Nejlepší infrasauny 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Vlastní sauna? To není nejhorší představa, že? Nejlevnější a nejdostupnější alternativou pro většinu lidí se v posledních letech staly nepochybně infrasauny. Pokud nad takovým soukromým wellnessem přemýšlíte i vy, čtěte dále.

Jak vybrat infrasaunu?

Provedeme vás výběrem, koupí, umístěním, cenami, montáží i zdravotními výhodami a nevýhodami infrasaun.

Nejlepší infrasauny

Názov Hodnotenie Detail
Marimex Elegant 3001 l   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
HealthLand Standard 2012   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
HealthLand DeLuxe 2222   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Marimex Smart 1000 M   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Belatrix Vista 2   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Jak vybrat infrasaunu

Čím dražší produkt si kupujete, tím větší pozornost byste měli věnovat jeho výběru. No a protože infrasauny nepatří k nejlevnějšímu vybavení domácnosti, spadají automaticky do kategorie, při které je vaše pozornost více než na místě. V následujících řádcích se podíváme na všechny důležité parametry, které souvisejí s výběrem a koupí infrasauny do domu nebo zahrady.

Cena a rozměry infrasauny

Cena a rozměry infrasauny patří k nejdůležitějším parametrům. Na rozdíl od takového bazénu pro 4 osoby, do kterého se při troše snahy vejdou klidně i 6 lidé, je to v tomto případě úplně jiné. Rozměry saun jsou totiž fixní, což platí i o počtu míst k sezení. Z hlediska rozměrů je můžeme rozdělit do těchto kategorií:

  • Nejmenší infrasauny pro 1 osobu mají rozměry kolem 90 x 90 x 190 nebo 100 x 100 x 200 cm (šířka x hloubka x výška). Abyste si udělali lepší představu o velikosti jednomístných infrasaun, tak klasický matrace pro 1 osobu má rozměry 90 x 200 cm. Tím se vám snažíme říct, že do takto malého prostoru se 2 lidé "natrepú" asi jen těžko. Z hlediska ceny, která se pohybuje v rozmezí od 15 000 do 25 000 Kč, jde o nejlevnější volbu.
  • Infrasauny pro 2 osoby stojí od 17 000 Kč výše. Mají stejnou hloubku i výšku, tedy cca 90 a 190 – 200 cm, jsou však o něco širší. Klasické modely mají šířku okolo 120 až 130 cm.
  • Infrasauny pro 3 až 4 osoby jsou také stejně vysoké, šířka se pohybuje v rozmezí od 160 do 180 cm, hloubka může být různá, obvykle 90 až 120 cm. Cena tří- až čtyřmístných infrasaun začíná na 30 000 Kč.
  • Infrasauny pro 5 až 6 osob jsou již opravdu velké. Stojí více než 50 000 Kč. Na jejich rozměry nezapomínejte ani při hledání vhodného místa. Hloubka začíná na 160 a šířka na 210 cm, výška zůstává nezměněna.

Vybíráme nejlepší infrasaunu: 3 třídy jakosti

V nabídkách prodejců natrefíte na jakési základní modely infrasaun, které můžeme označit za cenově přijatelné, jejich nevýhodou je však nízká kvalita, krátká životnost a mnohdy i zvýšené provozní náklady. Dražší modely vám mohou finance naopak ušetřit, navíc se vyhnete chybám při jejich montáži, protože tu zabezpečí samotný prodejce. Při rozhodování tedy nezapomeňte ani na tento důležitý parametr.

Infrasauna pro 2 osoby

Nejlevnější infrasauny

Do této kategorie můžeme zařadit sauny v cenové kategorii do cca 25 000 Kč, i když je pravdou, že cena někdy nemusí být rozhodující. Tyto kousky dostanete v podobě 6 rozložených panelů, které stačí velmi jednoduše smontovat dohromady. Nevýhodou je horší stabilita, nižší nosnost a také podstatně horší kvalita. Není to pravidlem, avšak nejlevnější infrasauny bývají "rozvrzané", jednotlivé stěny, střecha a podlaha k sobě nemusí dostatečně přiléhat, nemají ideální tepelněizolační vlastnosti a problémem může být i nekvalitní elektroinstalace.

Infrasauny střední kvality

Sauny, které se dají zařadit do jakési střední cenové relace, se dají zároveň zařadit i do střední třídy kvality. Rozpoznáte jejich poměrně snadno. Skládají se z více dílů, montáž je náročnější, jednotlivé panely se montují pomocí pevných spojů, vše pěkně přiléhá a drží na svém místě. Výhodou je delší životnost, lepší stabilita i nosnost a podstatně lepší tepelněizolační vlastnosti. Pro klasické domácí použití jsou nepochybně velmi dobrou volbou.

Nejkvalitnější infrasauny

Mezi nejlepší a nejkvalitnější infrasauny můžeme nepochybně zařadit ty vyrobené na míru. Jejich montáž realizuje v zásadě profesionální firma, nejčastěji dodavatel – prodejce, jsou těžší, robustnější, stabilnější a samozřejmě i kvalitnější. Cena začíná těsně pod 75 000 Kč. Při takto vysoké investici však lze počítat s vysokou spokojeností.

Kvalitní infrasauna

Materiál a design infrasaun

Infrasauny se vyrábějí ze dřeva a právě jeho kvalita rozhoduje o kvalitě celého produktu. Z hlediska designu se dívejte na to, aby se vám daný model líbil, popřípadě ladil s okolním prostředím. Nejčastěji využívaným druhem dřeviny je kanadská borovice. Modely vyrobené z ní jsou označeny jako Hemlock. Dalšími možnostmi jsou červený cedr nebo Jedlovec kanadský.

  • Kanadská borovice (Hemlock): Na výrobu infrasaun je přímo ideální. Nekroutí se, má jemnou strukturu a je vhodná i pro alergiky, protože obsahuje mizivé procento smůly (pryskyřice), díky čemuž nemá žádnou vůni ani při nahřátí na vysokou teplotu.
  • Červený cedr: Jde o velmi dekorativní dřevo s dlouhou životností. Podobně jako Hemlock je příznačné extrémně jemnou strukturou (po vybroušení na něm nejsou žádné třísky), je odolné vůči vysokým teplotám, ale i vnějším vlivům a má velmi dobré izolační vlastnosti. Z hlediska zdraví je červený cedr přesným opakem kanadské borovice. Je příznačný vysokým obsahem esenciálních olejů, které mohou alergikům způsobovat nemalé problémy. Pokud jste zdraví jako buk, kanadský cedr pro vás nepředstavuje žádné riziko.

INFO: Všechny infrasauny jsou ošetřeny zásadně z vnější strany. Interiérové dřevo je vždy 100% NATURAL!

Jaké zářiče do infrasauny?

Jaké zářiče do infrasauny? Odpověď na tuto otázku by vyplnila stránky středně hrubé knihy. Právě infrazářiče rozhodují o zdravotních benefitech, spotřebě a životnosti sauny, ale také o tom, jak pohodlně se v ní budete cítit. Zářiče jsou totiž umístěny přímo za vašimi zády a pod vašima nohama, no a teplota okolo 300 °C nemusí být snesitelná pro každého. V následujících řádcích se vám pokusíme co nejsrozumitelněji vysvětlit, které ze zářičů jsou nejlepší pro vás. Začneme jejich základním rozdělením, vlastnostmi, životností, spotřebou energie a cenou.

Zářiče v infrasauně

Keramické zářiče

Keramické zářiče se používají v nejlevnějších nebo starších infrasaunách, protože i ony patří k těm levnějším. Nízká cena je zároveň jejich prvním plusem. K těm patří i jednoduché ovládání a rychlé nahřívání na poměrně vysokou teplotu (280 – 300 °C), která však nemusí být ideální pro každého.

Keramické zářiče musí být ze stejného důvodu ukryté za mřížemi. Mezi mínusy patří vyšší spotřeba elektrické energie a také kratší životnost, která se pohybuje pouze kolem 5 000 hodin. V přepočtu to vychází tak, že pokud se budete saunovat 120 minut týdně, tak keramické zářiče vydrží cca 50 let.

Nano-karbonové zářiče

Nano-karbonové nebo uhlíkové zářiče se ze všech ostatních nahřívají na nejnižší teplotu (80 – 100 °C), díky čemuž patří k nejlepší volbě z hlediska pohodlí. Přece jen, mít za zády 80 °C je určitě příjemnější než 300 °C. Zároveň mají nejdelší životnost, až 10 000 hodin (sauna 3 x týdně po 50 min. = životnost cca 95 let). K plusům můžeme zařadit také nižší spotřebu energie a rovnoměrné rozložení infračervených paprsků. Nevýhodou je poměrně dlouhá doba nahřívání a vyšší cena.

Red Light+ zářiče

Red Light+ zářiče, se kterými se setkáte i pod pojmenováním světelné keramické infrazářiče, patří k nejpokrokovějším technologiím, na ty fullspektrálneí však nemají. Patří k dražším volbám, většinou se nacházejí na infrasaunách s cenou od 25 000 Kč výše (dvoumístné modely). Nahřívají se na přibližně 350 °C, a to za velmi krátký čas. Hlavní nevýhodou je vyšší spotřeba. Životnost je podobná jako u keramických zářičů, tedy cca 50 let při 3 saunování po 40 minut za týden.

Fullspektrální zářiče v infrasauně

INFO: Red Light+ zářiče mohou v některých infrasaunách sloužit pouze jako doplňkový ohřev spolu s keramickými, karbonovými či fullspektrálnymi zářiči.

Fullspektrální zářiče

Fullspektrální zářiče jsou považovány za nejlepší, ale i nejdražší volbu. Pro lepší představu, cena dvoumístné sauny začíná na 40 000 Kč. Fullspektrálne infrazářiče se nahřívají na nejvyšší teplotu (350 – 500 °C), proto musí být regulovatelné, což je velkým plusem. Z hlediska životnosti jsou na tom stejně jako keramické a Red Light+ kousky, podstatně vyšší je však jejich spotřeba energie.

Účinky infrasauny v závislosti na typu zářiče

Typ zářiče nemá vliv pouze na spotřebu, cenu a životnost, ale i na zdravotní účinky infrasauny. Některé totiž dokáží tkáně přehřát jen do méně než milimetru, některé se pod kůži dostanou mnohem hlouběji. O tom rozhoduje zčásti teplota, ale zejména rozhraní infračerveného záření. Nebudeme zacházet do detailů, pro pochopení této problematiky stačí, pokud budete vědět, že známe 3 základní pásma infračerveného záření.

  • IR-A: záření s krátkou vlnovou délkou, cca 0,76 – 1,4 um (mikrometry), proniká hluboko do tkání
  • IR-B: záření se střední vlnovou délkou, cca 1,4 – 3 um, neproniká příliš hluboko, má spíše relaxační účinky
  • IR-C: záření s krátkou vlnovou délkou, cca 8 – 15 um, proniká pouze do malé hloubky (asi 0,1 mm), tělo prohřívá pouze na povrchu

Platí, že čím více pásem infračerveného záření zahrnuje daný typ zářiče, tím lépe pro vaše zdraví. Důležitá je však také možnost regulace, díky které můžete saunu nastavit přesně podle vašich požadavků či konkrétního zdravotního problému. Většinou se setkáte s nastavením od 0 přes 25, 50, 75 až po 100% výkonu zářičů, a to ve 3 samostatných zónách. Pokud daný model disponuje několika typy zářičů, velmi praktická je také možnost jejich samostatné regulace (např. zapnutí pouze fullspektrálne nebo pouze karbonové zářiče).

  • Karbonové zářiče: Zahrnují pouze pásmo IR-C, což v překladu znamená, že se do tkání dostanou jen do 0,1 mm hloubky, proto je nemůžeme označit za velké plus pro zdraví.
  • Keramické zářiče: Ve srovnání s karbonovými jsou na tom lépe, avšak stále ne nejlepší. Zahrnují pásmo IR-B a IR-C. Záření proniká do cca 0,6 mm hloubky.
  • Red Light+ zářiče: Z hlediska zdraví jde o nepoměrně lepší volbu. Zahrnují pásma IR-B a IR-C. infračervené záření se v tomto případě dostane až 3 mm "pod kůži".
  • Fullspektrální zářiče: Jsou považovány za "nejzdravější". Zahrnují všechny 3 pásma infračerveného záření (IR-A, IR-B i IR-C), které tkáně prohřejí až do 6 mm hloubky.

Umístění a počet zářičů

Počet zářičů je přímo úměrný velikosti infrasauny, resp. tomu, pro kolik osob je určena. Kvalitní jednomístné modely by měly disponovat minimálně 8, ty dvou- a trojmístné cca 9-10, pět až šestimístné až 16 zářiči. Druhý důležitý parametr je jejich umístění. Zářiče se dělí na plošné a podlahové.

Infrasauna pro 1 osobu

  • Plošné zářiče: Nacházejí se na svislých stěnách a slouží k rovnoměrné rozložení infračerveného záření a tepla v celém prostoru sauny.
  • Podlahové zářiče: Najdete je v podlaze, většinou v počtu 1 až 2. Slouží zejména k prohřátí chodidel a spodní části nohou.

Infrasauny: spotřeba energie

Při výběru infrasaun je třeba pohlížet i na jejich spotřebu, která není nejnižší, ale ani nejvyšší. Pokud je totiž porovnáme s klasickými saunami, např. finskou či ruskou, jde o nepoměrně levnější volbu, protože infrasauny fungují při podstatně nižší provozní teplotě.

INFO: Skutečně výkonná, čtyřmístná infrasauna má příkon okolo 3 000 W, tradiční finská sauna až 9 000 W.

Spotřeba energie je přímo úměrná velikosti i výkonu sauny. Svou roli hrají do jisté míry i typy zářičů, s nimiž souvisí teplota. Zjednodušeně, čím teplejší a větší sauna, tím vyšší náklady, ale i lepší výsledek. U jednomístných modelů je za minimální příkon, při kterém můžeme mluvit o kvalitě, považovaných cca 1 600 W. Tento údaj je však skutečně orientační, protože o tom, jak dobrá je infrasauna, rozhoduje i mnoho dalších faktorů.

Jak zapojit infrasaunu

S příkonem souvisí i napájení infrasaun. Dobrou zprávou je, že je můžete zapojit do klasické 230 V zásuvky, dokonce nepotřebujete ani samostatný okruh, takže žádné dodatečné tahání kabelů vám nehrozí. Daný okruh by měl být určitě dostatečně "silný" a vybavený jističem 16A. Pokud vám doma často "vyhazuje" pojistky, před instalací infrasauny není na škodu malá kontrola elektroinstalace od profíka.

Ovládací panel na infrasauně

Ovládací panel na infrasauně

Ovládací panel slouží k nastavení teploty a na infrasaunách, které disponují i ​​dalšími funkcemi (zabudované rádio, světelná terapie atd.), na něm nastavíte i všechno ostatní. Rozhodující otázkou je, zda se ovládací panel nachází na vnější nebo vnitřní straně sauny. První řešení pokládáme nepochybně za lepší. V první řadě nemusíte během saunování otevírat dveře a zbytečně "větrat" ​​nahromaděné teplo, v řadě druhém jde o bezpečnější způsob ovládání. Pokud by se vám náhodou zasekly dveře, máte jistotu, že se neuškvaríte. Vnitřní ovládací panely však musí být dokonale zaizolované, protože nekvalitní elektroinstalace může způsobit jejich zkratování a jiné poruchy.

Infrasauny: doplňky a speciální funkce

Většina saun disponuje také různými doplňkovými funkcemi a vybavením. Nejde o nutnost, z hlediska pohodlí však určitě o velmi důležitý parametr.

  • Ionizátor: Obohacuje kyslík o záporně nabité ionty, které zlepšují, ale i pročišťují vzduch. Ionizátor je obzvláště vhodným doplňkem pro všechny lidi trpící alergiemi či jinými dýchacími problémy.
  • Generátor ozónu: Nazývá se také jako ozonátor a slouží k tomu, aby k molekulám kyslíku takříkajíc přitáhl další atomy kyslíku. Vzduch obohacený ozonem je nepřijatelný pro bakterie, viry či spóry plísní, takže jde o jakousi přirozenou čističku. Vyšší dávky ozónu navíc prokysličí krev i tkáně, podporují její lepší cirkulaci a zlepšují imunitu.
  • Integrované rádio: Rádio se nachází v mnoha infrasaunách, no a to, na co slouží, není třeba vysvětlovat. Při výběru si všimněte, s jakými zařízeními můžete rádio propojit, klasika je Bluetooth v kombinaci s MP3.
  • Masážní doplňky: Jde i různé masážní podložky pod zadek, záda či chodidla, někdy i o mini pomůcky jako houbičky s masážní plochou. Tyto doplňky dostanete k infrasauně nejčastěji jako dárek, dají se však dokoupit i samostatně.
  • Aromaterapie: Pokud si chcete během saunování užít i příjemné vůně, tedy aromaterapii, budete potřebovat speciální misku na esence. Ta může být v sauně integrovaná napevno, což je však spíše výjimkou, častěji natrefíte na modely, které mají zabudovaný malý stojan na její umístění. Misku můžete dostat také jako dárek nebo ji koupit samostatně. Speciální misky na esence, které můžete používat v infrasauně, stojí okolo 50 až 120 Kč.

Infrasauny se světelnou terapií

Infrasauny, které disponují světelnou terapií nebo takzvanou fototerapií, jsou samostatnou kategorií, proto se na ně podíváme trochu blíže. Světlo je léčivé podobně jako teplo. Některé infrasauny proto disponují LED panelem umístěným na stropě, na kterém můžete nastavit různé barvy a jejich intenzitu. Při nákupu se dívejte zejména na počet a druh světelných režimů, protože ne každý z nich musí vyhovovat právě vám. Na kvalitních saunách se většinou nachází 7 barevných LED světel.

Skleněné dveře do infrasauny

Význam barev při světelné terapii

  • Žlutá: Navozuje pocit tepla a dobré nálady, zklidňuje centrální nervovou soustavu, zvyšuje krevní tlak a tepovou frekvenci, zrychluje dýchání, prokrvuje organismus a člověku dodává energii.
  • Oranžová: Podporuje chuť k jídlu a trávení, přináší emoční rovnováhu a má pozitivní vliv na řadu orgánů, zejména na srdce, slezinu, plíce a slinivka.
  • Zelená: Snižuje krevní tlak, uklidňuje nervovou soustavu, je nápomocná při celkové fyzické i psychické vyčerpanosti a zmírňuje bolesti hlavy, včetně silných migrén.
  • Červená a růžová: Mají silný vliv na prokrvení organismu, díky čemuž jsou prospěšné pro celý kardiovaskulární systém.
  • Fialová: Uvolňuje napětí, stres a harmonizuje organismus.
  • Modrá: Má silné uklidňující účinky, zpomaluje tep i dýchání.

Jak vybírat a kam umístit vnější infrasauny

Vnější infrasauny se od těch interiérových liší zejména úpravou dřeva a celkovým provedením. Mluvíme o šikmé, zateplené a dokonale nepromokavé střeše i stěnách, ale i o vhodném typu dřeva, které musí být správně ošetřeny. Z těchto důvodů je cena exteriérových infrasaun o něco vyšší. Například za trojmístnou exteriérovou saunu s rozměry 150 x 110 x 220 cm, která je vybavena 10 fullspektrálnymi a 1 karbonovým zářičem, zaplatíte minimálně 75 000 Kč.

To, kam na zahradu umístíte infrasaunu, je jen a jen na vás. Určitě by se neměly nacházet přímo pod okapem a ideální nejsou ani stanoviska pod stromy, kam padá listí. Nezapomeňte na vhodný podklad, který by měl být pevný a mít dostatečně velkou nosnost. Na škodu není také podlaha kolem sauny, která vás uchrání před přímým kontaktem s trávníkem či hlínou po saunování.

Jak vybírat a kam umístit infrasaunu do bytu

Infrasauny do bytu nejsou vybaveny šikmou střechou a potřebná není ani speciální úprava dřeva. V tomto případě jsou rozhodující zejména rozměry a také tvar. Rohové infrasauny šetří prostor, na druhé straně patří k těm dražším. Při výběru místa nezapomeňte, že saunu potřebujete pohodlně otevřít a dveře se otevírají vždy směrem ven.

Malá infrasauna do bytu

Nejčastěji používanými pokoji na umístění těchto relaxačních pomůcek jsou domácí posilovny, prostorné koupelny, suterén, popřípadě i ložnice. Nezapomeňte, že daná místnost musí být dostatečně větraná. Na většině modelů se totiž nacházejí střešní otvory, které slouží ke snížení teploty a větrání sauny, no a všechen horký vzduch se dostane přímo do místnosti.

Jak funguje infrasauna, vliv na zdraví, ideální čas saunování a možné negativní účinky

Infračervené světlo, resp. záření vyzařuje každý předmět a živočichy, dokonce i vesmírné objekty. V infrasaunách ho "vyrábějí" zmíněné zářiče, přičemž vlnové délky, které využívají (IR-A, IR-B a IR-C), jsou nejpodobnější přirozeným slunečním paprskům. Infračervené záření má jednu přímo zázračnou vlastnost, a to, že z buněk odstraňuje nahromaděné škodliviny, mezi které patří například cholesterol, rtuť či hliník. V důsledku toho je infrasauna velmi dobrou terapií, která vám pomůže při mnoha zdravotních potížích. Stejně pozitivně působí i na psychiku.

Zdravotní výhody infrasauny

Infrasauny neslouží pouze na relax, ale i k léčbě a řešení mnoha zdravotních problémů. My si vyjmenujeme jen některé z nich, protože účinkem infračerveného záření na tělo i psychiku bychom mohli věnovat další rozsáhlý článek.

  • Detoxikace organismu
  • Fyzická i psychická relaxace
  • Podpora imunity
  • Léčba kožních problémů: ekzémy, alergie, jizvy, akné atd.
  • Prokrvení organismu
  • Zlepšení průtoku krve
  • Odstranění bolestí, i těch chronických: migrény, menstruační bolesti, bolesti kloubů, svalů, šlach atd.
  • Podpora spánku
  • Příznivý vliv na kardiovaskulární systém – POZOR, neplatí pro kardiovaskulární pacienty
  • Prevence i léčba infekčních onemocnění dýchacích cest
  • Podpora hormonální rovnováhy

Infrasauna a krása

Pokud chcete využívat infrasaunu na péči o pleť, postupujte takto:

  • Používejte drsnější houbičku nebo kartáč vhodnou na dry skin brushing, kterou si během saunování průběžně otírejte obličej. Takto se zbavíte odumřelých kožních buněk.
  • Houbičkou se začněte přetírat od chvíle, kdy se začnete výrazněji potit.
  • Kožní buňky můžete stejným způsobem odstranit i z pokožky celého těla.
  • Na peeling můžete použít i speciální náčiní, ideální je peelingová sůl vhodná do infrasauny.

Vliv saunování na pokožku

INFO: Pobyt v infrasauně působí pozitivně i na redukci vrásek a hojení drobných jizev na pokožce.

Infrasauna a hubnutí

Pobyt v infrasauně je považován za velmi dobrý způsob hubnutí. Podle některých dokonce lepší než samotný sport. S tímto tvrzením se dá souhlasit jen těžko, pravdou však je, že saunováním určitě nic nezkazíte. Berte ho však pouze jako doplněk k pohybovému tréninku a redukční dietě.

  • Při 30 min. saunování v infrasauně spálíte v průměru až 600 kalorií.
  • Při snahách o redukci váhy byste měli infrasaunu používat alespoň 3-krát týdně.
  • Každé "redukční saunování" by mělo trvat 30 až 40 minut.
  • Saunování podporuje detoxikaci organismu, což je při hubnutí také velmi prospěšné.
  • Teplo a infračervené záření napomáhají odstranit celulitidu.

Je infrasauna vhodná pro děti a seniory?

Infrasauny jsou obecně považovány za vhodný způsob terapie pro všechny věkové kategorie, s výjimkou těch, kteří trpí některými zdravotními problémy. U dětí je jakékoliv saunování zakázáno do věku 3 měsíců, avšak i při starších dětech není na škodu, pokud se dopředu poradíte s pediatrem. Dozor dospělého a dodržování pitného režimu je samozřejmě alfou a omegou. Horní věková hranice v souvislosti s infrasaunou neexistuje, avšak podobně jako u dětí by měly i senioři určitě poradit s lékařem.

Saunování v infrasauně: jak dlouho a jak často?

Přesný čas a intenzita saunování nejsou dány přesně. Některé zdroje hovoří o 30 minutách každý den, jiné zas o 45 minutách 3x týdně. Za jakési zdravé maximum však můžeme označit spíše druhý údaj. Děti by v sauně bez přestávky neměli strávit déle než 20 až 30 min., a to max. 2-krát týdně. Totéž platí i pro seniory. Nezapomínejte, že přesný čas a intenzita návštěv infrasauny jsou vždy velmi individuální, proto byste neměli zacházet do ničeho, co pro vás není příjemné.

TIP: Pokud máte nedostatek energie, pobyt v infrasauně je nejlepší ráno, a to co nejdříve po probuzení. Naopak, při problémech se spánkem si relax dopřejte pozdě odpoledne nebo večer.

Může být infrasauna škodlivá?

Ano, vše, co vám může pomoci, vám může i uškodit. Aby byla tato terapie opravdu zdravá, je třeba dodržovat všechny bezpečnostní pokyny, čas a intenzitu saunování, no a v neposlední řadě nezapomínat ani na váš zdravotní stav. Lidé, kteří patří do některé z následujících rizikových skupin, by měly být se saunováním opatrní a určitě nezapomenout ani na konzultaci s lékařem.

Vhodný čas a intenzita pobytu v infrasauně

Pobyt v infrasauně může být škodlivý, když:

  • trpíte jakýmkoli akutním nebo chronickým onemocněním,
  • užíváte léky,
  • trpíte jakoukoli infekcí,
  • jste léčeni adrenalinem,
  • trpíte roztroušenou sklerózou nebo systémovým lupusem erythematodes,
  • trpíte akutním otokem kloubů (poškození kloubního pouzdra) – saunování se doporučuje nejdříve 48 hod. po opadnutí otoku daného místa,
  • během těhotenství,
  • máte umělé klouby nebo jiné chirurgické implantáty,
  • během menstruačního cyklu – riziko nadměrného krvácení,
  • se léčíte na hemofilii nebo jiné onemocnění související se srážlivostí krve.

Infrasauna doma: Jak na to

Už víte o pozitivních i možných negativních účincích infrasauny, víte, jak dlouho a jak často v ní trávit čas. Na to, aby byly vaše znalosti z oblasti saunování kompletní, nám zbývá už jen jeho správný postup.

  • Na sauně nastavte požadovanou teplotu.
  • Nemusíte čekat, dokud se sauna nahřeje naplno. Tak či onak se začnete potit až po cca 15 minutách, navíc je lepší, pokud se bude vaše tělo nahřívat spolu se saunou.
  • 1 člověk potřebuje k saunování 2 až 3 ručníky – na jednom budete sedět, druhý si položíte pod nohy a třetím se budete utírat.
  • V infrasauně byste měli sedět, ne ležet, a to kvůli uspořádání zářičů, které jsou přizpůsobeny lidské postavě v sedě.
  • Nesprchujte se okamžitě po skončení saunování, vhodné není ani skákání do studeného sněhu či jiné "otužovací experimenty".
  • Po uplynutí stanoveného času vypněte saunu. Otevřete dveře a zůstaňte v ní sedět až do chvíle, kdy vaše tělo přirozeně vychladne.
  • Když se na to budete cítit, můžete si dopřát vlažnou sprchu.
  • Při sprchování po použití infrasauny byste neměli používat mýdlo ani jiné čistící přípravky. Ideální je čistá voda.
  • Po sprchování nezapomeňte na dostatečný přísun tekutin, kterými musíte nahradit ty, které jste ztratili během saunování.

POZOR: Pobyt v infrasauně není vhodný těsně po náročné sportovní aktivitě. Minimální rozestup je 20 – 30 minut.

Jak pečovat o infrasaunu

Vysoká teplota a vzdušná vlhkost, pot a odumřelé kožní buňky. To nezní jako nejlepší kombinace, však? Veruže ani není. Pokud se o vaši infrasaunu nebudete příznačně starat, velmi rychle se promění na množiareň patogenů. Důležité je však i její správné používání.

  • V infrasauně seďte vždy na ručníku, ne na dřevěné lavičce – tělo se detoxikuje a spolu s potom z něj odcházejí toxiny, které určitě nechcete uchovávat přímo ve dřevě.
  • Po použití nechte infrasauny důkladně vyvětrat – otevřete dveře, popřípadě i střešní větrací otvory.
  • Minimálně po každém třetím použití infrasauny ji musíte důkladně vydezinfikovat. Používejte zásadně čistící prostředky určené na sauny nebo vířivky, které jsou vhodné na přírodní dřevo.
  • Při dezinfekci nezapomeňte na podlahu, dveře, větrací otvory a doplňky v sauně.
  • Vyhněte se jakýmkoli chlorovým přípravkům. Dřevo v interiéru infrasauny není lakované ani mořené, proto byste ho mohli zásadně poškodit.

POZOR: Infrasaunu nikdy nevylepšujte svépomocí. Hovoříme například o lakování či broušení dřeva a samozřejmě i o zásazích do elektroinstalace či zářičů.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Na závěr jsme si pro vás připravili několik odpovědí na často kladené otázky. Dozvíte se například to, jaký je rozdíl mezi finskou a infrasaunou nebo to, kde najít kvalitní produkty.

Kde hledat kvalitní, ale cenově dostupné infrasauny?

Pokud hledáte levnější produkt, doporučujeme se vám poohlédnout například po infrasaunách v Mountfieldu. Dražší, avšak i o něco kvalitnější kousky nabízí například prodejce infrasaun Marimex, pozor, výhradně interiérové ​​modely.

Infrasauna vs. finská sauna – jaký je mezi nimi rozdíl?

Ve finské sauně jsou zdrojem tepla kamna nebo elektrické ohřívače. V infrasaunách jsou to zásadně infrazářiče, které se dostanou hlouběji pod kůži. V infrasaunách dochází k přímému ohřevu těla, v těch finských se ohřívá vzduch, ze kterého se ohřeje vaše kůže. Dalším rozdílem je teplota, ve finských saunách dosahuje až 100 °C, v infrasaunách oba 50 °C, a také vlhkost vzduchu, která je ve finské sauně jen na úrovni okolo 20%, což je skutečně málo.

Kolik váží infrasauna?

Jednomístné a levnější modely mají necelých 80 kg, avšak i podstatně nižší nosnost. Infrasauny pro více osob mohou vážit i více než 450 kg.

Vaše hodnocení:
(89.4%)
Datum publikování: 10.08.2020
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek