Vybíráme voděodolné smartphony

Voděodolné nebo pokud chcete vodotěsné smartphony jsou velmi populární mezi lidmi, kteří přicházejí do styku s vodou poměrně často. V letním období a období dovolených, kdy tráví většina z nás čas u vody, bychom takový telefon ocenili asi všichni. Voděodolnost telefonu však neznamená, že si ho můžete vzít s sebou pod vodu, když se jdete s kamarády potápět do 30-metrové hloubky na půl dne.

Voděodolný telefon

Každý mobil má totiž svá kritéria a limity, které dělíme podle certifikace této odolnosti. Voděodolný telefon vám však hravě poslouží při běžném koupání či focení pod vodou.

Oblíbené produkty

Stupeň ochrany IPxy

Právě tento stupeň ochrany (Ingress Protection), vám dokáže velmi přesně napovědět, jak moc je Váš telefon odolný vůči vodě a prachu. Také poskytuje přesná kritéria a podmínky použití při styku s vodou nebo prachem. Tento stupeň ochrany se dělí na několik typů, které jsou označeny čísly například často používané IP67. První číslo označuje odolnost vůči vniknutí prachových částic, na stupnici v rozmezí od 0 – 6. Druhé číslo se věnuje odolnosti vůči vodě a nabízí stupně od 0 – 8.

Odolnost vůči prachu (0 – 6)

 • IP0x – telefon bez ochrany proti vniknutí prachových částic;
 • IP1x – odolnost vůči vniknutí velkých prachových částic;
 • IP2x – odolnost vůči vniknutí malých prachových částic;
 • IP3x – odolnost vůči vniknutí drobných prachových částic;
 • IP4x – odolnost vůči vniknutí velmi drobných prachových částic;
 • IP5x – částečná odolnost vůči prachu;
 • IP6x– úplná odolnost vůči prachu.

Vodotěsný telefon

Odolnost vůči vodě (0 – 8)

 • IPx0 – telefon bez ochrany proti vodě;
 • IPx1 – telefon chráněn proti padající vodě při dešti s frekvencí 3-5mm kapek za 1 minutu, přičemž je telefon vydrží být vystaven takovému dešti 10 minut;
 • IPx2 – ochrana proti padající vodě, když je telefon v 15 stupňové poloze, podobná ochrana jako IPX1 s tím rozdílem, že telefon vydrží v 4 pozicích po 15 stupňových náklonech;
 • IPx3 – ochrana proti vodní tříšti, kdy voda stříká na telefon v 60 stupňovém úhlu vertikální, v objemu 10 litrů za minutu a tlaku 80-100kN / m2 po dobu 5 minutové doby;
 • IPx4 – ochrana proti vodní tříšti podobná IPX3, rozdíl je v tom, že voda stříká ve všech úhlech;
 • IPx5 – ochrana proti vodě z trysek, přičemž voda míří 6,3mm tryskou ve všech úhlech při objemu 12,5l za minutu a tlaku 30kN / m2, doba ochrany je 3 minuty a vzdálenost telefonu od trysek 3 metry;
 • IPx6 – ochrana proti vlnobití, voda na telefon teče z 12,5mm trysky, ve všech úhlech, přičemž její průtok je 100 l za minutu a tlak 100kN / m2, odolnost na 3 minuty, vzdálenost 3 metry;
 • IPx7 – ochrana proti ponoření do vody na 30 minut při hloubce 1 metr;
 • IPx8 – ochrana proti potopení do vody, smartphone je schopen nepřetržitého ponoření do vody za podmínek stanovených výrobcem.

Tyto stupně odolnosti jsou opravdu důležité, a pokud vaše zařízení jeden z nich má, musí se používat ve spojení s vodou nebo prachem přesně tak, jak je stanoveno. Je třeba také vědět, že Vám výrobce nevyreklamuje zařízení, které bylo poškozeno vodou i přesto, že má nejvyšší stupeň odolnosti. Důvodem bude to, že jste telefon prostě špatně používali a nedodrželi jste předepsané podmínky. Právě proto si prostudujte následující typy smartphonů, které Vám doporučujeme a u kterých se nemusíte obávat ponořit je do vody.

Dotykový displej, zda ten s klávesnicí?

Jde samozřejmě o věc preferencí, avšak klávesnice je méně háklivá na mechanické či vodou způsobené poškození. Vodotěsné jsou v současnosti i smartphony, klasické voděodolné mobily mají však v tomto případě o něco navrch. Tlačítkový telefon je odolnější vůči mechanickému poškození, je proto ideální pro práci venku.

Telefon odolní vodě

Smartphony poskytují požadované funkce skloubené s pohodlným ovládáním. Dnešní vodotěsné telefony s dotykovým displejem jsou odolné nejen vůči vodě, ale například i proti škrábancům.

Co znamená vodotěsný?

Vodotěsnost je pouze jeden z atribútorv telefonu, neznamená to automaticky, že je stavěn do kritických podmínek. Sledujte proto kromě voděodolnosti i odolnost vůči prachu a údaje týkající se odolnosti vůči nárazům, případně mechanickému poškození. Skutečně odolné telefony dokážou odolávat i teplotě či tlaku.

Nejlepší vodotěsné telefony

Každý očekává od telefonu něco jiného. Někdo chce, aby měl jeho telefon všechny možné aplikace a plně mu nahradil počítač, někdo ho používá pouze na základní funkce, a to SMS-kování a telefonování. Vodotěsnost je něco navíc, po čem touží nejen majitelé smartphonů, ale i tlačítkových telefonů. Tyto tři modely patří k tomu nejlepšímu, co se v dané kategorii dá na trhu najít.

Recenze a hodnocení

Každý očekává od telefonu něco jiného. Někdo chce, aby měl jeho telefon všechny možné aplikace a plně mu nahradil počítač, někdo ho používá pouze na základní funkce, a to SMS-kování a telefonování. Vodotěsnost je něco navíc, po čem touží nejen majitelé smartphonů, ale i tlačítkových telefonů. Tyto tři modely patří k tomu nejlepšímu, co se v dané kategorii dá na trhu najít.

Oblíbené produkty

Hodnocení článku:
(81%)

Pulbikované dňa: 01.01.2017

oblíbené produkty

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář