Nejlepší televize 2019 – Test televizorů a Srovnání

Jak si vyberete televizor, když máte před sebou 100 téměř stejných modelů? Není to jednoduché. Jaký je rozdíl mezi televizorem Samsung UE55JC35AA a modelem UE55JC37AA? Často to ani samotný prodejci nevědí. Právě proto vám nabízíme výběr toho nejlepšího, co je momentálně na trhu.

Sledování televize

Nemusíte se bát, že koupíte nekvalitný nebo předražený produkt se zbytečnými Func. Sestavili jsme pro vás tabulku top televizorů, která odráží výsledky uznávaných testů, hodnocení a uživatelských recenzí.

Nejlepší 4K televizory v testu

Nejlepší Ultra HD televizory do 13 000 Kč

Jak si vybrat televizi?

Možností při výběru televizoru máte vskutku hodně. Vybrat si ten správný, který by odpovídal vašim potřebám, není proto vůbec jednoduché. Jaké máte možnosti, co všechno si při výběru všímat a na jaké funkce přihlížet? Poradíme vám, jak si vybrat správné.

LCD, LED, OLED či plazma?

Plazma patří ke klasice, už dávno však není jediná možnost, která nabízí kvalitní obraz. Na trhu je několik alternativ, které se vyznačují různými funkcemi a kvalitami. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých televizorů?

 • LCD (LED Edge): Podsvícení obrazovky LCD televizorů s LED edge technologií je tvořeno světlovody z okrajů přímo na celý panel. K výhodám tohoto typu televizorů patří úzké provedení, lepší ostrost, kontrast a živější barvy a trvanlivá LED technologie bez vypalování. Nevýhodami LCD televizorů je nerovnoměrné podsvícení po okrajích televizoru a slabší provedení černé barvy.
 • LED (Direct): Podsvícení LED televizorů je rozloženo po celé ploše panelu. Je rovnoměrné i po rozích a zajišťuje o něco vyšší kvalitu obrazu. Jeho výhodami jsou kvalitnější kontrast, živost barev a menší spotřeba. K nevýhodám lze zařadit vyšší cena a zhoršené pozorovací úhly.

Televize v obýváku

 • OLED: Televizor se zakřivenou obrazovkou nepatří k běžným kouskem. Díky zaoblené obrazovce je pozorovací úhel v podstatě neomezený. Takové zobrazení si vychutnáte pouze s větší úhlopříčkou - kolem 90 palců.
 • Plazma: Plazmové televizory jsou známé díky kvalitnímu obrazu io něco vyšší spotřebě. Životnost panelů je poměrně krátká a časem hrozí vypalování pixelů. Výhodami tohoto typu televizoru jsou kvalitní pozorovací úhel, živé barvy a kvalitní zobrazení černé barvy, stabilní osvětlení a plynulejší obraz. K nevýhodám patří zmiňovaná větší spotřeba a vypalování pixelů.

Velikost úhlopříčky a rozlišení jsou důležité

Velikost úhlopříčky závisí na tom, z jaké vzdálenosti budete obraz sledovat. Ideální vzdálenost určíte tak, že dodržíte vzdálenost kolem 5 cm na jeden palec (2,54 cm).

V současnosti je běžným rozměrům 42 až 50 palců (107  127 cm). vybrat si však můžete například i úhlopříčky s rozměrem přes 70  100 palců.

Důležité zkratky a značky

Víte, co znamená, když se o televizoru řekne, že má Upscalling? V zkratkách a značkách byste si měli udělat pořádek, abyste věděli, co kupujete.

 • SD – Standard Definition: Jde o zobrazení 4:3 a rozlišení obrazu 720 x 57 bodů. Ačkoliv je přenos signálu nenáročný, je méně kvalitní. Vhodný je v případě, že nedisponujete kvalitnějším druhém přijímacího signálu.
 • HD – High Definition (HD Ready): jde o kvalitnější zobrazení 16:9 s rozlišením obrazu 1 280 x 720 bodů. Zabezpečuje lepší zvuk i obraz. Potřebný je však příjem kvalitního signálu.
 • Full HD – Full High Definition: Jde o obraz ve formátu 16:9 a rozlišení až 1 920 x 1 080 bodů. Jeho využití je možné pouze v případě, že přijímáte FULL HD televizní signál. Lepší vynikne na větší obrazovce.
 • Ultra High Definition (UHD): Tato technologie má několikanásobně více zobrazovacích bodů jako FULL HD (rozlišení 3 840 x 2 160 bodů). UHD technologie je běžná u televizorů s 4K rozhraním.
 • Upscalling: Jde o nové vylepšení rozlišení. Funkce Upscalling byla zavedena kvůli lepšímu zobrazení televizních programů v nižší kvalitě. Upscalling se postará o dodatečné vykreslování pixelů, které zvýší kvalitu obrazu.

Obnovovací frekvence obrazu

Hodnoty tohoto parametru jsou udávány v Hertzích. Daný atribut hovoří o obnovovací frekvenci, jejímž úkolem je za určitý čas překreslit obraz, resp. změnit snímků na obrazovce.

Zapnutá televize

Na trhu najdete televizory s obnovovací frekvencí 50, 100 či 200 Hz. Při koupi si dávejte pozor na základní frekvenci a dynamickou frekvenci (1 400 - 3 000 Hz).

Odezva

Je to údaj, hovořící o čase, který potřebuje bod  pixel na změnu barvy. Hodnoty od 6 do 10 ms (milisekund) jsou adekvátní. Pokud chcete mít geniální obraz, poohlédněte se po televizoru s odezvou 4-3 ms. Platí, že čím nižší odezva, tím lepší a kvalitnější obraz.

Signál

Jedním z důležitých faktorů při koupi televizoru je to, jaký signál přijímá. Na některé signály totiž potřebuje internetové připojení, na některé vám stačí set-top box či kabel a připojení do zásuvky.

 • DVB-T/T2: Tento signál je přijímán z televizní antény. Potřebné je mít set-top box nebo televizor, který má tento dekodér zabudovaný.
 • DVB-C/C: Jde o kabelové vysílání, bez připojení přímo do sítě se neobejdete. Potřebné je mít i set-top box, případně musí mít televizor zabudovaný dekodér.
 • DVB-S/S2: Kromě set-top boxu či zabudovaného dekodéru lze použít Cl karta (Skylink, DigiTV...), která se vkládá do Cl slotu (televizor ním musí disponovat). Tento druh signálu je nejkvalitnější.
 • ITPV: Jde o připojení přes internet, přičemž je třeba mít dodavatele signálu, který poskytuje služby televizního signálu. Signál je šířen prostřednictvím internetového signálu operátora.

Smart, 3D či 4K televizor?

Pokud chcete mít televizor s něčím navíc, měli byste se poohlédnout po smart, 3D, případně 4K televizoru. Jaké jsou jejich jednotlivé výhody?

 • Smart TV: Takový televizor oplývá multifunkčními vlastnostmi - připojení k internetu, přehrávání videí, digitální archiv, přehrávání hudby a podobně. Jde o nejběžnější druhy televizorů.
 • 3D: Tuto technologii obsahují některé LCD, LED či plazmové televizory. Úspech však kvůli obsahu a kvalitě provedení nezožala.
 • 4K: Jde o televizor, který disponuje rozlišením Ultra HD (3 840 x 2 160). Tyto televizory se vyznačují nejkvalitnějším obrazem, jasem, kontrastem, ostrostí i zobrazením barev. Potřebují však kvalitní signál.

Spotřeba

Rovnice – větší úhlopříčka se rovná větší spotřebě – už dávno neplatí. LCD či LED televizory jsou energeticky šetrnější než plazmové. Při úhlopříčce 107 cm je v normě spotřeba okolo 70  85 W, při 140 cm je v normě spotřeba okolo 100 – 110 W.

Rozdíl mezi LED a OLED TV

Typy konektorů

Televizor disponuje více druhy připojení. Samozřejmostí je například USB port či HDMI. Najít však můžete i analogový konektor či NFC.

 • USB: Konektor pro připojení USB klíčů, USB kabelů (mobil, tablet) či externího HDD. Běžnou je rychlost portů o hodnotě 2.0, 3.0.
 • HDMI: Pomocí tohoto portu se připojuje například počítač, ale i DVD či Blu - Ray přehrávač. Standardem jsou minimálně 2 HDMI konektory.
 • SCART: Jde o analogový konektor, který slouží k připojení DVD přehrávače, rekordéru a podobně (předchůdce HDMI).
 • SD slot: Slouží k vložení paměťové karty.
 • MHL: Konektor, kterým pomocí kabelu propojíte aktivní plochu vašeho mobilního zařízení na obrazovce televizoru.
 • Exthernet: Konektor, pomocí kterého zajistíte připojení k internetu.
 • Wi-Fi: Bezdrátové připojení k internetové síti.
 • Bluetooth: Připojení bezdrátových doplňků, jako jsou reproduktory, sluchátka, externí klávesnice nebo myš.
 • NFC: Zajišťuje rychlé propojení s vaším mobilním zařízením.

Zajímavé funkce

Několik televizory mohou obsahovat zajímavé funkce, které by vás mohly potěšit. Dívat s nimi programy může být radost.

 • Timeshift: Pomocí této funkce si můžete na paměťové médium nahrát záznam vysílaného obsahu. Obsah se v daném časovém úseku nahraje a vy si ho můžete prohlédnout zpětně.
 • EPG: Virtuální průvodce, který informuje o vysílaném obsahu v televizi. Pomocí něj si můžete nastudovat informace o programu, nabízí také možnost si nahrát daný obsah na paměťové médium.
 • Režimy obrazu: Dynamický, přirozený, akční, umělecký a pod. Obraz si můžete přizpůsobit v závislosti na tom, jaký druh programu právě sledujete.

Recenze a hodnocení

Nejlepší televize podle testu a recenzí

Seznam článků

Jak si vybrat novou televizi

Jak si vybrat novou televizi

Jak si vybrat ten správný televizor a kterým parametrům věnovat zvýšenou pozornost? Pokusíme se vám dát pár tipů před nákupem. Prvním kritériem při výběru je velikost. Jak velký televizor chcete nebo dříve, jak velký se hodí do vašeho pokoje? Podívejte se na parametry, které se mohou... Přečíst článek

Microsoft Xbox One - Recenze a zkušenosti

Microsoft Xbox One - Recenze a zkušenosti

Herní konzoli Microsoft Xbox One jsem dostal na narozeniny a po dost dlouhé době, co ji využíváme spolu s bratrem jsme oba spokojeni. Máme verzi s 500 GB hardiskem, což mě trochu mrzelo, protože 1TB HDD by určitě potěšil. Jaké jsou mé zkušenosti s ovládáním a hraním? Předtím jsem... Přečíst článek

Sony Playstation 4 - Recenze a zkušenosti

Sony Playstation 4 - Recenze a zkušenosti

Je to moje třetí konzole Playstation. Od Playstation 1 a 3 jsem přešel k Playstation 4. Od první generace prošla tato herní konzole pořádný kus cesty vývojem i designem. Některé věci hodnotím kladně a některé bohužel negativní. Můj pohled a mé zkušenosti s herní konzolí Sony... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(90.6%)

Přidat komentář