeme.
  • 60 – 80: Vhodné pro rekreační lyžaře s menší hmotností.
  • 80 – 100: V této kategorii si přijdou na své pokročilí, ale také jezdci s vyššími ambicemi.
  • 100 – 120: Vhodné pro sportovní jezdce.
  • 130: Zde naleznete vhodnou obuv pro závodníky a možná i profesionály.
  • 150: Sportovní obuv nevhodná na "běžné" lyžování. Větší číselné hodnoty určitě nesvazujte.

V tomto bodě se často stává, že si lidé vybírají příliš měkké lyžáky s vidinou lepšího pohodlí, ale třeba si uvědomit, že i když jsou měkčí modely levnější, tak jsou zároveň nekvalitnější a mají nižší životnost.

Jak si vybrat vhodnou velikost?

Pokud jste si vybrali vhodný typ obuvi, tak vás čeká další klíčový okamžik a tím je zkoušení a vybírání správné velikosti. Věčným problémem je, že lidé si pravidelně kupují větší boty jako je třeba – velikost bot by měla být menší než vaše běžná obuv. Nehledáte pohodlí, hledáte funkčnost a pevnost. Pokud se po vložení nohy do boty palec jemně dotýká špičky, tak jste na dobré cestě.

Po velikosti musíte zjišťovat šířku. I při šířce platí, že v botě nemáte mít zbytečně mnoho prostoru. stabilita a funkčnost jdou do popředí na úkor komfortu. Optimální mezera z každé strany je 1,5 až 3 mm.

Nákup lyžařek

Co se týče celkové šířky, tak univerzální by měla být přibližně 103 mm – vhodná pro ženy, rekreační lyžaře a mírně pokročilé. Čím širší, tím více vyhovuje rekreačním až nezkušeným lyžařům. Užší lyžařky jsou vhodnější pro sportovce. Po nazutí se snažte párkrát povytáhnout vnitřní botu a pomocí paty ji natlačit co nejvíce dozadu.

Všeobecná rada při velikosti je, že pata by měla být prakticky nehybná a trochu prostoru byste měli nechat přední části chodidla při prstech. Přední část boty se dá roztáhnout, se zadní částí nic neuděláte.

Skeletová metoda – „shellfiting“

Prodejci to sice nemají rádi, ale pokud se dá, tak byste vnitřní botku měli vybrat ze skeletu a v tenké ponožce vložit nohu do skeletu tak, aby se palec dotýkal přední části. Mezerou mezi patou a zádí zjistíte, jak vám bota přibližně bude sedět. Jiným způsobem se vztah mezi skeletem a nohou zjistit nedá.

  • 0,5 cm a méně: Taková vzdálenost se doporučuje jen pro náročné sportovce za použití opravdu tenké vnitřní boty.
  • 0,5 až 1,5 cm: Mezera v tomto rozmezí je asi nejideálnější a noha by vám měla pevně držet.
  • 1,5 cm až 2,5 cm: Poslední vzdálenost se doporučuje výhradně pro rekreační lyžaře, kteří spíše upřednostní pohodlí před výkonem.

Vložky a ponožky

Vložky i ponožky úzce souvisejí s velikostí lyžáků a s tím, jak vám budou na noze pasovat a držet. Lyžáky zkoušejte vždy s tenkými ponožkami. Až po čase si do nich můžete dávat o něco tlustší a teplejší ponožky, když se lyžařka "vyjde" a nabude tak jiný tvar.

Klasické tenké vložky jsou v lyžařských botách samozřejmostí, ale i zde máte několik druhů. Nejlepší volbou jsou termoplastické vložky, které jsou tvarované individuálně, a tedy se přizpůsobují vaší noze. K vytvoření vložky "na míru" jsou potřebné dovednosti odborníka. Můžete si je koupit přímo s botou nebo až dodatečně – volba je na vás. 

Pokud lyžování myslíte vážně a chcete svůj výběr opravdu důkladně zvážit, tak byste v úvahu měli brát i komín, tedy vrchní část skeletu. Vyzkoušet si pohyblivost komínu při náklonech a také při pohybech kolen.

Obouvání lyží

Další dodatečnou informací je fakt, že lyžáky jsou relativně dobře upravovatelný zboží. Co to znamená? Znamená to možnost tvarování skeletu – roztažení, "zúžení", odfrézování části materiálu, ale dá se také změkčit. Dále se na lyžařské botě dá upravovat vnitřní bota a jazyk. Všechny vyjmenované věci představují dodatečnou investici, která však stojí za to. Pokuste se najít kompromis mezi botou, která vám sedí, a úpravami, které z ní udělají úplně ideální lyžák.

V obchodech nabízejí různé možnosti tepelného tvarování lyžáků. Můžete si vybrat, zda si chcete upravit jen skelet, anebo skelet s vnitřní botou, případně s komínem a klidně se můžete setkat i s možností úpravy celé lyžařky.

Shrnutí

Nejdůležitější jsou vaše požadavky a od nich se vyvíjí škála výrobků vhodná pro vás. Je třeba mít na paměti, že koupě lyžařských bot se nerovná koupi obyčejných bot, a proto je často nutné zařadit komfort na druhé místo za funkčností. Noha musí v botě pevně držet a nečekejte, že ideální obuv najdete hned při prvním vyzkoušení.

Vaše hodnocení:
(89.2%)
Datum publikování: 16.01.2020
Datum poslední aktualizace: 11.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek