Nejlepší televize 2024 – test televizorů a srovnání

Mnoho lidí si bez televizoru neumí představit život. Podobně jako lednička, pračka nebo trouba je spotřebičem, který život dělá příjemnějším. Jednou za čas je třeba televizor vyměnit, ať už z toho důvodu, že starý dosloužil, nebo proto, že prostě chcete do své domácnosti novější model. Víte, jak na to?

Sledování televize

Rozvoj technologií postupuje raketovou rychlostí a co bylo moderní včera, je dnes již za zenitem. Výběr televizoru, protože není důležité pouze to, aby dokázal přijímat televizní signál, není vůbec jednoduchý. Připojení k internetu, ultra HD rozlišení, zahnutá obrazovka, 3D obraz, USB vstupy... Dnešní televizory obsahují tolik technologií, že běžný uživatel si z nich neumí vybrat. Již nestačí zajímat se pouze o spotřebu, velikost a kvalitu obrazu. Pokud chcete, aby vám televizor sedl na míru, musíte sledovat mnohem více parametrů. Pomůžeme vám s výběrem.

Nejlepší 4K televizory v testu

Názov Hodnotenie Detail
Samsung QE65S90   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Samsung QE75QN90C   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Philips 55PUS7607/12   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
LG OLED65C21   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Samsung UE50CU7172   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt

Nejlepší Ultra HD televizory do 15 000 Kč

Názov Hodnotenie Detail
Samsung UE50CU7172   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Sony Bravia KD-50X72K   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
LG 55UQ8000   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
TCL 55P635   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
LG 55NANO76   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Nejlepší QLED televizory 2023

Chcete-li to nejmodernější řešení, které můžete najít v kategorii TV, určitě se poohlédněte po televizorech Samsung s technologií QLED. Uvnitř QLED se nachází super výkonný procesor poháněn unikátní technologií od společnosti Samsung. Inteligentní mechanický procesor optimalizuje jas obrazovky a kvalitu zvuku. S QLED se dostanete do každé scény hlouběji a odhalíte drobné detaily, o kterých jste ani netušili. Zahlédněte je v silnějších kontrastech, hlubších odstínech černé v tmavých scénách a jasnějších odstínech bílé ve světlých scénách.

Jak si vybrat televizi?

Před koupí nového televizoru si musíte zodpovědět otázku, na co všechno bude televizor sloužit. Pokud totiž chcete televizor pouze na sledování klasického televizního vysílání, nebudete potřebovat model s 75" úhlopříčkou a cenovkou 50-tisíc korun. Postačí vám televizor s dobrou kvalitou obrazu a přiměřenou velikostí, na kterém si můžete pustit, co potřebujete. Pokud si chcete televizor koupit kvůli sledování seriálů, filmů (na DVD, Blu-ray či přes internet, např. na HBO nebo Netflix) a hraní her, tak bude důležitá nejen úhlopříčka, kvalita obrazu, ale např. i připojitelnost k internetu.

Jak vybrat televizor?

LED, OLED či QLED? Typy televizorů

Na trhu je několik druhů televizorů, které se liší vlastnostmi, funkcemi i kvalitou. Nejběžnější je dělení podle technologie displeje. Tedy starší plazmové, LCD (obojí jsou již mírně zastaralé) a nejnovější LED, OLED a QLED televizory.

Plazmový televizor

Plazmové televizory jsou známé díky kvalitnímu obrazu i o něco vyšší spotřebě. První plazmový televizor uvedla na trh společnost Fujitsu ještě v roce 1996 a okamžitě zaznamenal úspěch. Výhodami tohoto typu televizoru jsou kvalitní pozorovací úhel, živé barvy a kvalitní zobrazení černé barvy, stabilní osvětlení a plynulejší obraz. K nevýhodám patří zmiňovaná větší spotřeba, krátká životnost panelů a vypalování pixelů. Plazmové televizory měli problém s rozlišením, které bylo ve srovnání s dneškem o dost menší. Fungovaly na bázi elektrického náboje, který buňky naplněné plyny měnil na plazmu, ty v závislosti na proudu vydávali světlo.

LCD

LCD televizory používají na podsvícení obrazovky trubice. Jde o úspornější a šetrnější řešení, takže ve srovnání s plazmou je jejich spotřeba nižší. Přeskupující se krystaly mění procházející světlo a skládají obraz. Nevýhodami LCD televizorů jsou vysoká citlivost obrazu (není takový detailní), slabší provedení černé barvy, nebo to, že obraz nepříjemně reaguje na světlo. Při výběru je třeba dbát zejména na obnovovací frekvenci obrazu, která se obvykle pohybuje od 50 do 200 Hz. Platí, že čím je vyšší, tím je obraz kvalitnější.

Edge LED

Jde o LCD televizory s LED edge technologií, podsvícení je tvořeno světlovody z okrajů přímo na celý panel. K výhodám tohoto typu televizorů patří úzké provedení, lepší ostrost, kontrast a živější barvy a trvanlivá LED technologie bez vypalování. Nevýhodami LCD televizorů je nerovnoměrné podsvícení po okrajích televizoru a slabší provedení černé barvy.

Televize v obývacím pokoji

Direct LED

Podsvícení LED televizorů je rozloženo po celé ploše panelu. Je rovnoměrné i po rozích a zajišťuje o něco vyšší kvalitu obrazu. Jeho výhodami jsou kvalitnější kontrast, živost barev a menší spotřeba. K nevýhodám lze zařadit vyšší cenu a zhoršené pozorovací úhly.

OLED

OLED technologie využívá organické diody a stejně jako plazmové televizory nepotřebuje podsvícení. Nabízí kvalitní obraz, kde je černá opravdu černá, barvy kvalitní, odezva je rychlá. OLED televizory jsou tenké, vyznačují se nízkou spotřebou a nabízejí skvělé pozorovací úhly. Jejich nevýhodou je vyšší cena.

QLED

Jde o TV značky Samsung, které mají díky technologii podsvícení obrazovky věrné barvy při sledování z různých úhlů, lepší jas a kontrast a snížený odraz světla. Zobrazení černé není tak dobré jako mají OLED televizory, nabízejí však špičkovou kvalitu rozlišení.

Smart TV

S takovým TV prostřednictvím kabelu nebo Wi-Fi můžete připojit na internet, spárovat ho s jiným zařízením (tabletem či notebookem) a promítat obraz z něj na televizor. Na smart televizoru si můžete prostřednictvím aplikací prohlížet Youtube, Facebook atd. a na stránkách surfovat. Do smart televize lze stáhnout aplikace, například hry, čili se můžete hrát na velké a kvalitní obrazovce. Operační systém televize musí být s jednotlivými aplikacemi kompatibilní. Operační systémy jsou různé, některé TV mají Android, jiné značky upřednostňují svůj vlastní OS (např. Samsung má Tizen, LG WebOS, Panasonic Firefox, Philips a Sony Android). Smart TV disponují množstvím moderních funkcí a technologií, mají zobrazovací schopnost LED, OLED nebo QLED televizorů. Největším mínusem u tohoto typu televizoru je vysoka cena, složitější ovládání či občasná poruchovost.

Výběr Smart TV v obchodě s elektronikou

Velikost úhlopříčky

Velikost televizoru (úhlopříčka) je jedním z nejdůležitějších parametrů výběru. Vzdálenost dvou protilehlých bodů na televizní obrazovce se obvykle vyjadřuje v palcích. Velikost úhlopříčky závisí na tom, z jaké vzdálenosti budete obraz sledovat. Ideální vzdálenost určíte tak, že dodržíte vzdálenost kolem 5 cm na jeden palec. Neplatí, že čím větší je úhlopříčka, tím lepší obraz můžete čekat, třeba dodržovat jistou pozorovací vzdálenost, pro kterou je tato velikost televizoru vhodná. Doporučené pozorovací vzdálenosti jsou následující:

Úhlopříčka Doporučená vzdálenost pro běžné vysílání (HD a Full HD) Doporučená vzdálenost pro 4K vysílání
32" 1,3 – 1,8 m 0,7 – 0,8 m
40" 1,4 – 1,9 m 0,8 m
42" 1,7 m 0,8 m
48" 1,9 m 0,9 m
50" 2 m 1 m
55" 2 – 2,4 m 1,1 m
60" 2,4 m 1,2 m
65" 2,5 – 3 m 1,3 m
70" 2,8 m 1,4 m
75" 3 – 3,5 m 1,5 m

Úhlopříčka v palcích na centimetry

Velikost TV se obvykle udává v palcích, přičemž 1 palec = 2,54 cm. To znamená, že pokud si vyberete televizor s úhlopříčkou 40", televizor bude mít 101 cm, pokud si zvolíte úhlopříčku 55" musíte si udělat prostor pro TV s diagonálou 140 cm, TV s úhlopříčkou 75" má zas velikost 190 cm.

Rozlišení televizoru

Rozlišení udává počet bodů (pixelů), z nichž se obraz skládá. Platí staré známé pravidlo – čím více, tím lépe, samozřejmě jen dokud jsou pro oko rozlišitelné. Rozlišení televizorů se nyní dělí na HD Ready, Full HD, Ultra HD (4K).

Rozlišení televizoru je jedním z důležitých parametrů výběru

Rozlišení HD Ready (1 280 x 720 pixelů) je typické pro starší modely televizorů. Postačujúe pro menší televizory, při větších by bylo nedostačující, proto se od něj již upouští. Lepší je Full HD rozlišení (1 920 x 1 080 pixelů) a 4K rozlišení (3 840 x 2 160 pixelů). Střední a vyšší třída televizorů disponuje takovým rozlišením běžně.

Důležité zkratky a značky

Víte, co znamená, když se o televizoru řekne, že má Upscalling? V zkratkách a značkách byste si měli udělat pořádek, abyste věděli, co kupujete.

  • SD – Standard Definition: Jde o zobrazení 4:3 a rozlišení obrazu 720 x 57 bodů. Ačkoliv je přenos signálu nenáročný, je méně kvalitní. Vhodný je v případě, že nedisponujete kvalitnějším druhém přijímacího signálu.
  • HD – High Definition (HD Ready): Jde o kvalitnější zobrazení 16:9 s rozlišením obrazu 1 280 x 720 bodů. Zabezpečuje lepší zvuk i obraz. Potřebný je však příjem kvalitního signálu.
  • Full HD – Full High Definition: Jde o obraz ve formátu 16:9 a rozlišení až 1 920 x 1 080 bodů. Jeho využití je možné pouze v případě, že přijímáte Full HD televizní signál. Lépe vynikne na větší obrazovce.
  • Ultra High Definition (UHD): Tato technologie má několikanásobně více zobrazovacích bodů jako Full HD (rozlišení 3 840 x 2 160 bodů). UHD technologie je běžná u televizorů s 4K rozhraním a nabízí výborný obraz a zážitek ze sledování. Novější dimenzí rozlišení je 8K (7 680 x 4 320 pixelů), kterým oplývají nejnovější televizory. Jejich cena je však opravdu vysoká.
  • Upscalling: Jde o nové vylepšení rozlišení. Funkce Upscalling byla zavedena kvůli lepšímu zobrazení televizních programů v nižší kvalitě. Upscalling se postará o dodatečné vykreslování pixelů, které zvýší kvalitu obrazu.

Obnovovací frekvence obrazu

Hodnoty tohoto parametru jsou udávány v Hertzích. Daný atribut hovoří o obnovovací frekvenci, jejímž úkolem je za určitý čas překreslit obraz, resp. změnit snímek na obrazovce (počet snímků za 1 sekundu).

Zahnutý televizor

Na trhu najdete televizory s obnovovací frekvencí 50 – 240 Hz. Např. 100 Hz znamená sto snímků za sekundu, televizory s frekvencí nad 100 jsou schopny plynule zobrazovat náročnější hry a rychlé filmové scény, můžete na nich sledovat filmy v 3D. Televizory s menší frekvencí mohou obraz nepříjemně trhat. Plynulost obrazu zvyšují i ​​různé technologie, např. True Motion, Motion Plus, Motionflow apod., mohou však působit trochu nepřirozeně, protože opticky poběží film rychleji, než jak byl natočen. Při koupi si dávejte pozor na základní frekvenci a dynamickou frekvenci (1 400 – 3 000 Hz).

Odezva

Tento údaj vám prozradí, jaký čas pixely potřebují na změnu barvy. Hodnoty od 5 do 10 ms (milisekund) jsou adekvátní. Platí, že čím nižší odezva, tím lepší a kvalitnější obraz. Moderní televizory zvládnou změnu ze šedé do 5 ms, při bílé barvě za cca 10 ms. Pokud chcete mít geniální obraz, poohlédněte se po televizoru s odezvou 4 – 3 ms.

Typ signálu

Jedním z podstatných faktorů při koupi televizoru je to, jaký signál přijímá. Na některé signály totiž potřebuje internetové připojení, na některé vám stačí set-top box či kabel a připojení do zásuvky. Příjem umožňují v televizoru zabudované tunery. Podle typu vysílání, který chcete přijímat, byste se měli ohlížet po televizorech s danými tunery. Jelikož analogové vysílání bylo plně nahrazeno digitálním, analogový tuner již není v televizorech potřebný. Pokud ho však máte, měli byste si k němu pořídit externí tuner, tedy set-top-box.

  • DVB-T/T2: Tento signál je přijímán z televizní antény. Potřebné je mít set-top box nebo televizor, který má tento dekodér zabudovaný.
  • DVB-C/C: Jde o kabelové vysílání, bez připojení přímo do sítě se neobejdete. Potřebné je mít i set-top box, případně musí mít televizor zabudovaný dekodér.
  • DVB-S/S2: Kromě set-top boxu či zabudovaného dekodéru lze použít Cl kartu (Skylink, DigiTV...), která se vkládá do Cl slotu (televizor ním musí disponovat). Tento druh signálu je nejkvalitnější.
  • ITPV: Jde o připojení přes internet, přičemž je třeba mít dodavatele signálu, který poskytuje služby televizního signálu. Signál je šířen prostřednictvím internetového signálu operátora.

Kontrast a jas

S kvalitou obrazu souvisí i parametry, jakými jsou kontrast a jas. Jas udává, jakou má televizor svítivost při zobrazení bílé barvy (do jisté hranice platí, že čím vyšší, tím lépe). Na běžné sledování je dobrou volbou televizor s jasem 450 až 550 cd/m2 (jednotkou svítivosti je candela/m2, odpovídá světlu jedné svíčky na ploše 1 m x 1 m), budou se vám na něm dobře sledovat filmy během dne i v noci.

Výběr televizoru – sledování parametrů

Kontrast označuje poměr v zobrazování bílé a černé barvy, čím vyšší kontrast, tím lepší barvy. Na televizoru si můžete tyto parametry ručně nastavit do optimálního poměru. Kontrast je statický a dynamický. Co se statického týče, jeho běžné hodnoty jsou cca 1 500:1. Dynamický kontrast nemá na sledování obrazu takový vliv jako statický kontrast, jeho hodnoty se pohybují od 10 000:1 výše. Nejlepší je si televizor vyzkoušet osobně v prodejně a pokud je to možné, zadívejte se na něj za tmy i za světla, ověřte si také pozorovací úhly (standardně se pohybují mezi 170 až 180°), resp. maximální úhel, ze kterého můžete televizor sledovat bez zhoršení kvality obrazu. Vyšší čísla jsou samozřejmě lepší.

Spotřeba

Jde o údaj, o který je třeba, alespoň v případě, že budete televizor používat často, se zajímat. Rovnice – větší úhlopříčka se rovná větší spotřebě – už dávno neplatí. Většinou však platí, že velikost obrazovky a množství funkcí jsou podepsány pod vyšší spotřebu. Např. LCD či LED televizory jsou energeticky šetrnější než plazmové. Běžně se spotřeba pohybuje okolo 100 kWh, technologicky vyspělejší televizory žerou i 200 kWh/rok. O spotřebě se dozvíte z energetického štítku.

Kvalita zvuku

Sledovat filmy/seriály/sportovní přenosy chce většina lidí hlasitě, aby měla ze sledování lepší zážitek. Kvalitní, jemný a čistý zvuk je věcí reproduktoru. Jeho výkon by měl být alespoň 10 W. Je třeba si proto zkontrolovat zvukové výstupy, abyste si v případě slabšího zvuku (moderní, tenké televizory často nemají dobrý reproduktor) mohli pořídit domácí kino nebo hi-fi systém.

Rozdíl mezi LED a OLED

Všímejte si energetický štítek

Energetický štítek označuje energetickou náročnost spotřebičů. V případě televizorů označuje výrobce a model, energetickou třídu, spotřebu zapnutého TV (uváděná ve wattech, označuje běžnou spotřebu zapnutého televizoru za jednu hodinu), přibližnou roční spotřebu zapnutého televizoru (v kWh) a velikost úhlopříčky. V případě, že televizor dsponuje vypínačem, najdete na štítku i symbol vypínače. Roční spotřeba elektrické energie je počítána s předpokladem, že televizor je zapnutý 4 hodiny denně.

Energetická třída vypovídá o spotřebě a úspornosti spotřebiče. Rozlišuje se od A po G (při TV max. F), přičemž energetická třída A může být dále rozdělena na A+ až A+++. Rozdíl ve spotřebě mezi jednotlivými třídami je 25%. Většina televizorů se řadí do třídy A a výše, najdete však i modely v třídách B, C a D.

Typy konektorů

Vstupy, resp. konektory umožňují propojení s dalšími zařízeními (počítač, USB klíč, telefon, internet apod.). Samozřejmostí je například USB port či HDMI. Najít však můžete i analogový konektor či NFC.

  • USB: Konektor pro připojení USB klíčů, USB kabelů (mobil, tablet) či externího HDD. Běžnou je rychlost portů o hodnotě 2.0, 3.0.
  • HDMI: Pomocí tohoto portu se připojuje například počítač, ale i DVD či Blu-ray přehrávač. Standardem jsou minimálně 2 HDMI konektory.
  • SCART: Jde o analogový konektor, který slouží k připojení DVD přehrávače, rekordéru a podobně (předchůdce HDMI).
  • SD slot: Slouží pro vložení paměťové karty.
  • MHL: Konektor, kterým pomocí kabelu propojíte aktivní plochu vašeho mobilního zařízení na obrazovce televizoru.
  • Exthernet: Konektor, pomocí kterého zajistíte připojení k internetu.

Konektory, vstupy televizoru

  • Wi-Fi: Bezdrátové připojení k internetové síti.
  • Bluetooth: Připojení bezdrátových doplňků, jako jsou reproduktory, sluchátka, externí klávesnice nebo myš.
  • NFC: Zajišťuje rychlé propojení s vaším mobilním zařízením.
  • VGA: Tento vstup sloužil pro připojení starších počítačových monitorů, aby se hry a filmy daly sledovat v lepší kvalitě.
  • Jack: Výstup pro připojení sluchátek či externích reproduktorů

Zajímavé funkce a technologie

Některé televizory mohou obsahovat zajímavé funkce, které by vás mohly potěšit. Sledovat s nimi programy může být radost.

  • Timeshift: Pomocí této funkce si můžete na paměťové médium nahrát záznam vysílaného obsahu. Obsah se v daném časovém úseku nahraje a vy si ho můžete prohlédnout zpětně.
  • EPG: Virtuální průvodce, který informuje o vysílaném obsahu v televizi. Pomocí něj si můžete nastudovat informace o programu, nabízí také možnost si nahrát daný obsah na paměťové médium.
  • Režimy obrazu: Dynamický, přirozený, akční, umělecký a pod. Obraz si můžete přizpůsobit v závislosti na tom, jaký druh programu právě sledujete.
  • Technologie Ambilight: Možnost nastavení barevných světel, které se odrážejí na stěnu za televizorem a vytvářejí zajímavý optický efekt. Disponují ní televizory značky Philips.

Zajímavé funkce televizoru

  • Technologie Local Dimming: LED diodám, které osvětlují obrazovku, umožňuje reagovat na změny vnějšího osvětlení. Díky tomu se mění jejich svítivost a intenzita, čili za světla vydávají více jasu, za tmy zas méně. Při jakémkoliv osvětlení tak budete sledovat programy v nejvyšší dosažitelné kvalitě obrazu.
  • Technologie HDR (High Dynamic Range): Vysoký dynamický rozsah dokáže zobrazit záznam ve vyšším rozsahu než byl vyroben.
  • HbbTV: Je to hybridní televize, kombinující televizní vysílání s internetovým připojením. Díky tomu máte k dispozici internetový obsah (různá videa, soutěže, sportovní výsledky, informace o právě vysílaných pořadech apod.).
  • 3D technologie: Chcete sledovat filmy v 3D, díky této technologii máte takovou možnost. Tímto způsobem však lze sledovat pouze vlastní multimediální obsah. Potřebné jsou i speciální 3D brýle, které jsou buď součástí balení, nebo si je můžete koupit samostatně.
  • Prohnutá obrazovka: Televizory s prohnutou obrazovkou poskytují realističtější obraz, intimnější zážitek při sledování, protože každý bod TV je stejně vzdálen od oka diváka. Pokud se rozhodnete pro takový televizor, myslete na to, že je potřeba sedět přímo před televizorem, protože zakřivení neumožňuje sledování z jiného místa.

Dálkové ovládání samozřejmostí

Dálkový ovladač při nových televizorech neslouží pouze k přepínání programů. Ovládání by mělo být intuitivní a zcela jednoduché, aby vám sledování oblíbených pořadů zpříjemnilo. Pokud by měl TV složité ovládání, zbytečně byste ztratili množství nervů. Chytré televizory dokonce často disponují 2 ovladači – jeden slouží k zapínání/vypínání, přepínání programů a upravování hlasitosti, ten druhý využijete k ovládání různých pokročilých funkcí TV.

Např. Philips dává k TV "běžný" ovladač rozšířen o klávesnici, Panasonic, Samsung a Sony mají ovladač s dotykovou plochou, pohybem prstu ovládáte kurzor na TV, k LG se dodává ovladač s rolovacím kolečkem a ukazovátkem na řízení pohybu kurzoru.

Dálkový ovladač k TV

Ceny a oblíbené značky

Cena je parametr, který zajímá každého kupujícího. Ceny televizorů se pohybují v těchto kategoriích:

  • Do 10 000 Kč: Nejnižší cenová kategorie, ve které můžete také najít kvalitní kousky. Obvykle disponují menší obrazovkou a smart funkce nemají. Typické je minimálně HD rozlišení, odezva 15 ms a nízká spotřeba energie.
  • 10 000 až 20 000 Kč: Jde o zlatou střední cestu. V této cenové kategorii se většinou nacházejí televizory s vysokým rozlišením, vybírejte minimálně Full HD. Patří sem většina smart televizorů, které disponují širokou paletou konektorů. Není problém najít úhlopříčky přesahující 40" a televizor s podporou kabelového i satelitního vysílání (DVB-C a DVB-S).
  • Od 20 000 do 40 000 Kč: Vyšší cena, vyšší standard. Takové televizory by měly být inteligentní (Smart TV), disponovat vysokou kvalitou obrazu a rozlišením 4K. Můžete počítat s úhlopříčkou 50" a více, odezvou pod 5 ms, skvělým poměrem jasu, kontrastu a výbornými pozorovacími úhly.
  • Nad 40 000 Kč: V této cenové skupině najdete televizory s úhlopříčkami 70" a více, s rozlišením min. 4K (jestli si připlatíte získáte 8K či až 16K), s min. 4 HDMI a 3 USB vstupy. Obnovovací frekvence je min. 100 Hz, takže plynulost obrazu je výborná.

K nejoblíbenějším výrobcům televizorů se řadí Samsung, Philips, LG a Panasonic. Krok vedle neuděláte ani koupí televizoru značky Sony či Sharp. Podstatné při výběru je prohlédnout si recenze produktů, nabídku jednotlivých výrobců a ceny.

Jak stáhnout a nainstalovat aplikace do Smart TV

V případě, že máte doma Smart TV, asi ji chcete využít naplno. To znamená, že pomocí aplikací si užít své oblíbené programy, psát si s přáteli či číst články na internetu. Stačí si v Smart TV stáhnout aplikaci z obchodu s aplikacemi Google Play, případně z obchodu uvedeného výrobce (např. Samsung Apps), po instalaci aplikaci spustit a užívat si její výhody. Na Smart TV si můžete nainstalovat i widgety třetích stran, tedy takové, které v obchodech nenajdete. Nainstalovat je můžete pomocí jednotky USB flash, ForkPlayer nebo aplikačních adres IP. Nejoblíbenější aplikace jsou však obvykle již nainstalovány (Netflix, Voyo, HBO GO, YouTube, Dirigent...).

Rozdíl mezi Smart TV a Android TV

Smart TV je televizor s inteligentními funkcemi, Android TV je operační systém, který může Smart TV mít. Pokud uvidíte označení Android TV, znamená to, že jde o Smart TV s operačním systémem Android (např. Sony, Philips). Android TV nabízí řadu užitečných aplikací, uživatelsky praktický a výkonný internetový prohlížeč i bohaté možnosti stahování aplikací, chybí mu např. možnost procházet nabídkou během sledování videa. Android TV je v současnosti nejznámějším a nejrozšířenějším televizním systémem, což je dáno především tím, že ho používají dva přední výrobci TV. Jeho výhodou je jednoduché a přehledné prostředí, zabudovaný prohlížeč Google Chrome i nenáročné ovládání. Android zaostává za konkurencí tím, že neumožňuje využívání několika aplikaci najednou. Mínusem může být pro někoho i to, že je nutností si založit účet na Gmailu či Google+.

Ovládání Smart TV

Operačních systémů je však více – WebOS (LG), My Home Screen (Panasonic) či Tizen (Samsung). Každý má své plusy i mínusy. Tizen např. nenabízí tolik aplikací jako Android TV, avšak díky množství integrovaných IPTV poskytovatelů nebudete potřebovat set-top box pro sledování internetových televizí (Netflix, BBC, Amazon...). Na základě preferovaného obsahu si Tizen dělá přehled o vkusu uživatelů a podle toho jim nabízí obsah. Kromě přístupu do velkých filmoték, potěší také možnost procházení nabídkou během sledování videa, rychlost a přehlednost systému. Mínusem je pomalý internetový prohlížeč.

My Home Screen je jednoduchý operační systém, který disponuje kvalitním a rychlým internetovým prohlížečem a pohodlně se ovládá. Menší mínus je, že neumožňuje sledovat videa a zároveň procházet nabídkou. WebOS společnosti LG je natolik uživatelsky komfortní software (obsahuje průvodce Bean Bird), že ho zvládnou ovládat malé děti i senioři. V operačním systému najdete nejen nejdůležitější aplikace a přístup do filmotéky HBO GO, Netflix či Amazon, ale můžete během sledování videa procházet nabídku. Mínusem je malé množství dostupných aplikací přímo pro TV.

Levné televizory. V čem je chyták?

Především musíte počítat s tím, že za nízkou cenu nedostanete to, co za o pár tisíců vyšší. V první řadě musíte počítat s menší úhlopříčkou, menším rozlišením TV (obvykle HD Ready) i horším zvukem. Získáte také méně multimediálních, smart funkcí a aplikací. Problémem mohou být i konektory (např. jen 1 USB vstup), ale také obnovovací frekvence (obvykle je to 50 Hz).

Test magazín doporučuje Samsung

Výrobci televizorů ročně produkují množství výrobků, vybrat si jeden konkrétní, který by nejlépe splňoval vaše požadavky, může být proto velmi náročné. Test magazín, který dělá pravidelně porovnávání různých produktů, otestoval i televizory. Při testování hodnotil 8 parametrů, přičemž každý z nich se určitým procentem podílel na konečném výsledku – obraz (40%), zvuk (25%), ovládání (10%), tunery a připojení (5%), multimediální přehrávač (5%) , nahrávání (5%), Smart TV (5%), spotřeba elektrické energie (5%). V testu porovnávali 2 kategorie menší (úhlopříčka 40 – 43") a větší televizory (49 – 55"). V obou nejlépe obstály televizory značky Samsung.

Samsung TV vítěz Test magazínu

Televizor s Wi-Fi a připojením na internet je již samozřejmost

Jelikož už téměř všechny televizory jsou Smart, není překvapením, že se dají připojit na internet. Wi-Fi připojení je, resp. mělo by být samozřejmostí, některé TV stále umožňují i ​​připojení přes LAN kabel. Připojení k Wi-Fi je jednoduché. Stačí jít do Menu, najít kategorii Síť, otevřít Nastavení sítě a vybrat bezdrátové připojení. Průvodce vyhledá všechny dostupné bezdrátové sítě v dosahu. V případě potřeby je třeba zadat heslo a můžete vesele surfovat.

Umístění televizoru

V podstatě máte 2 možnosti – na stěnu nebo na stolek. V tomto případě je důležitá hmotnost TV. Lehčí televizory umístěte na stěnu bez problémů, ty těžší by už mohli dělat potíže. Nové modely televizorů jsou sice stále lehčí a lehčí, držák na televizor musí být přimontován na pevnou stěnu dlouhými, silnými šrouby. Pokud chcete, aby se vám na televizor dívalo dobře, měli byste ho (jeho střed) umístit přibližně do výšky očí, případně o něco výše. Myslete však na to, že byste na TV neměli dívat se zakloněnou hlavou.

Montáž televizoru na stěnu

Televizor by se neměl nacházet v blízkosti okna a ani na jeho protilehlé straně, aby na něj nesvítilo, resp. se od něj neodráželo světlo. Moderní televizory jsou většinou designově neutrální. Jsou tenké a mají úzký rám nejčastěji černé, případně stříbrné barvy. Černá je neutrální, hodí se do každé domácnosti, při stříbrné zvažte, zda do vašeho obývacího pokoje (ložnice, kuchyně) zapadne. V případě, že si zvolíte prohnutý televizor, myslete na to, že má více nevýhod než výhod (nedochází k zkreslování obrazu, je mnohem přirozenější). Takový televizor je náročný na umístění, zabírá totiž více prostoru než běžný TV, jeho připevnění na stěnu je problematické, v případě, že nesedíte uprostřed, může docházet ke zkreslení obrazu.

Nejčastější otázky a odpovědi – FAQ

Jen málo lidí nemá doma TV. Jde o spotřebič poskytující multimediální zábavu, můžete na něm sledovat své oblíbené programy, seriály i filmy, surfovat na internetu, poslouchat hudbu, prohlížet si fotky, přes sociální sítě komunikovat s přáteli... Jak si však vybrat správně? Poskytli jsme vám návod, jak při výběru TV postupovat, stále však máte doplňující otázky, které nám zasíláte mailem či do komentářů. Rozhodli jsme se na ně odpovědět, abyste měli kompletní info o výběru TV. Pokud je ještě něco, na co se chcete zeptat, použijte komentáře pod článkem, otázky vám co nejdříve zodpovíme.

Jak si vybrat velikost úhlopříčky?

Ak přemýšlíte nad vhodnou velikostí úhlopříčky svého nového TV, musíte zvážit několik dalších faktorů. Tím nejdůležitějším je vzdálenost gauče/postele/křesla od TV, tedy místa, odkud budete televizor sledovat. Třeba zvážit i kvalitní rozlišení a montáž, jestli budete mít TV na stěně nebo na podstavci na stolku. Platí, že čím vyšší rozlišení, tím z větší blízkosti můžete TV sledovat. Např. na HD TV se musíte dívat z větší vzdálenosti než na 4K TV. V případě, že máte málo prostoru, pověsit TV na stěnu může být dobrá volba, protože tím zvýšíte vzdálenost od televizoru. Pro výpočet velikosti úhlopříčky stačí jednoduchá matematika, vzdálenost v m vynásobte číslem 0,84 a získáte ideální velikost obrazovky.

Jaká je minimální vzdálenost od TV?

Vzdálenost od TV si můžete vypočítat i dalším způsobem. Na jeden palec (2,54 cm) by to mělo být přibližně 5 cm. V tomto případě dostanete o něco vyšší hodnoty než při první možnosti. Pozorovací vzdálenost byste měli dodržovat, protože úzce souvisí s kvalitou obrazu.

Co dokáže Smart TV?

Smart TV vám umožní prohlížení webu, online nákupy, spouštění různých aplikací (hry, streamovací služby apod.). Každý nový televizor oplývá inteligentními funkcemi, se kterými si užijete nejen tradiční televizní vysílání, ale i online zábavu. Většina ze Smart TV obsahuje předinstalované aplikace, ke kterým můžete prostřednictvím online obchodu přidat další. Můžete si kontrolovat Facebook či Twitter, surfovat na internetu, sledovat Netflix nebo HBO GO, případně během sledování seriálu si tweetovat s přáteli. Smart TV umožňuje připojení dalšího zařízení (telefon, tablet, notebook) a přenášení obsahu na obrazovku TV. Některé televizory, např. ty od Samsungu umožňují streamování obsahu a změnu mobilního zařízení na dálkové ovládání TV. Ne všechny TV mají stejné inteligentní funkce, při výběru se dobře seznamte s modely, které zvažujete, a technologiemi, abyste dostali vše, co od televizoru očekáváte.

Samsung, LG, Philips, Panasonic. Jak si vybrat TV?

Všechny z vyjmenovaných značek jsou považovány za kvalitní, mezi zákazníky se dokonce těší velké oblibě. Při výběru TV doporučujeme sledovat recenze a hodnocení jednotlivých modelů a vybírat i podle zkušeností ostatních. Koupí žádné z těchto značek neuděláte krok vedle, hrozí jen, že nedostanete přesně to, co byste chtěli. Např. TV nemusí oplývat inteligentními funkcemi, které potřebujete a pod.

Jaký televizor koupit v roce 2023?

Výběr je natolik bohatý, že vám nemůžeme doporučit jen jeden konkrétní produkt. Testování televizorů se pravidelně věnujeme, proto pokud budete sledovat naše recenze, určitě najdete odpověď na vaši otázku.

Seznam článků

Jak si vybrat novou televizi

Jak si vybrat novou televizi

Jak si vybrat ten správný televizor a kterým parametrům věnovat zvýšenou pozornost? Pokusíme se vám dát pár tipů před nákupem. Prvním kritériem při výběru je velikost. Jak velký televizor chcete nebo dříve, jak velký se hodí do vašeho pokoje? Podívejte se na parametry, které se mohou... Přečíst článek

Microsoft Xbox One - Recenze a zkušenosti

Microsoft Xbox One - Recenze a zkušenosti

Herní konzoli Microsoft Xbox One jsem dostal na narozeniny a po dost dlouhé době, co ji využíváme spolu s bratrem jsme oba spokojeni. Máme verzi s 500 GB hardiskem, což mě trochu mrzelo, protože 1TB HDD by určitě potěšil. Jaké jsou mé zkušenosti s ovládáním a hraním? Předtím jsem... Přečíst článek

Sony Playstation 4 - Recenze a zkušenosti

Sony Playstation 4 - Recenze a zkušenosti

Je to moje třetí konzole Playstation. Od Playstation 1 a 3 jsem přešel k Playstation 4. Od první generace prošla tato herní konzole pořádný kus cesty vývojem i designem. Některé věci hodnotím kladně a některé bohužel negativní. Můj pohled a mé zkušenosti s herní konzolí Sony... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(89.2%)
Datum publikování: 21.11.2016
Datum poslední aktualizace: 11.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek