Nejlepší hoblíky 2024 – recenze, test, srovnání

Pokud patříte mezi domácí kutily, kteří rádi kutí s dřevem nebo jste řemeslníkem, který se prací se dřevem živí, určitě pro vás nářadí typu elektrický hoblík nebude neznámým pojmem. Někdo naopak zůstává věrný klasice a ruční hoblík považuje za ideální volbu, nicméně, elektrický hoblík práci v mnohém usnadňuje a zrychluje. Při výběru elektrického hoblíku na dřevo proto zvažte, jaký přínos pro vás takové nářadí může mít. Poradíme vám, jak si správně vybrat.

Jak vybrat hoblík na dřevo?

Technologie postupují a neobcházejí žádné odvětví. Výjimkou proto není ani tesařský, dřevařský nebo nábytkárky průmysl. Díky tomu se moderní technologie dostávají ik běžným kutilům. Elektrický hoblík není průlomovým nářadím, ale rozhodně si díky němu dokážete při práci ušetřit množství času, ale i energie. V první řadě je třeba si uvědomit, jaké výhody přináší používání elektrického hoblíku, ale zapomínat netřeba ani na ten nostalgický – ruční hoblík na dřevo.

Nejlepší hoblíky na dřevo

Názov Hodnotenie Detail
Graphite 59G680   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Makita 1806B   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Powerplus POWE80030   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Einhell TE-PL 900   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Extol Premium 8893405   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Hoblíky – recenze

Hoblík na dřevo, ať už ruční nebo elektrický, by neměl chybět v dílně žádného kutila, který se věnuje práci s dřevem. Pokud jste se pro něj rozhodli, všímejte si nejen jednotlivé parametry, ale i zkušenosti uživatelů s jednotlivými modely. Abychom vám výběr usnadnili, vyzkoušeli jsme několik oblíbených hoblíků na dřevo a připravili recenze.

Klasický ruční hoblík na dřevo

Práce se dřevem je v mnoha případech vášní, ale pokud nejde o čistě uměleckou práci, často je nutné práci prostě udělat, protože je to nutnost. Klasické hoblíky nepatří do starého železa, ani náhodou. Šikovný ruční hoblík byl a v mnoha případech stále je poctivým pomocníkem při opracovávání dřeva. Jde o jistý druh nostalgie.

Zároveň je však třeba říci, že při práci s ručním hoblíkem třeba být trpělivý a vyžaduje to i jistou zručnost. Želízko hoblíku musí být v první řadě dobře nabroušené. Práce s ručním hoblíkem se považuje za poctivou i proto, že ručním hoblováním dokážete dosáhnout opravdu zcela rovný povrch bez jediného nerovného vlákna. Zároveň je ruční hoblík k dřevu citlivější a méně narušuje samotnou strukturu pórů dřeva. Práce s ním je však náročnější a pomalejší.

Elektrický hoblík – princip fungování

Hoblík napájen přes elektrickou síť nabízí domácímu mistrovi i zkušenému řemeslníkovi množství výhod. Při práci s elektrickým hoblíkem hraje důležitou roli rotující hoblovací hlava s hoblovacími noži, ty jsou vždy minimálně dva. Hoblování probíhá podle toho, jakou hloubku záběru – úběru si nastavíte. Hoblovací nože odebírají vrstvu dřevěných vláken v okamžiku, kdy s ním přijde do kontaktu.

Práce rovněž vyžaduje jistý druh dovednosti, protože je třeba odhadnout hloubku záběru a také samotný pohyb. Elektrickým hoblíkem pohybujete dopředu a dozadu, což způsobuje, že hoblík není v kontaktu s plochou vždy rovnoměrně. Často se tedy stává, že je povrch zvlněný a je následně třeba hoblovanou plochu dorovnat za pomoci menšího úběru. Práce je však násobně rychlejší a mnohem méně namáhavá. Rychlost práce závisí rovněž na šířce záběru hoblíku.

Elektrický hoblík na dřevo

Za pomoci elektrického hoblíku je mnohem méně náročné hoblovat například rýhy nebo žlaby. Rovněž můžete opracovávat hrany dřevěných lišt nebo hranolů, či dokonce možná hoblovat i různé vzory. To umožňuje samozřejmě i ruční hoblík, ale s elektrickým je práce opět rychlejší, méně namáhavá a možná i přesnější.

Důležité parametry výběru

Před koupí elektrického hoblíku je vhodné se seznámit s parametry, které jsou pro výběr tohoto druhu nářadí velmi důležité. Rovněž vám tyto poznatky pomohou se zorientovat v tom, z čeho můžete vybírat. Od typů elektrických hoblíků až po jejich hmotnost, hloubku hoblování i šířku záběru. Zajímat se možná budete i o další funkce a ostatní příslušenství.

  • Druhy elektrických hoblíků
  • Příkon hoblíku a otáčky motoru
  • Šířka záběru hoblování
  • Hloubka úběru při hoblování
  • Hoblovací nože
  • Řemen a elektronika
  • Hmotnost hoblíku
  • Další funkce a příslušenství
  • Cena a oblíbení výrobci

Druhy elektrických hoblíků

Už výše jsme zmínili, že klasické ruční hoblíky jsou dnes stále součástí vybavení mnoha domácích dílen i řemeslnických kufříků. My se však budeme prioritně orientovat na elektrické druhy hoblíků. Proto je třeba si jasně definovat dělení v rámci samotné kategorie. Kromě ručních hoblíků se můžete setkat s takovými druhy elektrických hoblíků:

Elektrické kompaktní hoblíky

Už z názvu vám zřejmě bude jasné, že v rámci této kategorie půjde právě o ty elektrické hoblíky, které jsou nejfrekventovanější, nejprodávanější a zároveň nejkompaktnější. Jde o nářadí určené pro běžné domácí použití. Vyznačují se příkonem elektromotoru na úrovni od 500 W do 1 200 W. Pohon zajišťuje klasický řemenový rozvod. Šířka záběru jen málokdy přesáhne více než 150 mm. Oproti větším tesařským hoblíkům se vyznačují menším počtem otáček, ale výhodou je menší hmotnost, skladnost a kompaktnost.

Nejprodávanější jsou však nejen kvůli své velikosti a jednoduchému používání, ale i nízké pořizovací ceně. V rámci této kategorie najdete modely určené pro hobby účely, ale také velmi kvalitní a odolné profesionální modely, které je dokonce možné připevnit k speciálním podstavcům, čímž můžete vytvořit stacionární hoblík – tesařský hoblík. Jde o ideální volbu pro kutily, kteří pracují se dřevem nebo řemeslníky, kteří nepotřebují cenově nákladnější řešení v podobě tesařského hoblíku.

Výhody

  • Cenová dostupnost
  • Kompaktní rozměry
  • Nízká hmotnost
  • Jednoduché ovládání
  • Víceúčelovost

Nevýhody

  • Menší záběr
  • Menší hloubka úběru
  • Nižší výkon

Elektrické tesařské hoblíky

Tesařské hoblíky jsou primárně určeny pro profesionální účely v tesařských dílnách, nábytkářském či truhlářském průmyslu. Odráží se to nejen na technických parametrech, ale samotné konstrukci. Tesařské hoblíky jsou větší, těžší a jejich konstrukce je odolnější. I proto jim v dílně patří většinou jedno stabilní místo.

Opracovávání dřeva pomocí elektrického hoblíku

Dominují výkonem o počtem otáček motoru. Přirozeně, dokážou tedy obsáhnout šířku záběru přes 200 až do 400 mm. Hloubka záběru je díky výkonu rovněž o poznání vyšší. Takové hoblíky jsou přizpůsobeny velké zátěži, a proto je jejich životnost vyšší. Nevýhodami jsou především právě velké rozměry, vyšší hmotnost a nepochybně i větší hlučnost či vysoká pořizovací cena. Tesařské hoblíky jsou nepochybně určeny pro lidi, kteří chtějí povýšit úroveň práce se dřevem na vyšší úroveň.

AKU hoblíky

Méně preferovanou volbou jsou akumulátorové hoblíky. Přirozeně, jejich největší výhodou je fakt, že pro jejich chod není nutné připojení do elektrické sítě. Kabel vás tedy nelimituje svou délkou a pracovat s takovým nářadím můžete v zásadě kdekoliv. Potřebné je pouze mít nabitý akumulátor. Kromě toho, že jde o velmi kompaktní nářadí s nízkou hmotnost, však takové zařízení disponuje i menší šířkou záběru, jakož i menším úběrem. Jde spíše o hobby kousky, které jsou určeny pro méně náročné práce. Ne pro profesionální účely.

Příkon a otáčky elektromotoru

Přímá úměra platí i v tomto případě. Čím je příkon elektromotoru vyšší, tím je vyšší i výkon. Levnější a méně výkonné hoblíky disponují příkonem s hodnotou 500 až 1 200 W (wattů). Ty s nejmenším příkonem řadíme do kategorie hobby. Pro běžné domácí použití do vlastní dílny doporučujeme hoblík s příkonem od 700 do 1 200 W. Výkonné kompaktní hoblíky se pohybují s příkonem na úrovni přes 1 300 W. V případě tesařských hoblíků je příkon na úrovni i okolo 3 000 W.

Otáčky motoru sice nejsou nijak významným parametrem, ale čím jich je v tomto případě více, tím lépe. Výkon otáček však neurčuje pouze samotný příkon. V úvahu je třeba brát také další parametry, jako např. šířku hoblovacích nožů. Při menší šířce hoblování bývá často počet otáček vyšší, ale příkon je přitom mnohem nižší.

Šířka záběru hoblování

Pro mnoho mistrů je šířka záběru nejdůležitějším parametrem. Především, pokud se snaží udělat práci co nejrychleji. Tehdy je třeba, aby šířka hoblovací plochy byla co největší. Menší hoblíky disponují šířkou záběru i pod 100 mm. Obvykle jsou tyto hoblíky levnější a méně výkonné. Větší a výkonnější modely se mohou pochlubit šířkou záběru od 100 až do 350 mm.

Pokud je řeč o šířce, jde o údaj, který vám říká o tom, jakou širokou plochu dokáže jedním záběrem elektrický hoblík stáhnout z plochy dřeva. Pokud vám postačuje menší záběr, klidně si pořiďte i menší hobby modely, které jsou velmi kompaktní. Naopak, pokud vyžadujete od hoblíku, aby vám práci značně urychlil, nezbývá než poohlédnout se po modelech s šířkou nad 100 až 150 mm. Se šířkou hoblování velmi úzce souvisí i hloubka úběru.

Hloubka úběru při hoblování

Hloubka hoblování nebo hloubka úběru definuje v jednoduchosti to, jakou tlustou vrstvu dokáže hoblík na jeden zátah vzít z obdělávané plochy. Vše se udává v milimetrech. V případě kompaktních hoblíků se pohybuje tento parametr někde na úrovni 0 až 3 mm. Pro větší hloubku je přirozeně nutné, aby byl příkon elektromotoru vyšší.

Ruční hoblík na dřevo

Obecně se však doporučuje brát z povrchu dřeva menší vrstvy z tloušťky dřeva, aby nevznikaly velké nerovnosti, čímž větší plochu hoblovat do hloubky, tím větší tlak na elektrický hoblík musíte vyvinout, takže hodně energie neušetříte. Elektrické hoblíky disponují regulací hloubky hoblování, proto je možné si nastavit přesnou hodnotu úběru a rozdělit si proces na etapy.

Hoblovací nože

Aby elektrický hoblík dokázal oddělovat vlákna dřeva, nestačí k tomu jen samotný výkon. O samotné oddělování dřevěných vláken se starají hoblovací nože. Právě jejich hloubku záběru nastavujete. Jak jsme již zmínili, maximální doporučená hloubka v případě kompaktních hoblíků jsou 3 mm. Větší hloubka totiž způsobuje větší nepřesnosti a také větší namáhání nožů. Ty se časem otupí a je třeba je vyměnit. V lepším případě je možné hoblovací nůž otočit, vždy má totiž nůž dvě strany. Není to však pravidlem u všech modelů.

Nejčastěji jsou nože vyrobeny z kvalitní nerezavějící oceli nebo karbidu. Většinou se o hoblování starají minimálně dva nože. To, že jsou nože otupené zjistíte i podle toho, že vznikají nepřesnosti a rovněž se hoblík přehřívá.

Řemen a elektronika

Podstatnou částí elektrického hoblíku je také převodový řemen. Ten může být plochý, klínový nebo zubový. Nejčastěji jde o první jmenovaný. Jejich úkolem je přenášet výkon motoru na hoblovací hlavu a pohánět hoblovací nože. Řemen musí snášet rovněž změny otáček podle zátěže.

S regulací otáček a samotným chodem hoblovací hlavy souvisí i elektronika. Podstatné je, aby byla elektronika dobře vyladěna, protože právě ona musí výkon motoru přerozdělit správně. Například musí vědět při prudkém rozběhu tlumit při kontaktu nárazy do hoblovací hlavy. Elektronikou lze regulovat i množství otáček, které elektrický hoblík využívá. Jejím úkolem je v neposlední řadě i sledování toho, zda se zařízení nepřehřívá.

Hmotnost elektrického hoblíku

V případě elektrického hoblíku je jednoduché předpokládat, že čím vyšší výkon, tím větší hmotnost. Největší hmotnost má pochopitelně elektromotor. Rovněž je třeba si uvědomit, že čím má hoblovací hlava větší šířku, tím širší je i nůž, co na hmotnosti přidává rovněž. Pro hobby uživatele hmotnost nehraje roli, ale pokud s hoblíkem pracujete denně, komfort je podstatný.

Práce s elektrickým hoblíkem

Hmotnost se pohybuje v rozmezí od 2 až do 7 kg. Samozřejmě, jsou i těžší kousky, ale ty jsou spíše určeny pro statickou práci a ne do terénu. Roli hrají i použité materiály. Levnější a méně odolné plasty jsou sice lehčí, ale jejich životnost je rozhodně kratší.

Další vlastnosti a funkce

  • Kufřík – rozhodně potěší, pokud je součástí příslušenství přenosný kufřík. Díky němu je nářadí mnohem kompaktnější a také se snadněji uskladní.
  • Vak na hobliny – kapsu nebo vak na hobliny je možné připevnit k odvodu pro hobliny a nepořádek z hoblovaných vláken tak neskončí všude kolem. Vak je pochopitelně třeba vyprazdňovat.
  • Odsávání hoblin – odsávat hobliny přímo do průmyslového vysavače má svůj smysl. Potřebné je však hledat takový model, který touto funkcí disponuje. Tato funkce je více běžná u dražších modelů
  • Vodící lišta – pokud chcete, aby byl hoblovaný povrch co nejrovnoměrněji ohoblován, ​​vodicí lišta je skvělý pomocník. Díky vodicí liště dokážete vytvářet na milimetr přesné žlábky nebo drážky či polodrážky.
  • Podstavec – některé výkonnější a dražší modely lze připevnit za pomoci montážního příslušenství k pracovnímu stolu. Díky tomu je práce s hoblíkem stabilnější a přesnější.

Cena a oblíbení výrobci

Kolik stojí elektrický hoblík? Opět se na to podíváme přes více pohledů. První možností, kterou musíme zmínit je, že si můžete elektrický hoblík půjčit. Jde o nářadí, které není používáno pravidelně a osobně ho využijete možná jednou za několik let. Elektrický hoblík a půjčovna je také jedna z možností.

Dále můžeme hovořit o účelu užívání elektrického hoblíku. Pokud jste domácí kutil, který potřebuje používat hoblík dva-třikrát do roka, zřejmě se budete poohlížet po levnějších hobby kouscích. Zde se reálně budeme pohybovat kolem cenové hladiny 1000 až 2000 Kč. A věřte, že s takovým zařízením uděláte opravdu velké množství práce a pro vaše účely bude rozhodně více než dostačující.

Pokud půjdeme s cenou výš, výš půjde výkon i kvalita. Rovněž je vysoká šance, že součástí dodávky bude i kufřík nebo jiné příslušenství. Zaplatit budete muset okolo 2500 až 3700 Kč. Možná natrefíte i na nějaký model s odsáváním nebo alespoň s kapsou na hobliny. Mnohem větší šance na takový model natrefit je však, pokud budete mít hlouběji do kapsy a porozhlédnete se po elektrických hoblík s cenovkou přes 5000 až 7500 Kč. Zde již opravdu lze hovořit o profesionálním a kompaktním elektrickém hoblíku.

Co se týče výrobců, elektrický hoblík Makita, Bosch, Metabo nebo DeWalt jsou zárukou spolehlivosti. Také nabízejí několik modelů, které najdete v různých cenových i levnějších, kategoriích. Elektrický hoblík Parkside, na který natrefíte například i v prodejnách Lidl, je poměrně rozumným kompromisem. Cenově dostupné jsou však i hoblíky značky Extol nebo PowerPlus.

Bezpečnost při práci s hoblíkem

Elektrický hoblík není nijak extrémně složitým nářadím, ale rozhodně není na škodu si práci s ním vyzkoušet předtím, než půjdete naostro. V první řadě připomeneme, že je třeba používat ochranné pomůcky. Ideální je používat rukavice s pogumovanými dlaněmi, abyste měli v rukou dobrý cit a zároveň eliminovali alespoň část vibrací. Doporučujeme, v případě, že zařízení nedisponuje odsáváním nebo vakem na hobliny, používat ochranné brýle a rovněž překrytí dýchacích cest, abyste nenadýchali prachu z hoblin.

Dále, spíše než se hoblovací nože dostanou do kontaktu s plochou, zařízení zapněte a počkejte, dokud se řemen s noži rozhýbe. Pokud byste přiložili hoblík na plochu a začali hoblovat, způsobí to zpětný náraz a rovněž můžete snadno udělat nerovnou rýhu.

Na hoblík je třeba vytvářet přiměřený tlak. A to tak, aby nože odebírali vámi zvolené vrstvu opracovávaného materiálu. Potřebné je přitlačovat rovnoměrným tlakem, aby byla plocha co nejrovnější. Ne příliš.

Dřevěná vlákna byste měli odstraňovat ve směru vláken dřeva, aby se vlákna "nestrapatili" a nezpůsobovaly nerovnosti a drsnost. Při větší ploše vždy hoblujte v pásech, ne v nepravidelných liniích a už vůbec ne krouživým pohybem.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Nedozvěděli jste se z našeho návodu všechno, co jste potřebovali? Informace vám mohou doplnit odpovědi na časté otázky spotřebitelů, kteří se již koupí hoblíku zabývali.

Mám si koupit kompaktní nebo tesařský elektrický hoblík?

Záleží od vašich potřeb. Jednoduchou radou však je, pokud se chcete věnovat práci s dřevem na vyšší úrovni a dlouhodobě, pokud jste řemeslníkem, rozhodně se vyplatí investovat do kvalitního tesařského hoblíku. Pokud naopak budete hoblovat dřevo pouze při několika pracích okolo domu, poohlédněte se po levnějším nebo dražším kompaktním elektrickém hoblíku.

Je nutná pravidelná údržba elektrického hoblíku?

Elektrický hoblík já na údržbu velmi nenáročným nářadím. Není třeba nic promazávat ani pravidelně vyměňovat. Jediné, co je potřeba sledovat, je ostrost hoblovacích nožů. Pokud se vám zdá, že nože zpomalují a klesají otáčky, nože je třeba otočit nebo vyměnit. Tento proces se však nezahrnuje do pravidelné údržby. Jedinou zásadou je zařízení po práci vždy dobře očistit.

Potřebuji elektrický hoblík s odsáváním?

Ne, nejde o nutně potřebnou funkci. Pokud chcete hoblovat dřevo venku, kapsa na hobliny nebo odsávání nejsou rozhodně nutné. V interiéru se již takové řešení vyplatí, ale jde především o komfort a následně menší nutnost uklízet. Je třeba totiž říci, že hobliny a prach z nich se dostanou opravdu všude.

Vaše hodnocení:
(87.8%)
Datum publikování: 09.12.2020
Datum poslední aktualizace: 10.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek