Nejlepší mobily 2019 – Test mobilních telefonů

Trh s mobilními telefony je nejvíce rozpínající se trh. Díky vývoji stále novějších technologii pro mobilní zařízení výrobci chrlí na trh stále novější modely. Žádný z výrobců nechce zaostávat za konkurencí. I nároky uživatelů se za poslední roky rapidně zvýšily. Dnes už přistupujeme k nákupu mobilního telefonu jinak, než před pár lety. Zvažujeme výkon, výdrž, technologické novinky a samozřejmě i design. Základní kritéria pro výběr jsou u každého jiné. Někdo rád a často fotí a upřednostní zařízení s kvalitním fotoaparátem. Jinému záleží na výkonu kvůli hrám a náročným aplikacím. Někdo si zase potrpí na luxusní design a kvalitní zpracování pro reprezentační účely. Jak si poradit v bohaté nabídce mobilních telefonů?

Mobilní telefony

Sesbírali jsme testy telefonů, domácí i zahraniční recenze, hodnocení. Prošli jsme stovky diskusí a přečetly obrovské množství uživatelských recenzí. Výsledkem je tento seznam nejlepších telefonů co se týče kvality, ceny a hodnocení. Trh s mobilními telefony se strašně rychle mění a proto tuto tabulku pravidelně obnovujeme.

Nejlepší telefony 2019

Nejlepší smartphony do 10 000 Kč

Nejlepší fotomobily

Jak vybrat mobilní telefon

Mobilní telefon je zařízením, které dnes provází naše životy. Den bez něj si jen málokdo dokáže představit. Zajišťuje pro nás sociální funkci, pomáhá nám v běžném životě iv práci. Dnes už mobil není jen prostředkem komunikace. Využíváme jeho plný potenciál ai tak stále vývojáři přicházejí s něčím novým. Člověk se už pomalu nevyzná v tom, co trh nabízí. Proto jsme pro vás připravili jednoduchého průvodce, který vám pomůže s výběrem mobilního telefonu.

Inteligentní, nebo hloupý?

Výběr začíná od charakteru mobilního telefonu. Jak je možné, že má mobil charakter? Jednoduše. Mobilní telefony dnes dělíme na dva základní tábory. Inteligentní či chytré telefony, tzv. smartfóny mají dotykový displej, velkou obrazovku, fotoaparát, Bluetooth a mnoho jiných funkcí. Kromě toho zvládají provádět několik procesů najednou. Klasické nebo tzv. hloupé telefony jsou charakteristické menším displejem, tlačítky a tím, že SMS / MMS zprávy, telefonování a hádek v telefonu jsou to jediné, co zvládnou. V dnešní době však svůj účel plní a stále si najdou své věrné příznivce.

Hrání se na mobilním telefonu

Při klasických telefonech je lákavá hlavněcena a jejich výdrž. Tlačítkové telefony jsou pro všechny, kteří nepotřebují být stále online na síti. SMS, telefonování, jednoduché hry, kalkulačka, ale také jednoduché připojení na internet, ačkoli maximem obvykle bývá kontrola mailu, zvládnou. Někomu postačí i to. Fotoaparát nebývá nejlepší, ale pokud potřebujete něco vyfotit, dá se to. A největší devizou je zmiňovaná výdrž baterie. Vydrží váš smartphone týden bez nabíjení? No vidíte.

Smartphone, ten co má95% populace, je pro lidi, kterým mobilní telefon dělá společníka či asistenta. SMS / MMS, telefonování jsou jen dnem toho, co smartphone dokáže. pohodlné surfování po internetu, emailové účty, sociální sítě, focení, natáčení videí a to vše na velkém dotykovém displeji. Telefonu s dotykovým displejem již podlehla drtivá většina lidí. Není se co divit, pohodlí, zábava a pohotovost jsou dnes cenné veličiny.

Operační systémy – Android vs. iOS

Nepůjdeme daleko do historie. V ní bychom objevilivelké množství operačních systémů, které procházely vývojem. V roce 2018 však máme na výběr ze dvou dominantních systémů. Ne že by jiné nebyli, no tyto dva ovládli svět. Ano, řeč je o Andorid a operačním systému iOS. Mezi mírných konkurentů ještě lze zařadit Windows od Microsoftu, ale pokud budete vybírat, Andorid a iOS jsou v 90% logickou volbou už z hlediska uživatelského rozhraní.

iOS je operačním systémem americké společnosti Apple. Tento operační systém najdete pouze v mobilních zařízeních této spoločnsoti. známý pojem iPhone netřeba nijak zvlášť představovat. iOS pravidelně přichází s vždy perfektně vyladěným softwarem a hardwarem. Každá aktualizace je krok vpřed. Obecně jsou smartphony od Apple ve vyšší cenové třídě, ale i přesto jsou zbožím, který se prodává ve velkém. Společnost disponuje vlastním internetovým obchodem s aplikacemi AppStore. iOS je však oproti Androidu uzavřenější operačním systémem a tak ani obchod některé aplikace obdobné v systému Android nenabízí.

Android pochází z dílny dalšího amerického velikána. Google nabízí otevřený operační systém, který je k dispozici mnohým výrobcům mobilních telefonů. Samsung, Lenovo, Huawei a mnohé i méně známé značky využívají různé úrovně operačního systému Andorid. Společnost Google pravidelně přináší nové verze operačních systémů, které jsou označeny číslem, ale i sladkým názvem jako Donut, Lolipop, Marshmallow či nugát. Krok za krokem nabízejí lepší stabilitu a funkčnost. Android disponuje oproti App Store o poznání lepším obchodem. Google Play nabízí zájemcům stáhnout různé aplikace od malých i velkých vývojáře. Zajímavostí však je, že stažením jiné aplikace, než od společnosti Google, ztrácíte záruku na operační systém.

Displej – co chci vidět

Kritérium velikosti displeje hraje při rozhodování důležitou roli. Byly doby, kdy výrobci mobilů tlačily velikost úhlopříčky dole a zaměřovali se na výšku displeje a výkon. Dnes to platí také, protože každý chce co nejtenčí mobil. S tím rozdílem, že úhlopříčka roste. Smartphony s displejem menším než 5 " jsou prodávány mnohem méně.

Displej mobilního telefonu

Menší úhlopříčky kolem 4" jsou ideální pro "one hand" ovládání. Větší displej je však mnohem pohodlnější pro psaní, čtení a celkově využívání celé škály funkčnosti smartphonu. Pochopitelně, menší displej je skladnější. Displeje pod 4,5" jsou dnes spíše raritou.

Displeje s rozměry 6" nejsou výjimkou. Přestože je tato velikost na hraně rozhraní s tablety. Takový mobil už jen tak do váčku nevopcháte. Proto doporučujeme displej s rozměrem od 4,5 do 5,4 palce. Jde o ideální kompromis.

Velikosti displejů podle uživatelského rozhraní:

 • 4" až 4,4" – vhodné pro ovládání v jedné ruce. Velmi kompaktní rozměry. Nevýhodou jsou však činnosti jako psaní či surfování na internetu.
 • 4,5" až 4,9" – opět perfektně padnou do ruky. Využíval jejich dokonce i iPhone 7 či iPhone 8. Dnes je však již výrobci téměř nenabízejí.
 • 5" až 5,4" – nejoblíbenější velikost displejů, která spojuje pohodlné používání a zároveň kompaktní rozměry.
 • 5,5" až 5,9" – rovněž velmi často vyhledávaná kategorie displejů. Stejně tak se velmi dobře takový mobil ovládá a zároveň jeho rozměry jsou ještě kompaktní.
 • 6" a více – hranice mezi smartphonem a tabletem začíná někde na tomto čísle. Na velkém displeji se sice pracuje pohodlně a rychle, no je nepraktický.

Technologie displeje a jeho rozlišení

Kvalitní obraz rozhoduje nejen při výběru televizoru (podle průměrných čísel díváme zhruba 2 až 3 hodiny do dne), ale i mobilního telefonu. Do mobilu během dne díváme totiž ještě o 2 a půl hodiny více. Rozlišení a technologie displeje má tedy svou důležitou roli. HD rozlišení se již stalo standardem a mnohé smartphony nabízejí FULL HD displej. 2K a 4K jsou rovněž ve hře, ale třeba myslet na to, že rozlišení a kvalita zobrazení značně ovlivňuje výdrž baterie. Ve světě smartphonů přitom existuje několik druhů technologií:

 • OLED – aktuální nejinovativnější technologie využívána při výrobě mobilních displejů. I tyto displeje mají ještě své podkategorie AMOLED a P-OLED.
 • AMOLED – jde o aktivní matrici displeje, která se odlišuje technologií zobrazení černé barvy. Díky vykreslování černé, vytváří nejlepší kontrasty. Tento druh zobrazení rovněž šetří výdrž baterie.
 • P-OLED – jde o pasivní matrici displeje, která vykresluje barvy pomaleji. Využívá se při menších úhlopříčkách nebo například při smarthodinkách.
 • LCD – nepraktické hlavně kvůli vyšší spotřebě než OLED technologie. Jejich technologické zpracování je mnohem jednodušší a využívá jej množství výrobců.
 • IPS – klasické displeje, které mají širokou škálu barev a jde o kategorii, která se najde ve střední i vyšší třídě mobilních telefonů. Má nejlepší pozorovací úhly. Není však příliš úsporná.
 • TN – jde o starou technologii LCD displejů, která má vysoký jas, ale v celku slušnou výdrž baterie. Pozorovací úhly jsou však značně omezené. Dnes se již téměř nevyužívá.

Fotoaparát

Kvalita fotoaparátu v smartphonech je pro mnohé velmi důležitým parametrem, pak jsou tu lidé, kteří fotoaparát použijí jen příležitostně. Dnes však už iv smartphonech střední třídy najdete celkem slušné fotoaparáty.

jako prvníz apomeňte na mýtus, že čím více megapixelů, tím lepší fotoaparát. To, že má zadní fotoaparát 20 Mpx ještě neznamená, že dělá hezčí fotky než 8 Mpx konkurent. Výkon fotoaparátu se testuje za ideálních podmínek. V tomto ohledu hraje roli světelnost. ta se označuje písmenem f (f/1.7, f/2.0, f/2.3...).Čím je číslo menší, tím je rozostření a světelnost lépe. Známý je možná i pojem clona. Zadní fotoaparát má zpravidla vyšší výkon, protože umožňuje lepší zapracování čočky do těla telefonu. Většinou jde o 8, 12 či 16 Mpx. Dnes již nejsou výjimkou ani 23 Mpx fotoaparáty.

Focení s mobilním telefonem

S fotoaparátem souvisí ipřisvětlovací dioda, resp. blesk, který je dnes běžným vybavením zadních i předních fotoaparátů. Přední kamera, tzv. selfie fotoaparát má obvykle rozlišení kolem 5 až 12 Mpx. Důležitá v případě zadního i předního snímače je stabilizace obrazu. Tu oceníte i při videu.

Duální fotoaparáty se začínají vyskytovat stále častěji. O co jde? Smartfón disponuje na zadní straně dvěma objektivy. Jejich funkce může být v závislosti na výrobci různá. V jednom případě se jeden objektiv během focení stará o vykreslování černé a bílé barvy a ostrost. Ten druhý pro změnu reaguje na sytost barev a celkovou kvalitu snímku. Kvalita fotek je o poznání vyšší, ale až takový velký "boom" to není.

Výkon a velikost paměti RAM

Pokud patříte mezi uživatele, kteří svůjsmartphone využívají denně, paměť RAM a výkon jsou pro vás velmi důležité. Pokud surfujete po internetu, spravujete stránky, díváte videa, na pozadí máte spuštěné různé aplikace a smartphone je vaší kanceláří, výkon nepodceňujte. Výrobci procesorů jako Qualcomm či Snapdragon jsou něco jako Intel a AMD ve světě počítačů. Ve světě procesorů existuje několik výrobců procesorů, kteří se soustředí na maximalizování výkonu smartphonu. V tomto případě ú nejvýkonnější 14-nm nebo 10-nm jádra.

Qualcomm vede na trhu s 8-jadernými procesory. Po novém se neztrácí ani Exynos, který je produktem Samsungu. Výkon jader úzce souvisí s pamětí RAM. klasickou bývá 1 GB RAM paměť, která běžnému uživateli, který surfuje po facebooku a občas prohlédne web a vyfotí nějaké momenty, postačí. Pokud patříte k náročnějším uživatelům 4 či 6 GB RAM paměti pro vás budou lepším řešením. Vyšší paměť RAM však znamená i vyšší cenu. Pokud tedy potenciál výkonu nevyužijete, neinvestujte zbytečně.

Výdrž baterie

Kapacita baterie při výběru hraje důležitou roli. Abyste neměli den co den stres, zda vám mobil vydrží do večerní cesty vlakem, můžete s sebou nosit powerbank. Nebo se zaměřte na smartphony s vysokou kapacitou baterie. Běžně je kapacita kolem 2 200 až 3 200 mAh. Zde výdrž počítáme na hodiny.

Nabíjení mobilního telefonu

Závisí na vás, jak často a na jaký účel mobil využíváte. Klidně vám mobil může vydržet den i dva. Pokud již však natrefíte na smartfón s kapacitou baterie kolem 4 000 až 5 500 mAh, můžeme hovořit o celých dnech výdrže. největším požíračem energie je displej. Pokud tedy nutně hledáte smartphone s dobrou výdrží baterie, ale nechcete klasický tlačítkový, sáhněte po smartphonu s menším displejem a velkou kapacitou baterie.

Konektivita a vnitřní paměť

Nejdůležitější součást funkčnosti vašeho mobilního telefonu tvoří konektivita. V lidské řeči, jednoduše, jak se dokáže smartphonepřizpůsobit a adaptovat k jiným zařízením či funkcím. chybět nesmí Bluetooth, Wi-Fi, GPS, NFC. Tyto funkce by měly být absolutním standardem. NFC lze mnohých překvapí, no funkce bezkontaktní platby mobilem se stává trendem.

S konektivitu souvisí i připojitelnost. Sluchátka potřebují mít3,5 jack a pro nabíjení by zde nemělo chybět napájení prostřednictvím mini nebo micro USB. Dnes populární typ USB C, který dokáže mobil nabít během hodiny.

Zapomínat nesmíme ani možnost vkládání SD karty a navýšení interní paměti. Karty s kapacitou 32, 64 nebo 128 GB jsou dnes běžným artiklem. Mimochodem interní paměť často bývá na úrovni 8 či 16 GB, pravda je taková, že něco spolkne samotný operační systém a aplikace, které již v mobilu jsou. reálné proto počítejte s menší interní pamětí. Pokud si neulietate na všech aplikacích a ani nehrajete různé hry, 8 – 16 GB paměti vám postačí.

Při konektivitě nezapomínejme na univerzálnost. co tak DUAL SIM a tedy využití dvou SIM karet v mobilu najednou. Dvě SIM karty umožňují využívat služby dvou operátorů najednou. S operátory souvisí i poskytování internetové sítě a možnost připojení telefonu k 3G, 4G nebo LTE síti, která je nejrychlejší.LTE je na našem území omezené, ale i tak vašemu telefonu by tato funkce neměla chybět.

Odolnost

Pokud hledátenezničitelný smartphone, neporadíme vám. Zřejmě takový ani nenajdete. Pokud však chcete takový, který odolá i náročnějším vlivům počasí nebo mu nenadělají pot íže ztížené podmínky, hledejte extra odolné materiály.

Používaní telefonu

Odolné smartfóny s ochranou IP68 odolají prachu, vodě (do 1,5 metru) i mechanickým nárazům. Smartphony mají obvykle hrubé tělo a jejich rámeček je složen z gumy, tvrzeného ABS plastu a ochranného skla. Známým výrobcem je CAT.

Běžnému uživateli postačí odolnost displeje proti prasknutí a mírná odolnost vůči dešti. Stejně tak je určitě dobře, pokud displej vašeho smartfónu opatříte ochranným sklem a dáte ho do ochranného obalu.

Recenze a hodnocení

Nejlepší telefony 2018

Seznam článků

Jak vybrat mobilní telefon

Jak vybrat mobilní telefon

Každý výrobce nabízí nejméně tři třídy svých aktuálních modelů. Je to nižší třída s dobrými parametry za nižší cenu. Pak tu máme střední třídu, která je nejvíce zastoupena. Výborný výkon v poměru k ceně. Do nejvyšší třídy patří vlajkové lodi výrobců. Jde o prémiové zařízení s výborným výkonem,... Přečíst článek

Pomáháme při výběru Dual SIM telefonu

Pomáháme při výběru Dual SIM telefonu

Telefony, které umožňují používání dvou SIM karet současně, jsou mezi některými uživateli velmi oblíbené.   V současnosti je již těchto telefonů na trhu dostatek a v nabídce nejznámějších, či méně známých čínských výrobců tyto Dual SIM modely najdeme pravidelně každý rok.   Mezi hlavní... Přečíst článek

Vybíráme voděodolné smartphony

Vybíráme voděodolné smartphony

Voděodolné nebo pokud chcete vodotěsné smartphony jsou velmi populární mezi lidmi, kteří přicházejí do styku s vodou poměrně často. V letním období a období dovolených, kdy tráví většina z nás čas u vody, bychom takový telefon ocenili asi všichni. Voděodolnost telefonu však neznamená, že si ho... Přečíst článek

Recenze navigace Garmin Drive 50 LMT

Recenze navigace Garmin Drive 50 LMT

Tuto navigaci jsem si koupil, protože jsem dosud využíval jako navigaci smartphone s aplikací. Hlavně kvůli zácpě a také pokud cestujeme na dovolenou, tak se taková věcička sejde. Nehledal jsem žádnou drahou, ale takový dobrý poměr kvality a ceny. Tento model mi doporučil kolega, který s ní je... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(87.8%)

Přidat komentář