Nejlepší sluchátka 2020 – recenze, test zkušenosti

Když kupujete sluchátka podle popisků v obchodě a spoléháte se na rady od prodavače, je to vždy jako loterie. Máte 50% šanci, že koupíte kvalitní model a 50% šanci, že si zvolíte špatně hrající produkt. Právě proto jsme pro vás připravili výběr toho nejlepšího, co v oblasti sluchátek v momentálně době na trhu najdete.

Sluchátka na sport

Pokud si vyberete kterýkoliv z těchto modelů, na 100% si zvolíte skvěle hrající sluchátka. Žebříček je sestaven na základě různých testů, které jsou dostupné na internetu. V úvahu jsme brali interní i externí recenze, hodnocení a vaše zkušenosti.

Nejlepší bluetooth sluchátka do uší

Názov Hodnotenie Detail
Apple AirPods 2019   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Niceboy Hive Podsie   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Samsung SM-R170   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Apple AirPods PRO   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Intezze Studio   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Nejlepší bluetooth sluchátka přes hlavu

Názov Hodnotenie Detail
Sony WH-1000XM3   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Marshall Major III Bluetooth   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Beats by Dr. Dre Studio3   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Niceboy HIVE   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Bose QuietComfort 35 II   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Nejlepší sluchátka přes hlavu kabelové

Názov Hodnotenie Detail
Sony MDR-ZX110   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
HyperX Cloud II   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Marshall Major III   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Koss Porta Pro   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Panasonic RP-HTF295E-KZobrazit produkt

Jak si vybrat sluchátka

Výběr sluchátek není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Stačí se jen podívat na to, kolik typů sluchátek je v nabídce, či na to, kolik typů konektorů mají. V první řadě si před výběrem třeba ujasnit, načež byste je rádi využili, protože pokud budete poslouchat hudbu pouze 15-minut denně během cesty do práce či školy, "studiovky" potřebovat nebudete. Chcete-li sluchátka na běhání, pravděpodobně budete spokojenější se špunty, abyste slyšeli i zvuky ze svého okolí. Jak si tedy vybrat to, co potřebujete?

Postup při výběru sluchátek

Jako první si podle účelu využití třeba ujasnit, jaké sluchátka chcete. Potřebujete větší studiové, tedy profi sluchátka, postačí vám i malé špunty do uší nebo chcete střední třídu na každodenní poslech?

Důležitým faktorem výběru je cena. Kvalitní sluchátka stojí i několik tisíc korun, proto pokud je nepotřebujete na práci (například na poslech hudby na profesionální úrovni), takovou investici nepotřebujete.

Bezdrátové i kabelové sluchátka jsou vybaveny různými technologiemi. Co se péče týká, s kabelovými sluchátky nebudete mít hodně starostí, netřeba je dobíjet. Omezující je však délka kabelu, která by měla být minimálně 1,2 metru. Bezdrátová sluchátka jsou vybaveny Bluetooth či bezdrátovou technologií NFC – komunikaci blízkých polí.

Kabelové sluchátka

Při výběru se zajímejte i o konektor, neboť existují různé velikosti (2,5 mm, 3,5 mm, 6,3 mm). Pro dosažení správné velikosti se obvykle dají použít redukce. Důležitá je kompatibilita s daným zařízením.

Zajímat se můžete i o most, spojující dva náušníky, který zpravidla vede vrchem hlavy. Měl by být z odolného materiálu.

Pokud hledáte sluchátka na běžný poslech, postačí vám ty s rozsahem od 50 Hz do 16 Khz. Parametry v podobě frekvenčního rozsahu, odporu a citlivosti patří při výběru k nejdůležitějším.

Rozdělení sluchátek

Sluchátka se dělí podle konstrukce, usazení a provedení mušle. Vybrat si můžete z uzavřených i otevřených sluchátek, z circumaurální sluchátek či špuntů, případně i ze sluchátek s hlavovým či týlním mostem.

Rozdělení podle provedení mušle

V této kategorii se nacházejí tři typy sluchátek – otevřené, uzavřené a polootevřené sluchátka.

  • Uzavřená sluchátka: Mušle takových sluchátek jsou zvenku zcela akusticky oddělené od okolí. Mušle by měla pokrýt celé ucho a akusticky ho uzavřít. Redukce hluku závisí na konkrétním provedení i přilnavosti k hlavě. Izolace je v případě circumaurálních sluchátek téměř perfektní, u supraaurálních je obstojná.
  • Otevřená sluchátka: Mušle je otevřená, tím pádem propouští k uživateli i okolní zvuky. Jelikož to platí i opačně a sluchátka hrají nejen směrem do uší, ale částečně i směrem ven, nejsou například vhodné do MHD či na poslech v práci.
  • Polootevřená sluchátka: Jde o mezistupeň mezi otevřenými a uzavřenými sluchátky, vnější část mušle je perforovaná jen částečně. Zvuk je podobný otevřeným sluchátkům, poskytují však bariéru proti pronikání okolního hluku z okolí, ale i únik hudby do okolí.

Rozdělení podle konstrukce

Podle konstrukce se sluchátka dělí do několika kategorií. Těžko určit, která z nich je nejlepší, jde o záležitost preferencí jednotlivých uživatelů.

  • Sluchátka s hlavovým mostem: Jde o sluchátka spojené mostem vedeným přes horní část hlavy. Takové sluchátka se sice pohodlně nosí, při delším poslechu však mohou nepříjemně otisknout uši. Spojovací konstrukce má u levnějších modelů tendenci odcházet, protože je často namáhána.
  • Sluchátka se týlním mostem: Tuto konstrukci často používají sportovní sluchátka, protože sluchátka s týlním mostem mají nejstabilnější možnost nošení. Na rozdíl od hlavového, týlní most není tak namáhán, proto nenastává často problém s životností.
  • Intraaurální sluchátka: Tato sluchátka se přímo vkládají do uší, čili nabízejí dobrou izolaci od okolních ruchů. Výhodou intraaurálních sluchátek je především jejich snadná a skladná konstrukce. Pokud hledáte právě tento typ, zajímejte se o provedení kabelu. Některé sluchátka mají od rozdělení k jednotlivým sluchátkům stejnou vzdálenost, jiné zas mají k jednomu ze sluchátek kabel delší. Jsou určeny k nošení za krkem, díky čemuž lépe drží.

Rozdělení dle usazení

V tomto případě je na výběr ze čtyř možností. Najdete mezi nimi sluchátka, která zcela potlačují okolní ruchy, jiné zas zvuky z okolí propouštějí.

  • Circumaurální sluchátka: Takové sluchátka plně uzavírají boltec, čímž potlačují okolní ruchy. V některých modelech je dutina ve sluchátkách velká, jiné ji mají menší. Při delším používání se uší začnou potit, konstrukce je neskladná.
  • Supraaurální sluchátka: Jde o sluchátka, které přiléhají přímo k ušním boltci. Jejich mušle má menší rozměr. Izolace od okolních zvuků je slabší, často bývá problém s otlačením uší při delším poslechu. Takové modely jsou určeny pro běžné používání.
  • Sluchátka do uší: Většina takových sluchátek se nevyznačuje vysokou kvalitou, jde o produkty, které najdete často přibaleny k mobilnímu telefonu. Nosí se ve vyústění zvukovodu, kvůli různým tvarům boltce však nemusí každému sednout.
  • Špunty: Jde o frekventovaný typ sluchátek. Většinou jsou tvořeny vystouplou silikonovou gumou ve formě nástavce s různými velikostmi.

Kabelová, anebo bezdrátová sluchátka?

Základní rozdělení sluchátek je na bezdrátová a kabelová. Každé z nich mají své výhody i nevýhody.

Bezdrátová sluchátka

V současnosti jsou takové sluchátka poměrně rozšířené a mnoho populárních modelů seženete v obou variantách. Kabel je u sluchátek do uší a u špuntových většinou přítomen, ale jde pouze o věc spojení sluchátek k sobě. Často na něm bývá umístěn ovládací panel s baterií, najít však můžete i modely bez něj.

Bezdrátová sluchátka

Kvůli miniaturnímu akumulátoru přímo v těle sluchátka však nabízejí poměrně slabou výdrž – maximálně kolem pěti hodin. Velké sluchátka s baterií v jedné z mušlí dokážou hrát i dvojnásobně déle.

Kabelová sluchátka

Oproti srovnatelně kvalitním bezdrátovým sluchátkům jsou kabelové levnější a co se týká high-endových modelů, po stránce zvuku nesrovnatelně lepší. Nemusíte u nich řešit nabíjení, pokud se o ně budete pořádně starat, vydrží vám dlouho. Důležitá je délka kabelu, která se standardně pohybuje kolem 120 cm, u některých modelů je však kratší.

Materiály

Výběr dobrého materiálu, nejen co se týče sluchátek na každodenní nošení, je důležitý. Je zárukou delší životnosti sluchátek i kvalitního provedení.

Pokud si chcete koupit kabelová sluchátka, zaměřte se na provedení kabelu. Kabel je nejnáchylnější k poškození, především v místě, kde vyúsťuje do jednotlivých mušlí/špuntů a konektoru. Sluchátka by měli mít v daných místech patřičně zesílenou ochranu.

Při špuntových sluchátkách s nástavci se nejčastěji setkáte s jednoduchými gumovými nástavci ve třech až čtyřech velikostech. Některé špunty jsou dvojité nebo trojité, dají se zasunout hlouběji do uší a poskytnou tak lepší izolaci. Takovou možnost máte u většiny sluchátek. Na výběr jsou i podlouhlé pěnové nástavce, které se po zastrčení do zvukovodu mírně zvětší, čímž ho izolují od okolních ruchů.

Kabelové sluchátka do uší

Levnější modely supraaurálních sluchátek využívají většinou molitanové nástavce, u dražších modelů se můžete setkat například s koženými, textilními nástavci či s kombinací těchto materiálů. Obepínající ušní boltec circumaurálních sluchátek bývá nejčastěji vyroben z umělé, výjimečně i pravé kůže, vnitřní krytí měniče je většinou vyhotovené z molitanu či textilu.

Nejnáchylnější na poškození je molitan, kůže způsobuje pocení uší, jelikož velmi špatně snáší vzniklou vlhkost, je třeba ji po delším použití otřít suchým hadříkem.

Další důležité funkce a parametry sluchátek

V případě, že sluchátka často používáte s telefonem, vhodnější budou pro vás modely s mikrofonem a ovládáním na kabelu. Dokáží pozastavit/přehrát aktuální skladbu, přijmout hovor, ale například i regulovat hlasitost a přepínat skladby.

Konektory, tzv. jacky, jsou kabelové spojení, které zajišťují propojení se zdrojem zvuku. Mohou mít tři velikosti – 2,5, 3,5 a 6,3 mm. Všechny klasické sluchátka disponují 3,5 mm konektorem. Velikost 2,5 mm se využívá při velmi malých zařízeních. Velikost 6,3 mm zas obsahují spíše profesionálněji sluchátka (na práci ve studiu či použití doma u HiFi souprav). Na konektory si můžete pořídit i redukce, tedy koncovky, které mají vstup na daný konektor a výstup na jiný konektor.

Nežádoucí hluk z okolí dokáže redukovat technologie NoiseCancelling. Hluk z okolí "vyčistí" tak, že příchozí zvukové vlny, které přijímá pomocí mikrofonů umístěných ve sluchátkách, posílá reproduktory zpět ve fázovém posunutí o 180 stupňů.

Vaše hodnocení:
(90.4%)
Datum publikování: 09.01.2020
Datum poslední aktualizace: 24.03.2020
Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář