Nejlepší lyžáky jsou Head, Atomic, Salomon a Rossignol – recenze, test, srovnání

Přestože je výběr lyžařské obuvi důležitý a měl by ho zvládnout každý lyžař, způsobuje komplikace nejednomu začínajícímu, ale i pokročilému sportovci.

Lyžařky

Se správným výběrem bot dle vašich potřeb a představ vám pomůže následující článek. Dozvíte se, jak si vybrat správnou velikost či to, jaké "tvrdé" lyžařky potřebujete.

Nejlepší pánské lyžařské boty

Názov Hodnotenie Detail
Scarpa Maestrale 4.0   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Wedze 500   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Dynafit Seven Summits 20/21   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Rossignol Track 90 20/21   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Dynafit Speed 21/22   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Nejlepší dámské lyžařské boty

Názov Hodnotenie Detail
Head Edge Lyt 80 W   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Wedze 500   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Rossignol Pure 70   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Fischer Transalp Tour   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Dynafit TLT8 Expedition CR   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Co jsou to boty a co od nich očekáváte?

Lyžařská bota je spojem mezi lyžařem, lyží a sněhem, proto má klíčovou funkci a při jejím výběru byste si měli dát pořádně záležet a poradit se s odborníkem, případně zkušenými lyžaři. Neexistuje však žádné univerzální pravidlo, podle kterého si vyberete ideální obuv.

Nejdůležitější jste stále vy sami. Vy si musíte důkladně určit, jak často se plánujete lyžovat a kde se chcete lyžovat. Dalším faktorem je, abyste objektivní usoudili, zda jste lyžař začátečník, pokročilý nebo profesionál. To ovlivňuje vaše ambice a cíle a tím pádem i potřeby v rámci vybavení.

Na začátek si třeba ujasnit několik věcí. V první řadě jsou to vaše fyzické parametry, tedy výška a váha a případně tvar chodidla (např. zvýšený nárt). Jako další věc si musíte stanovit charakter bot – zda je potřebujete na rekreační lyžování, pokročilejší, sportovní nebo nějaké jiné. Pokud máte tyto věci vyjasněny, tak se můžete pustit do vlastností lyžáků.

Flexindex – tvrdost

Prodejci uvádějí při lyžařských botách číselný údaj týkající se jejich "tvrdosti", tzv. flexindex. Pomocí tohoto údaje se můžete dozvědět přibližné charakteristiky dané obuvi, ale rozhodně nejde o údaj, který by se 100% přesností vypovídal o zboží.

Červené lyžařky

Je to jen přibližný model pro usnadnění výběru. Flexindex 100 u jedněch lyžáků může znamenat úplně něco jiného než tatáž hodnota u lyžáků jiného výrobce. Co nám jednotlivé hodnoty prozrazují?

  • 40 – 60: Nejměkčí typ, jsou velmi lehké a nenáročné, a proto je nedoporučujeme.
  • 60 – 80: Vhodné pro rekreační lyžaře s menší hmotností.
  • 80 – 100: V této kategorii si přijdou na své pokročilí, ale také jezdci s vyššími ambicemi.
  • 100 – 120: Vhodné pro sportovní jezdce.
  • 130: Zde naleznete vhodnou obuv pro závodníky a možná i profesionály.
  • 150: Sportovní obuv nevhodná na "běžné" lyžování. Větší číselné hodnoty určitě nesvazujte.

V tomto bodě se často stává, že si lidé vybírají příliš měkké lyžáky s vidinou lepšího pohodlí, ale třeba si uvědomit, že i když jsou měkčí modely levnější, tak jsou zároveň nekvalitnější a mají nižší životnost.

Jak si vybrat vhodnou velikost?

Pokud jste si vybrali vhodný typ obuvi, tak vás čeká další klíčový okamžik a tím je zkoušení a vybírání správné velikosti. Věčným problémem je, že lidé si pravidelně kupují větší boty jako je třeba – velikost bot by měla být menší než vaše běžná obuv. Nehledáte pohodlí, hledáte funkčnost a pevnost. Pokud se po vložení nohy do boty palec jemně dotýká špičky, tak jste na dobré cestě.

Po velikosti musíte zjišťovat šířku. I při šířce platí, že v botě nemáte mít zbytečně mnoho prostoru. stabilita a funkčnost jdou do popředí na úkor komfortu. Optimální mezera z každé strany je 1,5 až 3 mm.

Nákup lyžařek

Co se týče celkové šířky, tak univerzální by měla být přibližně 103 mm – vhodná pro ženy, rekreační lyžaře a mírně pokročilé. Čím širší, tím více vyhovuje rekreačním až nezkušeným lyžařům. Užší lyžařky jsou vhodnější pro sportovce. Po nazutí se snažte párkrát povytáhnout vnitřní botu a pomocí paty ji natlačit co nejvíce dozadu.

Všeobecná rada při velikosti je, že pata by měla být prakticky nehybná a trochu prostoru byste měli nechat přední části chodidla při prstech. Přední část boty se dá roztáhnout, se zadní částí nic neuděláte.

Skeletová metoda – „shellfiting“

Prodejci to sice nemají rádi, ale pokud se dá, tak byste vnitřní botku měli vybrat ze skeletu a v tenké ponožce vložit nohu do skeletu tak, aby se palec dotýkal přední části. Mezerou mezi patou a zádí zjistíte, jak vám bota přibližně bude sedět. Jiným způsobem se vztah mezi skeletem a nohou zjistit nedá.

  • 0,5 cm a méně: Taková vzdálenost se doporučuje jen pro náročné sportovce za použití opravdu tenké vnitřní boty.
  • 0,5 až 1,5 cm: Mezera v tomto rozmezí je asi nejideálnější a noha by vám měla pevně držet.
  • 1,5 cm až 2,5 cm: Poslední vzdálenost se doporučuje výhradně pro rekreační lyžaře, kteří spíše upřednostní pohodlí před výkonem.

Vložky a ponožky

Vložky i ponožky úzce souvisejí s velikostí lyžáků a s tím, jak vám budou na noze pasovat a držet. Lyžáky zkoušejte vždy s tenkými ponožkami. Až po čase si do nich můžete dávat o něco tlustší a teplejší ponožky, když se lyžařka "vyjde" a nabude tak jiný tvar.

Klasické tenké vložky jsou v lyžařských botách samozřejmostí, ale i zde máte několik druhů. Nejlepší volbou jsou termoplastické vložky, které jsou tvarované individuálně, a tedy se přizpůsobují vaší noze. K vytvoření vložky "na míru" jsou potřebné dovednosti odborníka. Můžete si je koupit přímo s botou nebo až dodatečně – volba je na vás. 

Pokud lyžování myslíte vážně a chcete svůj výběr opravdu důkladně zvážit, tak byste v úvahu měli brát i komín, tedy vrchní část skeletu. Vyzkoušet si pohyblivost komínu při náklonech a také při pohybech kolen.

Obouvání lyží

Další dodatečnou informací je fakt, že lyžáky jsou relativně dobře upravovatelný zboží. Co to znamená? Znamená to možnost tvarování skeletu – roztažení, "zúžení", odfrézování části materiálu, ale dá se také změkčit. Dále se na lyžařské botě dá upravovat vnitřní bota a jazyk. Všechny vyjmenované věci představují dodatečnou investici, která však stojí za to. Pokuste se najít kompromis mezi botou, která vám sedí, a úpravami, které z ní udělají úplně ideální lyžák.

V obchodech nabízejí různé možnosti tepelného tvarování lyžáků. Můžete si vybrat, zda si chcete upravit jen skelet, anebo skelet s vnitřní botou, případně s komínem a klidně se můžete setkat i s možností úpravy celé lyžařky.

Shrnutí

Nejdůležitější jsou vaše požadavky a od nich se vyvíjí škála výrobků vhodná pro vás. Je třeba mít na paměti, že koupě lyžařských bot se nerovná koupi obyčejných bot, a proto je často nutné zařadit komfort na druhé místo za funkčností. Noha musí v botě pevně držet a nečekejte, že ideální obuv najdete hned při prvním vyzkoušení.

Vaše hodnocení:
(89.8%)
Datum publikování: 16.01.2020
Datum poslední aktualizace: 31.10.2022

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Zálohování fotek z telefonu, fotoaparátu – jak uložit fotky na SD kartu, do počítače, na Cloud

Zálohování fotek z telefonu, fotoaparátu – jak uložit fotky na SD kartu, do počítače, na Cloud

Zálohování fotografií je něco, na co většinou myslíme teprve tehdy, když je paměť našeho zařízení plná, nebo se, v horším... Přečíst článek

Jak ztišit počítač? Čištění od prachu, výměna ventilátoru a disku či zvuková izolace

Jak ztišit počítač? Čištění od prachu, výměna ventilátoru a disku či zvuková izolace

Nadměrně hlučný počítač je vždy nepříjemnou záležitostí, zvláště pokud vám ztěžuje soustředění se na práci nebo zhoršuje... Přečíst článek

Jak vybrat tapety do interiéru

Jak vybrat tapety do interiéru

Správně zvolené tapety umí s interiérem udělat zázraky. Pokud je zvolíte správně, můžou vám pomoct opticky projasnit pokoj,... Přečíst článek

Zanesená parní žehlička od vodního kamene či připálenin: Vyčistit octem, sodou nebo vyměnit?

Zanesená parní žehlička od vodního kamene či připálenin: Vyčistit octem, sodou nebo vyměnit?

Žehlení patří v mnoha domácnostech k málo oblíbeným aktivitám. O to méně oblíbenější je čištění samotné žehličky, na které se... Přečíst článek