Jaká digestoř? Podskříňková, vestavěná, komínová či výsuvná?

Odsavač par by měl patřit k základní výbavě každé domácnosti. Odstraňuje všechny vůně i zápachy a také páry, které by se jinak usazovaly na stěnách místnosti. Digestoř však není jen funkční, ale také designový doplněk kuchyně.

Digestoř

Na výběr máte z několika typů i barevných kombinací. V článku se dozvíte, podle čeho se při výběru řídit.

Nejlepší komínové digestoře

Názov Hodnotenie Detail
Klarstein Zola   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Gorenje WHC 623E14X   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
AEG DBB5960HM   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Elica Shire   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Mora OK 634 X   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Nejlepší vestavěné digestoře

Názov Hodnotenie Detail
Klarstein Paolo   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Guzzanti ZRW 60 W   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Electrolux LFP226X   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Faber Inca Lux   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Bosch DFT63AC50   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Jak vybrat digestoř (odsavač par)

Je to pro vás těžká otázka? V tom případě se při výběru stačí řídit několika důležitými parametry a čísly.

Výkon a umístění

Existuje více typů digestoří, které se umísťují podle toho, kde se nachází varná deska. Digestoř se totiž obvykle nachází nad ní. Optimální vzdálenost odsavače par od varné desky je alespoň 65 cm. Digestoř by měl mít oproti varné desce mírný přesah. Čím je digestoř výš nad deskou, tím by mat být přesah větší. Digestoř může být zabudován pod skříňkou, také může být dekorativní, který je samostatný a nepatří k žádné skříňce, a ostrovní digestoř, který visí volně ze stropu nad kuchyňským ostrůvkem.

Digestoř v kuchyni

Jedním z nejdůležitějších parametrů výběru je výkon digestoře. Je třeba vědět rozměry prostoru (kuchyně, popřípadě kuchyně spojené s obývákem), kde bude digestoř pracovat. Výkon se udává v m3 a měl by odpovídat minimálně 10-násobku objemu místnosti, ve které je umístěn. Pro malou kuchyň o rozloze 3 × 3 metry vám postačí digestoř s výkonem 300 m3.

Hlučnost

Zajímat byste se měli io hlučnost, která se liší od typu digestoře a udává se v decibelech. Neměla by překročit hranici 60 dB. U kvalitnějších odsavačů par je hranice hlučnosti v rozmezí 45 až 50 decibelů. 

Osvětlení

Vprednej části digestoře se nachází osvětlení, které je užitečnou a praktickou funkcí. Digestoř může být vybaven halogenovými nebo LED žárovkami. Výhodnější je LED technologie, protože je více úsporná a má delší životnost.

Ostrůvková digestoř

Odtah vzduchu

V nedposlednom řadě se zujímajte o odtah vzduchu. existují dva typy odtahů - vnitřní a vnější. Vhodnější je právě vnější odtah, při kterém jsou páry odváděny odtahovým potrubím, šachtou nebo komínem do venkovního prostředí. V případě vnitřního odtahu mluvíme o přefiltrování vzduchu. Teplý, nahromaděný vzduch z jídla se přefiltruje a vrací zpět do kuchyně.

Komínové digestoře

Mezi nejpopulárnější digestoře patří komínové digestoře. Nejzajímavější jsou především svým vzhledem, za který je třeba často zaplatit stovky eur. Komínové digestoře jsou větší než klasické vestavné odsavače, proto se hodí spíše do větší kuchyně. Umísťují se na stěnu, do prostoru mezi horní kuchyňské skříňky, někdy však i jako náhrada ostrůvkový digestoře.

Komínová digestoř

Některé komínové digestoře oplývají funkcí filtrace vzduchu, proto nepotřebují potrubí pro odvod par mimo místnosti. Filtraci zajišťuje jeden nebo více uhlíkových filtrů, které vyčištěný vzduch vracejí zpět do místnosti. Uhlíkové filtry třeba v určitých časových intervalech obměňovat, čímž se provoz komínových digestoří mírně prodražuje.

Ostrůvkové digestoře

Jde o klasický komínový typ, který označení ostrůvkový získal díky svému umístění. Tento typ digestoře se nejvíce hodí nad Ostrůvkovou pracovní plochu. Jeho nevýhodou je, že zabírá mnoho prostoru, proto se do malých kuchyní, kde by designově nezapadl a vyčníval, nedoporučuje. Ostrůvkový digestoř má vysoký sací výkon, pohybuje se ve vyšších cenových relacích, jeho instalace je složitější.

Výsuvné digestoře

Do malých kuchyní je ideální volbou. Zabere minimum místa a je opravdu nenápadný. Můžete ho zasunout, když ho zrovna nevyužíváte a znovu vysunout, když ho budete potřebovat. Sací výkon je přibližně 750 m3/hod.

Podskříňkové digestoře

Rovněž se hodí především do malých kuchyní, protože nezabírá mnoho místa. Montuje se pod závěsné skříňky nebo volně nad sporák. Má trochu nemoderní design, který by mnoha zákazníků mohl odradit.

Podskřínková digestoř

Vestavěné digestoře

Závěsný vestavný digestoř se montuje na spodní část horních kuchyňských skříněk, kde nezabírá téměř žádný prostor. Jeho hlavní výhodou je tvar, který umožňuje maximální využití prostoru v kuchyni. Ve srovnání s komínovým digestorome je cena vestavěného digestoře mnohem nižší.

Hodnocení článku:
(80.8%)

Pulbikované dňa: 06.11.2018

oblíbené produkty

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář