Nejlepší chrániče matrací/na matrace 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Matrace mají svou životnost, která je limitována jejich používáním a také tím, jak se o ně staráte. Jestli chcete jejich životnost prodloužit, sáhněte po praktických a cenově dostupných chráničích. Ty zabrání mechanickému poškození i znečištění a navíc zvýší hygienický komfort lůžka.

Jak vybrat chránič na matraci?

Kvalitní matrace není levná záležitost, a proto by se mělo investovat do jeho ochrany. Tou je chránič, který může mít formu obalu, potahu nebo podložky prodlužující životnost matrace. Díky potahu na matraci se udrží jeho požadované vlastnosti co nejdéle, a tak si můžete pohodu při spaní vychutnávat i několik let.

Nejlepší chrániče matrací

Typy chráničů na matraci

Na trhu najdeme několik druhů chráničů, je to vlastně mezivrstva mezi matrací a prostěradlem, která může být propustná nebo nepropustná. Chrániče se vyrábějí z různých materiálů a jsou dostupné v různých velikostech od malých, které jsou vhodné na dětské matrace, až po běžné velikosti jednolůžkových matrací či partnerských matrací na manželské postele. Někteří výrobci mají v nabídce i chrániče atypických rozměrů.

Chrániče vhodné na dětské matrace najdete většinou ve dvou velikostech (120x60 cm a 140x70 cm). Chrániče pro dospělé zas ve standardních rozměrech na jednolůžkové i dvoulůžkové postele (90x200, 90x220, 180x200, 200x200). Chránič na matraci je možné dát si vyrobit i na míru, aby přesně pasoval na vaši postel, resp. matraci.

Chrániče existují částečné, používané pouze na tu část postele, která je nejvíce ohrožena zašpiněním. Dále celkové, které jsou po celé délce matrace, a také ty, které matraci chrání i na bocích.

Nepropustné chrániče na matraci

Nepropustné chrániče vám zajistí, že matrace zůstane chráněná i po vylití tekutiny. Jsou tedy vhodné pro děti, starší lidi s inkontinenci nebo pro ty, kteří se během spánku nadměrně potí. Nepromokavé chrániče na matraci proto představují jednoduché řešení ochrany, ale zároveň dovolí matraci přirozeně dýchat. Jeho výhodou je, že po vyprání z něj voda rychle steče, a tak nemusíte čekat a můžete jej začít znovu používat.

Nepropustný chránič na matraci s gumičkami

Propustné chrániče na matraci

Propustné chrániče slouží jako ochrana před mechanickým opotřebením matrace. Tyto chrániče se vyrábějí z různých materiálů a při volbě toho správného vám chránič zaručí i teplotní komfort. S propustnými chrániči se jednoduše manipuluje a jejich snadná snímatelnost a možnost praní v pračce vám umožní dodržet vysoký stupeň hygieny a čistoty.

Způsoby uchycení chrániče na matraci či postel

Moderní chrániče na postel poskytují komfort v podobě jednoduchosti nasazení. Většina potahů má gumičky nebo šňůrky, díky kterým chránič navléknete podobně jako klasickou ložní plachtu. Chránič proto můžete snadno snímat a navlékat podle potřeby. Gumičky nebo tkaničky jsou většinou po všech stranách, potah proto neposouvá a zůstává na svém místě i přesto, že se na posteli hýbete.

Jak pečovat o chránič na matraci

Chrániče na matraci si zpravidla nevyžadují speciální péči. Stačí sledovat pokyny výrobce, neboť potahy jsou vyráběny z různých materiálů. Důležité je sledovat zejména teploty, při kterých můžete chrániče prát a také to, zda je možné chránič žehlit, případně vložit do sušičky na prádlo. Chránič po zašpinění tedy stačí jen jednoduše sundat z matrace, vyprat ho, nechat vyschnout, navléknout zpět a pak si znovu užívat jeho výhody.

Pozor byste si měli dát na potahy, které deklarují svou funkčnost na určitý počet praní. Například chránič Renew Natura od společnosti Dormeo uvádí, že jeho antibakteriální vlastnosti vydrží 30 praní a jeho ochrana proti prachovým roztočům je funkční do deseti praní.

Výhody a nevýhody chráničů na matraci

Chrániče na matraci jsou jednoduchou a nenákladnou ochranou, která vám dovolí používat vaši matraci po delší dobu. Přinášíme vám hlavní výhody používání těchto potahů. Nevýhody jsme nenašli, resp. ty plynou z konkrétních modelů chráničů, neboť některé chrániče jsou hlučné při pohybu na lůžku nebo na nich člověk potí. Nevýhody vzpomínáme při konkrétních výrobcích, které najdete v tipech na vhodný chránič.

Výhody chráničů na matraci

Výhody chráničů na matraci:

  • Ochrana matrace před znečištěním tekutinami, jídlem, prachem a podobně,
  • jednoduchost používání díky gumičkám nebo tkaničkám po okrajích,
  • prodloužení životnosti matrace,
  • pohlcování tělesného potu,
  • možnost praní v pračce,
  • antibakteriální a hypoalergenní vlastnosti,
  • ochrana proti prachovým roztočům,
  • zvýšení komfortu spánku,
  • regulace tuhosti matrace a skrytí jeho případných nerovností,
  • možnost využití i na pohovce či rozkládacím gauči.

Proč se vyplatí do chráničů na matraci investovat

Chránič výrazně prodlouží životnost vašeho matrace a je to zároveň účinná ochrana před bakteriemi, choroboplodnými zárodky, mikroorganismy a prachovými roztoči. Kromě ochrany vám matracový chránič poskytne díky tepelněizolační vrstvě i příjemný teplotní komfort při ležení. I vedle vlastnostech, které zabraňují přetečení tekutin, je matrace nadále dostatečně prodyšná, a tak se nemusíte obávat zapaření či nepříjemné vlhkosti matrace.

Při znečištění chrániče tekutinou, případně jídlem, zůstává matrace nepoškozená. Chránič odolává i potu, který je obzvláště škodlivý pro matrace bez ochrany, protože soli obsažené v potu ucpávají póry v matraci, což následně zvyšuje jeho vlhkost. Jakákoliv vlhkost totiž proniká do nitra matrace, kde jsou vhodné podmínky pro množení škodlivých mikroorganismů. Matrace bez ochrany proto ztrácí svou přirozenou pružnost a původní funkčnost, z čehož mohou časem vznikat prohlubně nebo nerovnosti na povrchu. Ty bývají následnou příčinou nekvalitního a nepohodlného spánku či dokonce bolestí páteře.

Jak si vybrat správný chránič

Před koupí chrániče na matraci si třeba zodpovědět několik otázek. Důležitou je, k jakému účelu jej chcete používat, zda vám jde jen o prodloužení životnosti vašeho matrace nebo chcete benefity navíc v podobě nepromokavosti, ochrany proti plísním, roztočům a podobně.

Kvalitní chránič by měl být pratelný alespoň na 60 stupňů Celsia, což zajistí, že se zničí bakterie i nečistoty. Chránič by neměl ovlivnit funkčnost a kvalitu vrchního matrace. Všechny vlastnosti matrace by tedy měly být zachovány a chránič by měl chovat tak, abyste ani nevěděli, že ho na matraci máte. Vhodné je zvolit matracový chránič, který je vyroben z funkčního a zdravotně nezávadného materiálu, je nenápadný, lehký a příjemný na dotek.

Sbalený chránič matrace připraven na praní

Jak jsme zmínili výše, chrániče existují částečné i celkové. K výhodě částečných patří jednoduchost a rychlost výměny, ovšem za cenu toho, že chránič může při pohybu na lůžku posouvat. Praktičtější volbou je proto chránič na celou plochu lůžka. Ty mohou být na vrchní straně matrace nebo i po jeho bocích, čímž je zvýšená ochrana i stabilita.

Při výběru chrániče na matraci patří k neméně důležitým zodpovědět si otázku také na to, pro koho bude chránič určen. Ať chceme chránič pro dítě, zdravého dospělého, osobu trpící inkontinencí, staršího člověka, dlouhodobě ležícího, alergika nebo astmatika. Je tedy třeba zvážit potřeby jeho uživatele a s tím související použitý materiál, jeho propustnost, voděodolnost či velikost ochranné plochy.

Jaký materiál zvolit

K oblíbeným a praktickým variantám patří kombinace bavlny s nepromokavým a zároveň prodyšným zátěrem z polyuretanu (PUR). Tento chránič zadrží tekutinu, no přitom dýchá.

Pokud hledáte chránič pro osoby trpící inkontinencí, vhodnější je sáhnout po chrániči, který obsahuje PVC nebo materiály na bázi gumy. Gumový chránič matrace je bezpečnější, protože udrží větší objem tekutiny. Na druhé straně k jejich nevýhodám patří neprodyšnost, což zvyšuje pocit tepla a také pocení. Tyto chrániče jsou navíc při pohybu na lůžku hlučné.

Pokud chránič vybíráte pro dlouhodobě ležící osobu, měli byste uvažovat i o speciálních chráničích v kombinaci s antidekubitní podložkou, která zabraňuje nebo snižuje riziko vzniku proleženin.

K přírodním materiálem s jedinečnými vlastnostmi patří ovčí rouno, resp. merino vlna, která potěší výbornými transpiračním a termoizolačními vlastnostmi.

Nepromokavý chránič matrace

Pro koho jsou chrániče matrací vhodnou volbou

  • Rodiny s malými dětmi,
  • alergiky a astmatiky, kterým vadí prach a roztoče,
  • lidí trpících inkontinencí,
  • ležících pacientů,
  • nadměrně potících se,
  • ty, kteří v posteli rádi jedí či pijí,
  • návštěvy, které zůstávají na noc,
  • osoby s citlivou pokožkou,
  • rodiny s domácími mazlíčky,
  • ty, kterým záleží na hygieně,
  • osoby, které chtějí mít zdravý a kvalitní spánek.

Osvědčené značky matracových chráničů

Chrániče na matrace vyrábějí mnohé firmy a nabízejí je různé obchody. Od toho se odvíjí jejich kvalita, vlastnosti i cena. K známým a oblíbeným patří chrániče od značek Dormeo, 4home, SCAN quilt, Materasso nebo Jysk. Cena za matracové chrániče se pohybuje od několika korun, přičemž v tomto případě jde jen o základní absorpce podložky na matrace, které se využívají zejména u lékařů, v nemocnicích nebo kozemtických salonech. Běžné chrániče vhodné pro domácí použití v cenovém rozpětí od 250 do 1´2 500 Kč. Samozřejmě, na trhu jsou v nabídce i mnohem dražší chrániče. Natrefit můžete například na ochranné potahy, jejichž cena se vyšplhala nad 25 000 Kč. K nim patří například chránič Christian Fischbacher, který je vyroben z kachního peří a jeho vrch tvoří bavlněný potah.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Při rozhodování, zda si matracový chránič koupit nebo ne, vám mohou dopomoci odpovědi na nejčastěji kladené otázky uživatelů.

Je chránič na matraci drahý?

Jednoduché chrániče na matraci se dají sehnat za ceny pod 250 Kč. Samozřejmě, záleží na značce, vlastnostech a požadované velikosti chrániče. Pro základní ochranu vašeho matrace, chránič není nákladnou položkou.

Co dělat, když se chránič zašpiní?

Chránič stačí po zašpinění jednoduše sundat z matrace a vyprat ho při teplotě, kterou uvádí výrobce na štítku. Pozor je třeba dát na to, že některé chrániče ztrácejí při opakovaném praní svou funkčnost a deklarované vlastnosti.

Seženu chránič i na dětskou postýlku?

Matracové chrániče se vyrábějí v klasických velikostech na různé typy matrací od dětských až po jednolůžkové a dvoulůžkové. V některých firmách víte požádat o výrobu chrániče na míru. Chrániče pro dětské postýlky se typicky vyrábějí ve dvou nejpoužívanějších velikostech (120x60 cm a 140x70 cm).

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(90.2%)
Datum publikování: 22.07.2020
Datum poslední aktualizace: 10.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek