Nejlepší sluchátka 2024 – recenze, test, srovnání

Když kupujete sluchátka podle popisků v obchodě a spoléháte se na rady od prodavače, je to vždy jako loterie. Máte 50% šanci, že koupíte kvalitní model a 50% šanci, že si zvolíte špatně hrající produkt. Právě proto jsme pro vás připravili výběr toho nejlepšího, co v oblasti sluchátek v momentálně době na trhu najdete.

Sluchátka na sport

Pokud si vyberete kterýkoliv z těchto modelů, na 100% si zvolíte skvěle hrající sluchátka. Žebříček je sestaven na základě různých testů, které jsou dostupné na internetu. V úvahu jsme brali interní i externí recenze, hodnocení a vaše zkušenosti.

Nejlepší bluetooth sluchátka do uší

Názov Hodnotenie Detail
Sony WF-C700N   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
JBL Wave 200TWS   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Sencor SEP 510BT   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Apple AirPods PRO   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Samsung Galaxy Buds2   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Nejlepší bluetooth sluchátka přes hlavu

Názov Hodnotenie Detail
Sony WH-XB910N   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Apple AirPods Max   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Philips TAH4205   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Bose QuietComfort 45   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Lamax NoiseComfort ANC   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Nejlepší sluchátka přes hlavu kabelové

Názov Hodnotenie Detail
Audio-Technica ATH-M50X   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
HyperX Cloud II   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Koss Porta Pro CS   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Sony MDR-ZX110   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
JBL JR310   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Sluchátka – recenze

Bez sluchátek se milovníci hudby prostě neobejdou. Mohou díky nim nerušeně poslouchat hudbu kdekoli se jim zachce. Přes telefon, mp3 přehrávač či počítač. Sluchátka do uší, přes hlavu, bezdrátové, kabelové nebo s mikrofonem? Výběr je bohatý nejen co se týče typů, ale i značek. Oblíbené jsou např. sluchátka JBL, Xiaomi, Huawei, Apple či Sony. Vyzkoušet všechny není přirozeně možné. Abychom vám při výběru pomohli co nejvíce, připravili jsme pro vás recenze oblíbených modelů sluchátek. O své osobní zkušenosti se můžete podělit v komentářích pod článkem.

Jak si vybrat sluchátka

Výběr sluchátek není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Stačí se jen podívat na to, kolik typů sluchátek je v nabídce, či na to, kolik typů konektorů mají. V první řadě si před výběrem třeba ujasnit, načež byste je rádi využili, protože pokud budete poslouchat hudbu pouze 15-minut denně během cesty do práce či školy, "studiovky" potřebovat nebudete. Chcete-li sluchátka na běhání, pravděpodobně budete spokojenější se špunty, abyste slyšeli i zvuky ze svého okolí. Jak si tedy vybrat to, co potřebujete?

Postup při výběru sluchátek

Jako první si podle účelu využití třeba ujasnit, jaké sluchátka chcete. Potřebujete větší studiové, tedy profi sluchátka, postačí vám i malé špunty do uší nebo chcete střední třídu na každodenní poslech?

Důležitým faktorem výběru je cena. Kvalitní sluchátka stojí i několik tisíc korun, proto pokud je nepotřebujete na práci (například na poslech hudby na profesionální úrovni), takovou investici nepotřebujete.

Bezdrátové i kabelové sluchátka jsou vybaveny různými technologiemi. Co se péče týká, s kabelovými sluchátky nebudete mít hodně starostí, netřeba je dobíjet. Omezující je však délka kabelu, která by měla být minimálně 1,2 metru. Bezdrátová sluchátka jsou vybaveny Bluetooth či bezdrátovou technologií NFC – komunikaci blízkých polí.

Kabelové sluchátka

Při výběru se zajímejte i o konektor, neboť existují různé velikosti (2,5 mm, 3,5 mm, 6,3 mm). Pro dosažení správné velikosti se obvykle dají použít redukce. Důležitá je kompatibilita s daným zařízením.

Zajímat se můžete i o most, spojující dva náušníky, který zpravidla vede vrchem hlavy. Měl by být z odolného materiálu.

Pokud hledáte sluchátka na běžný poslech, postačí vám ty s rozsahem od 50 Hz do 16 Khz. Parametry v podobě frekvenčního rozsahu, odporu a citlivosti patří při výběru k nejdůležitějším.

Rozdělení sluchátek

Sluchátka se dělí podle konstrukce, usazení a provedení mušle. Vybrat si můžete z uzavřených i otevřených sluchátek, z circumaurální sluchátek či špuntů, případně i ze sluchátek s hlavovým či týlním mostem.

Rozdělení podle provedení mušle

V této kategorii se nacházejí tři typy sluchátek – otevřené, uzavřené a polootevřené sluchátka.

  • Uzavřená sluchátka: Mušle takových sluchátek jsou zvenku zcela akusticky oddělené od okolí. Mušle by měla pokrýt celé ucho a akusticky ho uzavřít. Redukce hluku závisí na konkrétním provedení i přilnavosti k hlavě. Izolace je v případě circumaurálních sluchátek téměř perfektní, u supraaurálních je obstojná.
  • Otevřená sluchátka: Mušle je otevřená, tím pádem propouští k uživateli i okolní zvuky. Jelikož to platí i opačně a sluchátka hrají nejen směrem do uší, ale částečně i směrem ven, nejsou například vhodné do MHD či na poslech v práci.
  • Polootevřená sluchátka: Jde o mezistupeň mezi otevřenými a uzavřenými sluchátky, vnější část mušle je perforovaná jen částečně. Zvuk je podobný otevřeným sluchátkům, poskytují však bariéru proti pronikání okolního hluku z okolí, ale i únik hudby do okolí.

Rozdělení podle konstrukce

Podle konstrukce se sluchátka dělí do několika kategorií. Těžko určit, která z nich je nejlepší, jde o záležitost preferencí jednotlivých uživatelů.

  • Sluchátka s hlavovým mostem: Jde o sluchátka spojené mostem vedeným přes horní část hlavy. Takové sluchátka se sice pohodlně nosí, při delším poslechu však mohou nepříjemně otisknout uši. Spojovací konstrukce má u levnějších modelů tendenci odcházet, protože je často namáhána.
  • Sluchátka se týlním mostem: Tuto konstrukci často používají sportovní sluchátka, protože sluchátka s týlním mostem mají nejstabilnější možnost nošení. Na rozdíl od hlavového, týlní most není tak namáhán, proto nenastává často problém s životností.
  • Intraaurální sluchátka: Tato sluchátka se přímo vkládají do uší, čili nabízejí dobrou izolaci od okolních ruchů. Výhodou intraaurálních sluchátek je především jejich snadná a skladná konstrukce. Pokud hledáte právě tento typ, zajímejte se o provedení kabelu. Některé sluchátka mají od rozdělení k jednotlivým sluchátkům stejnou vzdálenost, jiné zas mají k jednomu ze sluchátek kabel delší. Jsou určeny k nošení za krkem, díky čemuž lépe drží.

Rozdělení dle usazení

V tomto případě je na výběr ze čtyř možností. Najdete mezi nimi sluchátka, která zcela potlačují okolní ruchy, jiné zas zvuky z okolí propouštějí.

  • Circumaurální sluchátka: Takové sluchátka plně uzavírají boltec, čímž potlačují okolní ruchy. V některých modelech je dutina ve sluchátkách velká, jiné ji mají menší. Při delším používání se uší začnou potit, konstrukce je neskladná.
  • Supraaurální sluchátka: Jde o sluchátka, které přiléhají přímo k ušním boltci. Jejich mušle má menší rozměr. Izolace od okolních zvuků je slabší, často bývá problém s otlačením uší při delším poslechu. Takové modely jsou určeny pro běžné používání.
  • Sluchátka do uší: Většina takových sluchátek se nevyznačuje vysokou kvalitou, jde o produkty, které najdete často přibaleny k mobilnímu telefonu. Nosí se ve vyústění zvukovodu, kvůli různým tvarům boltce však nemusí každému sednout.
  • Špunty: Jde o frekventovaný typ sluchátek. Většinou jsou tvořeny vystouplou silikonovou gumou ve formě nástavce s různými velikostmi.

Kabelová, anebo bezdrátová sluchátka?

Základní rozdělení sluchátek je na bezdrátová a kabelová. Každé z nich mají své výhody i nevýhody.

Bezdrátová sluchátka

V současnosti jsou takové sluchátka poměrně rozšířené a mnoho populárních modelů seženete v obou variantách. Kabel je u sluchátek do uší a u špuntových většinou přítomen, ale jde pouze o věc spojení sluchátek k sobě. Často na něm bývá umístěn ovládací panel s baterií, najít však můžete i modely bez něj.

Bezdrátová sluchátka

Kvůli miniaturnímu akumulátoru přímo v těle sluchátka však nabízejí poměrně slabou výdrž – maximálně kolem pěti hodin. Velké sluchátka s baterií v jedné z mušlí dokážou hrát i dvojnásobně déle.

Kabelová sluchátka

Oproti srovnatelně kvalitním bezdrátovým sluchátkům jsou kabelové levnější a co se týká high-endových modelů, po stránce zvuku nesrovnatelně lepší. Nemusíte u nich řešit nabíjení, pokud se o ně budete pořádně starat, vydrží vám dlouho. Důležitá je délka kabelu, která se standardně pohybuje kolem 120 cm, u některých modelů je však kratší.

Materiály

Výběr dobrého materiálu, nejen co se týče sluchátek na každodenní nošení, je důležitý. Je zárukou delší životnosti sluchátek i kvalitního provedení.

Pokud si chcete koupit kabelová sluchátka, zaměřte se na provedení kabelu. Kabel je nejnáchylnější k poškození, především v místě, kde vyúsťuje do jednotlivých mušlí/špuntů a konektoru. Sluchátka by měli mít v daných místech patřičně zesílenou ochranu.

Při špuntových sluchátkách s nástavci se nejčastěji setkáte s jednoduchými gumovými nástavci ve třech až čtyřech velikostech. Některé špunty jsou dvojité nebo trojité, dají se zasunout hlouběji do uší a poskytnou tak lepší izolaci. Takovou možnost máte u většiny sluchátek. Na výběr jsou i podlouhlé pěnové nástavce, které se po zastrčení do zvukovodu mírně zvětší, čímž ho izolují od okolních ruchů.

Kabelové sluchátka do uší

Levnější modely supraaurálních sluchátek využívají většinou molitanové nástavce, u dražších modelů se můžete setkat například s koženými, textilními nástavci či s kombinací těchto materiálů. Obepínající ušní boltec circumaurálních sluchátek bývá nejčastěji vyroben z umělé, výjimečně i pravé kůže, vnitřní krytí měniče je většinou vyhotovené z molitanu či textilu.

Nejnáchylnější na poškození je molitan, kůže způsobuje pocení uší, jelikož velmi špatně snáší vzniklou vlhkost, je třeba ji po delším použití otřít suchým hadříkem.

Další důležité funkce a parametry sluchátek

V případě, že sluchátka často používáte s telefonem, vhodnější budou pro vás modely s mikrofonem a ovládáním na kabelu. Dokáží pozastavit/přehrát aktuální skladbu, přijmout hovor, ale například i regulovat hlasitost a přepínat skladby.

Konektory, tzv. jacky, jsou kabelové spojení, které zajišťují propojení se zdrojem zvuku. Mohou mít tři velikosti – 2,5, 3,5 a 6,3 mm. Všechny klasické sluchátka disponují 3,5 mm konektorem. Velikost 2,5 mm se využívá při velmi malých zařízeních. Velikost 6,3 mm zas obsahují spíše profesionálněji sluchátka (na práci ve studiu či použití doma u HiFi souprav). Na konektory si můžete pořídit i redukce, tedy koncovky, které mají vstup na daný konektor a výstup na jiný konektor.

Nežádoucí hluk z okolí dokáže redukovat technologie NoiseCancelling. Hluk z okolí "vyčistí" tak, že příchozí zvukové vlny, které přijímá pomocí mikrofonů umístěných ve sluchátkách, posílá reproduktory zpět ve fázovém posunutí o 180 stupňů.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Sluchátka nejsou nejdražší záležitostí. Kvalitní kousky víte koupit už do 7 000 Kč. Pokud se i přesto, že znáte parametry a víte, jaký typ sluchátek chcete, nevíte rozhodnout, asi potřebujete odpovědi na další otázky. Chceme vám s výběrem pomoci co nejvíce, proto jsme se rozhodli na nejčastější otázky ohledně sluchátek odpovědět. Ptát se můžete i dál, stačí nám napsat do komentářů.

Chci hudbu poslouchat v práci, v MHD, ale i doma, jaké sluchátka si mám zvolit?

Pokud plánujete hudbu poslouchat na různých místech a záleží vám na kvalitě přijímaného zvuku, měli byste popřemýšlet nad uzavřenými, nebo alespoň polootevřenými sluchátky. Mušle uzavřených sluchátek jsou totiž akustický odděleny od okolí, proto neslyšíte při poslechu hudby zvuky z okolí a okolí neslyší, co posloucháte vy. Nikoho nerušíte a můžete si plně vychutnat vše, co posloucháte.

Jak jsou na tom bezdrátová sluchátka s kvalitou zvuku?

Říká se, že bezdrátová sluchátka mají horší kvalitu zvuku jako kabelové. Je pravda, že mezi zařízením, které hudbu pouští a sluchátky, které signál přijímají, není přímé spojení. Datový tok není dostatečně rychlý, aby dokázali bezdrátové sluchátka přehrát hudbu tak kvalitně, ovšem běžný uživatel si rozdíl pravděpodobně ani nevšimne, resp. je s ní smířen, protože bezdrátová sluchátka mají další výhody.

Hledám kvalitní značku sluchátek. Víte mi nějakou doporučit?

Ke kvalitním výrobcům sluchátek se řadí několik značek. Svědčí o tom nejen recenze uživatelů, ale i prodejnost. K oblíbeným se řadí značky Apple, Samsung, Sony, JBL, HyperX, Beats by Dr. Dre, NiceBoy, ale např, i Koss, Marshall Major či Xiaomi. Samozřejmě, některé modely jsou lepší než jiné, třeba se rozhodovat podle toho, jaký máte rozpočet, jaký typ sluchátek upřednostňujete i podle toho, co přesně od sluchátek očekáváte.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Seznam článků

Jak pečovat o bezdrátová bluetooth sluchátka, herní sluchátka s mikrofonem, sluchátka do uší

Jak pečovat o bezdrátová bluetooth sluchátka, herní sluchátka s mikrofonem, sluchátka do uší

Sluchátka patří k předmětům, které dennodenně používáme, podobně jako např. telefon, ale příliš málo času věnujeme jejich údržbě. Při denním používání se však na sluchátkách zachycuje množství špíny a bakterií. Proto bychom měli dbát na jejich čistotu, stejně jako dbáme na čistotu svého... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(89.8%)
Datum publikování: 09.01.2020
Datum poslední aktualizace: 11.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek