Nejlepší vertikutátory 2024 – recenze, test, srovnání

Trávník žloutne, neroste, napadají ho nemoci. Sečete, poléváte, no žádné zlepšení. Asi nastal ten pravý čas na vertikutaci. Na tu však potřebujete správné vybavení, tedy vertikutátor.

Jak vybrat verikutator

V následujících řádcích vám poradíme, jak vybrat takový produkt, který vám poslouží roky, no hlavně takový, který uspokojí vaše požadavky.

Nejlepší vertikutátory

Názov Hodnotenie Detail
MTD Optima 38   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Einhell GE-SA 1435 Expert   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
VeGA TS40-W   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Fieldmann FZV 2004-E   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Bosch UniversalVerticut   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Vertikutátory – recenze

Vertikutátor může být manuální nebo mít vlastní motor, známe zařízení s různou váhou, kvalitou, životností a samozřejmě i cenou. Ve vašem výběru a rozhodování jsme se vám proto rozhodli pomoci nejen radami, ale i recenzemi konkrétních produktů. Věříme, že si i pomocí nich vyberete produkt, se kterým budete spokojeni dlouhá léta.

Co je to vertikutátor – Prořezávač trávníku

Abyste mohli přemýšlet nad tím, jaký vertikutátor vybrat, měli byste nejprve asi vědět, na co se toto zařízení používá. Mnoho majitelů zahrad trávník seče, hnojí, stříká, upravuje ručně nůžkami, ale i přesto se požadovaný výsledek ne a ne dostavit. No a právě vertikutace je jedním z velmi důležitých úkonů, které jsou pro zdravý a hezky vypadající trávník nezbytné.

Vertikutací nebo takzvaným vertikálním sekáním dochází k provzdušnění travního drnu, tedy vrchní části trávníku, která je tvořena hustým kořenovým systémem a tzv. plstí. Tu tvoří směs odumřelých částí trávy, plevele, listí a jiného organického materiálu. Díky takovému zásahu může kořenový systém trávníku lépe dýchat, dostane se k němu voda a také živiny.

Provzdušňovač, vertikutátor, travní fréza, prořezávač trávníku – jaký je mezi nimi rozdíl?

Vertikutátor je někdy nazýván také jako prořezávač nebo travní fréza. Tyto pojmenování většinou označují tentýž přístroj. Dalším nástrojem na péči o trávník je provzdušňovač, který funguje na trochu jiném principu, navíc slouží i na jiný účel. Při výběru si tedy určitě všímejte, co vlastně kupujete.

  • Vertikutátor: Nacházejí se na něm vertikutační nože, které shrabávají starou travní plsť, mech a jiné nečistoty z povrchu trávníku. Neslouží k jeho provzdušnění, ale prořezání.
  • Provzdušňovač (nebo aerifikátor): Tenké ocelové pružinky s délkou okolo 3 mm trávník provzdušní, v podstatě ho propíchají. Provzdušňování se zvykne realizovat po vertikutaci. Rozdíl spočívá i v počtu nožů – pružinek, provzdušňovače je mají 2- až 3-krát více a jsou uspořádány hustěji.

Typy vertikutátorů a jejich využití

Každý vertikutátor funguje na stejném principu a má za úkol proředit trávník, odstranit plsť a zlepšit vstřebávání živin i vody. Rozdíly mezi jednotlivými zařízeními spočívají hlavně v druhu motoru. V závislosti na tom, je můžete používat na úpravu různé velké plochy, připojovat jejich kabelem, dobíjet nebo do nich pouze dolévat benzín.

Benzínový vertikutátor na prořezání trávníku

Ruční vertikutátor na trávu

Začneme nejlevnějším typem tohoto zařízení, a to ručním vertikutátorem nebo vertikutačními hráběmi. Jde o nářadí, které na první pohled vypadá skutečně jako hrábě. Namísto klasických zoubků se na něm nacházejí vertikutační nože. Trávník pomocí těchto hrábí jednoduše proředíte ručně. Na provoz nepotřebují žádné napájení na zdroj elektřiny, na druhé straně se při práci o něco více naděláte. Ruční vertikutátor je vhodný zejména na menší plochy. Využijete ho i při vertikutaci trávníku ve špatném terénu (např. kopec).

Aku vertikutátor

Tento typ vertikutátoru není zcela běžný. Má svůj vlastní motor, který je však poháněn baterií, no a tu je třeba nabíjet. Za plusy můžeme označit podstatné zjednodušení obsluhy, nízkou váhu (okolo 10 – 14 kg) a minimální náklady na provoz.

Prvním mínusem je, že součástí těchto zařízení většinou není baterie ani nabíjecí stanice, bez kterých jejich nespojazdníte. Ty si musíte dokoupit samostatně. Druhým mínusem je zmiňovaná nutnost nabíjení baterie, tedy i omezený čas, během kterého můžete s těmito modely pracovat bez přestávky. Provozní doba konkrétního aku vertikutátoru závisí hlavně na výkonu baterie, zčásti samozřejmě i od druhu a výkonu motoru. Nejčastěji používanými jsou baterie s kapacitou 2 Ah, 4 Ah a 6 Ah.

Průměrná výdrž vertikutátoru na jedno nabití:

  • 2Ah – 25 min.
  • 4Ah – 50 min.
  • 6Ah – 75 min.

Pokud tedy budete přemýšlet právě nad tímto typem vertikutátoru, musíte vědět, jak velkou plochu ním chcete "obhospodařovat", resp. za jak krátkou dobu to stihnete. Většinou jsou doporučovány na vertikutaci trávníku s rozlohou do 600 m².

Elektrický vertikutátor

Jde o nejběžnější a zároveň nejčastěji využívaný typ vertikutátoru. Začneme plusy, mezi které patří dobrý poměr z hlediska spotřeby a výkonu, snadná údržba a relativně nízká hmotnost (cca 11 – 15 kg). Při práci nejste omezeni výdrží baterie, protože vertikutátor musí být po celou dobu připojen kabelem do elektrické zásuvky.

Vertikutátor se sběrným košem

Při výběru byste se měli dívat hlavně na výkon, od kterého závisí, jak velkou plochu můžete udržovat na jedno použití bez přestávky. Zařízení s výkonem okolo 1 000 W jsou vhodné na údržbu trávníků s přibližnou rozlohou do 600 m², s 1 500 – 1 600 W vertikutátory můžete pracovat na ploše do 800 až 1 000 m², no a ty s výkonem od 1 800 W využijete na trávnících s velikostí do 1 200 m². Tyto údaje jsou samozřejmě pouze orientační, jejich skutečný výkon se může lišit od produktu k produktu.

Ani elektrické vertikutátory nejsou bez chyby. Za hlavní mínus lze nepochybně považovat nutnost jejich připojování pomocí elektrického kabelu. Řekněme si na rovinu, mluvíme o elektrickém zařízení s ostrými noži a elektrickém kabelu, který máte pohozený přímo u nohou.

Benzínový vertikutátor

Benzínové vertikutátory jsou vhodné pro úpravu velkých ploch a také starých a velmi zanedbaných trávníků. Jsou poháněny čtyřtaktním motorem, proto jsou přirozeně těžší a dražší, ale i podstatně výkonnější. Jejich váha se pohybuje od 30 do více než 70 kg, útlým ženám se s nimi proto nemusí pracovat nejjednodušeji. Stejně tak pro vás nemusí být vyhovující při vertikutaci v strmém terénu. Během práce nejste omezeni nabíjením ani kabelem, na druhé straně musíte počítat se zvýšenými provozními náklady, protože musíte neustále dokupovat palivo (benzín).

Tažný vertikutátor

Na tento typ vertikutátorů narazíte spíše zřídka. Jde o v podstatě o samostatný válec s vertikutačními noži, který musíte připojit za jiné zařízení. Nejčastěji je využívána traktorová sekačka nebo malotraktor. Přemýšlejte nad nimi tedy pouze tehdy, pokud něco takového doma máte. Válec zvykne mít vysokou váhu a široký záběr, proto je vhodný na vertikutaci velkých travnatých ploch. Některé válce lze plnit pískem, čímž víte jejich váhu korigovat. Narazíte však i na multifunkčnější válce, které můžete využít na klasické vyrovnávání ploch, vertikutaci, provzdušňování i rozmetání hnojiva či travního osiva.

Multifunkční vertikutátor 3 v 1 a vertikutátor s pojezdem

Vertikutátor s 3 funkcemi jich má ve skutečnosti pouze 2. Trávník ním můžete vertikutovat a provzdušňovat. Za třetí funkci je považován sběrný koš, který si není třeba dokupovat samostatně. Travní plsť tedy nemusíte hrabat po skončení práce ručně.

Princip fungování vertikutátoru

Každý z vyjmenovaných typů vertikutátorů může a nemusí mít pojezd. Pojezd znáte například ze sekaček. Jde o samostatný pohon, který pohání kolečka zařízení. Díky tomu ho nemusíte tlačit sami. Tato funkce je nápomocná zejména pro ženy a ty, kteří nemají tolik sil. Oceníte ji také při práci v těžším terénu, například v kopci.

Jak vybrat vertikutátor

Druh vertikutátoru je pouze prvním rozhodujícím faktorem při jeho výběru. Některé z důležitých parametrů jsme si už načrtli výše, na některé se ještě podíváme. Pamatujte, že extrémně levnými výrobky nemusíte v konečném důsledku vůbec ušetřit. Na druhé straně se určitě neřiďte logikou – "čím dražší, tím lepší". Vertikutátor si vyberete nejlépe tak, když pochopíte jednotlivé parametry a budete vědět, co přesně od něj očekáváte.

Výkon vertikutátoru

O výkonu vertikutátorů jsme si už něco řekli, že však jde o jeden z nejdůležitějších parametrů, shrneme si to ještě jednou, srozumitelně a pěkně pohromadě.

  • Výkon při aku vertikutátorech není uváděn ve wattech, proto se nedá říct, na jak velký trávník jsou či nejsou vhodné. Orientujte se tedy hlavně podle kapacity baterie. V závislosti na ní můžete zařízení používat během určitého času. Obecně platí, že aku vertikutátory jsou vhodné spíše na menší plochy.
  • Elektrické vertikutátory mají nejčastěji výkon od 1 000 do 1 800 wattů. Čím vyšší výkon, tím větší plochu nimi můžete prořezávat.
  • Benzínové vertikutátory zvyknou mít výkon od 1 800 wattů výše, proto jsou vhodné na velké a skutečně zanedbané travnaté plochy.

S výkonem souvisí i otáčky. Ty však nerozhodují o tom, jak velký, ale jaký hustý a zanedbaný trávník můžete vertikutovat nebo provzdušňovat. Vyšší počet otáček za minutu znamená, že si válec s vertikutačními noži poradí is větším množstvím plsti na "jedno projetí".

Pracovní šířka

Pracovní šířka nebo šířka záběru, označuje rozměry té části zařízení, na níž se nacházejí vertikutační nože, tedy válce. Čím je vertikutátor širší, tím rychlejší je práce s ním. Větší plochy zvertikutujete jednodušeji s širšími zařízeními, na menší vám postačí ty užší. V tomto směru však nemáte až tak na výběr. Klasickým rozměrem je 30 až 40 cm, výjimečně natrefíte i na menší zařízení se šířkou záběru okolo 20 – 25 cm. Výjimečné jsou rozměry kolem 80 cm. Takto široké jsou většinou válce na tažných vertikutátorech, které musíte připnout například za traktorovou sekačku.

Rozměry: váha, velikost, počet náprav

Velikost a váha zařízení se odvíjejí hlavně na typu motoru. Benzínové vertikutátory váží v průměru od 30 až nad 70 kg, takže i navzdory kolečkům a pohonu je práce s nimi o něco náročnější. Elektrické a aku vertikutátory mají hmotnost od 8 do cca 16 kg. Hodí se i pro ženy nebo fyzicky slabší jedince. Menší rozměry oceníte také při vertikutaci mezi stromky či skalkou a plotem. Tyto modely zvyknou mít menší záběr, není to však pravidlem.

Nože vertikutátoru

Počet náprav je přímo úměrný váze a velikosti vertikutátoru. Na menších elektrických modelech se nachází zpravidla vždy jen jedna, na těžších dvě. Nápravy mají vliv i na celkovou stabilitu a jednoduchost ovládání. To, zda je pro vás jejich počet vyhovující, zjistíte pouze tak, že si s vertikutátorem trošku zajezdíte.

POZOR: Příliš lehké modely nemusí mít nejlepší stabilitu. Vertikutátor nesmí být těžký, na druhé straně musí být dostatečně robustní, aby vám při práci neposkakovalo nahoru-dolů a aby ho nepřevážil naplněný sběrný koš.

Počet a délka nožů a hloubka řezu

Vertikutátory mají většinou 10, 14, 16 nebo 20 nožů. S větším počtem nožů můžete ošetřovat i skutečně staré a zanedbané travní porosty. Na ty v lepším stavu vám postačí i vertikutátor s jejich řidším uspořádáním. Nejčastěji se setkáte s 8 cm noži. Jejich délka vás však nemusí až tak zajímat. Vertikutátor je buď nastaven na fixní hloubku řezu, nebo si ji můžete nastavit. To, zda bude nůž 8 nebo 12 cm, by proto nemělo vaši práci nijak ovlivnit.

POZOR: Příliš málo nožů vám přidá na práci – jedno místo budete muset projít několikrát. Naopak, příliš mnoho nožů může poškodit slabě zakořeněný trávník.

Zároveň se dostáváme k dalšímu parametru, k hloubce řezu. Na většině vertikutátorů si ji víte nastavit. První možností jsou fixní polohy nastavení (např. 4 různé stupně -15, -5, 0 a +3 mm). Dražší zařízení mají páčku, kterou můžete hloubku řezu regulovat sami. První typ vertikutátorů je vhodný hlavně pro začátečníky, fixní nastavení vás však trošku omezuje. Druhý zmíněný typ doporučujeme tehdy, když pracujete na nerovném terénu nebo je váš trávník členitý (řidší, hustší nebo starší a mladší tráva).

Materiál skeletu a nožů

Skelet, tedy tělo vertikutátoru, může být plastový nebo ocelový. Plast najdete hlavně na levnějších modelech. I když jde o speciální tvrzený materiál, který je odolný vůči nárazům, ve srovnání s ocelí jsou tyto produkty trochu méně kvalitní a mají kratší životnost. Jakýkoliv typ kovu je lepší i z hlediska celkové stability. K výrobě nožů se používá také ocel, většinou nerezavějící, ušlechtilá, pozinkovaná nebo kalená.

Vodící madlo (rukojeť)

Rukojeť se téměř vždy nachází uprostřed vertikutátoru. Při výběru si všímejte její funkce. Lepším řešením jsou modely s nastavitelnou výškou rukojeti, na některých lze změnit i její úhel. Důležitý je také materiál a tvarování. Na dražších kouscích najdete změkčené zóny pro pohodlnější uchopení a ergonomické tvarování. V rámci pohodlného skladování a přenosu se podívejte na to, zda je možné rukojeť jednoduše odmontovat.

Elektrický vertikutátor s vodícím madlem

Sběrný koš

Při koupi vertikutátoru si nejprve všimněte, zda je sběrný koš jeho součástí, a pokud není, tak jestli se na daný model dá dokoupit a připevnit. Vertikutace bez sběrného koše je sice reálná, avšak ne pohodlná ani praktická. Travní plsť v takovém případě vylétá ze stroje rovnou na trávník. Po skončení práce tedy musíte vzít hrábě a všechno pěkně uklidit. Jinak jste prořezávaly úplně zbytečně.

Samotný sběrný koš může mít různý objem. Klasika je 20, 30, 40, 50 a 60 litrů. Nezapomeňte, že větší koš zvyšuje i celkovou váhu vertikutátoru. Problémem může být i vyvážení. Například vertikutátor s váhou 11 kg a sběrným košem o objemu 55 litrů se po jeho naplnění bude téměř s jistotou převracet dozadu. Ani příliš malý koš však samozřejmě není nejšťastnější volbou. Namísto vertikutace ho budete muset neustále vysypávat.

Kvalita, záruka a cena vertikutátorů

Čím dražší tím kvalitnější, i když to tak nemusí být vždy. Vertikutátory s ocelovým skeletem můžeme označit nepochybně za o něco odolnější. Kvalitu si umíte zjistit také prostřednictvím záruky, kterou garantuje výrobce nebo prodávající. Kvalitní ruční vertikutátory koupíte za 500 – 750 Kč. Cena elektrických strojů začíná někde kolem 1 200 a končí při 5 000 Kč. Nejdražšími jsou benzínové vertikutátory, které mohou stát i více než 35 000 Kč.

Jak správně používat vertikutátor

To, jak přesně vertikutátor nastartujete, smontujete a nastavíte, záleží na konkrétním produktu. Víme vám však dát pár cenných rad, kterými byste se při vertikutaci měli řídit. Předejdete vytrhání kořínků, neefektivnímu prořezávání nebo jiným zbytečným chybám, které vašemu trávníku ubírají na kvalitě.

Kdy vertikutovat

Vertikutovat byste měli minimálně 2krát, maximálně však 3krát ročně. Poprvé se do prořezávání pusťte na jaře, ideálně ještě před prvním sekáním, což vychází na nějaký březen až duben. Druhý zásah, který však není nezbytný, by se měl provádět uprostřed léta, poslední na podzim, nejlépe po posledním sečení.

Trávník třeba vertikutovat minimálně 2-krát do roka

Nikdy nevertikutujte během nebo těsně po dešti a také tehdy, když je na trávě ranní nebo večerní rosa. Trávník musí být dokonale proschlý, jinak si jej můžete kompletně rozbahniť a zničit. Pozor, vertikutování je povoleno pouze na trávnících starších než 2-3 roky. Ty mladší nemají ještě dostatečně vyvinutý kořenový systém. Prořezáváním i provzdušňováním byste trávě pouze více ublížili. Navíc v takovém trávníku se ještě určitě nenachází tolik plsti, abyste na její odstranění museli utrácet několik tisíc korun za vertikutátor.

Příprava před vertikutací

Před vertikutovaním musí mít tráva cca 3 – 4 cm, proto ji posečte nebo s prací začněte ještě před jejím "vyrašením". Pokud trávník hnojíte, určitě ho pohnojte den předem. Kořínkům takto zabezpečíte lepší přísun k živinám.

Jak vertikutovat

Při samotné vertikutaci se snažte pohybovat pomalu, plynule a postupně. Jeden pás nepřecházejte dvakrát. Neplatí to při extrémně zanedbaných trávnících nebo zařízeních, které mají menší počet nožů. To, zda je tráva dostatečně proříznuta, musíte zjistit sami. Výšku nožů si nastavte podle toho, jaký starý a dobře zakořeněn trávník máte. Pokud ho jdete vertikutovat poprvé, doporučujeme nastavení na 5 mm. Při druhém zásahu vám postačí již pouze 3 mm.

Co dělat po vertikutaci

Základem je, aby trávník zůstal čistý. Pokud používáte sběrný koš, máte o práci méně. Pokud ne, počkejte pár hodin, dokud vytahaná travní plsť proschne na slunci. Pak ji důkladně pohrabte jemnými hráběmi. Když si zakoupíte multifunkční vertikutátor nebo máte samostatný provzdušňovač, po prořezání je vhodný čas na provzdušnění. Poslední rada zní, okamžitě po vertikutaci nedělejte paniku. Připravte se na to, že trávník bude vypadat opravdu hrozně. Dopřejte mu trošku času a uvidíte ten parádní výsledek.

TIP: Pokud se chystáte trávník dosívat, učiňte tak co nejdříve po vertikutaci.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Na závěr vám ještě zodpovíme pár častých otázek, které zajímají ty, kteří se na vertikutování a koupi vertikutátoru teprve odhodlávají.

Pomůže skutečně vertikutace trávníku?

Ano, stoprocentně a bez nejmenších pochyb. Trávník, který není prořezávaný, je plstí doslova dušený. Ke kořínkům se dostává méně vody i živin, což je pro trávu s velmi mělkým kořenovým systémem obrovským problémem. Pozor, přehnanou vertikutací můžete trávě také uškodit.

Zvyknou se vertikutátory kazit?

Těžká otázka. To, zda vám vertikutátor vydrží 5 nebo 20 sezón, závisí na jeho kvalitě. K nejčastějším poruchám patří padání páčky, která slouží k nastavení hloubky řezu, protržení sběrného koše a poškození elektrického kabelu.

Jak zjistím, že potřebuji vertikutátor?

Tak, že váš trávník nevypadá zdravě. Jasnými příznaky, že potřebuje prořezat a provzdušnit, je jeho žloutnutí a schnutí, pomalejší růst nebo napadení chorobou. Pomůže vám i obyčejná vizuální kontrola. Když mezi stébly trávy nevidíte ani kousek země, je špatně.

Vaše hodnocení:
(89.4%)
Datum publikování: 03.06.2020
Datum poslední aktualizace: 21.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek