Nejlepší kalkulačky 2024 – recenze, test, srovnání

Jak vybrat kalkulačku? Určitě podle toho, na co přesně ji chcete používat. Pokud potřebujete pouze sčítat a odčítat, postačí vám základní typ stolové kalkulačky. Na střední školu s humanitárním zaměřením budete potřebovat určitě jiný model než na gymnázium nebo na výšku.

Jak vybrat kalkulačku?

Říkáte si, "kalkulačka jako kalkulačka"? Náš návod na výběr vhodného matematického pomocníka vás přesvědčí, že vybírat pozorně třeba i takovou "banalitu".

Nejlepší kalkulačky

Názov Hodnotenie Detail
Casio FX 350 ES Plus   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
HP 10bll+   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Canon F-715SG   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Sencor SEC 340/ 12   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Casio FX 991 CE X   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Kalkulačky – recenze

Jdete si vybírat vaši první kalkulačku s pokročilejšími funkcemi, do které chcete zainvestovat nějakou tu korunu navíc? V tom případě se podívejte na naše recenze, které vám při výběru určitě dobře poslouží.

Druhy kalkulaček a jejich funkce

Ať už potřebujete kalkulačku využívat pro soukromé účely nebo se počítáním živíte, 500 funkcí vám bude na jedno velké nic. Navíc je velmi těžké uvěřit, že kalkulačka bude skutečně disponovat až takovými schopnostmi. V následujících řádcích se proto podíváme na jednotlivé parametry bez růžových brýlí. Pamatujte, že dražší kalkulačka není vždy i lepší. Na to, aby vám vyhovovala, je nutné vybírat skutečně podle toho, co přesně chcete počítat.

Základní stolní a kapesní kalkulačky

Z hlediska funkcí jsou oba tyto typy kalkulaček stejné. Někdy se nazývají také jako základní nebo tzv. kalkulačky 4 funkcí, což znamená, že na nich můžete sčítat, odčítat, dělit a násobit. Poměrně běžnou je však také 5. a 6. funkce, a to výpočet procent a odmocnin. Své využití najdou na základních školách, v domácnosti a také v kanceláři, kde si musíte poradit pouze s jednoduchými matematickými výpočty.

Zpravidla mají jednořádkový displej, vyloučen však není ani 2- a víceřádkový, jehož velikost je přímo úměrná velikosti celého zařízení. Najdete v nich baterii nebo solární článek, napájení může být také duální. Jediný rozdíl mezi stolními a kapesními kalkulačkami spočívá v jejich velikosti. Kapesní jsou menší, doslova, takové do kapsy.

POZOR: Některé, hlavně ty skutečně levné modely, mohou být i jednorázové.

Vědecké kalkulačky

Vědecké kalkulačky využijí studenti středních i vysokých škol s technickým zaměřením a samozřejmě i vědečtí pracovníci. Od základních modelů se liší množstvím funkcí, kterými dokážete vypočítat náročnější matematické příklady a také typem displeje (má více řádků, může zobrazit pokročilejší výsledky a umí pracovat s komplexními čísly).

Modrá vědecká kalkulačka

Vědecké kalkulačky by měli určitě disponovat oběma typy paměti, a to takzvanou nezávislou pamětí (M) a pamětí posledního výsledku (ANS), které využijete při náročnějších kombinacích. Funkce vědeckých kalkulaček jsou například: derivace, integrály, kombinace, variace, matice, vektory, goniometrické (Sin, Cos, Tan, cotg), logaritmická inverzní a hyperbolické funkce, výpočty v soustavách (DEC, BIN, OCT, HEX, PEN).

Grafické kalkulačky

Grafická kalkulačka je vhodná pro ty, kteří ji potřebují na skutečně náročné matematické operace. Ve srovnání s tou vědeckou má větší a přehlednější displej, na kterém je možné zobrazit i grafy a tabulky. Tyto modely jsou příznačné také zabudovanou pamětí, do některých můžete vložit i SD kartu, a možností propojení s počítačem (přes klasický USB kabel).

Mezi nejčastější funkce grafických kalkulaček patří například: procenta, matice, komplexní čísla, logaritmy, regrese, periodická soustava prvků, technické výpočty se symboly, grafy – duální, dynamické, statistické, kuželosečky atd., inverzní, hyperbolické a goniometrické funkce, rozklad na prvočísla, převod polárních souřadnic.

TIP: Dražší modely grafických, ale i vědeckých kalkulaček by měli mít nepochybně CAS, tedy počítačový algebraický systém (Computer algebra system), který je určen ke zpracování symbolických matematických výrazů (zjednodušeně, výrazy s proměnnou vidí skutečně jako proměnnou).

Kalkulačka s tiskárnou

Kalkulačky s tiskárnou mají zabudovaný kotouček papíru a cartridge s barvou (po spotřebování se dají vyměnit podobně jako v tiskárně). Díky tomu můžete váš výpočet okamžitě vytisknout do takříkajíc fyzické podoby. Jejich cena začíná na 750 Kč a končí někde okolo 3 700.

Kalkulačka s tiskárnou

Většina modelů má vlastní baterii i síťový kabel, kterým je můžete napojit přímo do elektrické zásuvky. Kromě základních aritmetických výpočtů mají kalkulačky s tiskárnou i několik pokrokovějších funkcí, které využijete zejména při účetnictví, průběžném zaznamenávání tržeb či inventurách.

 • Převod peněžní měny
 • Rychlý výpočet výnosu z prodeje (marže)
 • Automatický výpočet daně
 • Údaje o datu a čase – jsou vytištěny přímo na bločku
 • Tisk v 2 barvách – záporné a kladné čísla

POZOR: Kalkulačky s tiskárnou nejsou ekvivalentem k elektronické evidenci tržeb, tedy takzvané registrační pokladně. Můžete je využívat pouze pro osobní účely, ne na vystavení oficiálního pokladního bloku.

Dětská kalkulačka se zvukem

Na dětských kalkulačkách se dá, z logických důvodů, pouze sčítat, odčítat, dělit a násobit. Mají velké, přehledné a barevně odlišené tlačítka, jednořádkový, ale velký displej a mohou být vyrobeny ve všelijakých tvarech (robot, mobil, medvídek atd.). Poměrně běžně se setkáte i s dětskými kalkulačkami se zvukem a melodiemi. Všechny tyto modely jsou vhodné na první kontakt s čísly a matematikou jako takovou. Děťátka je mohou využít i v prvních 2 – 3 ročnících na základní škole.

Důležité parametry kalkulaček

Při návštěvě e-shopu s kalkulačkami se laikovi může zatočit hlava. Stovky parametrů, různé ceny a nejednou i velmi nejasné či vysloveně zavádějící informace celý výběr podstatně ztíží. Kalkulačky sice mohou vypadat jako docela komplikované mašinky, ve skutečnosti však stačí pochopit pouze několik základních rozdílů a váš nákup bude podstatně jednodušší.

Displej kalkulačky

Displej kalkulačky není rozhodující z hlediska kvalitního obrazu. Jde o to, co je a co není schopen zobrazit a také o to, jak to zobrazí. Víme, zatím to zní velmi zmatečně, o chvilku však budete mít ve všem jasno. Při výběru si zapamatujte jedno, od typu displeje se odvíjejí konkrétní funkce daného modelu.

7-segmentový displej

7-segmentový displej se nachází zejména na základních kalkulačkách. Určitě ho velmi dobře znáte, jde o samostatné čtverečky, ve kterých se rozsvícením jednotlivých "paliček" objeví číslice. Jediné, co tedy dokáže takový displej zobrazit, jsou čísla a desetinná čárky. Na nic jiného, ​​například na něm prostě není místo.

Kalkulačka se 7-segmentovým displejem

Kalkulačky se 7-segmentovým displejem navíc většinou disponují jen 1 řádkem, který zastupuje funkci řádku vstupního i výstupního. V překladu, pokud do kalkulačky zadáte "5 + 5" a stisknete "rovná se", příklad zmizí a vy vidíte jen výsledek. Kalkulačky se dvěma řádky, vstupním a výstupním, po stlačení "rovná se" ponechají zobrazený vámi zadaný příklad i výsledek.

Maticový displej

Z technického hlediska funguje maticový displej tak, že se na mřížce, rozsvícením jednotlivých políček, zobrazí číslo nebo jiný znak. Z hlediska praktického to znamená, že tyto kalkulačky využijete i při náročných matematických příkladech, protože displej toho dokáže ukázat více.

Jejich hlavní výhodou je možnost zobrazení výsledku v takzvaném přirozeném zápisu, tento údaj je někdy označován také jako schopnost pracovat s komplexními čísly. Pro vysvětlení, přirozený zápis mocniny "pět na druhou" vypadá takto: 52, některé kalkulačky jej však zobrazí například jen v této formě: 5 12. Pozor, ne každý maticový displej dokáže zobrazit výsledek v přirozeném zápisu. Závisí to od jeho rozlišení, v překladu, počtu řádků a bodů, které se nacházejí na nich.

TIP: Maticový displej je poměrně často označovaný také jako bodový.

Smíšený displej

Smíšený displej má 2 řádky. Vstupní je maticový a výstupní 7-segmentový. Jejich výhodou je zobrazení příkladu i výsledku, na druhé straně bývají dražší než ty maticové, přičemž rozdíly v zobrazování výsledků nejsou nijak zásadní. Na kalkulačce na rovnice a jiné základní i mírně náročnější výpočty jsou určitě dostačující, avšak stejně jako předešlý typ.

LCD displej

LCD displej se nachází na skutečných dělech, například na kalkulačkách grafických. Dražší modely mají dokonce dotykový či barevný LCD displej. Výsledky jsou zobrazovány v přirozeném zápisu, díky čemuž můžete řešit i náročnější matematické operace. Takovou kalkulačku využijete na vysoké, ale i na střední škole s technickým zaměřením.

Kalkulačka s LCD displejem

POZOR: Při kalkulačkách s LCD displejem je rozhodující jeho velikost a rozlišení. Pokud je LCD displej maličký, nemusí být schopen zobrazit náročnější výsledky. Rovněž nemusí disponovat vstupním i výstupním řádkem. Poměrně často se s takovým "jevem" potkáte na stolních či kapesních kalkulačkách.

Jazyk a podpora

Kalkulačky, převážně ty dražší, zvyknou mít tzv. Firmware, tedy vlastní software. Jestliže po takových sáhnete, měli byste si ověřit možnosti jeho upgrade-u a také podpory od výrobce. Například na příliš starých zařízeních podpora již nemusí být aktuální. Pokud má kalkulačka menu, mělo by být v jazyce, kterému rozumíte, tedy ideálně v češtině, minimálně v angličtině. S tou by si měl dnes poradit snad každý (při nejhorším vám pomůže Google translate). Taková španělština nebo italština by však již mohly být problémem.

Napájení, velikost a hmotnost kalkulačky

Kalkulačky mohou být napájeny přes klasickou baterii, elektrický kabel nebo solární článek. Solární nabíjení může být doplňkové a sloužit k tomu, aby se baterie vybíjeli pomaleji, což je velkým plusem. Druhým typem jsou čistě solární kalkulačky, které však musí obsahovat dostatečně výkonný akumulátor, který v sobě shromáždí dostatek energie. Jinak budete moci počítat pouze několik minut.

Modely, které musíte připojit do zásuvky, zvyknou mít větší rozměry a vyšší váhu. Na klasické používání nejsou zcela praktické, protože musíte mít ruce neustále elektrickou zásuvku. Velice šikovným kompromisem jsou kalkulačky s kombinovaným napájením, které mají baterii i kabel. Z hlediska velikosti a váhy si vybírejte takový model, který vám padne do ruky. Pokud potřebujete mít kalkulačku neustále u sebe, například v tašce, budete potřebovat něco menší. Při používání v kanceláři můžete sáhnout klidně i po větších kouscích.

Kalkulačka se solárním napájením

TIP: Na větších modelech se nachází také větší displej, který je přehlednější. Pokud tedy budete kalkulačku využívat přednostně v kanceláři nebo doma, není na škodu popřemýšlet nad něčím větším.

Design a rozmístění tlačítek

Design kalkulaček není tou nejdůležitější funkcí z hlediska jejich funkčnosti, někomu však na něm záležet může. Jediný parametr, který s vzezřením kalkulačky souvisí přímo, je rozmístění, velikost a barevné rozlišení tlačítek. Většina kalkulaček je řešena velmi podobně, některé modely však mohou disponovat zvětšenými tlačítky, u kterých je předpoklad jejich častějšího používání. Rozhodujte se však hlavně podle sebe. Někdo ocení tlačítko + na spodní, jiný zas na vrchní části klávesnice. Bohužel, nic takového jako kalkulačky pro leváky neexistuje.

TIP: Při koupi dražších modelů doporučujeme sáhnout po kalkulačce s krytem, ​​který chrání tlačítka i displej.

Rozdíl mezi drahými a levnými kalkulačkami

Ne každá levná kalkulačka musí být automaticky špatná. Některé stojí méně pouze proto, že mají jen základní funkce. Takže, pokud hledáte kalkulačku pro dítě na základní školu nebo na soukromé domácí účetnictví, vystačíte si i se 150-korunovými modely. Právě naopak, vyhazovat několik stovek korun za funkce, které v životě nevyužijete, je spíše nelogické. Jiné je to samozřejmě při studentech či lidech, kteří potřebují kalkulačku přímo k práci. V jejich případě cena už hraje roli, protože rozhoduje jak o funkcích, tak i celkové kvalitě výdrži baterie a celkové životnosti kalkulačky.

Na levných kalkulačkách se například velmi často nachází solární panel na průběžné dobíjení, který však není funkční. Ve skutečnosti jde o obyčejný černý pásek (někdy dokonce i nálepku), který nemá žádné reálné využití. Skutečně levné kalkulačky zvyknou mít také problémy s displejem, který se už po krátkém používání začne kazit, některé z jeho částí "vypadnou", proto nevidíte celý výsledek, což není zanedbatelné. Podobné je to s kvalitou tlačítek, které mohou být nestabilní nebo vypadávat.

Jak vybrat kalkulačku do školy

V následujících řádcích si řekneme, jakými funkcemi by měla disponovat kalkulačka pro studenta střední odborné školy, gymnázia nebo školy vysoké. Pozor, při výběru se musíte orientovat i podle toho, co povoluje nebo nepovoluje konkrétní učitel či vedení přímo na hodinách matematiky. Na některých školách mohou studenti bez problémů používat kalkulačku se zlomky, na jiných je to zakázáno. No a zcela samostatnou kategorií je výběr kalkulačky na maturitu.

Kalkulačka vhodná do školy

Jak vybrat kalkulačku na maturitu

Pravidla určuje samotný Núcem, tedy Národní ústav certifikovaných měření a vzdělávání. Jedinou přikázáním funkcí je minimálně 10-místný displej. Vše ostatní je buď zakázáno nebo doporučené.

Kalkulačka na maturitu nesmí:

 • Být součástí mobilního telefonu
 • Mít grafický displej
 • Vykreslovat grafy
 • Zjednodušovat algebraické výrazy, které obsahují proměnné (funkce CAS)
 • Počítat kořeny rovnic, včetně těch algebraických

Kalkulačka na maturitu by měla disponovat:

 • Všemi aritmetickými funkcemi – násobení, dělení, sčítání, odčítání, umocňování a odmocňování
 • Funkcemi počítání hodnot elementárních funkcí – logaritmus, sinus, kosinus, tangens a kotangens

Kalkulačky pro střední školy

Při studiu na škole, kde není matematika na prvním místě, například pedagogická, umělecká, sportovní nebo SOŠ s učebními odbory jako kadeřnice, kuchař – číšník, postačují vědecké kalkulačky s 2-řádkovým maticovým displejem, které disponují alespoň těmito funkcemi: sčítání, odčítání, dělení, násobení, odmocňování, výpočet jednoduchých rovnic, zlomků a procent. Na škodu není ani možnost automatického výpočtu proměnných.

POZOR: Není vyloučeno, že student tyto funkce nevyužije ani zdaleka, základní kalkulačka by však na druhé straně nemusela být dostačující.

Kalkulačky pro gymnázia

Kalkulačka pro gymnázia, ale také pro střední školy s ekonomickým nebo technickým zaměřením je už úplně jiná káva. Učivo matematiky je mnohem náročnější, student proto potřebuje i chytřejšího pomocníka. Opět platí, že základem je maticový displej a kalkulačka vědecká. Na některých školách však může padnout vhod i pokrokovější model s LCD displejem, například grafická kalkulačka.

Kalkulačka s maticovým displejem pro vysokoškoláky

Kromě základních aritmetických výpočtů musí disponovat minimálně těmito funkcemi:

 • Proměnné
 • Tabulky
 • Statistiky
 • Číselné soustavy
 • Polynomiální rovnice
 • Soustavy rovnic (matice) + numerické řešení rovnic
 • Vektory
 • Grafy

Kalkulačky pro vysokoškoláky

Poradit vám, jak přesně vybírat kalkulačku pro vysokoškoláky, je trochu náročné. Pokud studujete vysokou školu, kde matematiku ani nemáte, je jasné, že ji nebudete potřebovat vůbec. V případě vysokých škol s ekonomickým, technickým nebo vědeckým zaměřením si musíte pořídit dělo s co největším počtem funkcí. Určitě byste měli přemýšlet nad kalkulačkou grafickou, která disponuje LCD displejem, funkcí CAS a vestavěnou pamětí. Ať už sáhnete po modelu se zaměřením na statistiku nebo výpočet matic, si musíte zhodnotit sami, a to v závislosti na studijního oboru.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

I vy jste si dosud mysleli, že kalkulačku pouze koupíte bez jakéhokoliv náročnějšího procesu "vybírání si"? Pravděpodobně jste změnili názor. Pro ty skutečně zvědavé jsme si připravili ještě několik často vyhledávaných informací.

Vypočítá každá kalkulačka procenta?

Dá se říci, že ano. Možnost výpočtu procent najdete dokonce i na základních stolních a kapesních kalkulačkách.

Proč potřebuji kalkulačku, když ji mám v mobilu?

Pokud kalkulačku využíváte pouze při běžných činnostech, skutečně si vystačíte s tou v telefonu. Pokud jste student, vědecký pracovník či ekonom, stará dobrá kalkulačka je nezbytná. Důvodem je počet funkcí a její schopnost vypočítat i náročné matematické příklady.

Které kalkulačky jsou považovány za kvalitní?

Na trhu existují stovky výrobců. Za velmi kvalitní a spolehlivé jsou však obecně považovány zejména kalkulačky Casio. Pozitivní hodnocení si vysluhuje i značka Sencor. Mezi matematickými fanatiky je poměrně často zmiňovaný také americký výrobce Texas Instruments. Jeho produkty jsou dostupné i u nás.

Vaše hodnocení:
(90.2%)
Datum publikování: 16.07.2020
Datum poslední aktualizace: 26.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek