Nejlepší varné desky 2019 - Test varných desek

Sesbírali jsme testy varných desek, roztřídili je, porovnali s recenzemi a vašimi zkušenostmi. Výsledek máte nyní před sebou. V žebříčcích je zohledněn i poměr ceny a kvality. Pokud máte dotazy na konkrétní produkt nebo se chcete zapojit do diskuse, použijte komentáře ve spodní části této stránky.

Indukční varná doska

Připravili jsme pro vás i návod, jak vybrat varnou desku. Podívejte se, na které parametry třeba přihlížet.

Nejlepší plynové varné desky

Nejlepší indukční varné desky 

Nejlepší sklokeramické varné desky

Jak vybrat varnou desku

Klasické sporáky jsou pomalu na ústupu a do popředí se derou varné desky. Ať už samostatné, nebo kombinované s vestavěnými troubami, při výběru je třeba zohlednit několik kritérií a parametrů. V první řadě je třeba si vybrat typ varné desky, až pak byste měli přistoupit k jendotlivých kritériím. Aby vám výběr desky nedělal problémy, pomůžeme vám se v jednotlivých parametrech zorientovat.

Plynová varná deska vs. elektrická varná deska

Roli při výběru hrají vaše preference, ale i možností. Pokud se rozhodujete mezi plynovou a elektrickou varnou deskou, určitě vás budou zajímat náklady na provoz. Plyn je ve srovnání s elektřinou stále levnější, přestože jsou moderní elektrické varné desky vyráběny tak, aby utratili co nejméně energií, stále se více vyplatí ty plynové. V případě, že nemáte plynovou přípojku, je volba jasná.

Elektrická varná deska

Většina varných desek má vysoký příkon. V případě, že budete vařit na jedné varné zóně, nemusíte se obávat, pokud však začnete připravovat jídlo na dvou, případně všech varných zónách najednou, mohou nastat problémy. Mohou si to odnést vaše jističe, pokud to ustojí, bude varná deska vařit pouze na dílčí výkon.

Elektrická varná deska

Elektrickou varnou desku je proto vhodné napojit na třífázový elektrický kabel s dodávaným napětím 400 V. Přestože je v bytech standardních 230 V, není to nic, co by zkušený elektrikář za vás nevyřešil. Součástí balení varné desky bývá i dokumentace se schématem zapojení spotřebiče.

Při výběru elektrické varné desky sledujte její příkon: pokud má vaše varná deska příkon do 3,6 kW, měl by stačit 10-ampérovou jistič; většina desek má však příkon nad 3,6 kW a při nich je třeba mít 16-ampérovej jistič; obecně se však v obou případech doporučuje 16 - ampérovej jistič.

Plynová varná deska

Většina moderních plynových varných desek má hořáky s tzv. technologií přímého plamene. Každý hořák má na své vrchní části velké množství otvorů, které zajišťují, že jídla jsou zahřívány rovnoměrně. rovnoměrný ohřev vám zajistí i desky s viackorunkovými hořáky.

Použití plynové varné desky se vůbec nemusíte bát, moderní desky automaticky přeruší přívod plynu, pokud plamen zhasne, mají také pojistky proti úniku plynu.

Plynová varná deska

Co se plynových varných desek týká, na výběr máte z klasických (nad hořáky je umístěna mřížka) a sklokeramických (speciálníhořáky jsou ukryty pod sklokeramickou plochou). Tato varianta je praktický s ohledem na snadné čištění. Jde o plynovou alternativu elektrické sklokeramické desky.

Sklokeramická varná deska

Sklokeramický povrch se nejen snadno čistí, ale varné desky s tímto povrchem mívají rozšířené varné zóny pro velké hrnce a pekáče. Varné zóny na sklokeramické varné desce sezahřejí velmi rychle (od 15 do 30 sekund). Elektrická energie je díky tomu využita mnohem efektivněji. Vzhledem k tomu, že po vypnutí varné desky trvá určitou dobu, dokud úplně vychladne, dochází zároveň k nežádoucím ztrátám. Pro kvalitní spojení sklokeramiky a indukce, můžete si vybrat sklokeramickou varnou desku s indukčním ohřevem jídla.

Indukční varná deska

Indukce funguje na principu elektromagnetismu, teplo při indukčním ohřevu vzniká pouze v prostoru dotyku hrnce s varnou deskou a ohřívá se jen vnitřek varné nádoby, varná plocha zůstává chladná. Účinnost ohřevu a téměř nulové tepelné ztráty sprispievajú k výrazně nižší spotřebě elektřiny.

Indukční varná deska

Nevýhodou těchto desek jenutnost použít speciální nádoby s feromagnetickým dnem. Vaří se na ploše tzv. flexi zóny, ve které si varná deska sama zjistí, kde máte položenou nádobu, jak je velká a ohřívat bude jen ji.

Samostatná, zda kombinovaná varná deska?

V případě, že již máte v kuchyni funkční troubu a varnou desku chcete umístit na zcela jinou stranu kuchyně, zvolte sisamostatnou varnou desku, která má vlastní ovládání. Pokud zařizujete novou kuchyň, trendem je kombinovat vestavnou troubu a varnou desku - polyvalentní varnou desku v kombinaci s polyvalentní troubou (můžete je najít i pod označením sety, např. set vestavná trouba + indukční varná deska). Nevýhodou setů je, že nemůžete kombinovat různé značky a polyvalentní desky nemají samostatné ovládání.

Počet varných zón a velikost varné desky

Nejčastěji se při varných deskách potkátes 2 až 6 varnými zónami. Do většího bytu se hodí desky s minimálně 4 varnými zónami, maximální komfort při vaření vám zaručí varná deska s 5 až 6 varnými zónami. Standardní šířka varných desek je 60 centimetrů, existují však i varné desky s jinými šířkami - 30, 45 nebo i 90 centimetrů.

Vaření na plynové varné desce

Ovládání a funkce varné desky

Vybrat si můžete ze dvou forem ovládání – mechanické a dotykové. Mechanické ovládání pomocí různých koleček a tlačítek bývá často součástí plynových varných desek, ale najdete ho i při sklokeramice. Dotykové / senzorové ovládání je mnohem praktičtější. Desku ovládáte dotykem, obvykle se zvukovou odezvou.

Varné desky mohou mít funkce, které by vám mohly usnadnit jejich používání a také vaření. Při výběru si všímejte, zda disponují následujícími funkcemi:

  • Rychlejší rozehřátí: Nejčastěji je označováno jako Jetstar, SprintStart, Booster, Quick systém, HighLight. Pomůže vám rychleji přivést vodu do bodu varu.
  • Přerušení vaření: Jde o funkci na idukčných varných deskách, obvykle má název Stop & Go. Stlačením jediného tlačítka můžete zastavit vaření všech varných zón a odběhnout si vybavit, co budete potřebovat. Když se vrátíte, znovu stisknete tlačítko Stop & Go a vaříte dále.
  • časovač:Tuto funkce téměř všichni výrobci označují jako Timer. Díky ní lze nastavit dobu, po jejímž uplynutí se vybraná varná zóna automaticky vypne.

Recenze a hodnocení

Nejlepší plynové varné desky

Seznam článků

Jak vybrat varnou desku. Plynovou, indukční nebo sklokeramickou?

Jak vybrat varnou desku. Plynovou, indukční nebo sklokeramickou?

V současnosti panuje trend, že se spotřebiče do domácnosti nevyrábějí jen proto, aby poskytovaly funkční vlastnosti, ale mají také přidanou hodnotu v podobě pěkného designu. Je však důležité, abyste tomuto vývoji  nepodlehli a při výběru varných desek do kuchyně hleděli zejména na... Přečíst článek

Proč je indukční varná deska nejlepší?

Proč je indukční varná deska nejlepší?

Slyšeli jste už o tom, že vaření na indukční desce je rychlejší, úspornější a bezpečnější? A zajímá vás, jestli je to skutečně tak? Efektivní a tím pádem i úsporné vaření na indukci oceňuje stále více kuchařů. Tepelnou energii dokáží totiž na indukční varné desce nastavit s nevídanou přesností.... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(89.8%)

Přidat komentář