Nejlepší hrací deky a podložky 2024 – recenze, test, srovnání

Hrací deka je jedinečným prostorem pro hru, zábavu a rozvoj vašeho děťátka. Nejde o zbytečnost v dětské výbavě, protože poskytuje miminku dostatek podnětů k správnému vývoji. Prvky, které deka obsahuje, podněcují jeho zvědavost, chuť objevovat a zkoumat nové věci. Interaktivní dětská podložka dokáže vytvořit bezpečné místo, kde může dítě zdokonalovat své smysly, hrubou i jemnou motoriku i celkovou koordinaci. Hra na dece aktivně stimuluje zrak, sluch i hmat a zvyšuje jeho inteligenci v prvních měsících života.

Jak vybrat hrací deku?

Pokud uvažujete nad koupí hrací deky pro děti, pomůžeme vám zorientovat se v bohaté nabídce. Připravili jsme pro vás průvodce výběrem vhodné hrací deky. Poradíme vám, co všechno sledovat před koupí a na co si dát pozor. Uvedeme důvody, pro které je deka důležitá při vývoji dítěte a prozradíme vám i to, od jakého věku je hrací podložka vhodná. Připravili jsme pro vás i pět tipů na hrací deky, které se mohou stát vhodným kandidátem na koupi a nezapomněli jsme ani odpovídat na často kladené otázky spotřebitelů.

Nejlepší hrací deky

Názov Hodnotenie Detail
Lionelo Agnes   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Yookidoo Země robotů   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Tiny Love Magické příběhy   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
MoMI Hrací deka Day and Night   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Fisher-Price 5 smyslů   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Hrací deky – recenze

Nejlepší hrací deky jsou ty, se kterými se dítě dokáže hrát hodiny. Zároveň musí být maximálně bezpečné, aby dítě nedošlo k nechtěnému úrazu. Na trhu je množství hracích dek či interaktivních podložek pro děti, které rozvíjejí jejich smysly či motoriku. Jak se vyznat v bohaté nabídce a vybrat tu, která bude pro vašeho prcka nejlepší volbou? Přinášíme vám tipy na pět produktů, které si vysloužily kladné hodnocení od spokojených uživatelů. Jak obstály hrací deky pro děti v našem mini testu?

Co je hrací deka

Hrací deka pro děti je speciální podložka vyrobena z materiálů příjemných na dotek, aby se na ní dítě cítilo pohodlně. Nejčastěji má tvar čtverce, obdélníku nebo kruhu, ale setkat se můžete i s dekami ve tvaru medvěda, želvy, květu a podobně. Deku tvoří pestrobarevné textilie, hračky a různé herní elementy, jejichž účelem je vytvářet pro miminko nové podněty. Tyto herní prvky zároveň rozvíjejí jeho smyslové i motorické schopnosti.

K herním elementům patří měkké textilní hračky, bezpečnostní zrcátka, šustivé prvky, chrastítka, kousátka nebo i světelné a hudební prvky, které dokáží ještě více upoutat pozornost dítěte. Mnohé herní deky pro miminka mají hrazdu, na níž jsou zavěšeny hračky a některé disponují i ​​zvýšenými okraji nebo mantinely, které slouží jako ochrana před vykutálením dítěte ven z herní plochy. Dražší hrací deky mají interaktivní panel, dokáží zahrát originální melodie nebo spustit uklidňující světlo.

Hrací deka dopomáhá k psychomotorickému vývoji dítěte, protože díky ní se miminko seznamuje samo se sebou i okolím. Každý prvek na dece ho vybízí ke hře, aktivitě a pohybu, čímž se rozvíjí jeho zrak, sluch i hmat. Zároveň se stimuluje jeho myšlení, představivost a tvořivost. Jelikož deka miminko zabaví, vy si můžete užít chvíli odpočinku, případně uvařit nebo uklidit.

Hrací deka pro děti s hrazdou

Základní provedení tvoří jen samotná hrací deka z několika textilií, které mají odlišný povrch i barevnost. Populární jsou však deky s hrazdami, které nejčastěji tvoří dva pružné oblouky. Ty jsou fixovány křížem a jejich konce jsou upevněny v rozích deky. Na hrazdě visí rozličné hračky, chrastítka, zrcátka, pískající gumové zvířátka a další předměty, které poutají pozornost vašeho drobečka. Pokud nechcete, aby bylo miminko v kontaktu s plastem, sáhnout můžete po dřevěných hrazdách, které jsou však o něco dražší, ale potěší dlouhou životností.

Aby se schopnosti vašeho miminka mohli rozvíjet co nejlépe, je vhodné sáhnout po hrací dece, která je ušitá z látek rozličných textur. Rovněž je důležité, aby měla hračky různých tvarů, barev a velikostí a mrňouse potěší, pokud tyto hračky dokážou vydávat rozmanité zvuky. Čím více hraček a herních prvků deka má, tím více a déle bude pro miminko zajímavá. Většinu hraček z hrazdičky lze sundat a připevnit do kočárku, nad postýlku nebo na autosedačku. Před koupí proto sledujte i to, zda je možné hračky z hrazdy složit a připevnit na jiné místo, případně zda se dá nastavit výška jejich zavěšení.

Jak vybrat hrací deku

Hrací deky pro děti nabírají na popularitě, proto je jimi trh zahlcen. Co všechno by měla hrací deka obsahovat a na které parametry je třeba se zaměřit? V první řadě myslete na bezpečnost dítěte, podložka musí být vyrobena ze zdravotně vyhovujících materiálů. Některé podložky své vyhovující parametry dokazují certifikátem, není to však pravidlo a neznamená to, že pokud některá podložka takový certifikát nemá, je automaticky nevyhovující. Dále sledujte velikost podložky, počet a rozmanitost hraček, bezpečnostní prvky či barevné provedení. Postupně vás všemi důležitými parametry provedeme, abyste při výběru deky nic podstatného nepřehlédli.

Velikost hrací plochy

Deky se vyrábějí ve více velikostech, při výběru myslete na to, jak dlouho chcete deku používat, kolik prostoru na ni máte v domácnosti, zda ji chcete mít položenou na jednom místě nebo přenášet, případně zda s ní chcete i cestovat.

Pokud máte doma dostatek prostoru, doporučujeme sáhnout po dece o více rozměrech (např. 100 x 100 cm). Z této deky vám miminko tak rychle nevyroste a nemusíte se bát, že se při přetáčení vykutálí z hrací plochy na podlahu. Větší deka poskytne miminku dostatek prostoru na hraní, plazení, lezení i zmíněné přetáčení. Mnohé hrací deky s mantinely mají v rozloženém stavu rozměry až 120 x 120 cm. Taková hrací deka vám po odpojení hrazdy poslouží i jako podložka při hraní, kdy je dítě již větší a sedí.

Barevná hrací deka

Pokud deku plánujete přenášet nebo s ní cestovat, například k prarodičům či jiným rodinným příslušníkům, vhodnější bude deka s menšími rozměry. Tu pohodlně složíte do kompaktních rozměrů a bez problémů přenesete na požadované místo v dodávané cestovní tašce. Některé deky můžete připevnit i do autosedačky. Na první měsíce života vašeho miminka postačí deka s menší hrací plochou (např. 50 x 80 cm nebo 75 x 75 cm). Počítejte však s tím, že ačkoliv bude deka skladná, děťátko vám z ní rychleji vyroste.

Materiál a jeho údržba

Při výrobě hracích dek se nejčastěji používá bavlna nebo polyester. Často se setká s kombinací těchto materiálů a občas natrefíte i na deky vyrobené z flanelu a velmi sporadicky se při výrobě použije luxusnější semiš.

Materiál, ze kterého je hrací deka vyrobena, musí být zdravotně vyhovující a nesmí obsahovat žádné toxické látky. Dítě totiž zkoumá okolí nejen dotykem rukou, ale i ústy, proto myslete nejprve na jeho bezpečnost. Tkanina by měla být pevná, aby nedošlo k jejímu protržení, a nesmí pouštět barvy.

Materiál hrací deky by měl být příjemný na dotek a nedráždit jemnou pokožku miminka. Deka musí být pohodlná, aby se na ní dítě cítilo příjemně. Je vhodné, pokud má mírné polstrování, aby miminko netlačila tvrdá podlaha, na níž je deka položena. Deka by měla zároveň dobře izolovat chlad od podlahy, aby dítě neprochladlo. Na druhé straně, polstrování deky nesmí být příliš měkké, protože miminku by to stěžovalo pohyb.

Jak jsme naznačili, vede bavlna nebo bavlna v bio kvalitě. K přednostem bavlny patří vysoká absorpce vlhkosti, měkkost, prodyšnost, pevnost a odolnost. Bavlnu lze prát v pračce, netrhá se a během praní se nesrazí. K jejím nevýhodám patří, že se krčí a je náchylná k vytváření bulek během praní. Bavlněná deka je o něco těžší, hůře schne a její schopnost izolovat chlad je oproti jiným materiálům nižší.

Dalším oblíbeným materiálem je polyester. Tento materiál má dobré izolační vlastnosti, pokud tedy máte v domácnosti namísto koberců studené podlahy, deku z polyesteru jistě oceníte. Polyester je populární kvůli funkčním vlastnostem, nemačká se, deka je lehká, rychleji po čištění uschne, je prodyšná a odolná vůči vnějším vlivům.

Hrací deka z polyesteru

Některé hrací deky pro děti obsahují i ​​flanel. Dokáže příjemně zahřát, protože při kontaktu s tělem sála uklidňující teplo. Deka z flanelu je prodyšná, jemná a hebká na dotek. Kombinací hřejivého flanelu, polyesterových a bavlněných vláken vzniká deka, která je odolná proti mačkání a zároveň velmi pohodlná.

Při výběru vhodného materiálu myslete i na jeho údržbu. Nejednou se stane, že miminko bude na dece papat, slintat na ni a podobně, proto je možnost čištění důležitým parametrem při rozhodování se. Některé hrací deky můžete čistit pomocí vlhkého hadříku, jiné se zase dají vyprat přímo v pračce. Bavlněné hrací deky se obecně čistí hůř než ty, které jsou vyrobeny z polyesteru.

Bezpečnostní prvky

U malých dětí by měla být bezpečnost vaší prioritou, proto věnujte pozornost bezpečnostním prvkům. K nim patří mantinely nebo vyvýšené okraje, ne každá hrací deka však jimi disponuje. Zvýšené okraje hrací deky nebo mantinely vytvářejí měkkou ohrádku, která zabrání dítěti odkutálet se z hrací plochy. Miminka přitom tyto vyvýšené okraje chrání i před prouděním okolního vzduchu a před průvanem, z něhož by děťátko mohlo prochladnout.

Deky, které ochrannými mantinely či zvýšenými okraji disponují, je možné v mnoha případech rozložit a tím zvětšit hrací plochu. Zpravidla se tyto okraje připínají k dece pomocí suchých zipů, čímž je vytvořen bezpečný prostor pro dítě. Okraje je vhodné používat při nejmenších dětech, když hrozí prekutálení se na tvrdou a chladnou podlahu. Při větších dětech tyto okraje můžete odepnout a deku používat bez nich.

Při hrací dece se proto zajímejte, zda má ochranné mantinely nebo alespoň zvýšené okraje. Pokud tyto bezpečnostní prvky má, stejně sledujte, zda je možné časem je odstranit, abyste zvětšili hrací plochu.

Barevné provedení

Co se týče barevného provedení, natrefíte na deky určené primárně dívkám nebo chlapcům. Výjimkou však nejsou ani univerzální deky, které využijete při obou pohlavích. Při barevném provedení deky se tedy neorientujte podle pohlaví dítěte, ale spíše podle množství rozmanitých barev. Platí totiž, že čím je deka barevnější, tím je to pro vývoj dítěte lepší.

Chlapeček ležící na hrací dece

Při výběru hrací deky zapomeňte na své preference a nemyslete na to, jak bude deka ladit s nábytkem v místnosti, ve které ji chcete nejčastěji používat. Estetická stránka deky není tím nejpodstatnějším parametrem, protože dítě potřebuje nejrozmanitější pobídky a tím jsou právě kombinace různých barev. Barvy poutají dětskou pozornost, čímž se podněcuje vývoj jejich zrakového vjemu. Mnohé deky nabízejí i krásné ilustrace či pohádkové postavičky, které dítě jistě zaujmou a bude se ně s radostí dívat.

Světelné a hudební elementy

Pokud hrací deka obsahuje světelné a hudební prvky, obvykle jsou součástí hlavního panelu. Ten je umístěn na hrazdě nebo se může nacházet v jedné části deky. Takové deky disponují několika dětskými melodiemi a mají tlumené světlo v různých barvách, které na miminko působí uklidňujícím dojmem. Hudba musí být příjemná a je dobré, pokud víte regulovat hlasitost. Hlasitá hudba totiž neprospívá sluchu miminka, protože ho může poškodit. Abyste zabránili nechtěnému spouštění zvuků či světel, hledejte takovou deku, která umožňuje snadné ovládání, případně úplné vypnutí těchto prvků.

Hračky a hrazda

Ke každé hrací dece se dodávají hračky, jejichž účelem je zaujmout pozornost dítěte a rozvíjet jeho smysly. Čím více hraček deka má, tím lépe, protože pozornost miminka je krátkodobá a potřebuje neustále nové podněty. Proto je vhodné, pokud jsou hračky vyrobené z různých zdravotně vyhovujících materiálů, mají rozličnou barvu a vydávají různé zvuky. Mezi oblíbené hračky patří bezpečnostní zrcátka, plyšové hračky, pískající zvířátka, chrastítka, kousátka nebo míčky.

Hračky byste měli vědět z podložky jednoduše oddělit, abyste je mohli přemístit na potřebné místo, případně je umýt nebo vyprat. Hrací deky s hrazdou mají hračky umístěny přímo na hrazdičce. Ta je součástí deky a nejčastěji má tvar jednoho nebo dvou oblouků, které se uprostřed protínají. Při luxusnějších dekách lze tyto oblouky polohovat do různých úhlů. I v tomto případě platí, že hračky by měly dát z hrazdy sundat. Některé mají univerzální konektor, díky kterému můžete hračky připevnit na kočárek, nad postýlku nebo na autosedačku.

Hrací deka s hrazdou je skvělou volbou pro děti do 6 měsíců. V prvních týdnech života totiž miminko leží na zádíčkách a až později se protáčí na bříško, pokouší se plazit či lézt. Hračky tak visí nad ním a ono je může pozorovat či osahávat. U většiny dek je hrazda odnímatelná, proto ji můžete v pozdějším věku odpojit a deku budete používat bez ní.

Barevná hrací deka s hrazdou s hračkami

Dítě si hračky ohlíží, natahuje se za nimi, zkoumá je zrakem a zkouší hmatem. Pokud ho hračky přestanou zajímat, jednoduše je z hrazdy odepnete a zavěsíte nové. Hračky vybízejí dítě k pohybu a aktivitě a při těch, které vydávají zvuk, si děťátko trénuje i sluch. Je ideální, pokud má hrací deka minimálně pět různých hraček, které jsou z rozdílných materiálů a liší se barvou, tvarem, velikostí i vydávaným zvukem. Pestrost hraček podněcuje všechny smysly miminka a díky nim se rozvíjí i jeho jemná a hrubá motorika.

Všechny hračky musí být dostatečně velké, aby nehrozilo, že je dítě spolkne. Nesmí obsahovat malé části, které by se mohly odpojit a miminko by se jimi mohlo zadusit. Hrany hraček musí být bez ostrých hran a spoje by měly být pevné a hladké, aby se váš drobeček neporanil. Mají být lehké, příjemné na dotek, aby si děťátko neublížilo a vědělo je bez problémů uchopit do rukou. Opatrní buďte při plastových hračkách, ty levnější mohou nepříjemně zapáchat.

Proč je hrací deka důležitá pro vývoj dítěte

Koupě hrací deky pro děťátko není vyhozenou investicí. Pokud sáhnete po kvalitním modelu, vaše dítě se s dekou zabaví a zároveň podpoří jeho motorický vývoj či rozvine jeho smysly. Co všechno dokáže hrací deka naučit miminko a jaké jsou její výhody? Níže najdete důvody, pro které se vyplatí hrací deku vlastnit.

Je bezpečným prostorem

Dětská hrací deka představuje pro miminko bezpečný prostor, ve kterém může trávit čas, hrát se a poznávat okolí. Díky tomu, že miminko leží na zemi, nehrozí pád z výšky. Kvalitní deky jsou měkké, pohodlné a z příjemných materiálů, proto se dítě během ležení cítí komfortně. Ležící miminko na dece nic neomezuje v pohybu. Jeho klouby a svaly nejsou zatíženy nepřirozenou polohou, přičemž rovné ležení je pro nejmenší miminko důležité pro jeho zdravý tělesný vývin. Pro novorozeňata představuje ležení nejpřirozenější polohu.

Podporuje motorický vývoj

Díky hrací dece se dítě učí koordinaci pohybů a rozvíjí se i jeho orientace v prostoru. Hračky, zvuky, různé barvy či obrázky ho motivují k pohybu. Hrací deka je prostorem, v němž mnoho miminek udělalo své první převrácení ze zádíček na bříško.

Hrací deka s ohrádkou

Natahováním se za hračkami trénuje svou jemnou motoriku, protože předměty se snaží uchopit, čímž svůj úchop zlepšuje a zároveň zjišťuje, jaký vliv má na hračky. Objevováním okolních předmětů, které upoutaly jeho pozornost, se postupně seznamuje se světem. Miminko je motivováno k tomu, aby se otáčelo a postupně se pokouší i plazit nebo lézt. Každým týdnem se tak ve svém snažení posouvá o krok vpřed.

Působí na rozvoj smyslů

Kromě toho, že hrací deka umožňuje miminku trénovat jemnou motoriku a zdokonalovat celkovou koordinaci, působí i na jeho smysly. Barvy, tvary a zvuky stimulují zrak, sluch i hmat a podněcují děťátko k aktivitě. Pestré barvy a různé hračky jsou skvělým prostředkem pro rozvoj vizuálního a hmatového vnímání okolí. Miminko na jednotlivé předměty zaostřuje, čímž si tříbí zrak a také se jich dotýká, čímž zase zdokonaluje svůj hmat. Kontakt s různými typy povrchu či různými texturami zdokonaluje hmatovou citlivost.

Na rozvoj zraku působí kromě barev a hraček také zrcadla, kde může miminko poznávat samo sebe. Hrací deka s melodiemi a zvuky dítě nejen zabaví, ale přispěje i k rozvoji jeho sluchu. Miminko postupně vnímá a rozeznává jednotlivé zvuky, tóny, melodie či rytmus. Pískání, šustění, chrastění nebo melodie ho učí identifikovat, ze které strany zvuk přichází.

Hrací podložky s motivy zvířátek jsou skvělým prostředkem k poznávání zvířátek již od časného věku. Napodobování zvuků zvířat zas přispívá k rozvoji prvotní slovní zásoby. Rozvoj smyslů v raném věku dítěte je velmi důležitý a jelikož hračky bude zkoumat nejen rukama, ale v mnoha případech i ústy, musí být maximálně bezpečné a zdravotně vyhovující.

Zabaví a upoutá pozornost

Ačkoli je pozornost malých dětí krátkodobá a neustále potřebují nové podněty, správně zvolená hrací podložka je dokáže na jistý čas zabavit. Rodiče si tak mohou vychutnat chvilky, když se dítě dokáže zabavit samo. Maminky se mohou věnovat svým partnerům, případně dalším dětem v domácnosti. Hrací deka se tak stává skvělým pomocníkem nejen pro samotné miminko, ale i pro rodiče, který si odpočine.

Dítě je ve známém prostředí

Většina hracích dek lze snadno složit do kompaktních rozměrů a díky dodávané tašce ji můžete pohodlně přenášet. Pokud cestujete mimo domov, deka představuje pro miminko známý prostor i v neznámém prostředí. Nové prostředí může být pro nejmenší miminka stresující. Deka je však známo místo, které dítě dokonale zná a důvěřuje mu, proto je vhodné, pokud ji máte u sebe na cestách. Pokud chcete podložku používat venku, vybírejte takovou, která má spodní stranu potaženou fólií nebo jiným snadno čistícím materiálem.

Hrací podložka s hrazdou pro nejmenší děti

Další výhody hrací deky

Hrací deku můžete využívat již od prvního měsíce života vašeho miminka. Při vynalézavých rodičích není používání hrací deky časově omezené, protože pro starší děti může sloužit jako podložka na sezení během hraní se s hračkami. Odnímatelné hračky na dece, resp. na hrazdě, mají většinou univerzální závěsný systém, a tak je můžete děťátku upevnit i na kočárek či postýlku. Hračky tak dítko využije i mimo prostor deky.

Odkdy je vhodná hrací deka

Většina výrobců uvádí, že hrací deka je vhodná od narození. My vám však doporučujeme pár týdnů po narození počkat, aby miminko zesílilo. Krátce po narození je děťátko velmi křehké, proto je třeba na něj dávat zvýšený pozor. Pamatujte na to, že děti mají v každém věku jiné potřeby a podle toho vybírejte vhodnou hrací podložku. Počítejte s tím, že miminko do 3 měsíců bude na dece ležet, starší dítě se však začíná otáčet a učí se lézt, proto třeba zvolit deku s většími rozměry. Přinášíme vám přehled hracích dek rozdělených podle věku dítěte.

Deky pro děti od 0 do 3 měsíců

Jak jsme zmínili, i deky, které jsou určeny pro miminka od narození, byste měli na chvíli odložit a začít je používat od 1 měsíce věku dítěte. Je dobré počkat, dokud si miminko zvykne na domácí prostředí i své rodiče. V neposlední řadě trochu zesílí, což je pro následné trávení času na dece důležitým aspektem.

Dětem, které mají od 1 do 2 měsíců, postačí menší deky, které jsou v jemných barevných tónech, případně obsahují kontrastní barvy (černá a bílá). Vhodná bude deka s hrazdou, protože dítě v těchto měsících leží na zádech. Hračky, které budou nad ním zavěšeny, upoutají jeho pozornost a budou se mu líbit.

Hračky pro nejmenší jsou často opatřeny suchým zipem, proto je můžete jednoduše sundat a podat miminku do ruky. Hračky musí být dostatečně velké, aby je dítko nemohlo spolknout, nesmí obsahovat žádné malé součásti a musí být vyrobeny ze zdravotně vyhovujících materiálů, protože dítě často zkoumá okolí i tím, že si předměty vkládá do úst.

Tříměsíční miminko už začíná být aktivnější a hračky se snaží dosáhnout svými ručičkami i nožičkami. Bude se za nimi aktivně natahovat, proto je ideální, pokud jsou zavěšeny v takové výšce, aby na ně bez problémů dosáhlo a mohlo jejich uchopit.

Deky pro děti od 4 měsíců

Po dosažení 4. měsíce života se většina dětí začíná otáčet na bříško, proto hračky zavěšené na hrazdě již nejsou pro něj zajímavé a je třeba je přesunout na povrch hrací deky. Ležení na zádech se stává rutinou a dítě vyhledává nové polohy a podněty. Hračky, které se dají sundat, položte před dítě na deku, bude díky nim rozvíjet své zrakové a hmatové smysly. Rozvoj smyslů podpoří ještě o něco více deka, která je ušitá z látek různých textur a pestrých barev.

Hrací deka s hrazdou pro větší děti

V tomto období si dítě oblíbí i zrcátko, pomocí kterého se může seznamovat se svým obrazem. Dítě se bude učit komunikovat s okolím, a proto začne zvedat hlavičku nahoru. Hračky s různým povrchem rozvinou nejen jeho hmat, ale poslouží i jako kousátko. I v tomto případě platí, že hračky musí být vyrobeny ze zdravotně vyhovujících materiálů a nesmí obsahovat žádné malé součásti, které by miminko mohlo spolknout.

Deky pro děti od 6 měsíců

Když má dítě přibližně půl roku, začíná se plazit. Hračky je proto vhodné posouvat k okrajům hrací deky, aby dítě motivovaly k pohybu. Podložka, která má ochranné mantinely nebo alespoň vyvýšené okraje, se stává překonatelnou, protože dítě tyto vyvýšené okraje dokáže postupně přelézt.

Dětem od 6 měsíců udělají radost různé světelné a hudební prvky. Miminko začne chápat vztah mezi činností a výsledkem tím, že bude mačkat tlačítka, která pak vyloudí tón nebo zablikají. Pokud uvažujete nad dekou se zvukovým či světelným panelem, sáhněte po takové, které zvuky a světla můžete kdykoliv podle potřeby vypnout. Zvuky, tóny či melodie by neměly být příliš hlasité a světlo zas příliš oslňující. V opačném případě by to rušilo nejen vás, ale především vaše děťátko.

Co zvolit pro odrostlé miminka

Větší děti a batolata mohou využívat na hraní pěnové podložky. Ty jejich podobně jako deka ochrání před tvrdými pády na podlahu. Pěnové hrací podložky se vyznačují dobrou izolací, proto nehrozí, že by dítě od země prochladlo. Množství pěnových podložek je skládacích, proto si jejich velikost můžete přizpůsobit podle aktuální situace.

Pěnovou podložku využijete na více činností a kromě podložky pro dítě ji můžete použít například ve stanu namísto karimatiky nebo během cvičení v domácím prostředí. K výhodám pěnových podložek patří nepromokavost a snadná údržba. Některé pěnové podložky jsou certifikovány a využijí je i děti, které trpí alergií.

Cena hracích dek

Hrací deky pro děti najdete v obchodech v různých cenových kategoriích. Od ceny se odvíjí kvalita zpracování, počet hraček, velikost, výrobní materiál nebo to, zda má deka i hrazdu a ochranné mantinely.

Hrací deky od 250 do 750 Kč

Levné hrací deky, které si pořídíte za méně než 750 Kč, mají většinou menší rozměry. Proto je využijete u malých miminek. Disponují jednoduchými hrazdami, menším počtem hraček a v mnoha případech i méně výraznými barvami. Hračkám chybí zvukové nebo světelné prvky, které dokáží upoutat pozornost dítěte a rozvíjet tak všechny jeho smysly. Levné hrací deky s hrazdou mají hrazdičku obyčejné konstrukce a vyrobenou z plastu. Za cenu do 750 Kč natrefíte v obchodech například i na rozměrnou termopodložku nebo pěnové puzzle. V nabídce nechybí ani aktivní vodní herní podložka, která rozvíjí mysl a tělo batolete. Tu nejlevnější získáte za přibližných 250 Kč. Dražší Active Play podložka stojí po slevě okolo 550 Kč.

Hrací deka s hrazdou s plyšovými hračkami

Hrací deky od 750 do 1500 Kč

V cenové kategorii od 750 do 1500 Kč najdete široký výběr dětských herních dek. Právě tato kategorie obsahuje nejprodávanější hrací deky pro miminka, protože se v ní spojuje dobrý poměr ceny a kvality. Deky mají dostatečnou velikost, aby je dítě mohlo využívat několik měsíců. Jsou precizně zpracovány a mají různé pestrobarevné motivy. Nechybí hrazdička, závěsné hračky, kusadla, zrcátka, míčky, hračky se zvukovým a světelným efektem či mantinely, které ochrání dítě. V nabídce jsou i ekologičtější varianty herních dek s hrazdami, kde plast nahrazuje dřevo. V tomto případě však dostanete jen dřevěnou hrazdu bez hraček, ty si budete muset přikoupit.

Hrací deky od 1500 Kč

Nároční spotřebitelé, kteří hledají rozměrné hrací deky s množstvím hraček a dalších interaktivních doplňků, si musí připravit částku 1500 Kč a více. Za tyto peníze získáte skvěle vybavenou hrací deku, k jejíž výrobě byly použity prvotřídní materiály. Pokud sáhnete po víceúčelových dekách od špičkových výrobců, svým výběrem byste neměli být zklamáni. Samozřejmostí v této cenové kategorii jsou hrací deky s melodií, propracované hrazdy, bezpečnostní prvky či mantinely na ochranu miminka.

Oblíbené značky hracích dek

Kvalitní výrobci hracích dek dbají na bezpečnost dítěte, upřednostňují prvotřídní a odolné materiály a také myslí na zdravý rozvoj nejmenších. Prvky, které jsou součástí hrací deky, se snaží upoutat pozornost dětí a zároveň rozvíjet jejich smysly i motoriku. Připravili jsme pro vás přehled značek, které vedou v testech a spotřebitelé jsou s nimi nadmíru spokojeni.

  • Fisher Price – tato značka patří mezi nejoblíbenější výrobce dětských hraček. Jinak to není ani v oblasti interaktivních podložek. Hrací deky Fisher Price se vyznačují pestrobarevností, veselými a zajímavými motivy a množstvím detailů, které poutají pozornost dětiček.
  • Bright Starts – hrací deky této značky se dlouhodobě drží na předních příčkách v rámci prodejnosti. Výrobce má v nabídce více než 30 různých provedení dětských dek, které jsou vhodné pro dívky i chlapce. Převládají hezké barvy či multifunkční využití podložek. V nabídce nechybí ani deky se světelným projektorem, které zaujmou každého prcka.
  • Playtime – značka nabízí luxusní hrací deky, které jsou vyrobeny z kvalitních materiálů příjemných na dotek. Dítě se tak na dece cítí pohodlně a bezpečně. Nechybí originální melodie, hrazda s hračkami nebo vyvýšené boky, které zabrání nechtěnému vykutálení miminka ven z hrací plochy.

K oblíbeným patří také značky KinderKraft, Taf Toys, Lamaze, Yookidoo, Tiny Love nebo Baby Mix. Poslední jmenovaná značka má bohatou nabídku cenově dostupných hracích dek pro nejmenší. Za přijatelnou cenou se však skrývají o něco menší rozměry a slabší výbava v podobě menšího počtu hraček či interaktivních prvků.

Hrací deky mají zařazeny v nabídce mnohé internetové i kamenné obchody. Najdete je v běžných e-shopech se smíšeným zbožím i v prodejnách, které jsou zaměřeny primárně na děti. Kvalitní hrací deky od osvědčených výrobců nabízí například Alza, Mall nebo Dráček. Pokud nevíte, kam zajít na nákup, viz nabídku hracích dek na portálu Heureka. Kromě cen si tam přečtete i hodnocení uživatelů, které vám dopomohou při rozhodování, kterou deku svému drobečkovi koupit.

Vývoj dítěte od narození po první rok

V nabídce obchodů můžete kromě pestrobarevných podložek natrefit i na hrací deky s černobílými prvky. Proč mají tyto prvky význam? Miminko má krátce po narození velmi omezené smyslové vnímání. Vidí jen na krátkou vzdálenost (cca 20 až 30 cm), dokáže rozeznat hlas své matky a reaguje na vyšší tóny. Jelikož se miminko rychle vyvíjí, když má přibližné dva týdny, jeho pozornost vědí upoutat kontrastní předměty v černo-bílé barvě. Proto se hracích dek s černými a bílými prvky neobávejte, mají své opodstatnění při využití s ​​nejmenšími miminky.

Novorozenec má docela dobře vyvinutý úchop, ale aby se jeho funkčnost zachovala, musí být děťátko správně motivované. Úchop a hmat lze rozvíjet pomocí vhodných hraček. Hračky, které jsou zavěšeny na hrazdě, jsou dobrým podnětem, protože dítě se je snaží dosáhnout a uchopit do svých rukou. Tím, že se na ně dívá, procvičuje i svůj zrak, protože zaostřuje na předměty.

Přibližně dvouměsíční miminko začíná protáčet z zádíček na bříško. Když se mu to podaří, hrazda už pro něj není zajímavá a začíná zkoumat texturu a barevnost deky. Hračky z hrazdy mu můžete přesunout na deku a položit je před něj. I v tomto případě se za nimi bude miminko natahovat, čímž si procvičí zádové svaly a v této pozici získá větší stabilitu. Deky, které jsou vybaveny různě tvarovanými prvky nebo částmi, které šustí, ho dokáží upoutat ještě více.

Šestiměsíční miminko má již největší část hrací deky probádané. Proto jeho pozornost začnou poutat pestrobarevné hračky s různými zvukovými efekty. Je vhodné, pokud hračky vydávají rozdílné zvuky, aby se zachovala rozmanitost. S přibývajícími měsíci se miminko naučí plazit, chodit po čtyřech nebo sedět. V tomto stadiu je vhodné hrazdu odložit a deku používat jako podložku při každodenních hrách. Mnohé hrací deky můžete využívat až do věku 2 let dítěte a jako běžnou podložku i mnohem déle.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Na závěr vám přinášíme odpovědi na často kladené otázky spotřebitelů. Dopomohou vám k rozhodnutí, po jaké hrací dece sáhnout. Dozvíte se například, od jakého věku dítěte je hrací deka vhodná, dokdy ji může miminko používat, zda existuje alternativa pro starší děti, jak poznat kvalitní deku nebo to, zda se vám vyplatí sáhnout po dece s hrazdou.

Od kolika měsíců je vhodná hrací deka?

Většina výrobců uvádí, že hrací deka je vhodná od narození. Novorozeně však musí po příchodu na svět nejdříve zesílit a zejména ho v prvních týdnech jeho života třeba dokonale chránit. Hrací deku proto doporučujeme používat od jednoho měsíce života dítěte.

Do jakého věku je možné hrací deku používat?

Použitelnost závisí na typu, který jste koupili. Některé hrací deky mají menší rozměry, proto se pro odrostlé miminka stávají po čase malými a nepohodlnými. Výrobci často uvádějí věk, do kterého je vhodné konkrétní herní podložku používat. Většinou je to do 16 až 24 měsíců. Hrací deku však můžete používat, dokud dítě nepřekoná její hranice a nadále má chuť objevovat a zkoumat věci kolem sebe z pohodlí deky. Po překonání hranic ji můžete využívat jako podložku na sezení při hře.

Existuje nějaká alternativa pro starší děti?

Pro starší děti můžete pořídit pěnovou hrací podložku, případně pěnové puzzle. S pěnovou skládací podložkou dokážete pokrýt větší plochu a co je podstatné, dítě je během hry chráněno před údery o tvrdou podlahu. Pěnové hrací podložky mají dobré tepelněizolační vlastnosti a k ​​jejich výhodám patří i snadná údržba a přijatelná pořizovací cena.

Jak poznám kvalitní hrací deku pro nejmenší?

Kvalitní hrací deku pro miminko poznáte podle materiálů, ze kterých je vyrobena. Ty by měly být příjemné na dotek, aby se miminko na dece cítilo pohodlně a v neposlední řadě musí být zdravotně vyhovující. Je vhodné, pokud se materiály snadno čistí vlhkým hadříkem, případně deku lze prát v pračce. Kvalitní deku poznáte i podle výborného šití a oblouků hrazdy, které musí držet pevně na svém místě. Oblouky hrazdičky se nesmí odpojit ani tehdy, když miminko k sobě prudce přitáhne některou ze zavěšených hraček. Dále sledujte místo ukotvení, které má být kvůli bezpečnosti překryté látkou. Kvalitní hrací deka má množství rozličných hraček, bezpečnostní mantinely nebo vyvýšené okraje a je rozvržena do několika barevných zón, aby poutala pozornost dítěte co nejdéle. Světelné a zvukové prvky by měly dát regulovat nebo zcela vypnout v případě potřeby. Oceníte, pokud deku můžete jednoduše složit a přenést na jiné místo.

Mám vybrat deku s hrazdou nebo bez ní?

Hrazda je skvělou volbou pro malé miminka, které tráví většinu času na zádech. Díky hrazdě nad nimi visí hračky, na které se mohou dívat a natahovat se za nimi. Pokud je miminko větší a tráví čas na bříšku, případně na boku, hrazda už pro něj pomalu ztrácí význam. Hrací deku s hrazdou nebo bez ní proto vybírejte podle toho, kolik měsíců má vaše miminko, resp. v jakém vývojovém stádiu se momentálně nachází.

Vaše hodnocení:
(91.2%)
Datum publikování: 16.12.2020
Datum poslední aktualizace: 21.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek