Nejlepší mikrovlnné trouby 2023 – recenze, test, srovnání

Určitě neuděláte chybu, pokud si mikrovlnku vyberete podle výsledků nestranných testů a recenzí. My jsme si prostudovali několik světové žebříčky a testy mikrovlnek a sestavili jsme pro vás seznam těch nejlepších modelů. Vyberte si podle toho, co vám vyhovuje. Vyhněte se modelům, které svou kvalitou nedosahují ani průměru. Žebříček jsme rozdělili na mikrovlnky vestavěné a mikrovlnky volně stojící. Pokud máte otázky nebo se chcete zapojit do diskuse, použijte prosím komentáře ve spodní části této stránky.

Bílá mikrovlnka

Připravili jsme pro vás také návod, jak si mikrovlnku vybrat. Pokud budete postupovat podle něj, určitě dojdete k požadovanému výsledku.

Nejlepší volně stojící mikrovlnky

Názov Hodnotenie Detail
LG MH6565CPS   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Whirlpool MWP 3391 SX   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Gallet FMOM 205B   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Klarstein Fine Dinesty   ✔   VÝPRODEJZobrazit produkt
Philco PMD 2512 F   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Nejlepší vestavné mikrovlnky

Názov Hodnotenie Detail
Electrolux KMFD264TEX   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Whirlpool AMW 730 NB   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
WhIrlpool AMW 4920 NB   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Candy MIC 201 EX   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Bosch BFL523MS0   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Mikrovlnné trouby – recenze

Vestavěná nebo volně stojící mikrovlnka? Je lepší značka Whirlpool, Samsung, Beko, Bosch nebo Sencor? Několik oblíbených modelů jsme se rozhodli vyzkoušet a připravili jsme pro vás recenze. Doufáme, že vám při výběru pomohou.

Jak vybrat mikrovlnku

Hlavní funkcí mikrovlnky je ohřívání jídla, kromě toho však dnešní modely oplývají množstvím inovativních a praktických funkcí, které se v kuchyni rozhodně sejdou. Jelikož je výběr poměrně široký, orientovat se v množství produktů většina lidí nedokáže. Víte, jaká kritéria má mikrovlnná trouba splňovat a jaké funkce? Jaký je ideální výkon mikrovlnky? Zajímat vás určitě bude i to, zda je při výběru důležitý objem.

Umístění mikrovlnné trouby

Na výběr máte vestavnou mikrovlnnou troubu, kterou můžete zapracovat do prostoru kuchyňské linky, a volně stojící mikrovlnku. Každá má samozřejmě své výhody. 

Zabudovaná mikrovlnka vám ušetří místo v kuchyni a stane se jejím designovým doplňkem. Stejně jako v případě vestavěné chladničky, i při mikrovlnce třeba myslet na přítomnost elektrické zásuvky v blízkosti daného místa a také na to, aby bylo místo dostatečně odvětrávané.

Vestavěná mikrovlnka

Pěkným doplňkem může být také volně stojící mikrovlnka, která potřebuje v kuchyni praktické (aby překáželi) a vzdušné místo kvůli odvětrávání. Volně stojící mikrovlnku lze libovolně přemisťovat.

Výkon a příkon mikrovlnné trouby

Výkon mikrovlnky vám napoví, jak rychle bude jídlo ohřáté nebo připravené. U klasických mikrovlnek je výkon přibližně 600 – 1 200 W. Čím vyšší výkon, tím bude jídlo připraveno, zahřáté rychleji.

Příkon vám napoví, jakou spotřebu elektrické energie mikrovlnka má. Hodnoty výkonu a příkonu jsou často podobné. Příkon se pohybuje v rozmezí od 700 do 3 000 W. Na příkon mají vliv i různé funkce, kterými moderní mikrovlnné trouby disponují (gril, rozmrazování). Nejlepší jsou mikrovlnky s co nejvyšším výkonem a co nejnižším nebo stejným příkonem.

Mikrovlnná trouba a objem

Objem mikrovlnky se pohybuje od 14 do 40 l. Za malé mikrovlnky jsou považovány ty s objemem 14 až 20 l, mikrovlnky s objemem nad 32 l jsou rozměrnější. Do malých nic víc než talíř nedostanete, do větších kromě talíře vložíte i rozměrnější podnosy, plechy či misky. Otočný talíř má obvykle průměr 24 až 32 cm, pri větších mikrovlnkách je i talíř větší.

Použití mikrovlnky

Energetická třída

Údaj hovořící o spotřebě elektrické energie daného spotřebiče se označuje písmeny A, B, C, D. Kategorie A je nejšetrnější, D zas nejméně šetrnou. S výrobkem s označením A+++ ušetříte oproti kategorii D až o 50 % elektrické energie více.

Speciální funkce mikrovlnek

Klasické mikrovlnky slouží především na zahřátí, případně přípravu jídla. Multifunkční mikrovlnky však toho dokážou mnohem víc.

Mikrovlnka dokáže nahradit troubu, v případě, že disponuje touto možností, můžete v ní upéct maso či koláč. Pečení je rychlejší, protože objem je menší a koncentrace horkého vzduchu uvnitř je mnohem účinnější díky mikrovlnám.

Samozřejmostí je, v případě klasických i multifunkčních mikrovlnek, rozmrazování. Jednou ze specifických funkcí je funkce Jet Defrost, potraviny jsou díky ní rozmražené až 7x rychleji jako při běžném rozmrazování. Multifunkční modely oplývají možností grilování či vaření.

Mikrovlnná trouba

Při použití funkce Crisp mikrovlnka využívá grilování, zapékání a vaření najednou. Jídlo je díky tomu skutečně křupavé a dokonale připravené. Se speciální pánví bude použití této funkce ještě lépší. Funkce teplo – vzduch rovnoměrně rozvádí teplo po celém objemu mikrovlnné trouby a díky ohřevu lze připravit pokrm rychle a chutně. Steamfunkce, tedy vaření v páře, oceníte při zdravém stravování. Mikrovlnka může mít i funkci samočištění.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Při výběru spotřebiče jsou důležité nejen jeho technické parametry a teoretické údaje, ale i praktické využití. Před koupí mikrovlnky byste si proto měly odpovědet na několik základních otázek.

Je lepší volně stojící nebo vestavná mikrovlnka?

Pokud chcete šetřit prostorem a plánujete kuchyň s vestavěnými spotřebiči, je samozřejmě vhodnější volbou vestavěná mikrovlnka. Volně stojící mikrovlnka vám poskytne větší mobilitu, obvykle jde i o levnější volbu.

Který typ ovládání je praktičtější – dotykový nebo manuální?

Pokud máte tu možnost, vyberte si raději model s manuálním ovládáním. Lehce s ním nastavíte čas ohřevu/rozmrazování i čas a nebudete se muset zabývat pravidelným čištěním dotykového displeje.

Jaký objem je vhodný pro 4-člennou rodinu?

V případě, že chcete v mikrovlnce pouze ohřívat jídlo, postačí vám objem 20 až 24 litrů. Jde o zlatou střední cestu, která vám umožní ohřívat i větší porce. Pokud chcete mikrovlnku používat i na rozmrazování větších kusů masa, musíte se poohlédnout po modelech s objemem nad 24 litrů. Důležitá je i velikost talíře, minimální je 25 cm.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Seznam článků

Jakou mikrovlnnou troubu? Samsung, Whirlpool nebo Electrolux

Jakou mikrovlnnou troubu? Samsung, Whirlpool nebo Electrolux

V současnosti mikrovlnky obsahují řadu inovativních a praktických funkcí.   Výběr je vskutku široký, proto je třeba vědět, podle čeho mikrovlnku vybírat. Odpovězte si na otázky, jaká kritéria má mikrovlnná trouba splňovat, jaké funkce mikrovlnka nabízí, je důležitý objem... Přečíst článek

Mikrovlnka nefunguje – nejčastější poruchy/chyby mikrovlnných troub

Mikrovlnka nefunguje – nejčastější poruchy/chyby mikrovlnných troub

Mikrovlnka je v mnoha domácnostech nejvytíženějším kuchyňským spotřebičem. Jídlo a nápoje se v ní dají nejen zahřívat, ale také vařit a připravovat. Mikrovlnka má široké využití, může si ji dovolit téměř každý a i její životnost je poměrně dlouhá, v průměru 7 – 10 let. Po letech používání však... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(90%)
Datum publikování: 31.05.2016
Datum poslední aktualizace: 27.10.2022

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Nevyhazujte oblečení, starejte se o něj správně. Jak na to?

Nevyhazujte oblečení, starejte se o něj správně. Jak na to?

Nemusíte kupovat desatero nového oblečení každý týden. Stačí, když se o to stávající budete řádně starat. Největším poradcem... Přečíst článek

Rychlovarná konvice bez vodního kamene: jak vyčistit konvici octem, sodou bikarbonou, kyselinou citrónovou

Rychlovarná konvice bez vodního kamene: jak vyčistit konvici octem, sodou bikarbonou, kyselinou citrónovou

Elektrické rychlovarné konvice jsou v nejedné domácnosti i kanceláři a pracovišti nepostradatelným kuchyňským spotřebičem.... Přečíst článek

Zálohování fotek z telefonu, fotoaparátu – jak uložit fotky na SD kartu, do počítače, na Cloud

Zálohování fotek z telefonu, fotoaparátu – jak uložit fotky na SD kartu, do počítače, na Cloud

Zálohování fotografií je něco, na co většinou myslíme teprve tehdy, když je paměť našeho zařízení plná, nebo se, v horším... Přečíst článek

Jak ztišit počítač? Čištění od prachu, výměna ventilátoru a disku či zvuková izolace

Jak ztišit počítač? Čištění od prachu, výměna ventilátoru a disku či zvuková izolace

Nadměrně hlučný počítač je vždy nepříjemnou záležitostí, zvláště pokud vám ztěžuje soustředění se na práci nebo zhoršuje... Přečíst článek