Nejlepší tříkolky 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Multifunkční tříkolky se stávají stále populárnějšími náhradami za sportovní kočárky, které mohou vaše ratolesti později využít i na první cyklistiku. Ani klasické modely však nejsou zapomenuty.

Jak vybrat tříkolku?

Přemýšlíte, že obohatíte sportovní výbavu vašeho dítěte právě o takový kousek? V tom případě vám přinášíme praktické rady, jak vybrat tu nejlepší tříkolku.

Nejlepší tříkolky

Názov Hodnotenie Detail
Zopa Nova 2   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Kinderkraft Aveo   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Zopa Prime   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Kinderkraft Aston   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Dolu My First Trike   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Tříkolky – recenze

Obecné parametry jsou jedna, reálný pohled na konkrétní produkty však druhá věc. Tak, jako při všem sportovním náčiní pro děti rozhodují zejména detaily, je to i při tříkolkách. Proto vám přinášíme recenze a uživatelské zkušenosti, které vám, věříme, při výběru pomohou.

Výhody, nevýhody a zdravotní vliv dětských tříkolek

Dnešní třicátníci své dětství strávili v takzvaných chodítkach a jiném dětském náčiní, které se později ukázalo jako ne nejzdravější. Za největší problém je dnes označována poloha, při níž má dítě nohy daleko od sebe a která nemá příznivý vliv na správný vývoj pohybového aparátu, převážně kloubů. Jak je to tedy se zdravím a tříkolkami? Vždyť i na nich dítě sedí s nožičkami široce od sebe.

Pohyb na čerstvém vzduchu můžeme bez nejmenších pochyb označit za velmi příznivý faktor. Na tříkolce si dítě trénuje rovnováhu, jemnou i hrubou motoriku, pozornost a paměť. Avšak i v tomto případě platí to, co při chodítkach, sedačkách či šátcích na nošení. Všeho moc škodí. Dítě by ani v tříkolce nemělo trávit celé dny, a to jak v ranním, tak ani v pozdějším věku. Abyste touto pohybovou aktivitou vašemu hubeňourovi opravdu pomohli, a ne uškodili, je dobré dodržovat zlaté pravidlo, vše s mírou.

Typy tříkolek

Než se při výběru budete rozhodovat mezi tříkolkou skládací, tou s vodící tyčí, modelem s odnímatelnými pedály či jinými funkcemi, musíte mít jasno v tom, jaký typ chcete. Zatímco v minulosti bylo jasné, co znamená tříkolka, dnes je to trochu jinak. Na výběr máte totiž kousky, které můžete využívat i jako sportovní kočárek či klasické odrážedlo.

Červená retro tříkolka

Tříkolka 6 v 1

Multifunkční modely nebo takzvané tříkolky 6 v 1, případně 5 či 4 v 1, které v sobě spojují sportovní kočárek, odrážedlo, dětské lehátko i klasickou tříkolku, na které může dítě "šlapat", dnes patří k velmi populárním. Samozřejmě, jsou dražší, jejich výhodou však je, že je můžete využívat od narození až do 5. až 6. roku dítěte, resp. do chvíle, kdy dosáhne váhu okolo 25 – 30 kg. Multifunkční nebo takzvané smart tříkolky mohou disponovat různými funkcemi. Nejčastěji jsou to tyto:

  • Sedadlo s polohovatelnou opěrkou můžete nastavit až do 100 ° úhlu, takže slouží i na ležení
  • Sedadlo lze otočit o 180 ° – v protisměru jízdy
  • Většina modelů obsahuje odnímatelnou stříšku i vodící tyč
  • Opěrky nohou, bezpečnostní madlo, stříška a vodící tyč jsou plně odmontovatelné – dítě tak může tříkolku ve vyšším věku využívat i na klasickou "cyklistiku"
  • Sedadlo i řídítka jsou výškově nastavitelné – tříkolka roste s dítětem

Klasická tříkolka pro děti a retro tříkolka

Klasická tříkolka pro děti má 1 přední a 2 zadní kola, pedály, řídítka a někdy i odnímatelnou vodící tyč. Neslouží na alternativní kočíkovaní ani odpočinek dítěte, ale na první cyklistiku. V podstatě jde o náhradu kola s pomocnými kolečky. Klasické tříkolky se dále dělí na řetězové nebo šlapací, tomuto parametru však budeme věnovat pozornost o chvíli.

Retro tříkolka pro děti

Retro tříkolky vyrobené z kovu dnes už seženete pouze z druhé ruky, popřípadě si je můžete nechat vyrobit na zakázku. Z hlediska funkcí a používání jsou k nerozeznání od těch klasických – moderních. Rozdílný je samozřejmě design a většinou i použitý materiál (těžká kovová konstrukce, dřevěné pedály atd.). Jedinou výhodou těchto tříkolek je bohužel pouze styl.

Elektrická tříkolka – motorka

Dítěti můžete pořídit i elektrickou tříkolku – motorku. Výběr je poměrně široký. V obchodech natrefíte na Choppery, terénní tříkolky či policejní motorky. Tyto modely fungují stejně jako dětské elektrické autíčka. Mají 3 kola, většinou pouze jeden 6 V motor – baterii, hmotnost okolo 6 kilogramů a nosnost do 20 až 25 kg. Tříkolky – motorky pro úplně malé dětičky, přibližně od 1 roku, jezdí maximální rychlostí cca 3 km/hod., ty pro větší dětičky 4 – 6 km/hod. Z hlediska ceny mluvíme o hračkách za 1 700 až 3 700 Kč.

Tříkolka-odrážedlo

Tříkolky odrážedla jsou určeny pro zcela malé dětičky, většinou od 1 roku. Nemají pedály, pouze řidítka, jedna přední a dvě zadní kola, mohou být vybaveny vodící tyčí a také bezpečnostním popruhem. Některé modely mají odmontovatelné pedály, takže slouží jako 2 v 1 – s pedály jsou tříkolkou, bez nich odrážedlem. Za podobně multifunkční můžeme označit také všechny šlapací tříkolky, při kterých se pedály nacházejí na předním kole.

Tříkolka odrážedlo

Na co se zaměřit při výběru dětské tříkolky

Při klasických i retro tříkolkách a tříkolkách-odrážedlách jsou rozhodující parametry velmi podobné. Důležitá je bezpečnost, pohodlí dítěte a také přiměřenost jeho věku. Největší rozdíly se najdou při multifunkčních modelech, avšak pouze z hlediska počtu funkcí. V následujících řádcích nebudeme věnovat pozornost pouze elektrickým tříkolkám, protože ty patří do samostatné a velmi speciální kategorie.

Kola

Prvním důležitým parametrem, který souvisí s koly, je jejich rozložení. Platí, že tříkolka, na které jsou od sebe vzdáleny více, má i lepší stabilitu. Není to však neměnným pravidlem, protože v tomto směru hraje roli i materiál a vyvážení konstrukce. V závislosti na ceně mohou být na tříkolce plastové, pryžové nebo nafukovací kola. Každé z nich je vhodné na jiný povrch, ale i pro různě staré děti, rozdíly se navíc najdou i v kvalitě, údržbě a životnosti.

  • Plastové kola: Většinou se nacházejí na nejlevnějších tříkolkách, ale také na odrážedlách pro nejmenší děti. Jsou vhodné převážně do interiéru, resp. na co nejrovnější povrch. Nevýhodou je nižší kvalita, a tedy i rychlejší opotřebení, kratší životnost a hlučnost. Čistě plastová kolečka se mohou navíc dost klouzat.
  • Plastová kola s gumovým pásem: Jde o něco lepší volbu, a to zejména kvůli lepší přilnavosti k povrchu. Stále však mluvíme o jedné z levnějších alternativ, která je vhodná pro malé děti, které jezdí pomaloučku a na kratičké vzdálenosti. Podobně jako v předešlém případě jsou i tyto kolečka určeny spíše do interiéru nebo na jiný, zcela rovný povrch.
  • Bantamová gumová kola: Jde o pevnou gumu, v níž je ukrytý kovový disk a duše. Dofukování tedy je nutné, avšak skutečně pouze čas od času, takové kola jsou navíc skoro nezničitelné. Výhodou je lepší přilnavost k povrchu, delší životnost a téměř žádná údržba. Bantamová gumová kola jsou však poměrně tvrdé, což se odráží zejména při jízdě na nerovném povrchu. Proto je doporučujeme hlavně pro větší děti, které rády "stoupnou do pedálů", no menší rozvrzání jim nezpůsobí problémy.
  • Nafukovací kola: Jde o klasické kola s duší, které se nacházejí na kolech. Nevýhodou je riziko defektu a nutnost neustálého dofukování. Tříkolky s nafukovacími koly jsou na druhé straně vhodné na brázdění chodníků, trávníků i lesních či štěrkových cestiček.

Řídítka

Řídítka by měly být výškově nastavitelné, díky čemuž nemusíte tříkolku vyměnit již po 2 letech. Samozřejmostí je protiskluzová úprava a gumové zarážky na obou stranách, které zabrání tomu, aby se dítěti během jízdy sklouzly ručky. Pokud budete tříkolku kupovat pro dítě do věku 2 až 3 let, poohlédněte se po modelech, na kterých můžete řídítka zablokovat – tříkolka "půjde" pouze dopředu. Tato funkce je výborná v začátcích, kdy dítě nemusí zvládat všechny úkony (šlapání do pedálů, udržení směru, brždění atd.) S úplným přehledem.

Barevná kovová tříkolka

TIP: Z hlediska bezpečnosti, a to u všech věkových kategoriích, není k zahození bezpečnostní zarážka řídítek, která zabrání jejich přetočení.

Rodičovská vodící tyč

Vodicí tyč oceníte zejména při malých dětech, které nevydrží šlapat po celou vycházky. Pomocí ní převezmete kontrolu nad tříkolkou vy. Všimněte si zejména to, zda ji lze výškově nastavit, dítěti je to jedno, vaší páteři však ne, a také to, zda ji můžete nadobro odmontovat. To oceníte tehdy, když váš mrňous povyroste a tlačení tříkolky již nebude zapotřebí.

Některé vodící tyče slouží pouze k tlačení, některými však můžete ovládat i přední kolo, tedy pohodlně měnit směr jízdy. Druhá možnost je určitě lepší, a to hlavně při delších výletech, pokud však budete tříkolku využívat jen před domem, nemusíte za tuto funkci zbytečně utrácet peníze.

Sedadlo, opěrka a bezpečnostní pás

Sedadlo by mělo být výškově nastavitelné a ergonomicky tvarované, v překladu, dětský zadeček na něj musí sednout. Může být vyrobeny z plastu nebo měkkého materiálu (stejný princip jako na kole), multifunkční tříkolky jsou příznačné čalouněným sedadlem. Na modelech pro malé děti je nápomocná i opěrka, která zabezpečí správné držení těla. Při ní si všimněte možnosti polohování a také to, zda ji můžete odmontovat. Když dítě vyroste, jízda s ní již nemusí být příliš pohodlná.

TIP: Při koupi multifunkční tříkolky si všimněte, zda můžete sedadlo otočit i v protisměru jízdy. Tuto možnost využijete hlavně při malých dětech, které potřebujete mít neustále pod kontrolou.

Tříjkolka s rodičovskou vodící tyčí

Na sedadle se může, ale i nemusí nacházet bezpečnostní pás. Klasické tříkolky jsou nejčastěji vybaveny pásem tříbodovým. Na modelech pro děti od 1 roku může být také ochranná ohrádka či madlo, které by však mělo být určitě odmontovatelné, protože starší děti takový bezpečnostní prvek nepotřebují.

INFO: Multifunkční tříkolky mají většinou 5-bodový bezpečnostní pás, který je u malých dětí k nezaplacení.

Pedály a opěrky nohou

Pedály se nacházejí na každé tříkolce, s výjimkou odrážedel. Musí být dostatečně široké a nepochybně i protiskluzové. Popruhy jsou určitě plusem, zabrání tomu, aby se dětská nožka během jízdy omylem sklouzla. Pro větší děti, které budou z tříkolky samy seskakovat, však již nejsou žádoucí. Praktickou funkcí je možnost odmontování pedálů, a to zejména na modelech pro děti od 1 roku, které je mohou využívat i jako odrážedlo. Tříkolky s vodící tyčí by zas měli disponovat funkcí zaseknutí pedálů nebo možností jízdy na volnoběh – dítě sedí, vy tisknete tříkolku a pedály slouží jako opěrka nohou, jinak řečeno, nekroutí se.

Opěrky na nohy najdete zejména na tříkolkách pro děti od 1 roku a také na těch multifunkčních, na kterých můžete vaši ratolest pouze tisknout. Nacházejí se v prostoru nad předními koly. Je důležité, aby byly dostatečně široké a měli vyvýšené okraje, které zabrání sesmeknutí nohou při usnutí dítěte.

Tříkolky s opěrkami nohou by měly rovněž disponovat funkcí zablokování, popřípadě i odmontování pedálů. Když budete dítě pouze tlačit, ono bude mít vyložené nohy a pedály budou točit, mohou ho zranit. Při koupi tříkolky s vyšší nosností, kterou může dítě využívat i ve vyšším věku, by měly být opěrky nohou nepochybně odnímatelné.

Šlapací versus řetězová tříkolka

To, zda je tříkolka šlapací nebo řetězová, rozhoduje zejména o pohonu kol a umístění pedálů. Tříkolky s řetězem je mají ve středu. Jejich výhodou je plynulejší i jednodušší chod a lepší záběr při šlapání, protože poháněné jsou v zásadě obě zadní kola. Díky tomu jsou vhodné i pro jízdu po nerovném a náročnějším terénu. U těchto modelů si nezapomeňte všimnout, zda je řetěz zapouzdřená nebo odkrytá. Hlavně u menších dětí je lepší první možnost. Hlavní nevýhodou těchto tříkolek je riziko spadnutí řetězu, kterou dítě opraví jen těžko.

Plastová šlapací tříkolka

Šlapací tříkolky mají pedály připevněné přímo na předním kole, které dítě pohání šlapáním. Tyto modely jsou proto vhodné zejména na rovné povrchy, ne do náročnějšího terénu. Nehrozí při nich pád řetězu a ani zaseknuté prstíky či oblečení. Šlapací tříkolky jsou však určeny přednostně pro menší děti, které jezdí menší rychlostí.

Rozměry, hmotnost a nosnost tříkolek

Tříkolky mají tradičně nosnost do 20, 25 nebo 30 kg. Asi není třeba vysvětlovat, že čím vyšší nosnost má daný model, tím déle ho bude moci vaše dítě využívat. Klasické tříkolky s nosností do 25 kg většinou neváží více než 5 kg. Těžší jsou samozřejmě multifunkční kousky a modely pro větší děti. Rozměry jsou ve většině případů také podobné, většinou jde o 70 x 50 x 60 cm. Na velikost a hmotnost dívejte zejména z hlediska přenášení a uskladnění těchto hraček. Za velmi praktické můžeme označit skládací tříkolky, které poskládáte do skutečně kompaktních rozměrů.

Materiál a design

Tříkolky se vyrábějí z kovu, plastu, hliníku nebo kombinace těchto materiálů. Modely s plastovou konstrukcí jsou vhodné na pomalou jízdu po rovném povrchu, proto je doporučujeme pouze pro děti od 1 do maximálně 3 let. Jejich výhodou je nízká váha (dítě může tříkolku nosit i samo), která se však odráží na horší stabilitě.

Kovové tříkolky mají lepší stabilitu a delší životnost, jsou pevnější, avšak i o něco těžší. Pokud takový model pořídíte malému dítěti, musíte počítat s tím, že ho budete nosit převážně vy. Zlatou střední cestou jsou hliníkové rámy, které jsou pevné, kvalitní, mají dlouhou životnost, ale zároveň i přijatelnou váhu.

Brzdy, bezpečnostní prvky a certifikace

Tříkolky pro děti do věku kolem 2 až 3 let většinou nedisponují brzdami, není to však pravidlem. V tomto věku nebudou jezdit velkou rychlostí, na brzdění jim proto postačí i nohy. Brzdy by se však měly nacházet na všech modelech pro starší děti a také na těch s řetězy. V zásadě na nich najdete jednu ruční brzdu na řidítkách, která zpomaluje pouze zadní kola.

Červená šlapací tříkolka s rodičovskou vodící tyčí

K nejdůležitějším bezpečnostním prvkům patří již zmíněný pás. Nezapomeňte ani na celkové provedení tříkolky. Dítě by si nemělo nikde zaseknout prst, ruku či nožičku. Možnost zablokování pedálů je z hlediska bezpečnosti také velmi důležitá. To, zda je daný model skutečně bezpečný, můžete zjistit také prostřednictvím certifikací. Jakousi jistotou je norma EN 71.

Doplňky a funkce

Na tříkolkách se může nacházet zvonek, který jistě ocení nejedno dítě, což však už nemusí platit o jeho okolí. Velmi často se setkáte také s úložným prostorem, který může mít různé podoby. Nejčastěji jde o vyklápěcí korbu za zadními koly, košík na řídítkách a při multifunkčních tříkolkách o závěsnou tašku. Je dobré, pokud můžete všechny z těchto komponentů jednoduše odmontovat.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Kde hledat kvalitní tříkolky, jak se o nich starat a od jakého věku dítěti pořídit toto sportovní náčiní? Odpovědi na časté otázky si můžete přečíst v následujících řádcích.

Kde koupit kvalitní a bezpečnou multifunkční tříkolku?

Prodávajících je více než dost. Při našem pátrání nás zaujaly multifunkční tříkolky Kinderkraft a také Fisher Price. Zajímavé a cenově dostupné tříkolky však najdete i v nabídce známého prodejce Dráček.

Od jakého věku je používání tříkolky bezpečné?

Určitě až od takového, kdy dítě samo drží hlavičku i záda, a to dostatečně pevně. Obecně je za toto období považován věk okolo 1 roku.

Jak pečovat o tříkolku?

Péče o tříkolky je naprosto stejná jako u kol. Pravidelně kontrolujte kolečka, a pokud je třeba dofouknout, tak tak učiňte. U modelů s řetězem ji nezapomeňte občas namazat a na místě je také kontrola konstrukce, sedadla a řidítek, při kterých si všimněte uvolněné šrouby či jiné nedokonalosti.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(87.6%)
Datum publikování: 10.08.2020
Datum poslední aktualizace: 10.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek