Nejlepší GPS navigace 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší GPS navigace
- GPS navigace – recenze
- Navitel G550
- Navitel E500 Magnetic
- Vyplatí se dnes vlastnit GPS navigaci?
- Rozdělení navigací
- Typy displejů
- Velikost displeje – úhlopříčka
- Rozlišení displeje a jeho povrchová úprava
- Kapacita baterie
- Software navigace a mapy
- Systém uchycení a napájení
- Další vlastnosti, funkce
- Ověřené značky
- Cena GPS navigace
- Práce s navigací
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
- Mio Pilot 15 LM Lifetime
- Garmin Drive 61S Lifetime Europe45
- Garmin Drive 5S Europe45
Je už dnes GPS navigace skutečně přežitkem? Přece má dnes každý navigaci v smartphonu nebo je navigační systém i s mapovými podklady zabudovaný už v multimediálním systému lépe vybaveného vozidla. Přesto je GPS navigace do auta stále žádaným artiklem. Jaké jsou výhody GPS navigace? Vyplatí se mít GPS navigaci na turistiku nebo na motorce?
Kdysi bylo běžné, když se člověk vydal na dovolenou nebo do neznámého prostředí, že se řídil mapovými podklady. Nebyl internet, nebyly GPS navigace ani digitální mapy. Tištěná mapa a případně kompas byly jediným naváděcím systémem, pokud se tedy dokázal někdo řídit podle směru větru nebo slunce, ještě lépe. Přeskočíme několik dekád, dostáváme se právě ke globálnímu polohovému systému (Global Positioning System) nebo chcete k GPS. Tento unikátní vynález byl prioritně určen pro armádní účely a později se jeho využijte rozšířilo i pro veřejnost.
GPS signál má obrovskou výhodu a to je ta, že na rozdíl od jiných lokalizačních nástrojů dokáže určit polohu daného zařízení velmi přesně, dokonce s odchylkou pouhých několika metrů v případě armádních GPS jde o centimetry. GPS navigace si tak přirozeně v autech našly své uplatnění a ještě před dvaceti lety byla navigace v autě znakem skutečného luxusu. I dnes se ještě v mnoha případech považuje za příplatkovou výbavu a vůbec nejde o levnou záležitost.
Nejlepší GPS navigace
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Navitel E700 ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | |
TomTom Rider 500 EU ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt | |
Garmin dezl LGV710 ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt | |
TomTom GO Classic ✔ NEJPRODÁVANĚJŠÍ | Zobrazit produkt | |
TomTom GO Navigator ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt |
GPS navigace – recenze
GPS navigace do auta, na traktor, pro cyklisty či na motorku – toto zařízení se hodí každému, kdo hodně cestuje. Pokud uvažujete nad jeho koupí, určitě hledáte ten nejlepší model. Ta nejlepší GPS navigace pro každého však neexistuje, jelikož požadavky na ni se různí. Abychom vám s výběrem pomohli, odzkoušeli jsme několik oblíbených modelů a připravili pro vás recenze.
Vyplatí se dnes vlastnit GPS navigaci?
Zřejmě to je ta otázka, kterou se mnozí ptají, proč bych dnes měl mít GPS navigaci, když mám smartphone nebo mám GPS navigaci přímo v autě? Důvodů, proč se stále vyplatí vlastnit, řekněme, externí GPS navigaci je několik. V první řadě je GPS navigace stejně spolehlivá jako navigace ve vašem autě nebo v telefonu. Modernější modely dokážou být stejně tak připojeny na internet a poskytovat dokonce aktuální informace z dopravy. V tomto tedy klasická GPS navigace vůbec nezaostává, jak se mnozí domnívají.
Mapové podklady je oproti mapovým aktualizacím v autě možné aktualizovat rychleji a dokážete to dokonce v pohodlí domova. Klasická GPS navigace si dnes najde využití především u řidičů, kteří řídí na dlouhé trasy. Například je řeč o řidičích kamionů. Mnohé kamiony zabudovanou navigaci nemají a GPS navigaci v mobilu nevyužívá úplně každý řidič. Software GPS navigace v mnohém nabízí jednodušší zobrazení a také specifické funkce. Pokud je tedy otázka položena tak, zda má koupě GPS navigace smysl ještě i v dnešní době, odpověď je ano, možná ne pro každého, ale své využití si stále najde. Navíc mnohé propracované modely, které v nejlepších dobách stály tisíce korun jsou dnes o 50 až 60 % levnější.
Rozdělení navigací
V souvislosti s dělením navigací je třeba při výběru zohlednit i to, jaké jsou potřeby, požadavky a preference zákazníka samotného. A v neposlední řadě, na jaký účel chcete GPS navigaci využívat. Nejčastěji zřejmě půjde o autonavigaci, no GPS navigace najde své uplatnění i při motorkách, kolech nebo tradiční outdoorové turistice.
GPS navigace do auta – automobilové GPS
Nejfrekventovanější druh navigace u nás i ve světě. GPS navigace do auta se hodí i když cestujete sporadicky nebo naopak cestujete velmi často a nemáte v plánu využívat navigaci v mobilu. Pokud ji plánujete využívat jednou ročně během dovolené do Chorvatska, určitě se nemusíte ohlížet po nějakém drahém kousku, stačí vám absolutní základ. Pokud naopak potřebujete navigaci, která vás bude informovat o dopravě, nabídne vám personalizované nastavení, detailní mapové podklady celé Evropy, je třeba se poohlédnout po dražším typu. Automobilové navigace se dělí ještě na zabudované (přímo v autě) a přenosné.
Zabudované GPS ve vozidle
Pokud je řeč o zabudovaných GPS navigacích, ty jsou součástí nadstandardní výbavy daného vozidla. Často je jejich nevýhodou vysoká pořizovací cena. Automobilky nechávají řidiče za tyto zařízení zaplatit řádově tisíce korun. Rovněž je třeba myslet na to, že software těchto navigací je závislý jen od aktualizací výrobce.
Otázkou je, zda je aktualizace možné dělat připojením k internetu (pokud je taková možnost) nebo je nutné navštívit prodejce a aktualizaci nechat provést jeho. Pozor je třeba dávat i na reakce softwaru a jeho funkčnost. Nespornou výhodou zabudovaných navigací naopak je, že jsou často jednoduché a přehledné, aby jejich řidič dokázal v nutném případě ovládat i za jízdy. Stejně tak jde o bezproblémové napájení, kvalitu displeje, audia (propojení s reproduktory vozidla) a samozřejmě odpadá případná nutnost nabíjení baterie. Zároveň perfektně doplňují palubní desku vozidla a jsou i designovým prvkem. Řešit nemusíte ani žádné připevnění na sklo či k palubovce. Samozřejmostí jsou různé funkce takových navigací jako přehrávání hudby, videa, Wi-Fi, Bluetooth apod.
Přenosné GPS do auta
Jelikož v případě zabudovaných GPS navigací byla řeč i o nevýhodách, zmíníme je i zde. Potřebné je řešit napájení navigace buď to z autozapalovače, nebo je třeba průběžně dobíjet akumulátor. Řešením může být USB konektor v autě. Nejde právě o designový prvek. Rovněž může někomu vadit nutnost uchycení navigace na palubní desce nebo na čelním skle vozidla. Co u některých vozidel může zhoršovat kvalitu výhledu z vozidla.
Navzdory nevýhodám, které jsou zřejmé, je tu převaha pozitivních vlastností, které přenosnou GPS navigaci dělají stále lákavou volbou. V první řadě je zde možnost vybrat si takovou navigaci, která vám vyhovuje. Zabudovaná GPS navigace totiž nemusí splňovat vaše kritéria a její výměně za nové multimédia je velmi nákladná. Rovněž mají přenosné GPS navigace do auta nižší pořizovací cenu. Jsou přenosné a lze takovouto navigaci používat i ve více automobilech. Nechybí ani doplňkové funkce jako přehrávač hudby, připojení k internetu, prohlížeč fotografií nebo Bluetooth. Nemluvě o doživotní bezplatní aktualizaci map.
Motocyklové GPS navigace
GPS navigace na motorku se mnohým může jevit jako nesmysl, ale rozhodně to tak není. Motocyklové GPS navigace jsou přizpůsobeny vnějším podmínkám. Mají tedy něco z outdoorových a něco z automobilových navigací. Princip je však stále stejný, ledaže musí být odolnější vůči pádům, nárazům, musí být vodotěsné, displej se musí dát ovládat v rukavicích a musí mít speciální upevnění. Dokonce dražší modely umožňují přenášení zvuku přímo do přilby nebo do sluchátek za pomoci bezdrátového Bluetooth připojení.
Vyplatí se investovat do takové motocyklové navigace, která se dobře ovládá, má dobře čitelný displej a také musí mít dobrou výdrž baterie, protože řešení napájení na motorkách je o něco komplikovanější. V případě novějších motorek to však také není problém. Ideální je mít náhradní baterie. Jinak jde o to všímat si klasické parametry jako software, jeho reakce, kvalitu map a jiné doplňkové funkce.
Turistické – outdoorové GPS navigace
GPS navigace pro pěší nejsou v našich končinách zcela běžným artiklem a většinou se spoléháme na mobil a jeho schopnosti, ale právě praktické a kompaktní – turistické GPS navigace se mohou hodit při túrách v odlehlých oblastech, ale i ve velkých městech.
Takové navigace se většinou podobají těm motocyklovým. Mají možná o něco menší displej, ale také velmi dobrou výdrž baterie a nízkou hmotnost. Jejich součástí bývají i takové funkce jako výškoměr, kompas nebo další funkce.
Ve spojení s outdoorovými GPS navigacemi zmíníme i GPS navigace na kolo. Ty jsou velmi podobné běžným turistickým navigacím. Mají menší displej, často dokonce není ani barevný, aby byla navigace dobře čitelná i na slunci. Specifikuje cyklistické stezky a chodníky. Dokáže rovněž vyhodnocovat sportovní výkon daného uživatele. Menší nevýhodou jsou obvykle méně rozsáhlé a méně detailní mapové podklady. Na druhé straně často zobrazují i cesty, které pro auta nejsou přístupné.
Typy displejů
Většina navigačních systémů je vybavena dotykovým displejem, díky kterému je možné navigaci rychle a komfortně ovládat. V rámci dotykových displejů známe rezistentní a kapacitní displeje. O tom, který je lepší, polemizuje množství odborníků, a proto říci, že pro navigaci je lepší ten nebo ten – nelze.
Rezistentní displej je častěji využívaným typem v případě GPS navigací. Ovládání probíhá klasickým dotykem prstu na displej. Nelze posouvání obrazovky tažením prstu, jaké známe z nových smartphonů či tabletů. Na druhé straně jeho odolnost je vyšší – například i vůči nárazům či vlhkosti.
Kapacitní displeje jsou ty novější a modernější. Umožňují například typické posouvání obrazovky tažením prstu. Zoomování – přibližování a oddalování obrazu pohybem více prstů. V tomto případě je přiblížení mapy rychlejší a pohodlnější. Z uživatelského hlediska jde tedy o lepší volbu. Rovněž je lepší čitelnost displeje. Takové displeje jsou však náchylnější na poškrábání a někdy lesklý displej způsobuje nepříjemné odrazy.
Velikost displeje – úhlopříčka
Velikost displeje není parametr, který by měl podceňovat. Na druhé straně neplatí, že čím větší displej, tím lépe. Potřebné je zvážit, k jakému účelu bude navigace využívána a rovněž jaké jsou vaše preference. Nejtypičtější velikostí úhlopříčky je obvykle 4 až 6 palců. Tato velikost je ideální pro automobily. Do kamionů se klidně hodí i 7 až 9 palců. V případě zabudovaných GPS navigací se objevují i displeje přesahující 10 palců.
Důležité je, aby velikost navigace, a tedy i velikost displeje, nebránily ve výhledu na silnici řidiči. To může nejednou zkomplikovat situaci. Samozřejmě, dobrý není ani případ, kdy je displej příliš malý a člověk odvrací zrak od vozovky a snižuje schopnost reagovat na provoz, což může snadno vést k dopravní nehodě. Vybírejte tedy tak, abyste si byli jisti, že vám nebude dělat problém orientovat se na samotném displeji a nebude odvádět vaši pozornost.
V případě outdoorových či motocyklových navigací se jedná obvykle o velikost displeje okolo 4 až 5 palců. Více v tomto případě vůbec není nutné. Stále si však pamatujte, že i přesto, že navigace vám pomáhá dostat vás do požadovaného cíle, nezapomínejte na vlastní orientační schopnosti. Vnímejte provoz i dopravní značky, které mohou být v daném okamžiku aktuálnější než jakákoliv digitální mapa ve vašem zařízení.
Rozlišení displeje a jeho povrchová úprava
Parametr rozlišení displeje určuje kvalitu výsledného obrazu, ta je pochopitelně ovlivněna i softwarem, ale čím je hodnota rozlišení vyšší, tím je vyšší i kvalita obrazu. Více pixelů znamená lepší vykreslování obrazu.
Co se povrchové úpravy týká, outdoorové a motocyklové GPS navigace jsou často vybaveny ochrannou vrstvou, ochranným sklíčkem, které zvyšuje odolnost displeje i samotné navigace. Podstatná však je antireflexní úprava displeje, která zajišťuje lepší čitelnost za světla nebo přímého slunce.
Kapacita baterie
Tento parametr je při jistých druzích navigace méně a při jiných více důležitý. V případě automobilových GPS není nižší kapacita baterie takový zásadní problém, protože je přenosná navigace zpravidla napájena z autozásuvky nebo USB portu ve vozidle. Při automobilových navigacích je běžná výdrž hodinu či dvě. Samozřejmě, najdou se i modely s vyšší kapacitou akumulátoru i kolem pěti hodin.
Zásadní je tento parametr v případě motocyklových či turistických GPS navigací. Zde je nejpodstatnější, aby navigace vydržela co nejdéle, protože člověk nemusí mít dostupný stálý nebo náhradní zdroj energie. Řešením může být například powerbank, kterou můžete přenosné navigace napájet v případě, že nemáte k dispozici jiný zdroj energie. V praxi však takové turistické či cyklistické navigace vydrží bez nabíjení pět až 20 hodin.
Software navigace a mapy
Tyto dva parametry jsou pro uživatele extrémně důležité. Software navigace ovlivňuje množství dalších faktorů. Kromě toho, že software navigace by měl být schopen reagovat rychle, měl by být přehledný, jednoduchý a intuitivní. Všechny funkce by měly být snadno dostupná a navigace by vám neměla nijak zvlášť komplikovat orientaci.
To platí i o hlasovém navádění. Hlas by měl být srozumitelný, příjemný a pokyny jednoznačné a přesné bez jakéhokoli šumu. Pracovat s navigaci je stejně jako s telefonem za jízdy zakázáno, ale může se stát, že bude nutné provést změnu trasování a nebude možné zastavit. Jednoduché ovládání je v tomto případě nad zlato. Roli zde hraje i výkon procesoru, který definuje rychlost, kterou dokáže navigace hledat trasu, kreslit mapu či dokonce přepočítávat ji.
V neposlední řadě jsou podstatné mapy, bez kterých by se software nikam nepohnul. Navigace by měla obsahovat mapy, které vy osobně využijete. Právě to byla kdysi největší slabina prvních GPS zařízení, jejichž mapové podklady byly nepřesné nebo nebyly dostatečně detailní – neúplné. Je jen na vás, zda vám postačí navigace s mapovými podklady České republiky nebo budete potřebovat Evropu, Rusko, Austrálii, Afriku či celosvětové mapové pokrytí. Už dávno neplatí, že čím mapové podklady pokrývají větší území, tím méně jsou detailní. Někdy však navigace omezuje i vnitřní paměť a tehdy je třeba hledat navigace s možností externího rozšíření paměti. Nejčastěji přes SD karty.
Potřebné je si zjistit, zda mapy obsahují například ulice, čísla domů, názvy institucí, bankomaty, benzinové pumpy nebo jiné potřebné body zájmu. Zde závisí na tom, jaké databáze výrobce nabízí. Počítejte však s tím, že čím širší balíček mapových podkladů budete potřebovat, tím se navýší i cena. Mapy je rovněž nutné časem aktualizovat. Výhodou je, že mnozí výrobci poskytují doživotní aktualizace zdarma nebo za symbolickou částku. Specifikem jsou některé regiony, které je možné si připlatit a získáte absolutně detailní mapový podklad, který zahrnuje vše od restaurací přes hotely až po lékařské ambulance. V tomto případě však hraje roli i cena.
Systém uchycení a napájení
Umístění navigace je obvykle na třech místech. Které místo je ideální pro vás a nejméně omezuje váš výhled z vozidla, už musí uživatel posoudit sám – individuálně. Nejčastěji je navigace upevněna ve spodní části, na střed čelního skla. Případně je uprostřed palubky. Někteří řidiči si navigaci dávají i do levého dolního rohu palubní desky nebo čelního skla. Nejčastěji jde o přísavné nebo magnetické držáky.
Napájení je buď to řešeno kabelem vedeným z navigace do autozásuvky, nebo do USB portu rádia, pokud je k dispozici. Řešením, elegantnějším, může být držák, který má ze spodní strany port, ze kterého je veden kabel do autozásuvky, tím pádem je kabel o něco méně rušivý. Případně můžete využívat samotnou kapacitu baterie zařízení.
Atypické řešení nabízejí GPS navigace na motocykl či kolo, na kterých je uchycení pevnější a odolnější. Rovněž je třeba myslet na určité technické řešení a prostor, který řidítka motorky či kola nabízejí.
Další vlastnosti, funkce
Softwary jednotlivých modelů GPS navigací v sobě mohou mít množství funkcí, které v praxi uživatel velmi snadno a více či méně často využije.
- RDS-TMC přijímač – Radio Data System – Traffic Message Channel – právě od těchto anglických slov je vytvořena daná zkratka. Jde o bezplatnou službu, jejímž úkolem je informovat prostřednictvím GPS signálu účastníků provozu o kolonách, uzavírkách či jiných zpožděních. Rovněž může tato funkce upozorňovat na radary nebo počasí a podmínky na vozovce. Na základě toho může měnit i samotnou trasu. Touto funkcí však není vybavena každá navigace. Někteří výrobci disponují vlastní aplikací pro aktualizaci stavu provozu.
- Hlasová navigace – rovněž není samozřejmostí, některé levné modely touto funkcí nedisponují. Navigace GPS s hlasovým výstupem má své výhody, protože vás včas upozorní na to, když je třeba odbočit, použít výjezd z dálnice, řekne vám, kolik kilometrů půjdete rovně a za kolik kilometrů budete odbočovat a podobně. Není tedy nutné neustále sledovat mapu a můžete většinu času věnovat pouze řízení motorových vozidel.
- 3D zobrazení – není nutnost, ale někomu může tato funkce pomoci se lépe zorientovat, především ve městech.
- Body zájmu – POI body, které se mohou stát součástí vaší plánované trasy. Kromě toho, že si nastavíte plánovanou trasu z bodu A do bodu B, můžete si označit i další body zájmu, které se stanou součástí plánované trasy.
- Ukazatel povolené rychlosti – někdy člověk značku, informující o rychlosti, může přehlédnout, neměl by, ale stát se to může. Právě tehdy se vyplatí, pokud vám navigace ukáže, jaká je na daném úseku povolená maximální rychlost. S jistotou tak dokážete předejít případné pokutě.
- Asistent jízdních pruhů – tato funkce je velmi praktická. Navigace vás včas upozorní nebo vizuálně zvýrazní, který jízdní pruh je pro vás, ve kterém byste se měli držet.
- Zabudovaná kamera – GPS navigace může fungovat také jako dopravní kamera, která monitoruje dopravu před vámi a v případě nehodových událostí může posloužit jako jistý druh důkazu o tom, jak k dané nehodě došlo.
- Bluetooth – bezdrátové připojení za pomoci Bluetooth připojení k vašemu mobilnímu telefonu či sluchátkům.
- Wi-Fi – připojení k internetu skrz GPS navigaci je velmi komfortní. Můžete tak propojit GPS navigaci a váš telefon. Zároveň můžete zajistit při připojení přes internet aktualizaci softwaru či mapových podkladů.
- Přehrávač hudby – GPS navigaci je možné propojit s audio soustavou ve vozidle a můžete tak skrz navigaci přehrávat hudbu.
- Odolnost – týká se především outdoorových GPS navigací nebo navigačních zařízení na motorku či kolo. Je dobré, pokud jsou takové navigace odolnější. Odolnost může být označena zkratkou IPX od 1 po 9. V tomto rozmezí je číslo 9 nejodolnější. Obvykle se odolnost outdoorových modelů pohybuje kolem IPX-4 až IPX-7.
- Databáze radarů – jde o databázi, která monitoruje síť napevno umístěných radarů. Tento prvek je využíván především v zahraničí, kde jsou statické radary poměrně běžné a GPS navigace může disponovat funkcí, která vás upozorní na to, že takový radar se na vaší trase nachází.
Ověřené značky
Trh s navigacemi je poměrně široký a o nabídku určitě není nouze. Přesto, pokud se rozhodnete pro koupi GPS navigace, doporučujeme se orientovat na výrobce, kteří nabízejí tyto produkty dlouhodobě a kromě toho, že nabízejí kvalitní produkty, nabízejí vám i další výhody, záruky a servis.
Ověřené značky jsou garancí spolehlivosti a zároveň neriskujete problematický a neodzkoušený software nebo nepřesné mapové podklady. Problém není ani s aktualizací map či softwaru. Mezi takových výrobců určitě patří Garmin, TomTom, značky Mio nebo Navitas. Právě fakt, že se věnují profesionálnímu vývoji navigací, je zárukou kvality. Na trhu je několik výrobců, jejichž produkty nejsou špatné, ale s přihlédnutím na cenu a poměr kvality si u těchto výrobců každý najde svůj model.
Cena GPS navigace
Ceny GPS navigací už ani zdaleka nejsou na takové úrovni, jak to bylo v období, kdy byly navigace novinkou. Tehdy si modernější druhy navigací mohl dovolit jen málokdo. Dnes zakoupíte kvalitní GPS navigaci do auta, na motocykl, kolo či na turistiku i v cenové hladině do 2 500 Kč. Pokud požadujete větší displej, více asistenčních funkcí, budete se pohybovat v cenové úrovni od 2 500 do 5 000 Kč. Jde o střední cenovou hladinu s přibližně 5- až 6-palcovými displeji. Ještě jednou připomínáme, že při výběru doporučujeme vybírat ze značek, které jsme uvedli v odstavci výše. Součástí balení bývá obvykle držák či nabíječka.
Pokud patříte mezi náročnější uživatelé a přejete si mít všechny funkce včetně asistenta jízdních pruhů, RDS-TMC, Wi-Fi, Bluetooth slot na paměťové karty a mapové pokrytí celého světa, zřejmě budete muset investovat o něco více. Částka takových navigací se pohybuje stále tento poměrně vysoko na úrovni 7 500 až 10 000 Kč.
Ty nejlevnější outdoorové navigace koupíte rovněž v hodnotě do 2 000 Kč. A vězte, že na běžnou turistiku – cykloturistiku takové GPS navigace stačí. Nejednou se však vyplatí zainvestovat alespoň o 500 Kč více, abyste měli k dispozici outdoorové navigace s lepší výdrží baterie, lepším rozlišením, nižší hmotností a zvýšenou odolností na úrovni IPX-5 až IPX-7.
Práce s navigací
Na závěr našeho průvodce výběrem GPS navigace pro vás máme několik tipů a doporučení, které vám mohou pomoci při práci s GPS navigací.
- Než se vydáte do neznámého prostředí, nastudujte si jednotlivé parametry a seznamte se s funkcemi GPS navigace. Vyzkoušejte ji a na známé trase si ověřte navigační schopnosti systému a jeho pokyny.
- Při hlasové navigaci se seznamte s daným hlasem a rovněž si všímejte, v jakém předstihu vám navigace hlásí nejbližší pokyn a co koresponduje s vizuálním stavem.
- Pokud navigace disponuje nočním režimem, vyzkoušejte si ho dříve, než se vydáte v noci na neznámé místo. Na někoho taková změna režimu může působit zmatečně, proto se vyplatí si i tento navigační režim otestovat.
- Navigaci si ve vozidle umístěte tak, aby vám nepřekážela ve výhledu a zároveň, abyste nemuseli příliš odklánět zrak a nevěnovali se tak provozu.
- Pokud opouštíte vozidlo na delší dobu, doporučujeme navigaci brát ze sebou. Může být potenciálním lákadlem pro zloděje.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Stále nad GPS navigací váháte? Možná vás k její koupi přesvědčí odpovědi na často kladené otázky ze strany uživatelů.
Mohu navigaci na motorku použít i v autě?
Mají všechny navigace bezplatnou aktualizaci map?
Je dostupná univerzální GPS navigace?
Starší modely, které již nejsou dostupné
Datum poslední aktualizace: 15.07.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek