Nejlepší americké chladničky 2022 – recenze, test, srovnání

Americké chladničky nejsou vyráběny pouze v USA – tímto pojmem se totiž označují velké dvoudveřové či čtyřdveřové chladničky, které poskytnou dostatek prostoru na potraviny pro velké rodiny. Pro někoho však mohou být zbytečným luxusem, nejen pro svou vysokou cenu, ale také pro vysokou spotřebu energie.

Velká nerezová americká chladnička v moderní kuchyni

Podívali jsme se na nejoblíbenější modely a poradíme vám, jak si americkou chladničku vybrat.

Nejlepší americké chladničky

Názov Hodnotenie Detail
Midea MDRS710FGD02   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
LG GMX844MCKV   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Samsung RS67A8811B1/EF   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Gorenje NRS9182VB   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Hisense RF750N4ISF   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Americké chladničky – recenze

Vybrat si americkou chladničku může být s ohledem na všechny její funkce poměrně náročné. Ať už uvažujete nad americkou ledničkou LG, Samsung, Beko, Whirlpool, Hisense nebo Electrolux, určitě chcete mít doma ten nejlepší model. Abychom vám výběr co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás recenze několika oblíbených modelů.

Obrovský prostor pro chlazení i mrazení

Objem amerických chladniček začíná někde na 350 l a končí na neuvěřitelných 680 l. Jde o kombinované chladničky s mrazničkami, které nabídnou dostatek prostoru na potraviny pro vaši vícečlennou rodinu či pro vás, pokud máte zálibu ve vaření a používání nejrůznějších druhů čerstvých surovin. Velký chladící i mrazicí prostor využijete i v případě, že máte velkou zahradu, která vám každoročně produkuje množství úrody.

Pro většinu modelů je typický výrobník ledu, který může mít výstup v podobě ledových kostek, ledové tříště či chlazené vody na vnější straně dveří nebo v mrazicím prostoru.

Americké chladničky disponují velkým chladicím prostorem

Americké chladničky nejsou objemné jen uvnitř. Kvůli jejich velkým rozměrům jsou vhodné spíše pro rodinné domy s většími kuchyněmi. Do panelákové kuchyně jejich pravděpodobně nedostanete, to i pro jejich vysokou hmotnost, která zpravidla překračuje 100 kg (do osobního výtahu se nevejdou).

Jejich další nevýhodou je vysoká spotřeba energie, takže když chladničku plně nahradit, budete zbytečně chladit prázdný prostor.

Asi největším negativem je vysoká cena, nejlevnější modely začínají někde na 13 000 Kč, cenový průměr se pohybuje spíše kolem 25 000 Kč.

Dvoudveřová, čtyřdveřová či French door

Americké chladničky se vyrábějí v 3 konstrukčních provedeních:

  • Dvoudveřové – nazývají se i side by side, přičemž mrazící a chladící část je oddělena svislou přepážkou a do každé z nich je přístup přes samostatné dveře. Výhodou je, že k potravinám je přístup odspodu, takže na ně dosáhnou děti, ale starší lidé mohou mít při ohýbání ke spodním přihrádkám problém. Chladicí prostor v nich je také poměrně úzký.

Dvoudveřová americká chladnička

  • Čtyřdveřové – disponují širokým chladicím prostorem za dvěma dveřmi ve vrchní části. Spodní mrazicí část je rozdělena svislou přepážkou, přičemž přístup ke každé části zajišťují samostatné dvířka. Výhodou je, že do široké chladící části se vejdou i skutečně velké plechy či pekáče s jídlem na šířku a ke chladničce se nemusíte shýbat.
  • French door – nazývají se i francouzské. Vrchní prostor je řešen stejně jako u čtyřdveřových chladniček, ale přístup do mrazicí části zajišťuje jedna nebo více zásuvek. Do širokých zásuvek lze bez problémů uložit i rozměrnější balení potravin, např. ryby.

Výbava na vysoké úrovni

Většina modelů amerických chladniček je vybavena více či méně propracovaným ovládacím panelem s tlačítky a informačním displejem, který zobrazuje aktuální teplotu a provozní stavy. Standardem je oddělená regulace teploty pro mrazící a chladící část.

Většina modelů disponuje beznámrazovým systémem s ventilátorem – výrobci pro něj používají různé názvy, jako např. no frost, total no frost, multi air flow apod. Ventilátor zároveň zajišťuje rovnoměrnou distribuci chladného vzduchu, přičemž některé modely jsou vybaveny i uhlíkovým filtrem zachycujícím pachy.

Mnohé americké chladničky jsou vybaveny výrobníkem ledu a chlazené vody. Některé modely kvůli tomu musíte připojit na vodovod, jiné mají zásobník vody integrovaný (vodu musíte dolévat).

Americká chladnička – jak vybrat?

Standardem je i přihrádka na zeleninu či ovoce s regulovatelnou vlhkostí (nazývá se i fresh zone, crisp box či humidity control) nebo tzv. nulová zóna pro uskladnění rychle se kazících potravin (maso, sýry, ryby).

Specialitou jsou funkce jako ionizátor, který aktivními ionty ničí bakterie, či osvětlení modrým světlem, které podporuje fotosyntézu, čímž udrží zeleninu a ovoce déle čerstvé.

Počítejte s vyšší spotřebou energie

Mnohé americké chladničky se řadí do energetické třídy A+, A++ či dokonce A+++. To ale není příliš směrodatný údaj, protože se počítá podle kapacity chladničky. Musíte tedy počítat s tím, že všechny americké chladničky mají vysokou spotřebu elektřiny, někdy až dvojnásobnou oproti standardním chladničkám.

Americké chladničky jsou vybaveny výkonnými kompresory, hlučnost většiny modelů tedy přesahuje 40 dB a mnohé z nich je oproti chladničkám běžných rozměrů skutečně slyšet.

Další parametry a funkce amerických ledniček

  • Mrazicí třída – udává se počtem hvězdiček a specifikuje teplotu a účel, k jakému je mrazák, resp. mrazící část vhodná. Při amerických chladničkách je standardem nejvyšší třída **** s teplotou -24 °C, která je vhodná pro dlouhodobé skladování potravin.
  • Mrazicí kapacita – udává, jaké množství potravin americká chladnička zmrazí na teplotu -16 °C za 24 hodin. U většiny modelů je standardem 10 kg/24 h.
  • Akumulační doba – specifikuje dobu, po kterou chladnička udrží potraviny zmrazené, resp. zchlazené po výpadku el. energie.
  • Rychlé mrazení a chlazení – po aktivaci této funkce chladnička dočasně sníží teplotu chladicí, resp. mrazící části, čímž zajistí rychlé zchlazení nebo zmrazení čerstvě vložených potravin.
  • Lineární kompresor – jde o kompresor bez rotačních částí, ve kterém pohyb pístu zajišťují přímo elektromagnety. Tento typ je úspornější a tišší. Průkopníkem této technologie je značka LG, která nabízí na své lineární kompresory v chladničkách záruku 10 let.
  • Úprava proti otiskům prstů – vnější stěny těchto chladniček jsou ošetřeny speciální povrchovou úpravou, na níž prsty nezanechají otisky.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Vybrat si americkou chladničku můžete podle rozměrů nebo designu. Parametry však nejsou jediným rozhodujícím faktorem při koupi chladničky. Odpovědět si třeba i na některé praktické otázky.

Čím se řídit při výběru chladničky v souvislosti s jejím kapacitou?

Ohled třeba brát na počet členů domácnosti a obvyklý objem potravin, které chladíte, resp. mrazíte. Jeden člen domácnosti potřebuje přibližně 60 litrů chladicího a cca 25 litrů mrazicího prostoru.

Potřebuje americká chladnička napojení na vodu?

V případě, že si zvolíte chladničku s výrobníkem ledu a dávkovačem vody, musíte ji ve většině případů napojit na přívod pitné vody. Napojení na vodu je obvykle ze zadní strany chladničky. Proto budete potřebovat ze stěny za ledničkou klasický rohový ventil na studenou vodu. Některé americké chladničky jsou vybaveny zásobníkem na vodu a připojení nepotřebují.

Mají americké chladničky vyšší spotřebu energie než klasické modely?

Vzhledem k tomu, že vnitřní prostor amerických chladniček je větší než ten v běžných chladničkách, musí být chlazení výkonnější. Spotřeba energie je přirozeně vyšší než mají běžné chladničky.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(89%)
Datum publikování: 12.12.2019
Datum poslední aktualizace: 27.10.2022

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Zálohování fotek z telefonu, fotoaparátu – jak uložit fotky na SD kartu, do počítače, na Cloud

Zálohování fotek z telefonu, fotoaparátu – jak uložit fotky na SD kartu, do počítače, na Cloud

Zálohování fotografií je něco, na co většinou myslíme teprve tehdy, když je paměť našeho zařízení plná, nebo se, v horším... Přečíst článek

Jak ztišit počítač? Čištění od prachu, výměna ventilátoru a disku či zvuková izolace

Jak ztišit počítač? Čištění od prachu, výměna ventilátoru a disku či zvuková izolace

Nadměrně hlučný počítač je vždy nepříjemnou záležitostí, zvláště pokud vám ztěžuje soustředění se na práci nebo zhoršuje... Přečíst článek

Jak vybrat tapety do interiéru

Jak vybrat tapety do interiéru

Správně zvolené tapety umí s interiérem udělat zázraky. Pokud je zvolíte správně, můžou vám pomoct opticky projasnit pokoj,... Přečíst článek

Zanesená parní žehlička od vodního kamene či připálenin: Vyčistit octem, sodou nebo vyměnit?

Zanesená parní žehlička od vodního kamene či připálenin: Vyčistit octem, sodou nebo vyměnit?

Žehlení patří v mnoha domácnostech k málo oblíbeným aktivitám. O to méně oblíbenější je čištění samotné žehličky, na které se... Přečíst článek