Nejlepší pračky s předním plněním 2022 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Předem plněné pračky zaberou sice více místa než jejich shora plnění konkurenti, na výběr však máte z pestřejší škály modelů.

Jak vybrat pračku s předním plněním?

Představíme vám nejoblíbenější modely a poradíme, jaké parametry si při výběru všímat a které funkce pro vás mohou být užitečné.

Nejlepší pračky s předním plněním

Názov Hodnotenie Detail
Beko WRE 6612 CSBSW   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
LG F72J5HY3WE   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
LG F2DV9S8H2   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Hisense WFVB6010EM   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Samsung WW80TA026AE1LE   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Pračky s předním plněním – recenze

Uvažujete nad pračkou s předním plněním? Při výběru by vám mohly být nápomocné i naše recenze. Zaměřili jsme se na plusy a mínusy jednotlivých modelů a podívali jsme se také na zkušenosti ostatních uživatelů s danými pračkami.

Méně místa, více funkcí

Největší nevýhodou zepředu plněných praček je, že zabírají poměrně hodně místa. Před pračkou totiž musíte nechat volný prostor pro výklopná dvířka bubnu a pohodlnou manipulaci s prádlem. Přestože některé pračky jsou hluboké méně než 40 cm, připravte si před pračkou alespoň 1 m volného místa.

Pro nakládku a vykládku prádla z bubnu se budete muset shýbat, což nemusí být dvakrát příjemné, pokud máte problémy s koleny či zády.

Praní v zepředu plněné pračce

Nespornou výhodou zepředu plněných praček je, že přes skleněná dvířka okamžitě vidíte, co se s prádlem děje a v případě potřeby můžete prací proces ihned zastavit. Vrchní část je pevná a můžete na ni uložit buď sušičku prádla, skříňku, nebo ji využít jako odkládací prostor na prádlo.

Jelikož výrobci praček se zaměřují zejména na ty zepředu plněné, budete mít na výběr mnohem větší množství modelů jako při svrchu plněných pračkách. Ty dražší disponují nejrůznějšími funkcemi, které usnadní jejich obsluhu, zkvalitní proces praní či ušetří nemalé množství korun za energie.

Funkce a ovládání

V modelech střední třídy od cca 400 eur se pomalu stává standardem tzv. množstevní automatika. Díky ní pračka sama zváží vloženou prádlo a množství přizpůsobí objem použité vody či pracího prostředku (výrobci označují tuto funkci i jako fuzzy logic, 6. smysl či ProSense).

Užitečný je i tzv. parní program, při kterém díky využití aktivní páry pračka zajistí, že prádlo bude po skončení pracího cyklu vláčné a nebude pokrčené.

Účinnost praní zvyšuje využívání pěny s aktivními bublinami, které pomáhají lépe uvolnit silně pevně ulpívající nečistoty. Méně znečištěné oblečení díky nim můžete prát při nižších teplotách. Průkopníkem této technologie je Samsung – v jejich pračkách ji najdete pod názvem EcoBubble.

Zepředu plněná pračka a prádlo připravena na praní

Dražší modely nabízejí i čištění prádla aktivním stříbrem. Do vody uvolňují ionty stříbra, které mají antibakteriální účinek.

Ovládání na nejlevnějších modelech je řešeno otočným voličem či několika tlačítky, provozní stavy jsou indikovány LED kontrolkami. Na pračkách střední a vyšší třídy je standardem více či méně detailní LED nebo LCD displej.

Kapacita a pohon

Kdysi byla standardem kapacita cca 5 kg, dnešní pračky střední třídy vám vyperou až 7 či 8 kg prádla na jedno praní.

Co se týče pohonu, u praček střední a vyšší třídy (od cca 12 000 Kč) je již standardem přímý náhon bubnu bez řemene (direct drive). Tento systém je tišší a produkuje méně vibrací.

Žena pozorující prací cyklus v zepředu plněné pračce

Důležitá je i rychlost odstřeďování, u levnějších modelů se pohybuje okolo 1 000 ot./min, na těch nejdražších dosahuje i 1 600 ot./min. Počítejte ale s tím, že rychlejší pračky jsou často i hlučnější. Rychlost odstřeďování by proto měla být nastavitelná.

Konstrukční provedení a spotřeba energie

Standardní modely mají půdorys 60 x 60 cm, najdete i úzké modely s hloubkou 45 cm, 40 cm či dokonce 35 cm. Ty se hodí do menších místností, zpravidla mají menší kapacitu a méně funkcí.

Pozor si dejte i na lícování jednotlivých plechů či plastů. Při levných modelech ho výrobce často zanedbá a výsledkem jsou vibrace při odstřeďování.

Dalším konstrukčním nedostatkem jsou krátké hadice či napájecí kabel. Pokud máte zásuvku daleko, pravděpodobně se neobejdete bez prodlužovacího kabelu.

Co se týče spotřeby energie, standardem je energetická třída A++, u dražších modelů A+++.

Další parametry a funkce zepředu plněných praček

  • AquaStop – jde o ochranu proti přetečení či vytečení vody. Pračka s touto funkcí je vybavena senzorem, který po zaznamenání úniku vody automaticky uzavře ventil na přívodu a zabrání tak případným škodám z vytopení vašeho příbytku.
  • Časovač – umožňuje nastavit odložený start či odložený konec pracího programu na dobu, kdy vám to bude vyhovovat.
  • Dětská pojistka – zabrání dětem, aby otevřely dvířka bubnu během praní, případně aby změnili nastavení pračky.
  • Hmotnost – čím je menší, tím snadněji se vám bude pračka přenášet. Nejmenší modely váží do 70 kg, ty dobře vybavené s velkou kapacitou prádla i přes 90 kg.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Praní prádla je každotýdenní záležitostí pro většinu rodin. Čisté prádlo nejen hezčí voní, ale také lépe vypadá a člověk se v něm cítí pohodlně. Pokud jste se rozhodli pro pračku s předním plněním, určitě máte řadu otázek ohledně jejího výběru. Abychom vám koupi co nejvíce usnadnili, rozhodli jsme se odpovědět na nejčastější otázky ohledně praček s předním plněním.

Volně stojící nebo vestavná pračka s předním plněním? Jaké jsou jejich výhody?

Volně stojící pračka poskytuje prostor nad pračkou, kam si můžete uložit kosmetiku, čistící prostředky či koš na čisté prádlo. Taková pračka je stabilní, poskytuje velkou kapacitu bubnu. Vestavěnou pračku s předním plněním můžete zabudovat do nábytku nebo do kuchyňské linky, čímž je snížena hlučnost a není třeba řešit design.

Jaké jsou nejčastější problémy s pračkou?

Pračky se řadí mezi nejvíce poruchové spotřebiče. Výskyt problémů závisí především na intenzitě jejich používání. Mezi nejčastější poruchy patří problémy s vypouštěním vody a mechanismem vypouštění, zejména únik vody, problémy s opotřebením tepelného čerpadla, s nedostatečným odstřeďováním, s motorem nebo bubnem a také problémy s ovládáním.

Který motor pračky je nejlepší?

Pokud máte dostatek financí, vybírejte raději z praček s invertorovým nebo s Direct drive motorem. Spotřeba i hlučnost je nižší než při klasickém motoru, jehož jedinou výhodou je nízká cena.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(87.8%)
Datum publikování: 13.12.2019
Datum poslední aktualizace: 06.04.2022

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Slabý signál WiFi v bytě či domě? Pomůže zesilovač WiFi signálu do zásuvky i anténa pro zesílení WiFi

Slabý signál WiFi v bytě či domě? Pomůže zesilovač WiFi signálu do zásuvky i anténa pro zesílení WiFi

Pokud pracujete z domova nebo hrajete online hry, není nic víc frustrujícího než nespolehlivý internetový signál. Za pomalým... Přečíst článek

Kdy je čas na výměnu telefonu za nový – baterie, aplikace, fotografie, internet

Kdy je čas na výměnu telefonu za nový – baterie, aplikace, fotografie, internet

Mobilní telefony patří dnes k nejvýznamnějším technickým výdobytkům, bez kterých si mnozí neumějí představit den. Jsou nejen... Přečíst článek

Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 – Rolls-Royce mezi mobilními klimatizacemi

Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 – Rolls-Royce mezi mobilními klimatizacemi

Chcete se v létě příjemně zchladit přímo u sebe doma, aniž byste museli čelit stavebním úpravám a vysokým investicím? Pak vás... Přečíst článek