Mikrovlnka nefunguje – nejčastější poruchy/chyby mikrovlnných troub

Mikrovlnka je v mnoha domácnostech nejvytíženějším kuchyňským spotřebičem. Jídlo a nápoje se v ní dají nejen zahřívat, ale také vařit a připravovat. Mikrovlnka má široké využití, může si ji dovolit téměř každý a i její životnost je poměrně dlouhá, v průměru 7 – 10 let. Po letech používání však lze očekávat problémy a poruchy, které souvisejí s opotřebováním materiálů.

Nejčastější poruchy mikrovlnek

Zatímco některé signalizují, že je čas vyměnit mikrovlnku za novou, s mnoha lze něco udělat a životnost mikrovlnky ještě na nějaký čas prodloužit.

Nejčastější poruchy mikrovlnek

Předtím, než se pustíte do oprav mikrovlnky, jakož i jakéhokoli jiného spotřebiče, zvažte své schopnosti, buďte především opatrní a držte se bezpečnostních pokynů. Oprava mikrovlnky může být nebezpečná, protože i po odpojení je zařízení ještě určitou dobu pod vysokým elektrickým napětím, což by mohlo vést k vážnému úrazu. Jakékoliv opravy provádějte vždy jen po vytažení mikrovlnky ze sítě s dostatečným časovým odstupem. Ne všechny poruchy je vhodné opravovat svépomocí, proto pokud si to situace vyžaduje, neriskujte a vyhledejte pomoc odborníka.

Mikrovlnka neohřívá

Nezohřívání potravin je běžným problémem – mikrovlnka se spustí, světlo se zapne, ale po skončení zjistíte, že jídlo se vůbec nezahřálo. Příčin může být několik:

 • Nefunkční spínač dveří – Při používání mikrovlnky je velmi důležité, aby dveře fungovaly, jak mají, neboť při jejich otevření se mikrovlnka nesmí spustit. To, zda je problém ve spínači, si můžete ověřit i tak, že zkontrolujete, zda po zavření dvířek světlo zhasne. Pokud zůstane zažaté, znamená to, že spínač nerozeznává, zda jsou dvířka otevřená, proto je při spuštění vnímá jako otevřená a jídlo neohřívá. Je-li spínač porouchaný, výměnu zajistí výrobce nebo servis.
 • Zkažený magnetron – Magnetron je část mikrovlnky, která vyrábí elektromagnetické vlnění, a tedy je základní součástí mikrovlnky, díky které dokáže zahřívat. To, zda magnetron funguje, lze zkontrolovat multimetrem a v případě vyhoření je nutná jeho výměna, což bývá často stejně drahé nebo dražší než koupě nové mikrovlnky.
 • Přepálená pojistka – Také se kontroluje multimetrem. Dá se vyměnit v servisu, ale opět jednou tato oprava je drahá (i když ne až tak, jako výměna magnetronu), proto mnozí volí raději koupi nové mikrovlnky.

Nefungují tlačítka mikrovlnky

Nefungující tlačítka jsou frustrujícím problémem. Mikrovlnka svíti, dvířka se bez problémů zavírají, ale nelze nastavit program nebo spustit ohřívání.

 • Zkažená tlačítka nebo touchpad – Problém může být právě v tlačítkách nebo touchpadu. Udělejte si jednoduchý test – postupně promačkejte všechna tlačítka a zjišťujte, zda některá reagují. Pokud ano, chyba je právě v tlačítkách, která si můžete nechat vyměnit. Pokud nefungují žádné, je třeba hledat příčinu dál.
 • Problém s řídící deskou – Problém může být v řídící desce tehdy, když sice žádné tlačítko nefunguje, ale displej svítí. Ta nepřivádí napětí dále do spínače, který odpovídá za fungování touchpadu. Nefunkční řídící desku si nechte zkontrolovat a vyměnit.

Nejčastější chyby mikrovlnek

Talíř v mikrovlnce se neotáčí

Skleněný talíř uvnitř se musí dát otáčet, jinak nebude mikrovlnka zahřívat rovnoměrně. V první řadě je dobré zkontrolovat, jestli otáčení něco mechanicky neblokuje. V opačném případě mohou být na příčině jiné skutečnosti:

 • Zničená osa otočného talíře – Je to kulatá část s kolečky nacházející se přímo pod talířem. Po čase se na ní mohou vyskytnout praskliny a znaky opotřebení, čímž nebude poskytovat dostatečnou oporu pro talíř. Dá se jednoduše vyměnit náhradní součástkou od výrobce.
 • Nefungující otočný kruh – Je to část nacházející se přímo pod talířem, která jej otáčí. Může se pokazit nebo vytáhnout. Tuto část lze vytáhnout a prohlédnout, zda je poškozená a v případě poškození je třeba ji vyměnit.
 • Porouchaný otočný motor – Motor pohánějící točení talíře už zvenčí nevidíte. Jeho funkčnost lze zkontrolovat multimetrem a v případě nefunkčnosti vám jej v servisu vymění.

Mikrovlnka se nezapne

Pokud se mikrovlnka ani nezapne a vůbec nereaguje na žádná tlačítka, zdá se, že jde o vážný problém. Příčin však může být několik a v první řadě je třeba multimetrem zkontrolovat, zda je mikrovlnka pod proudem.

 • Nefunkční spínač dveří – Po dobu používání je nefunkční nebo nespolehlivý spínač dveří častou příčinou problémů s mikrovlnkou. Zkuste, zda při zavírání dvířek funguje vypínání světla nebo si funkčnost spínače nechte změřit multimetrem.
 • Zkažená západka dveří – Západka dveří je vyrobena z plastových háčků, které slouží k pevnému zavření dvířek, přičemž při otevření se uvolní. Pokud se západka poškodí, brání mikrovlnce ve spuštění. Naštěstí lze snadno zakoupit jako náhradní díl a vyměnit.
 • Vyhořelá pojistka – Pokud se na mikrovlnce nezapne ani jen displej, i když je zapojena v síti, vyplatí se zkontrolovat pojistky. Ty chrání spotřebič před výkyvy nebo přehřátím, ale po čase potřebují výměnu, kterou vám poskytnou v servisu.

Mikrovlnka se spustí, ale po chvíli přestane fungovat

Pokud se mikrovlnka dokáže spustit, ale po několika vteřinách se vypne, tedy neukončí řádně cyklus ohřevu, na vině může být několik příčin.

 • Nefunkční spínač dveří – Dveře se mohou sice zavřít, ale za několik sekund může spínač povolit a vnímat dvířka jako otevřená. Spínač nemusí zaznamenat dveře jako zavřené i tehdy, pokud se vnitřek v okolí dveří přehřívá. Tehdy vyžadují servisní opravu.
 • Přehřívání – Uvnitř mikrovlnky se nachází chladící ventilátor, který udržuje součástky v určité teplotě, aby se při zahřívání nepřehřály. Pokud ventilátor nefunguje dostatečně nebo se porouchá, dojde k zahřívání a mikrovlnka se z bezpečnostních důvodů sama vypne. Kromě porouchaného ventilátoru může jít i o ucpaný ventil, odkud uniká vzduch. Může se tam v mastnotě lepit a ukládat prach, takže je důležité důkladné čištění.
 • Porouchaný transformátor – Závažnější problém představuje porouchaný transformátor. Poznáte to hned, protože můžete pocítit zápach kouře. Mikrovlnku odpojte a nechte si transformátor vyměnit zkušeným technikem.

Problémy mikrovlnek

Světlo v mikrovlnce nefunguje

Nefungující světlo při otevírání dveří je poměrně běžným problémem a většinou nepředstavuje komplikovanou opravu.

 • Vypálená žárovka – Nejjednodušším vysvětlením je vypálená žárovka. Tedy předtím, než zkusíte cokoli jiného, ​​pořiďte si náhradní žárovku a vyměňte starou za novou. Samozřejmě, mikrovlnku odpojte a řiďte se pokyny v návodu.
 • Problém s řídící deskou – Závažnější problém představuje vadná řídící deska, jejíž funkčnost si umíte dát ověřit multimetrem. V případě chybnosti je třeba si ji nechat vyměnit v servisu.

Během ohřívání v mikrovlnce jiskří

Když se v mikrovlnce začne jiskřit, nespanikařte, ale hned ji vypněte. Nejprve zkontrolujte vnitřek mikrovlnky, zda v ní nezůstaly nějaké zbytky, které potřebují očistit.

 • Zahříváte, co do mikrovlnky nepatří – Někdy se jednoduše stane, že člověk zapomene a do mikrovlnky vloží i kovovou lžičku nebo použije nádobí, které do mikrovlnky nepatří. Jakékoliv kovové a pozlacené elementy mohou způsobovat jiskření, proto je k zahřívání nepoužívejte.
 • Poškozený kryt vlnovodu – Kryt vlnovodu zabraňuje tomu, aby se cokoli dostalo zevnitř mikrovlnky k magnetronu. Po mnoha použitích se kryt může pokrýt nánosy z potravy, uvolnit se a poškodit, což vyžaduje okamžitou výměnu.
 • Vyhoření diody – Dioda je jednou z klíčových částí mikrovlnky, bez které nemůže fungovat. Časem se opotřebuje a může dojít až k vyhoření. Kromě jiskření je typickým příznakem bzučení nebo pach kouře. Tehdy je třeba mikrovlnku hned odpojit a nechat ji opravit v servisu.

Dvířka na mikrovlnce se nezavírají nebo neotevírají

Když se vyskytne problém s otevíráním, zavíráním nebo zasekáváním dvířek na mikrovlnce, většinou je problém v samotném mechanismu zavírání. V první řadě si však prohlédněte dvířka, zda se v nich nenacházejí zbytky jídla nebo jiné překážky bránící zavření.

 • Porouchaná západka dveří – Plastové háčky, které při zavření dvířek doklapnou a udržují je bezpečně zavřené, se mohou opotřebovat, což může vést k uvolnění a tedy k nezavírání dveří. Rovněž se mohou zasekávat, což povede k opačnému problému. Jejich funkčnost lze ověřit multimetrem a v případě potřeby si je můžete nechat vyměnit.
 • Uvolněné panty – Panty dvířek se mohou uvolnit nebo zrezivět či jinak se poškodit, což by bránilo hladkému zavírání dveří. Takové poškození snadno spatříte prohlédnutím pantů a pokud jsou poškozené, lze je vyměnit za nové.

Mikrovlnné trouby – recenze

Vaše mikrovlnka už není nejmladší a stále častěji to dává na známost různými poruchami? Možná je čas vyměnit ji za novou. Podívali jsme se na několik oblíbených modelů, které by vás mohly zaujmout. Naše recenze vám mohou být při výběru nápomocné.

Hodnocení článku:
(80.2%)

Pulbikované dňa: 17.12.2021

oblíbené produkty

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář