Nejlepší tablety do myčky 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší tablety do myčky
- Tablety do myčky nádobí – recenze
- Somat Gold
- Calgonit Finish All in 1
- Jar Platinum Yellow
- Sanytol 4 v 1
- Cif All-in-1
- Tablety, gely a prášky do myčky
- Jak vybrat tablety do myčky
- Funkce tablet do myčky
- Složení
- Jak správně používat tablety do myčky
- Výroba domácích tablet do myčky
- Cena a oblíbené značky
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Ruční mytí postupně vytlačuje jednoduché a rychlé používání myčky. Na to, abyste byli s výsledky myčky spokojeni, potřebujete kvalitní čisticí prostředek. Na trhu je dostupných několik alternativ, ale k nejpohodlnějším patří tablety či kapsle. Nemusíte si lámat hlavu nad dávkováním, protože potřebné množství aktivních látek na jeden čistící cyklus je obsaženo v tabletě.
Tablety i kapsle do myčky nabízí mnoho výrobců a občas je těžké zorientovat se v nabídce. Každý výrobce slibuje dokonalé výsledky a snaží se na svou stranu přilákat nové zákazníky. Některé tablety jsou však účinnější a jiné o něco méně. Důvodem je zejména jejich složení. Pokud si nevíte vybrat a váháte nad tím, které tablety do myčky budou pro vás ty nejlepší, pomůžeme vám. Připravili jsme pro vás průvodce, který vás provede výběrem.
Nejlepší tablety do myčky
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Real Green Clean 40 ks ✔ NÁŠ TIP | Zobrazit produkt | |
Jar Original Lemon 184 ks ✔ NEJPRODÁVANĚJŠÍ | Zobrazit produkt | |
Sanytol 4 v 1 40 ks ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt | |
Finish All in 1 Max 48 ks ✔ NÁŠ TIP | Zobrazit produkt | |
Jar Fairy Professional All in 1 115 ks ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt |
Tablety do myčky nádobí – recenze
Vybrali jsme pro vás top produkty, které se těší oblibě a v rámci prodejnosti jsou na předních místech. Náš mini test tablet do myčky zohlednil složení tablet, jejich účinnost i spokojenost ze strany zákazníků. Jak obstály jednotlivé značky? Přečtěte si výhody i nevýhody konkrétních tablet a snadněji se tak rozhodnete, které budou pro vaše potřeby ty pravé.
Tablety, gely a prášky do myčky
Bez kvalitního mycího prostředku nebude myčka pracovat naplno a ani efektivně. Naštěstí, výběr mycích prostředků je široký a vybírat můžete z několika variant. K nejpopulárnějším patří pevné tablety a gelové kapsle, které si získaly spotřebitelé kvůli jednoduché a rychlé manipulaci a dobrým čistícím výsledkům. Dále jsou k dispozici sypké prášky a tekuté gely, které však pomalu ustupují do pozadí.
Při koupi tablet můžete vsadit na variantu All in 1, který obsahuje leštidlo i změkčující sůl. Leštidlo se postará o to, aby na sklenicích nezůstávaly nevzhledné skvrny od vody a sůl má zas za úkol změkčovat vodu a zabraňovat tím tvorbě vodního kamene. Sůl je nezbytná zejména v oblastech, kde je velmi tvrdá voda. Představíme vám jednotlivé možnosti mycích prostředků a zaměříme se i na jejich výhody a nevýhody.
Prášky do myčky
Prášky jsou nejlevnější alternativou a i proto na ně sází mnoho spotřebitelů. Netřeba však zapomenout na to, že k prášku je nutné dokoupit změkčovadlo v podobě soli a leštidlo. Náklady na čistící prostředek se vám tak v konečném důsledku zvýší. Sypká forma má výhodou v tom, že prášek můžete dávkovat tak, jak vám to aktuálně vyhovuje. Na méně znečištěné nádobí použijete menší množství prášku a na více znečištěné nádobí zas větší množství. Prášek je šetrnější k životnímu prostředí a skvělé účinky dosahuje při silně znečištěném nádobí (včetně silně znečištěných pekáčů). Nádobí zbavuje odolných skvrn a různých nečistot, ale není vhodný pro krátké programy s nízkou teplotou, protože tehdy se prášek dostatečně nerozpustí. Prášek se kvůli nižší šetrnosti nedoporučuje používat na jemné a křehké nádobí.
Gely do myčky
Gely se podobně jako prášek dávkují dle potřeby přímo do zásobníku v myčce nádobí. K výhodám gelů patří, že ty modernější s vylepšeným složením se rozpouštějí bez zbytků. Gely se jednoduše dávkují a dokáží účinně odstraňovat zaschlé skvrny, ale stejně k ním musíte přidávat sůl i leštidlo. Oproti práškům jsou dražší, avšak dokáží se aktivizovat i při nižších teplotách a kratších programech. K benefitům gelů patří i šetrnost ke křehkým a jemným materiálům, proto nemusíte mít strach z mytí vzácnějších sklenic. Gely tvoří jakýsi střed, co se týče jejich účinku i pořizovací ceny.
Tablety a kasple do myčky
Tablety nebo kapsle do myčky představují nejpohodlnější formu. Nemusíte myslet na dávkování ani nic odměřovat, jen jednoduše vložit tabletu do zásobníku. Na trhu se setkáte se dvěma druhy tablet. Známe základní mycí tablety a multifunkční, které obsahují i sůl a leštidlo. Pokud však máte v domácnosti tvrdou vodu, přidávání soli navíc se zřejmě i tak nevyhnete. Tablety a kapsle se kromě velmi dobrých čisticích výsledků pyšní i ochranou samotné myčky před korozí a vodním kamenem.
Tablety a tobolky do myčky mají oproti práškem či gelem několik výhod. K jejich benefitem patří nejen snadná a rychlá manipulace, ale zejména to, že v každé tabletě je přesný poměr všech potřebných složek, které zaručí co nejlépe umytí. Podíváme se blíže na základní i multifunkční tablety do myčky.
Jak vybrat tablety do myčky
Pevné tablety či gelové tobolky stačí vložit do zásobníku nebo přímo do myčky a spustit příslušný program. V tomto případě nemáte možnost přizpůsobovat si množství čisticího prostředku podle míry znečištění nádobí. Tablety a tobolky představují univerzální mycí prostředek, při němž se předpokládá, že jedna dávka obsahuje potřebné množství všech důležitých složek, které se postarají o dokonale čisté nádobí, ať už jde o hrnce, talíře, sklenice, příbory nebo pekáče.
Základní tablety do myčky
Tablety obsahují všechny potřebné složky, které se postarají o čisté nádobí. Avšak chybí jim sůl a leštidlo, proto nádobí nebude lesklý a mohou se na něm objevovat šmouhy. Sůl i leštidlo (prostředek na oplach) je nutné přidávat samostatně, čímž se vám zvýší náklady. Tableta je v podstatě kompaktní (zhuštěná) podoba prášku. Dávkuje se bez odměrky a zákazníky láká díky nízké ceně.
Multifunkční tablety do myčky
Jak správně tušíte, v těchto tabletách se spojuje do jedné čistící prostředek, leštidlo i sůl. Jejich cena je oproti základním tabletám vyšší, avšak standardně dosahují velmi dobrý čistící výsledek. Multifunkční tablety se označují jako All in 1, protože mají různé příměsi pro efektivnější mytí i pro změkčování vody. Sůl ani leštidlo nemusíte přidávat do myčky samostatně, což vám ušetří náklady i čas při manipulaci se spotřebičem. Sůl chrání spotřebič před usazováním vodního kamene a díky leštidlu nezůstanou na nádobí zaschlé šmouhy od vody. Tímto tabletám trvá o něco déle, než se úplně rozpustí, a proto můžete občas na dně myčky najít nerozpuštěný zbytek. Tento problém může vyřešit změna mycího cyklu, stačí zvolit vyšší teplotu vody, resp. delší program.
Ekologické tablety do myčky
V současnosti nabírají na popularitě ekologické tablety do myčky nádobí, které jsou šetrné k přírodě. Pokud vám záleží na životním prostředí, eko tablety budou pro vás správnou volbou. Ekologické tablety se prodávají v krabicích z recyklovaného papíru a jednotlivé tablety nejsou baleny v plastu. Ekologickými je však dělá především jejich složení. Velkou část aktivních látek tvoří přírodně odvozené složky a ve složení nenajdete fosfáty. Fosfáty jsou sice při mytí velmi účinné, avšak škodí zdraví i přírodě. V Evropě se ekologický výrobek označuje logem EU Ecolabel, pokud tedy takové označení na tabletách spatříte, můžete si být jisti, že výrobek splňuje předem stanovené normy z hlediska vlivu na životní prostředí. Ekologické tablety bývají dražší a někteří spotřebitelé postřehli jejich menší účinnost při čištění. Jiným však výsledek čištění vyhovuje a dokonce ho přirovnávají k čistícím schopnostem neekologických variant tablet. Ideální je proto eko tablety si vyzkoušet a zjistit, zda je jejich čistících účinek pro vás dostačující.
Doporučení odborníků
I když budete používat multifunkční tablety s obsahem leštidla a soli, mnozí světoví odborníci doporučují z času na čas přejít na klasickou trojici – prášek, sůl a leštidlo. Sůl prodlouží životnost vaší myčky a postará se o její vnitřní části (filtry). Pokud chcete dát na rady odborníků a střídat tablety či kapsle s klasickým práškem, případně gelem, ideální je využívat takzvanou funkci pro tablety, kterou má většina současných myček. Tato funkce zajistí, že nebudete plýtvat leštidlem a solí, když budete mýt pomocí tablet, které obě příměsi již obsahují. Naopak, pokud použijete prášek, gel nebo tablety bez soli a leštidla, tuto funkci necháte vypnutou. Tehdy bude myčka normálně dávkovat leštidlo i sůl podle potřeby.
Funkce tablet do myčky
Primárním úkolem tablet do myčky je zbavit nádobí mastnoty, zbytků jídla a různých nečistot. Některé pevné tablety nebo gelové kapsle však toho zvládnou mnohem více. Nejpopulárnější jsou tablety All in 1, které obsahují i sůl a leštidlo. V obchodech také natrefíte na tablety 2-in-1, 3-in-1 nebo 4-in-1. Je třeba upozornit, že některé myčky jsou přizpůsobeny pro všechny druhy tablet, které jsou dostupné na trhu, jiné však ne. Podle toho, jakou máte myčku, musíte volit i tablety, aby je váš spotřebič věděl dobře zpracovat a naplno využít. Pokud například chcete používat tablety 4-in-1, ale vaše myčka je přizpůsobena pro tablety nižší kategorie, s výsledkem nemusíte být spokojeni. K dodatečným funkcím tablet patří změkčování vody, ochrana před vznikem vodního kamene a koroze, neutralizace pachů, dezinfekční účinky, možnost mytí při nízkých teplotách, oplachování pro zářivý lesk či ochrana stříbra a nerezu.
Složení
Na to, aby byly tablety účinné, musí být složeny z více aktivních látek. Kvalitní tableta by měla být multifunkční, aby nádobí vyčistila, ochránila, provoněla a zároveň se postarala i o vaši myčku. Na účinnost tablet či kapslí má vliv i tvrdost vody. Jaké složky hledat ve složení tablet, abyste byli co nejvíce s konečným výsledkem spokojeni? Na obalech produktů se často nedozvíte, co všechno tableta obsahuje, protože výrobci nejsou povinni uvádět všechny aktivní látky, a tak v popisu uvádějí jen ty nejdůležitější.
Tablety do myčky se v zásadě skládají ze dvou enzymů. Prvním jsou proteázy, které odstraňují bílkoviny (např. mléko, sýr, žloutky, maso), druhým jsou amylázy, které zas účinně štěpí sacharidy (např. rýže, ovesná kaše, těstoviny). Samozřejmě, jsou zde i další chemické přísady v podobě bělidel, změkčovačů vody a antikorozních chemikálií, které zabraňují rezivění. Každá kvalitní tableta nebo kapsle by měla účinně odbourávat mastnotu i různé nečistoty z nádobí. Přitom musí tableta udržovat ve špičkovém stavu i samotnou myčku. Pojďme se společně podívat na jednotlivé složky a aktivní látky tablet.
- Čistící složka – mezi čistícími složkami jsou látky, které dokáží rozpouštět i odolné a nerozpustné nečistoty (např. mastnotu). Dále jsou zde enzymy, které štěpí určité molekuly a odstraňují skvrny či přilepené zbytky jídla. Je tu enzym protéza, který odstraňuje nečistoty bílkovinného charakteru, a enzym amyláza, který je zas účinný proti škrobovým skvrnám. Je třeba upozornit, že zmíněné enzymy mohou u člověka vyvolat alergickou reakci, a proto najdete na mnoha obalech varování.
- Bělící složka – bělicí činidla působí na skvrny od čaje, kávy, červeného vína, rtěnky apod. Jejich úkolem je nádobí zbavit nepěkných skvrn a některé tablety jsou ještě posíleny o tzv. zesilovače bělících účinků. Tyto dokáží efektivně odstranit odolné skvrny od barvících nápojů i při nízkých teplotách vody a šetrných cyklech. Bělící složka je často na bázi kyslíku.
- Změkčovač vody – účinnost tablet úzce souvisí s tvrdostí vody, kterou máte v domácnosti, a proto jsou častými přísadami i změkčovače. Obecně platí, že čím tvrdší vodu máte, tím je účinek čištění nižší, protože nádobí je náchylný na vznik skvrn. Pro změkčování vody se používají fosforečnany (fosfáty), které negativně ovlivňují životní prostředí. Fosforečnany dokáží uvolnit zaschlé nečistoty, připáleniny a různé skvrny. Po vypuštění vody z myčky se však fosfáty dostanou do odpadních vod a zapříčiňují vysoký příjem živin vodních rostlin. To je problémem zejména stojatých vod, kde se pak objevují např. sinice. I z tohoto důvodu začali mnozí výrobci nahrazovat fosforečnany takzvanými fosfonáty. Fosfonáty sice také obsahují fosfor, ale v menším množství. Pokud vám záleží na životním prostředí, siahajte po tabletách bez fosforečnanů. Tablety, které je neobsahují jsou ekologické, avšak jejich čistící účinek je o něco slabší.
- Sůl – dokáže změkčit vodu a zároveň zabraňuje usazování vodního kamene v myčce. Jde tedy o velmi důležitou látku, která zajistí, že myčka bude fungovat správně i v případě, že ji používáte několikrát za den.
- Leštidlo – tato chemická látka zabraňuje usazování zbytků jídla a zároveň dodává nádobí dokonalý lesk. Leštidlo, nebo jinak řečeno oplachovač, vytvoří ochrannou vrstvu a kapky vody rozptýlí po nádobí, díky čemuž pak rychleji schne.
- Aktivátor nízkých teplot – tato složka způsobí, že účinky ostatních látek obsažených v tabletách se naplno aktivují i při nízkých teplotách okolo 40 °C.
- Povrchově aktivní látky – rozpouštějí mastnotu, která se uvolnila do vody. Zabraňují tak znečištění dalšího nádobí při stékání směrem dolů.
- Polykarboxyláty – upravují pH vody, díky čemuž se zvyšují účinky ostatních čisticích látek, které jsou v tabletách.
- Aroma – jednotlivé tablety nebo tobolky mají různé aroma, ale k nejčastějším patří svěží citrónová. Úkolem aroma je postarat se o příjemnou vůni a potlačovat zápach.
Jak správně používat tablety do myčky
Ani nejdražší tablety do myčky nejsou účinné, pokud nedodržujete základní zásady správného používání. Abyste byli s výsledným efektem čištění spokojeni, tabletám třeba trochu dopomoci. Důležité je především to, že do myčky nebudete vkládat extrémně znečištěné nádobí, protože to má vliv na ucpávání filtrů, které zas úzce souvisejí s životností spotřebiče. Před tím, než nádobí do spotřebiče vložíte, zbavte ho zbytků potravy seškrabáním do odpadkového koše.
Používání samotných tablet či kapslí je jednoduché. Tabletu stačí před zahájením každého čistícího cyklu vybrat z balení a vložit ji do zásobníku myčky. Přestože se nabízí možnost hodit ji přímo na dno myčky, nedělejte to, protože u některých druhů tablet to snižuje účinnost. Při gelových kapslích nepropichujte fóliový obal, protože je rozložitelný a během programu se rozloží sám, čímž se neznečišťuje životní prostředí.
Pro efektivní mytí nádobí se nezapomeňte pravidelně starat o myčku a čistit její filtry, spodní sítko či mycí ramena, případně můžete využívat i samočisticí program, pokud jím váš model disponuje. Pravidelně kontrolujte množství soli a leštidla a dodržujte doporučené způsoby plnění myčky. Nádobí vkládejte bezpečně, a sice tak, aby stálo ve spotřebiči pevně a při napouštění vody i mytí nedošlo k jeho uvolnění a následnému poškození. Do myčky raději nevkládejte citlivé nádobí (např. dřevěné, křišťálové, tenké plastové či nádobí znečištěné voskem nebo ředidlem).
Pro dosažení lepších výsledků se nebojte zkoušet nové programy a změnu teploty. Každý druh tablety je jiný, a proto to, co fungovalo s tabletou od jedné značky, nemusí s jinou značkou fungovat. Před tím, než nové tablety odsoudíte, vyzkoušejte malé změny, a možná vás příjemně překvapí.
Výroba domácích tablet do myčky
Pokud jste kreativní a zároveň chcete šetřit životní prostředí i svou peněženku, můžete zkusit výrobu vlastních domácích tablet do myčky. Na internetu najdete několik návodů, jak si takové ekologické tablety vyrobit, my vám nabízíme jeden z nich. Suroviny se při většině návodů opakují, jiný je jen jejich poměr.
Pro výrobu domácích tablet potřebujete:
- 1 díl sody na praní
- 1 díl jedlé sody (soda bikarbona)
- 1/2 dílu kuchyňské soli (může být i mořská sůl)
- 1/2 dílu kyseliny citrónové
- 1 díl destilované vody
- 20 až 30 kapek esenciálního oleje
- silikonové formičky na čokoládu nebo led
Postup je velmi jednoduchý. Všechny suché přísady smíchejte spolu v dostatečně velké misce. Potom přidejte vodu a míchejte, dokud směs nedosáhne konzistenci pasty. Na konec můžete přidat esenciální olej a ještě jednou promíchat. Olej však můžete vynechat, ale pokud chcete, aby vám nádobí i myčka krásně voněly, přidejte jej. Vzniklou směsí naplňte jednotlivé díly silikonové formy a důkladně je upěchujte, aby nevznikly vzduchové bubliny. Takovým jednoduchým způsobem si vyrobíte několik kusů tablet najednou, závisí na počtu dílků vaší formy. Tablety nechte schnout minimálně jednu noc a pak je z formy vyjměte. Uchovávejte je na suchém místě a ve vzduchotěsné nádobě, aby nenavlhly. Před každým spuštěním mycího cyklu naplňte zásobník na leštidlo přibližně polovinou hrnku octa. Ocet zamezí skvrnám na nádobí a pomůže dosáhnout zářivý lesk.
Cena a oblíbené značky
Tablety se prodávají v různých baleních, kromě ceny proto přihlížejte na počet kusů, které za danou částku získáte. Zpravidla platí, že větší balení jsou výhodnější a ušetříte na nich. Samozřejmě, velký vliv na cenu má i složení tablet a poměr účinných látek.
Levné tablety do myčky koupíte pod 100 Kč. Počítejte s tím, že jde o menší balení, ve kterých je cca 30 kusů. Takové tablety nabízejí privátní značky Lidl, Kaufland či dm. Tablety do myčku Lidl najdete pod označením W5, tablety Kaufland zas pod názvem K-Classic All in 1 a tablety z dm drogerie mají označení Denkmit. Střední kategorii tvoří tablety od 250 do 370 Kč. Široký výběr značek vyhovuje většině spotřebitelů, a proto si z této kategorie jistě vyberete i vy. Tablety jsou v balení po 50 až 60 kusů.
S přibývající cenou přibývá i počet tablet v balení. Za tablety nebo tobolky nad 370 Kč sice zaplatíte více, ale při přepočtu na kus vás vyjdou levněji. Tyto tablety jsou často ekologické a tedy neškodí životnímu prostředí. Extra velké výhodné balení obsahuje více než 100 kusů tablet a pokud už máte některou značku prověřenou, vyplatí se vám kupovat takové velké balení.
Na trhu se setkáte s více značkami, které nabízejí kvalitní tablety do myčky. Tímto značkám důvěřují tisíce lidí po celém světě a jejich účinky jsou prověřeny nejen samotnými spotřebiteli, ale objevují se i v různých testech. Mezi spotřebiteli k nejoblíbenějším se řadí značky Jar, Somat a Calgonit Finish. Kvalitní tablety do myčky nabízí i značka Sanytol, Cif a Sunlight. Za lákavou cenu jsou dostupné tablety W5 (Lidl), Denkmit (dm) a K-Classic (Kaufland). Tablety K-Classic All in 1 dokonce v roce 2017 obsadili první místo v uznávaném dTestu (hodnocení 81%), kde předběhli světové značky.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
V závěru vám přinášíme odpovědi na otázky, které často zaznívají ze strany spotřebitelů. Mohou vám ještě více objasnit fungování tablet v myčce nádobí. Dozvíte se například, co udělat pro to, aby spotřebič lépe čistil, proč je v myčce důležitá sůl, jakou funkci má leštidlo, co dělat, pokud na nádobí zůstávají duhové skvrny, nebo jako tablety správně skladovat.
Proč je v myčce natolik důležitá sůl?
Jakou funkci má leštidlo v tabletách do myčky?
Proč jsou některé tablety do myčky účinnější a jiné méně?
Proč se tableta v myčce zcela nerozpustila?
Co dělat, pokud na nádobí zůstávají duhové skvrny nebo sklo vypadá jako poškrábané?
Mám se vyhnout fosfátem v tabletách?
Co všechno dokáží vyčistit tablety do myčky?
Datum poslední aktualizace: 27.03.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek