Nejlepší inhalátory 2024 – recenze, test, srovnání

Inhalátor je zdravotnickým prostředkem a k jeho výběru třeba přistupovat zodpovědně. Pokud byste se mylně domnívali, že inhalátory jsou zařízení určené výhradně pro lidi trpící alergií či astmatem, není tomu tak. Inhalování je vhodné i pro lidi, kteří trpí častými onemocněními horních a dolních cest dýchacích. Jak inhalace pomáhá? Jak vybrat správný inhalátor? Existuje inhalátor pro děti? Jaký je inhalátor s nosnou sprchou? Více v našem článku.

Jak vybrat inhalátor?

Co je inhalace? Jde o ověřenou metodu při léčbě dýchacích cest. Jak vaše babičky vždy při rýmě doporučovali napařování se nad bylinným čajem, nad vývarem z česneku a cibule, nebo se v minulosti vdechovali různé éterické oleje, princip zůstává stejný. Samozřejmě, inhalování za pomoci inhalátoru je mnohem efektivnější a příjemnější.

Pro koho je inhalátor určen? Na podobném principu inhalování fungují i ​​návštěvy solných jeskyní, které jsou mnohým pacientům s respiračními onemocněními doporučené. Dnes je inhalování léčebnou metodou, která léčí nebo zmírňuje příznaky běžných, ale i více závažných respiračních onemocnění. Uleví od kašle, rýmy, zmírní tvorbu hlenů, má protizánětlivé účinky a v neposlední řadě snižuje riziko otoku sliznic. Je velmi účinné i v případě potřeby vykašlávání hlenů. Ve vysoké míře pomáhá i pacientům s astmatem či alergiemi.

Inhalací se do našich plic dostávají částečky léčebného roztoku v podobě aerosolů (chlorid sodný, minerální vody, mukolytika, jiné účinné látky), které dokáží dokonce působit preventivně. Zabrání propuknutí rýmy, výrazně zmírní průběh dráždivého kašle či jiných příznaků. Běžné napařování takový efekt nemá.

Nejlepší inhalátory

Názov Hodnotenie Detail
Beurer IH 40   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Little Doctor LD-152U   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Omron C801   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Vicks 1300 New   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Yuwell 402AI   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Inhalátory – recenze

Inhalátorů je několik druhů (solný, parní či ultrazvukový), na trhu se nachází množství značek (Omron, Beurer, Laica...) a modelů. Inhalátor je skvělou volbou pro děti i dospělé, kteří trpí alergiemi a astmatem, ale i pro ty, kteří mají časté problémy s dýchacími cestami. Abyste se věděli v nabídce zorientovat co nejvíce, připravili jsme pro vás podrobné recenze několika oblíbených modelů inhalátorů. Doufáme, že vám budou při výběru nápomocné.

Příznivé účinky inhalování

  • Snižuje tvorbu hlenů při nachlazení nebo rýmě
  • Efektivní zmírňuje průběh respiračních onemocnění
  • Snižuje riziko otoku sliznic
  • Má protizánětlivý účinek
  • Nedráždí dýchací cesty
  • Efektivní při dlouhodobé léčbě (astma, alergie...)
  • Má preventivní účinky (rýma, kašel, vykašlávání hlenů...)

Jak inhalátor funguje?

Jak vlastně tato zdravotnická pomůcka funguje? Inhalátor využívá technologii, kterou umožňuje aplikovat léčivo efektivnější v případě potřeby léčby horních nebo dolních dýchacích cest. Není třeba tedy užívat pilulky nebo podávat léčivo injekčně. Důležité je, aby byla zvolena správná inhalační látka.

Inhalátor přeměňuje léčebný roztok na aerosol (mlhovina), která se dostává vdechnutím do dýchacích cest. Do oběhu se tak dostanou i nejmenší částečky léčebného roztoku a dokáží zajistit okamžitou úlevu.

Jaké léčebné látky inhalovat?

Základním medikamentem, který se často používá především k zvlhčení sliznic a pročištění dýchacích cest, je fyziologický roztok chloridu sodného (NaCl). Má protizánětlivé účinky a rovněž v případě již probíhajícího respiračního onemocnění, kde jsou přítomny hleny, má odhleňovací účinek.

Velmi často doporučené jsou pacientům na inhalování minerální vody s obsahem účinných minerálních látek. Nejrozšířenějším léčeným roztokem je minerální voda Vincentka. Ta nejen zvlhčuje sliznice, ale také pomáhá při akutních zánětech dýchacích cest.

Použití inhalátoru ke zmírnění respiračních onemocnění

Dále jsou to určeny léčiva, které slouží k léčbě kašle nebo napomáhají odhleňování dýchacích cest. Jde o účinné mukolytika, například Bromhexin, Mucoslovan nebo Ambrobene. V případě silnějších mukolytik se ředí tyto léčebné látky i s fyziologickým roztokem chloridu sodného. Tyto přípravky, podobně jako fyziologický roztok chloridu sodného či minerální vody (Vincentka), jsou volně dostupné v lékárnách. Ideální je však v každém případě se poradit s lékařem, který může doporučit i jiné léčebné – účinné látky vhodné pro inhalování za pomoci inhalátoru.

V případě závažného respiračního onemocnění vám lékař doporučí léčiva, které jsou pouze na předpis – Ventolin, Atrovent nebo Pulmozyne a mnohé jiné.

Typy inhalátorů

Výběr inhalátoru podléhá několika parametrům a požadavkům. Podstatné je rovněž zvážit i to, jaký je váš zdravotní stav. Existuje několik druhů inhalátorů, které se liší svými technologiemi. Je třeba však myslet na to, že i když jde o odlišné typy inhalátorů, účel, a tedy princip inhalace se nemění. V zásadě se mění jen uživatelské vlastnosti – ovládací prvky, hlučnost, velikost či spotřeba elektřiny.

Parní inhalátory

Jde o technologicky nejjednodušší zařízení, které jsou zároveň i cenově nejdostupnější. V případě parních inhalátorů je medikament – léčebný roztok aplikován v podobě páry. Tepelné těleso po ponoření do vody v inhalátoru ohřívá účinnou látku a vytváří horkou páru, kterou inhalujeme nejčastěji přes horní cesty dýchací. Omezené je však používání pouze na solné roztoky a minerální vody. Mnohé modernější parní inhalátory disponují teploměrem, který vás informuje o teplotě páry. Jejich nevýhodou však je, že v případě některých léčiv ohřev likviduje účinné látky. Velmi však pomáhá při rýmě či při počátcích nachlazení – při odhlieňovaní.

Solné inhalátory

Právě solné inhalátory jsou u mnoha uživatelů velmi oblíbené. Jak už z názvu vyplývá, solný inhalátor umožňuje inhalování chloridu sodného. Při vdechnutí částeček solí se malé částice směšují se vzduchem a zvlhčují sliznice, uvolňují hlen a pomáhají při vykašlávání. Inhalování solí je velmi doporučeno i jako prevence pro zvýšení imunity a snížení stresu. Používat můžete solné inhalátory i pro děti. Na druhé straně je třeba si uvědomit, že inhalovat solné roztoky lze i přes ostatní inhalátory, protože chlorid sodný je dostupný jako fyziologický roztok a nemusíte se omezovat čistě solným inhalátorem.

Ultrazvukový inhalátor pro děti

Ultrazvukové inhalátory

Ultrazvuk v případě tohoto druhu inhalátoru působí jako "sbíječka". Samozřejmě, obrazně. Vysokofrekvenční oscilátor totiž narušuje vazby léčebného roztoku a přeměňuje jej na mlhovinu, a tedy malé mikroskopické částice. Částečky, které ultrazvuk generuje, následně ventilátor vytlačuje a pacient je tak může inhalovat. Ne všechny léčebné roztoky (mukolytika) však mohou být přes tento druh inhalátoru aplikovány, protože ultrazvuk může jejich účinnost v markantním množství snížit. Rovněž se nedoporučuje používat hustší léčebné roztoky. Velkým plusem je však jednoduché používání, tichý chod. Vhodné jsou i pro děti. V případě poškození jsou náročnější na nákup příslušenství (hadičky, maska...).

Kompresorové inhalátory

Najdete je i pod pojmem tryskové inhalátory. Už z názvu je zřejmé, že hlavní roli zde hraje jednoduchý kompresor. Ten se stará o distribuci účinných částic roztoku do dýchacích cest. Kompresor se skládá v těchto zařízeních z generátoru, který vzduch rozvádí, a následně je zde rozprašovač samotné tekutiny. Menší nevýhodou je zpravidla vyšší hlučnost. Rovněž mají obvykle i větší rozměry, ale účinnost je v porovnání s ultrazvukovým inhalátorem totožná. Výhodou je, že kompresorové inhalátory dokáží distribuovat také hustší roztoky.

Nebulizační výkon

Jde o parametr, který vás informuje o rychlosti rozprašování – rozstřikování částic léčebného roztoku – aerosolu. Čím více, tím lépe, protože pokud dokáže inhalátor distribuovat větší množství částic roztoku do dýchacích cest během jedné minuty, tím kratší je třeba inhalovat a účinek se dostaví dříve. Jde tak o rozprašovací výkon, který vám řekne, kolik bude trvat jedna procedura. Ideální je, pokud jde o hodnoty 0,3 ml/min. a více. Výkonnější a moderní inhalátory mají nebulizační výkon i 0,7 či 10 ml/min.

Velikost částic inhalátoru

Při léčbě respiračních onemocnění a procesu inhalování je třeba vdechování co nejmenších částeček účinného léčebného roztoku. Především, pokud jde o léčení astmatu nebo chronických alergických onemocnění. Aby se částečky aerosolu dostali co nejdále v rámci dýchacích cest, musí být co nejmenší. Jejich rozměry se udávají v mikrometrech.

Při inhalátorech je důležitá velikost částic

Kompresorové inhalátory jsou schopny generovat částice menší než 5 μm. Samozřejmě, najdou se i modely, které produkují mlhovinu s částicemi okolo 10 μm. Ty se však zachycují v hltanu, hrtanu nebo na průdušnici. Menší částečky od 1 – 5 μm se už dostanou i do dolních částí dýchacích cest. Profesionální inhalátory dokáží generovat částice menší než 1 μm, které se dokáží dostat až do nejmenších tkání dýchacích cest – alveoly (plicní měchýřky).

Funkce a další příslušenství

Z funkcí se určitě může sejít regulace průtoku vzduchu. Mnoho přístrojů má funkci, která umožňuje nastavit tlak, pod kterým mlhovina proudí do masky. Některé modely umožňují i ​​nastavení si velikosti částic.

Možná jste slyšeli, že existuje inhalátor s odsávačkou hlenů. V tomto případě se však jedná výhradně o funkci určenou pro děti, za pomoci které se hleny odstraní z nosné a ústenej dutiny, protože dítě nedokáže hleny vykašlat.

Velmi praktické jsou dnes přenosné inhalátory, které jsou kompaktní a na svůj chod potřebují jen nabitou baterii a není tak nutné zapojovat je přímo do sítě.

Příslušenství většinou tvoří maska. V některých případech jsou masky dvě – jedna pro dospělé a druhá pro děti. Nechybí hadice, filtr, nosní nástavec či cestovní pouzdro.

Ověřené značky

V případě zdravotnických pomůcek, jakou je i inhalátor, je třeba myslet na to, že nízká cena je více rizikem než výhodným nákupem. Proto je vhodné, pokud se zaměříte na výrobce a ověřené značky, které se v segmentu nacházejí nějakou dobu a jsou ověřeny kvalitou.

K ověřeným značkám inhalátorů patří Omron, Beurer, Philips a Medisana

Mezi nejkvalitnější producenty inhalačních pomůcek patří značka Omron, která nabízí širokou škálu modelů s různými funkcemi. Kvalitními výrobci jsou i Beurer, Philips nebo Medisana. Vždy je však dobré si přečíst i názory zákazníků, kteří už daný produkt vyzkoušeli.

Cenové relace

Ačkoliv byste možná čekali, že inhalátory jsou drahou zdravotnickou pomůckou, budete překvapeni, nejde o žádné závratné částky. Samozřejmě, záleží i od vašich požadavků. Cenovka začíná na úrovni 500 Kč. V tomto segmentu však najdete modely méně známých výrobců jako EMI, Modom nebo Orava. Tyto zařízení spíše slouží pro kosmetické účely (sauna na obličej), na napařování pokožky.

Lepší inhalátory pro léčebné účely najdete od 1 000 Kč. V tomto cenovém stropě už jsou i produkty ověřených výrobců jako Medisana nebo Beurer. Pokud však toužíte po inhalátoru, který je zárukou relativní kvality, musíte investovat 1 500 Kč a více. Větší robustnější inhalátory jsou vhodné i do lékařských ambulancí. Jejich cena začíná na částce od 2 500 Kč výše.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Vybrat inhalátor je, pokud víte, co přesně hledáte, jednoduché. Parametry jsou však jedna věc a samotný výběr druhá. Často právě při koupi vám napadnou možná na první pohled zřejmé, ale přitom důležité otázky. Na ty nejčastější najdete odpověď na tomto místě:

Jak inhalovat správně?

Určitě třeba dodržovat informace v příbalovém letáku, tam by mělo být správné použití přístroje dopodrobna rozepsáno. Obecně však nelze zapomínat na rozdýchání se, pak si třeba nasadit náustek a inhalovat. Po aplikaci je třeba zadržet dech (udržet v sobě aerosoly) nejméně na 5 sekund, pak vydechnout.

Jaké jsou nejčastější chyby při inhalaci?

Často je výdech před aplikací nedostatečný, kvůli čemuž nedochází k nasátí optimální kapacity léku. Problémem bývá i pozdní stlačení inhalátoru (až na konci vdechu).

Mohu do inhalovaného roztoku přidávat éterické oleje?

Éterické oleje se do roztoku obvykle přidávat nedoporučují. Mohou totiž poškodit přístroj a dráždit dýchací cesty. V příbalovém letáku by se měla nacházet informace, zda je vámi vybraný model na takové inhalování vhodný.

Vaše hodnocení:
(89.6%)
Datum publikování: 26.05.2020
Datum poslední aktualizace: 10.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek