Nejlepší odstraňovače žmolků 2024 – recenze, test, srovnání

Pokud jste spatřili na vašem oblečení, pohovce či jiné textilii žmolky, nesahejte hned po žiletce. Na jejich odstranění vám poslouží pomůcky známé jako odstraňovače žmolků. Celou práci za vás sice neudělají, ale při správném použití jsou k textiliím šetrnější jako např. žiletka.

Jak vybrat odstraňovač žmolků?

V článku vám poradíme, jak si odstraňovač žmolků vybrat a představíme vám ty nejoblíbenější modely.

Nejlepší odstraňovače žmolků

Názov Hodnotenie Detail
Leifheit 80029   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Philips GC026/80   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Bravo B-4633   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Sencor SLR 33   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Black+Decker BXLR500E   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Odstraňovače žmolků – recenze

Žmolky na oblíbeném tričku či svetru nepotěší. Dají se odstranit nůžkami, žiletkou nebo lepicí páskou, nejjistější volbou je však odžmolkovač. Který z oblíbených modelů je nejlepší?

Ruční nebo elektrický?

Na trhu najdete dva druhy odstraňovačů žmolků:

  • Ruční odstraňovač žmolků – podobá se na kartáč, resp. hřeben a je vybaven jedním nebo více nástavci. Ty jsou osazeny noži, které se postarají o odříznutí žmolků během toho, jak budete odstraňovač žmolků táhnout po povrchu textilie. Výhodou ručních odstraňovačů žmolků je, že fungují bez elektřiny či baterií a jelikož neobsahují žádnou elektroniku, prakticky se na nich nemá co pokazit. Práce s ručními odstraňovačmi žmolků však zpravidla trvá o něco déle než v případě elektrických.
  • Elektrický odstraňovač žmolků – je vybaven hlavicí s otočným nožem, který má více čepelí. Nůž je roztáčen vestavěným elektromotorkem na vysoké otáčky, což zaručí, že si poradí i s velkými žmolky. Nože v hlavici jsou chráněny ochrannou mřížkou s různě velkými otvory, přes které neprojdou vaše prsty, pouze žmolky. Používání elektrického odstraňovače žmolků je tedy bezpečné a také o něco rychlejší než v případě ručních přístrojů.

Elektrický odstraňovač žmolků

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, mějte na paměti, že na odstraňování žmolků nejsou příliš vhodné žiletky. Jejich čepele jsou totiž příliš nízko a může se stát, že při odstraňování žmolků s nimi vytrhnete z tenčího kusu oblečení nitku, nebo jej natrhnete.

Při odstraňování žmolků buďte hlavně opatrní a trpěliví. Pokud se budete spěchat, může se stát, že i s nejlepším odstraňovačem žmolků oděv poškodíte.

Základem jsou nože

Nejdůležitější součástí každého odstraňovače žmolků jsou nože, které se starají o samotné odstraňování žmolků.

Ruční odstraňovače žmolků používají zpravidla nůž s jednou čepelí. K některým z nich výrobci dodávají různé nástavce s odlišnou výškou nože. To vám umožní odstranit velké žmolky z hrubých textilií (kabáty, svetry, potahy na sedací soupravy) i ty menší z jemnějších oděvů (trika apod.).

Nože odstraňovače žmolků

Nastavitelnou výšku mají i některé elektrické odstraňovače žmolků, které využívají rotační nože s vícenásobnou čepelí. Není to však pravidlem, proto si při výběru dejte pozor, aby daný model nastavení výšky umožňoval. Takový odstraňovač žmolků pak můžete využít na jakékoliv materiály.

Důležitým parametrem je i materiál nožů, ačkoli ho výrobci obvykle při svých odstraňovačích žmolků nespecifikují. Jednoznačně navrch mají keramické čepele. Vydrží ostré mnohem déle než ocelové. Ve většině odstraňovačů žmolků je totiž broušení čepele nožů příliš složité či dokonce nemožné.

Baterie dlouho nevydrží

Drtivá většina elektrických odstraňovačů žmolků je napájena klasickými 1,5 V bateriemi velikosti AA (ne vždy je výrobce přibaluje). Vzhledem k vestavěnýmu elektromotoru a tím i vysokýmu odběru proudu však obvykle vydrží do 20 min. práce.

O něco lépe jsou na tom odstraňovače žmolků s vestavěným akumulátorem, ke kterým výrobce zvykne dodávat i nabíječku. Problémem je však čas nabíjení, který závisí na použitém typu akumulátoru. Při NiMH to může být i 5 h. Odstraňovače žmolků s vestavěným akumulátorem jsou dražší a akumulátor se k nim často nedodává jako náhradní díl. Po skončení jeho životnosti tak můžete odstraňovač žmolků zahodit.

Elektrický odstraňovač žmolků na baterie

Problém s napájením můžete vyřešit také tak, že použijete vlastní dobíjecí akumulátory velikosti AA, k nim však budete muset dokoupit i nabíječku.

Na trhu najdete i odstraňovače žmolků napájeny právě takovým typem AA akumulátorů, které mají navíc vestavěnou nabíječku. Z hlediska napájení jde o nejlepší kompromis – po skončení životnosti akumulátorů koupíte nové za pár korun.

Další vlastnosti a parametry odstraňovačů žmolků

  • Ergonomie – odstraňovač žmolků by vám měl dobře padnout do ruky, aby se vám s ním pracovalo nejen pohodlně, ale i šetrně k ošetřovaným textiliím. Lepší jsou v tomto případě odstraňovače žmolků s tenkou rukojetí a odděleným zásobníkem, který se nenachází v rukojeti.
  • Čištění – samozřejmostí by měl být odnímatelný zásobník na žmolky. Pro dokonalé vyčištění by však měl odstraňovač žmolků mít i rozebíratelné hlavici. Někteří výrobci k nim přibalují i ​​kartáčky, které vám čištění zjednoduší. Samotný odstraňovač žmolků ani jeho nože byste neměli mýt pod vodou, elektronika by se mohla poškodit a nože zrezivět.
  • Cena – na trhu najdete odstraňovače žmolků od 60 do cca 600 Kč. I v tomto případě je lepší, pokud si připlatíte pár korun za osvědčenou značku – takové odstraňovače žmolků mají kvalitnější materiálové provedení, nože z kvalitnějšího materiálu a delší životnost.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Odstraňovače žmolků jsou výborným způsobem, jak se zbavit nevzhledných žmolků na gauči, svetru či sukni. Výběr je vcelku jednoduchý – buď si vyberete ruční, nebo elektrický odžmolkovač. Ještě před jeho koupí byste si však měli položit několik otázek.

Může odstraňovač žmolků poškozovat při dlhobom používání tkaninu?

Ne, pokud používáte odžmolkovač správně, k poškození tkaniny by nemělo docházet. Ta se znehodnocuje již samotným používáním, odžmolkovač jí jen navrátí hezčí vzhled.

Nakolik je odstraňovač žmolků účinný?

To závisí na tom, jak moc je tkanina zažmolkovaná. Při důkladném odžmolkovávaní se však dokážete zbavit většiny žmolků na oblečení.

Dá se odstraňovač žmolků používat pro všechny materiály?

Ano, odžmolkovač můžete používat na jakékoli materiály. Zvolte si však odžmolkovač s nastavitelnou výškou nožů.

Vaše hodnocení:
(87.8%)
Datum publikování: 05.06.2020
Datum poslední aktualizace: 10.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek