Nejlepší gola sady 2024 – recenze, test, srovnání

Říká vám něco pojem gola sada? Zkušení mistři a domácí kutilové určitě budou vědět, o čem je řeč. Možná pomůže detailnější popis – sada nástrčných hlavic a nástavců s dvojitou ráčnou. I takto by se dala charakterizovat gola sada. Jde v zásadě o praktické nářadí, které se může opravdu hodit kdykoliv. Existují gola sady pro profesionální účely pro hobby mistry, ale vždy si je důležité všímat určité parametry. My vám poradíme.

Jak vybrat gola sadu?

Gola sady nebo soupravy si najdou své místo v každé dílně či garáži. V první řadě, pokud se stále ptáte, co to ta gola sada vlastně je, máme pro vás zcela jednoduchou charakteristiku. Gola sada je sada nástrčných hlavic, nástavců a jiného příslušenství spolu s ráčnou, která má otočnou hlavici.

Jde v podstatě o speciální nářadí (ráčna + hlavice, ořechy, nástavce, adaptéry), kterým dokážete zatahovat a povolovat mnohé druhy spojů v závislosti na počtu a druhu nástavců – hlavic, které máte ve vaší gola soupravě k dispozici. Pro ilustraci, gola sada obsahuje například různé bity, nástavce, nahradí i šroubovák, imbusový klíč a v multifunkčním kufříku máte k dispozici různé čtyřhranné nástavce, adaptéry, torxy a mnohé jiné příslušenství. Záleží i od samotné velikosti gola soupravy a četnosti příslušenství.

Nejlepší gola sady

Názov Hodnotenie Detail
BGS technic 192 ks   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Extol Premium 8818370 65 ks   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Scheppach TB 217 ks   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Narex gola sada 61 ks   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Fieldmann FDG 5010-53R   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Účel gola sady

To, pro jaké účely si gola sadu nářadí kupujete, ovlivňuje, do velké míry právě účel, na který budete toto nářadí používat. Pokud začneme od domácnosti a kutily, kteří příležitostně něco opravují, postačí jim levnější gola sada a s menším počtem příslušenství v podobě nástavců, bitů a tak dále. Samozřejmě, nelze předpovědět, do opravy čeho se doma pustíte a může se stát, že vám v levnější a méně početné sadě nějaký nástavec bude chybět. Nevýhodou může být, že příliš levné soupravy bývají vyrobeny z levnějších a méně kvalitních materiálů.

Pokud bude řeč o profesionálních mistrech či automechanicích, pro ně je třeba se již poohlédnout po vícečetné gola sadě s více nástrčnými nástavci, nástavců, bitů či adaptérů. Gola sada v tomto případě často obsahuje například i klasické vidlicové klíče a obvykle jsou dány nástavce, jakož i ráčna z kvalitnější tvrzené oceli, aby se nestalo, že se nástavce poškodí. Kvalita materiálů tedy rozhodně hraje roli.

Co gola sada obsahuje?

Základ gola sady tvoří ráčna, která je v rámci soupravy základním nářadím. K ráčně následně patří různé hlavice, nástavce, bity a adaptéry. Ne každá gola souprava musí obsahovat všechny velikosti nástavců, které gola sada díky velikosti závitu umožňuje použít. Disponovat může gola souprava rovněž několik nástrčných nástavců, které využití této soupravy rozšiřují. Mnozí výrobci dokonce v rámci gola sady přidávají různé doplňkové příslušenství v podobě vidlicových klíčů, šroubů, matic nebo jiných doplňků, které se při práci mohou hodit.

Gola souprava – příslušenství

A kolik příslušenství vlastně gola sada obsahuje? Výrobci se v tomto dosti předbíhají a nejsou číslem limitované kategorie. Klidně můžete koupit gola sadu s 22 ks, 50 ks, 78 ks, ale výjimkou nejsou ani gola sady se 100 a více kusy příslušenství. Záleží tedy jen od vás, jaké jsou vaše požadavky a potřeby.

Jak vybrat správnou velikost gola sady

V první řadě musíte zjistit, co skutečně potřebujete. Výběr velikosti gola soupravy totiž závisí na typu práce, účelu použití, ale i odbornosti a kvality, kterou od takového druhu nářadí požadujete. Velikost gola sady je určena nepsanými normami, které jsou však nějakým způsobem zažité. Normy v zásadě určují, jak velké nástavce můžete použít ke konkrétnímu čtyřhranu. Standardem jsou velikosti 1/4", 1/2", 3/8 ", 3/4", 1 "palců. Řeč je tedy o velikosti štvrohranu, který lze za pomoci ráčny používat při práci. Velikost gola sady tedy není pouze o tom, kolik prvků obsahuje.

Výhodou je v mnoha případech větší rozsah nástavců. Například automechanici při své práci často využívají široké rozpětí čtvercových a různých jiných typů nástavců, adaptérů a to i na základě odlišných rozměrů. Rovněž se na trhu najdou i kombinované gola soupravy se dvěma ráčnami a různými nástavci.

Malá gola sada 1/4"

Vskutku jde o malou gola sadu, která je vhodná spíše na minimalističtější práce. Například při opravách kol, různých elektrospotřebičů nebo při opravě nábytku a podobě. Velikost (průměr) čtyřhranu je 6,35 mm (šrouby max. M10).

Velká gola sada 1/2"

Čtyřhran má průměr 12,7 mm a v tomto případě jde o velkou gola sadu. Výhodou je velký rozsah velikostí nástavců a adaptérů od 8 až do 32 mm. Někteří výrobci umožňují dokonce použít i nástavce s průměrem do 36 mm. Tyto soupravy jsou velmi oblíbené u automechaniky, protože obvykle gola sada 1/2 pokryje jejich potřeby při montáži a demontáži dílů (šrouby max M22).

Modrá gola sada

Gola sada 3/8"

Pokud hledáte kompromis, právě tato kategorie může být zlatou střední cestou. Velikost čtyřhranu je 9,5 mm a disponujete rozsahem nástavců, adaptérů a bitů až s průměrem od 6 do 22 mm (šrouby M4 - M14). Gola sada 3/8 toho zvládne hodně, pokryje rozpětí 1/4 gol sady a zároveň disponujete silnější a odolnější ráčnou (závisí na kvalitě oceli). Stejně tak se nemusíte bát práce s většími závity na autě nebo naopak s menšími závity při drobnějších pracích.

Gola sada 3/4"

Zde už je řeč o opravdu velké gola soupravě, která disponuje velikostí čtyřhranu až 19,05 mm. Bez problémů můžete použít nástavce s průměrem od 18 do 50 mm. Gola sady 3/4 jsou velmi odolné, například nimi povolíte silné spoje různých průmyslových zařízení, zemědělských a nákladných strojů a podobně.

Gola sada 1"

Dominuje v případě velkých závitů, pokud vám náhodou nestačí právě gola sada 3/4. Velikost čtyřhranu je až 25,4 mm a ráčna je konstruována pro silné - nadměrně pevné spoje. Použít lze hlavice o velikosti 41 mm až po 80 mm.

Kvalita materiálů – ráčna, nástavce, bity, adaptéry

Právě ráčna je tím prvkem, který tvoří základ gola sady. Následně jsou to právě nástavce, bity, adaptéry, hlavice a další příslušenství. Při výběru je však třeba zohlednit jeden podstatný faktor a tím je kvalita. Samozřejmě, kvalitu v mnohém případě určuje i cena a výrobce. V případě gola sady je toto často zlaté pravidlo. Nejdůležitější je právě kvalitní ocel, aby se vám nestalo, že velmi rychle ráčnu strhnete nebo poškodíte nástavec a v takovém případě jsou tyto prvky nepoužitelné. Jak poznáte kvalitní gola sadu? Pojďme si kvalitativní faktory přiblížit.

Gola sada ráčna

Ráčna

Její kvalita je nutnou podmínkou. Prvním faktorem, který si musíte všímat, je například pogumovaná rukojeť, která zajišťuje protiskluznost. To je znak, že výrobce dbá na detaily. Rovněž si všímejte i samotný mechanismus pohybu ráčny. Musí se hýbat plynule, ale zároveň musí klást adekvátní odpor. Síla ráčny je rovněž podstatná, ale je třeba rozlišovat, jakou sílu použít na jaký spoj.

Hlavice a nástavce musí sednout na štovrhran a nesmí mít vůli. Rovněž na ráčně by neměl chybět přepínač směru na pravý a levý závit (prstencový – kolečkový). Ráčna může mít dvě úrovně "něžnosti". Záleží na počtu zoubků, které obsahuje. Hrubá ráčna s 36 zuby je spíše určena pro pevnější spoje a naopak jemnější ráčna například se 72 zuby je spíše určena i pro práci s menšími závity, avšak pozor na tlak, aby nedošlo ke stržení závitu nebo odlomení zubů. Kvalitu ráčny zvyšuje rovněž ošetření chromem. To platí i v případě nástavců.

Nástavce – hlavice

V řeči mistrů můžeme mluvit i o ořechách, které mají různé rozměry, ale také jde o různé typy nástavců a hlavic. Může jít o čtyřhrany, šestihrany, dvanáctihranné nebo o úplně jiné typy hlavic, které se však mohou hodit pro montáž nebo demontáž. Někteří výrobci aut vám prací zkomplikují jinými hlavicemi závitů, TORX nebo TORXY s dírou, klasické jsou ploché a křížové závity nebo IMBUS či RIBE.

Člověk je obvykle pozná, až když je potřebuje. V souvislosti s kvalitou je nutné, aby nástavce nebyly z tzv. blátivé oceli. Taková ocel se při silnějším zátahu zvykne poškodit a měnit tvar, což by se nemělo stávat.

Bity a adaptéry

Mohou i nemusí být součástí gola soupravy. Zástrčné bity si však své místo u mistra v kufříku najdou. Potřebné je k nim mít i adaptér, který připevníte přímo na ráčnu.

Adaptéry ke gola sadě

Další příslušenství

Gola sada je součástí kufříku, který je rovněž velmi důležitý. Právě v něm jsou umístěny všechny díly, kterých může být různý počet. Podstatné je v případě kufříku, aby všechny součásti seděli na svém místě a byly fixovány. Příslušenstvím mohou být specifické redukce nebo adaptéry, ale často výrobci do gola soupravy vkládají i různé sady vidlicových klíčů nebo šroubováků, různé měřidla či kardany. V tomto případě už opravdu dostáváte do rukou multifunkční sadu nářadí.

Kvalitní značky

Výrobci jsou v tomto případě velmi důležití. V mnohém totiž nejde o to, jakou značku máte, ale jakou kvalitu daná značka přináší. Samozřejmě, i renomovaní výrobci nabízejí gola sady, cenově dostupnější s menším počtem dílů. Vždy však dbají o to, aby byly použity kvalitní materiály a především kvalitní ocel. Která je základem spokojenosti.

Gola sada Narex nebo gola sada Makita jsou vždy správnou volbou. Chybu neuděláte ani v případě výrobců jako Geko, Stanley, YATO nebo Mannesmann. V případě hobby soupravy běžně natrefíte na značky jako Parkside, Extol nebo Powerfix. Extol však nabízí i soupravy vyšší kvalitativní kategorie.

Cena gola sady

Investice do gola sady není úplně činností, která by zruinovala váš rozpočet. Samozřejmě, investovat můžete řádově stovky, ale i tisíce korun. Už v cenové hladině do 1 200 Kč najdete širokou nabídku i od výše zmíněných výrobců. Podstatné je jen selektovat, co potřebujete. Takové sady mohou obsahovat ráčnu a až 100 kusů dílů a různého příslušenství.

Pokud se podíváme na gola sady okolo 2 500 Kč, objevíme univerzálnější soupravy, které obsahují například i více druhů ráčen s různou velikostí. No a nad hranicí 2 500 Kč se nachází prvotřídní kvalita, která by měla být zárukou odolnosti a dlouhé životnosti a rovněž multifunkčního využití. Jde o profesionální soupravy a často i multifunkční kufříky, které obsahují množství praktického příslušenství.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Zaujali jsme vás a přemýšlíte nad gola sadou? Vše podstatné o jejím výběru už víte. Na závěr vám nabízíme ještě odpovědi na časté otázky ohledně gola souprav.

Jaké příslušenství najdu v gola sadě?

V univerzální gola sadě by měly nacházet klasické šroubováky a stranové klíče. Většina gola souprav obsahuje ráčnu, kardan, vratidlo a nástavce. Hodit by se vám mohl např. i šroubovák se sadou výměnných bitů, kombinační kleště, sikovky, "hasák", kleště na práci s elektronikou nebo imbusové klíče. V některých větších sadách najdete i pilku na železo, vodováhu nebo metr.

Z jakého materiálu se vyrábějí gola soupravy?

Často používaným materiálem je CrV ocel, která se vyznačuje vysokou pevností. Jde o slitinu chrómu, vanadu a dalších prvků.

Na jaké práce mohu použít gola sadu?

Gola sada se vám sejde při montáži/demontáži nábytku, utahování šroubů apod. Je tedy vhodnou volbou pro automechaniky, údržbáře, ale i hobby nadšence, kteří rádi kutí.

Vaše hodnocení:
(89.2%)
Datum publikování: 14.08.2020
Datum poslední aktualizace: 21.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek