Nejlepší kamery do auta 2024 – recenze, test, srovnání

Provoz na silnicích by se měl řídit zákonnými pravidly, v praxi však často vyhrává jediné pravidlo  pravidlo silnějšího. Nebo většího a arogantnějšího?

Kamera do auta

Ani ten nejzodpovědněji šofér není zcela uchráněn od rizika dopravní kolize, kterou často zapříčiňují silniční piráti svou bezohlednou jízdou. Následné dokazování viny a neviny tak při absenci svědků bývá (často marným) během na velmi dlouhou trať. Pokud ale máte rukolapný důkaz o průběhu incidentu, nemusíte se obávat průtahů.

Nejlepší kamery do auta

Názov Hodnotenie Detail
Lamax T10   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
TrueCam H7 GPS   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Lamax S9 GPS Dual   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Vantrue E1   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Mio MiVue 955W   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Kamery do auta – recenze

Většina z nás touží v rámci svých finančních možností po tom nejkvalitnějším, co je k dispozici. Přestože kamery do auta nejsou drahou záležitostí, jejich koupi si třeba dobře promyslet. Chcete přece, aby sloužily svému účelu co nejlépe. K dispozici je množství značek (Xiaomi, Mio či TrueCam), typů (přední, zadní, couvací kamera, s nočním viděním) i modelů. Připravili jsme pro vás recenze několika modelů. Doufáme, že vám budou při výběru nápomocné.

Černé skříňky automobilů

DVR kamery jsou jakýmisi černými skříňkami osobních i nákladních automobilů. Jde o kompaktní, malé zařízení, které se instalují do vozidel a kamerou nepřetržitě snímají vše, co se před vozidlem děje (a nejen za jízdy).

Záznamník však může být vybaven i druhou kamerou, která směřuje do prostoru cestujících. Pokud druhá kamera není napevno zabudovaná k záznamníku, ale připojuje se k němu (např. přes kabel), je možné umístit ji prakticky kdekoliv  na boční okna či do zavazadlového nebo nákladového prostoru.

Kromě kamery bývá součástí záznamníku i mikrofon, GPS či senzor pro detekci pohybu, některé modely jsou vybaveny i technologií umožňující nahrávat zřetelný záznam i za šera nebo tmy.

Co všechno byste měli o těchto kamerách vědět a jaké parametry byste při jejich koupi měli zohlednit?

Obrazový snímač

Snímač kamery sestává (mimo jiné) ze skla, které pohlcuje infračervené záření, nízkofrekvenčního filtru a snímacího senzoru  může jít buď o CCD (Charge Coupled Devices), nebo CMOS (Complementary metal-oxide-semiconductor). DVR kamery většinou využívají systém CMOS, protože toto optické zařízení je použitelné i u kamer menších rozměrů. Nezanedbatelným plusem je však i jeho cena (CCD snímače jsou poměrně drahé).

Kamera do auta na přední sklo

Rozlišení

Rozlišení záznamů může být na úrovni SD (640 x 480), HD Ready (1 280 x 720) a Full HD (1 920 x 1 080), které je dnes standardem. Menší úrovně rozlišení v tomto případě nemají velký význam, protože nenabízejí potřebné detaily, vyšší úrovně než WQHD (2 560 x 1 440) zda WQXGA (2 560 x 1 600) jsou zase pro běžného uživatele luxusem, který nevyužije.

Platí, že čím je rozlišení vyšší, tím kvalitnější a detailnější video-záznam zařízení nahraje. To se však promítne i do velikosti video-souboru, proto je třeba pamatovat na dostatečný úložný prostor paměťového zařízení  jen takto zabezpečíte nahrávání záznamu v požadované délce. Téměř všechny moderní DVR kamery podporují úložné prostory s velikostí až do 128 GB (do 60 hodin HD videa), u některých starších modelů se můžete setkat s podporou SD karet jen do 8 GB. Vestavěná paměť DVR kamer se pohybuje zhruba od 16 až do 64 GB (8 až 30 hodin HD videa).

Vyšší rozlišení obrazu se vyplatí řešit i z důvodu vibrací, které jízdu vozidla často provázejí a mohly by ovlivnit kvalitu nahrávky.

Rychlost záznamu

Kvůli plynulosti video nahrávky by rychlost záznamu měla být v ideálním případě alespoň 25 snímků za sekundu, nejméně však 16 fps (tedy snímků za sekundu). Všechny rychlosti zápisu menší než uvedené hodnoty by nemuseli poskytnout dostatečně kvalitní záznam, který by byl v případě potřeby akceptovatelný např. při soudním řešení. Maximum fps u DVR kamer se pohybuje na úrovni 60 snímků za sekundu, což představuje opravdu kvalitní a velmi jemný záznam. Je třeba také dodat, že kamery za zhoršených světelných podmínek mohou fps korigovat (snižovat) za účelem zajištění co nejvyšší kvality videa.

Kvalitní kamera do auta

Pozorovací úhel

Pro dostatečný informační rozsah obrazu se doporučuje volit pozorovací úhel DVR kamery v rozmezí 110° – 150°. Kamera s menším pozorovacím úhlem než uvedené hodnoty by nemusela komplexně zaznamenat kolizní situaci, kamera s větším úhlem zase způsobuje efekt rybího oka, který snižuje detailnost záběru.

Systém upevnění na čelní sklo

Připevnění kamer na sklo vozidla se realizuje dvěma způsoby – přísavkou nebo oboustrannou lepicí páskou. V tomto případě nejde ani tak o způsob, jakým se kamera na sklo přichytí, ale spíše o vzdálenost mezi bodem přichycení a samotným tělem kamery.

Měla by být co nejmenší, protože kamera na pevném a krátkém držáku v menší míře podléhá otřesům a zároveň mnohem méně překáží řidiči ve výhledu (lze připevnit např. za zpětné zrcátko).

Důležité funkce

DVR kamera by měla obsahovat i několik doplňkových funkcí, které mohou být velmi nápomocné při rekonstrukci události:

  • Datum a čas: Většina kamer poskytuje datum i čas, které se "vkládají" přímo do video-nahrávky. Čas a datum výrazně usnadňují práci s video-záznamem.
  • Automatický start/stop: Drtivá většina DVR kamer již nevyžaduje manuální zapnutí, ale zapíná a vypíná se automaticky se startem (zastavením) chodu vozidla.
  • Cyklické nahrávání: Díky této funkci se po naplnění paměťové karty nahraje nový video-záznam na místo toho nejstaršího, u kterého je nejmenší předpoklad, že se ještě někdy použije. Netřeba tedy SD-kartu mazat. Jednotlivé video-sekvence se však dají uzamknout, nedojde tedy k jejich přepsání novým záznamem.
  • GPS: Nahrává údaje o poloze a rychlosti vozidla a promítá je do mapy. Na základě GPS lokátoru můžete vyhodnocovat polohu vozidla a vhodnost zvolené trasy.
  • G-senzor: Senzor nárazu, díky němuž kamera vyhodnotí situaci jako nehodových a uzamkne záznam vůči přepsání.
  • Detekce jízdního pruhu: Kamera sleduje vaši jízdu v konkrétním jízdním pruhu a při jeho opuštění vydá zvukový signál.
  • Detekce pohybu: Funkce, se kterou se kamera spouští tehdy, když je auto zaparkované, ale věci před jsou v pohybu (parkující auto, vandalové apod.).

Pokud má kamera vestavěný displej (nejčastěji LCD), je možné na něm okamžitě přehrát zaznamenanou situaci, což může mít pozitivní psychologický efekt přímo na místě při řešení nehodových situace s jejími účastníky a policií. Kamery, které vlastní displej nemají, by se měli dát pomocí analogového výstupu propojit s jiným, externím displejem (např. navigace, palubní počítač apod.). Možnost, jak přehrát video z kamery, která nemá vlastní displej, nabízí i Wi-Fi připojení.

Napájení

DVR kamery se mohou pomocí přiloženého napájecího kabelu napojit k auto-zapalovači. Ten mívá 12 V, některé kamery však zvládnou pracovat is 24 V, čímž se zvyšuje rozsah jejich použití, případně jsou napájeny vestavěnou baterií.

Kamera do auta s Wi-Fi

Jak se pohybují ceny

Cena je v případě DVR kamer velmi dobrým ukazatelem jejich kvality a vhodnosti. Za velmi levné se považují kamery s cenou do 1 300 , od kterých však netřeba čekat nic víc než jen natočení průběhu cesty  a i to ne vždy velmi kvalitní.

Kamery nižší třídy dostanete za 1 300 až zhruba 2 00. Mívají menší kapacitu baterie a spíše průměrné rozlišení obrazu.

Střední třídou jsou kamery do 5 000 . Bývají vybaveny start/stop funkcí, G-senzorem i detekcí jízdního pruhu a radarů. Zpravidla nabízejí detailní rozlišení, díky kterému se dají číst i SPZ vozidel na záznamu. Mínusem těchto kamer však bývá režim natáčení v noci.

Kamery nad 5 000 charakterizuje mimořádná optika, vysoké rozlišení a bohatost výbavy (GPS či možnost zachytit Wi-Fi signál).

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Kamera do auta je jakousi černou skříňkou automobilu. V případě nehody má tak řidič záznam o skutku a policie dokáže rychleji zjistit, na čí straně je vina. Pokud jste se rozhodli pro její koupi, pravděpodobně máte ještě další otázky ohledně výběru. Na ty nejčastější jsme se rozhodli odpovědět na tomto místě. Pokud jste se nedozvěděli vše, co vás zajímá, napište nám do komentářů.

Které místo je na umístění kamery do auta nejvhodnější?

Nejvhodnější je kameru umístit do horní poloviny čelního skla do středu nebo napravo. Při jejím umístění třeba zkontrolovat, zda monitoruje to, co potřebujete. Pokud má vámi vybraný model možnost přepnutí do širokoúhlého režimu, měli byste tuto funkci využít, protože se díky ní zvětší záběr kamery do šířky.

Je používání kamery do auta limitováno zákony?

Používání autokamery je povoleno, má však několik podmínek. Kamera musí být umístěna tak, aby nepřekážela řidiči ve výhledu. Kvůli zákonu o ochraně údajů nesmí být obličeje osob zachycených na záznamu rozpoznatelné a natočené záběry nejsou určeny k veřejné šíření.

Zaznamenává autokamera jen obraz, nebo i zvuk?

Autokamera natáčí videozáznam se zvukovou stopou. Funkci vypnutí mikrofonu disponují pouze dražší modely. Pokud chcete dělat videozáznamy i bez zvuku, musíte se poohlédnout po dražší kameře do auta.

Seznam článků

Jak namontovat kameru do auta: montáž/zapojení couvací a přední kamery

Jak namontovat kameru do auta: montáž/zapojení couvací a přední kamery

Kamery v autech získávají na popularitě a pomalu se stávají běžnou výbavou auta. Vždyť proč by ne? Jednoduchou instalací kamery zjistíte, kdo vám na parkovišti oškrel auto nebo dokážete poskytnout cenný důkaz v případě autonehody. Tak či onak, tato investice se rozhodně vyplatí. Montáž... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(89.2%)
Datum publikování: 07.02.2020
Datum poslední aktualizace: 26.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek