Nejlepší digestoře 2023 (odsavače par) – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Pokud jste se rozhodli zakoupit si nový odsavač par (digestoř), tak se v první řadě musíte rozhodnout, zda potřebujete komínový nebo výsuvný, který se umisťuje pod kuchyňskou skříňku. Velmi důležitá je i šířka spotřebiči, zvláště pokud jsou vaše prostorové možnosti značně omezené.

Digestoř v kuchyni

Abychom vám pomohli, sesbírali jsme několik testů a srovnání odsavačů par. Výsledkem je přehledná tabulka doporučených modelů, kterou budeme pravidelně aktualizovat.

Nejlepší komínové digestoře

Názov Hodnotenie Detail
Midea MH60B3200X-CZ   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
AEG DVE5971HB   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Concept OPK5460ds   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Klarstein Zola   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Elica Shire   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Nejlepší podvěsné digestoře

Názov Hodnotenie Detail
Concept OPP2260   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Mora OP 630 X   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
TurboAir Tilly WH/F/60   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Klarstein Paolo   ✔   VÝPRODEJZobrazit produkt
Midea MH60S3100W-CZ   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Nejlepší ostrůvkové digestoře

Názov Hodnotenie Detail
Faber Zoom Plus   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Franke FTU 3707 I BK   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Concept OPO4590ss   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Klarstein Kronleuchter L   ✔   VÝPRODEJZobrazit produkt
Elica JUNO IX/F/50   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Digestoře – recenze

Odsavač par je součástí každé kuchyně, v níž se nachází sporák nebo varná deska. Jeho výběr podléhá nejen více parametrům, ale i osobnímu vkusu. Naše recenze oblíbených modelů by vám rozhodování mohly usnadnit.

Typy digestoří

Při výběru s jako první ve musíte uvědomit prostorové možnosti své kuchyně a podle toho si vybrat typ digestoře. Na výběr máte z 5 možností.

  • Komínová digestoř: Tento typ digestoře je větší než klasický odsavač par, hodí se tedy více do prostornější kuchyně. Umístit jej můžete na stěnu mezi horní kuchyňské skříňky, v některých případech se používá i jako náhrada ostrůvkový digestoře. Jeho výhodou je, že často oplývá funkcí filtrace vzduchu, proto nepotřebuje potrubí na odvádění pár mimo místnosti. Jeden nebo více uhlíkových filtrů vzduch vyčistí a pošle jej zpět do místnosti. Pokud je vámi vybraný digestoř vybaven funkcí recyklace vzduchu, připravte se na to, že filtry budete muset pravidelně měnit.
  • Ostrůvkový digestoř: Kvůli svému umístění získal klasický komínový digestoř označení ostrůvkový. Pokud máte velkou kuchyň s ostrůvkový pracovní plochou, měla by vaše volba padnout právě na tento typ. Zabere sice více prostoru, ale má vysoký sací výkon. Odradit by vás mohla jeho vyšší cena a složitější instalace.

Černý odsávač par

  • Výsuvný digestoř: V případě, že máte malou kuchyň, je pro vás ideálním řešením výsuvný digestoř, který nezabere mnoho místa. Je nenápadný, vysunete ho, když ho potřebujete, a zasunete ho, když ho nebudete využívat. Sací výkon tohoto typu digestoře je přibližně 750 m3/hod.
  • Podskříňková digestoř: I tento typ digestoře se hodí do malé kuchyně. Montuje se pod závěsné skříňky, případně volně nad sporák. Jeho nevýhodou je, že působí nemoderní.
  • Vestavěný digestoř: Tento typ se montuje na spodní část horních kuchyňských skříněk a nezabírá téměř žádné místo - umožňuje maximální využití prostoru v kuchyni.

Jak vybrat digestoř (odsavač par)

Pokud už jste si vybrali typ digestoře, je čas se zaměřit najednotlivé parametry. Výkon, osvětlení a odtah vzduchu jsou jen některými z nich.

Výkon

Musíte si zjistit rozměry prostoru (kuchyně, popřípadě kuchyně spojené sobývákem), kde bude digestoř pracovat. Výkon (udává se vm3) by měl odpovídat minimálně 10-násobku objemu místnosti, ve které je umístěn. Čím větší kichyňu máte, tím větší výkon budete potřebovat.

Hlučnost

Tento parametr se liší v závislosti na typu digestoře, hlučnost se udává v decibelech. určitě by neměla překročit hranici 60 dB. Kvalitnější digestoře mají maximální hlučnost 50 dB, která není ani při pravidelném používání rušivá.

Vestavěný digestoř

Osvětlení

Vpřední části digestoře se nachází osvětlení, které je při vaření velmi praktické. Na výběr máte buď halogenové, nebo LED žárovky. LED technologie je s ohledem na úspornost a životnost výhodnější.

Odtah vzduchu

K dispozici jsou dva typy odtahů – vnitřní (recirkulační odsavač par) a vnější (odtahový odsavač par). Vnější odvádí páry odtahovým potrubím, šachtou nebo komínem do venkovního prostředí. Vnitřní odtah vzduch prefiltrováva - teplý, nahromaděný vzduch zvaření přefiltruje avrací zpět do kuchyně.

Nejčastější otázky a odpovědi – FAQ

Digestoř je, resp. by měl být součástí každé kuchyně. Při výběru tohoto pomocníka je třeba sledovat nejen na jeho parametry a technické údaje, ale i na praktické využití. Do redakce nám chodí na toto téma různé otázky, které jsme se rozhodli zodpovědět.

Je retro digestoř vhodný do moderní kuchyně?

Samozřejmě. Dostupné retro digestoře působí luxusně a zapadnou téměř do každé kuchyně.

Jakou značku retro odsavačů par doporučujete?

V naší redakci jsme sice dané produkty přímo netestovali, ale od učívateľov víme, že výborný poměr kvality, ceny a designu má právě značka Klarstein.

Jsou odsavače Klarstein kvalitní?

Ano. Tento německý výrobce patří mezi ty nejlepší, co nabízejí spotřebiče na našem trhu. Třeba se však připravit na trošku vyšší cenu.

Kam umístit digestoř?

Odsavač par se musí nacházet přímo nad varnou deskou. Pokud uvažujete nad digestoří s odsáváním vzduchu, budete ho muset umístit na vnější stěnu.

Jak vysoko digestoř umístit nad varnou desku?

Vzdálenost od horní desky varného centra by měla být v závislosti na typu varné desky 65 až 75 cm. Pokud máte elektrickou varnou desku, minimální vzdálenost je 65 cm, při plynové varné desce je to 75 cm. Jestliže digestoř osadíte příliš vysoko, sníží se účinnost odsávání, pokud bude příliš nízko, může jej poškodit teplo vycházející z varné desky.

Jak často je třeba čistit, resp. měnit filtry v digestoři?

Tukové filtry třeba v závislosti na četnosti použití čistit cca jednou za měsíc. Samozřejmě, čím více vaříte, především mastné jídla, tím častěji filtr třeba čistit. Měnit ho třeba přibližně jednou ročně. Uhlíkový filtr se vyčistit nedá, třeba ho jen měnit, a to každých 6 měsíců.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Seznam článků

Jaká digestoř? Podskříňková, vestavěná, komínová či výsuvná?

Jaká digestoř? Podskříňková, vestavěná, komínová či výsuvná?

Odsavač par by měl patřit k základní výbavě každé domácnosti.   Odstraňuje všechny vůně i zápachy a také páry, které by se jinak usazovaly na stěnách místnosti.   Digestoř však není jen funkční, ale také designový doplněk kuchyně. Na výběr máte z několika typů i barevných... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(90.2%)
Datum publikování: 09.03.2017
Datum poslední aktualizace: 27.10.2022

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Nevyhazujte oblečení, starejte se o něj správně. Jak na to?

Nevyhazujte oblečení, starejte se o něj správně. Jak na to?

Nemusíte kupovat desatero nového oblečení každý týden. Stačí, když se o to stávající budete řádně starat. Největším poradcem... Přečíst článek

Rychlovarná konvice bez vodního kamene: jak vyčistit konvici octem, sodou bikarbonou, kyselinou citrónovou

Rychlovarná konvice bez vodního kamene: jak vyčistit konvici octem, sodou bikarbonou, kyselinou citrónovou

Elektrické rychlovarné konvice jsou v nejedné domácnosti i kanceláři a pracovišti nepostradatelným kuchyňským spotřebičem.... Přečíst článek

Zálohování fotek z telefonu, fotoaparátu – jak uložit fotky na SD kartu, do počítače, na Cloud

Zálohování fotek z telefonu, fotoaparátu – jak uložit fotky na SD kartu, do počítače, na Cloud

Zálohování fotografií je něco, na co většinou myslíme teprve tehdy, když je paměť našeho zařízení plná, nebo se, v horším... Přečíst článek

Jak ztišit počítač? Čištění od prachu, výměna ventilátoru a disku či zvuková izolace

Jak ztišit počítač? Čištění od prachu, výměna ventilátoru a disku či zvuková izolace

Nadměrně hlučný počítač je vždy nepříjemnou záležitostí, zvláště pokud vám ztěžuje soustředění se na práci nebo zhoršuje... Přečíst článek