Jak si vybrat novou televizi

Jak si vybrat ten správný televizor a kterým parametrům věnovat zvýšenou pozornost? Pokusíme se vám dát pár tipů před nákupem.

Televize v obývacím pokoji

Prvním kritériem při výběru je velikost. Jak velký televizor chcete nebo dříve, jak velký se hodí do vašeho pokoje? Podívejte se na parametry, které se mohou u různých výrobců lišit, ale na které je třeba si při výběru posvítit.

Nejlepší televizory

Názov Hodnotenie Detail
43" Samsung QE43Q60R   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
55" LG OLED55C9PLA   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
65" Samsung QE65Q60R   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
55" LG OLED55B9   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
65" Samsung UE65RU8002   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Velikost úhlopříčky

Velikost úhlopříčky si vybírejte přiměřenou k velikosti místnosti, ve které bude televizor umístěn a vzdálenosti ze které budete na TV dívat. Úhlopříčka se udává v palcích, kde 1 palec představuje asi 2,54 cm. Běžným rozměrem je 42 až 50 palců (107  127 cm). vybrat si však můžete například i úhlopříčky s rozměrem přes 70  100 palců.

Technologie zobrazení

Plazma patří ke klasice, už dávno však není jediná možnost, která nabízí kvalitní obraz. Na trhu je několik alternativ, které se vyznačují různými funkcemi a kvalitami. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých televizorů?

 • LCD, LED – televizory využívají podsvícení LED diodami. Díky němu je obraz velmi jasný a živý. LED diody jsou úsporné a praktické, kvůli dlouhé době životnosti a menší spotřebě elektřiny, jak je to například u plazem.
 • OLED – novější technologie, kde panel tvoří organické elektroluminiscenční diody. Jsou tenké a flexibilní s dlouhou životností.
 • OLED se zakřivením – jedna z nejnovějších technologii, kde je obrazovka mírně zaoblená s výbornými pozorovací úhly.
 • Plazma – technologie, která je kvůli vysoké spotřebě energie na ústupu a vytlačována novějšími OLED technologiemi.
 • 3D – při technologiích zobrazení se můžete setkat i s 3D. Ta může být 3D aktivní, 3D pasivní nebo bez úplného použití 3D brýlí.

Rozlišení obrazovky

Rozlišení obrazovky se určuje v bodech (pixelech), jde o počet bodů na obrazovce. Zvyšováním čísla se zvyšuje rozlišení televizoru. Za standardní rozlišení televizoru se v současnosti považuje HD. Na trhu se můžete setkat s rozlišením podle velikosti rozlišení od SD nejnižší rozlišení až po UHD. Někdy se můžete setkat i s označením Super Ultra HD.

 • SD  720 × 576;
 • HD – 1 280 × 720;
 • Full HD  1 920 x 1 080;
 • Ultra HD (4K) – 3 840 x 2 160.

4K televize

Tuner pro příjem TV signálu

Při výběru si ověřte typ tuneru, který televizor obsahuje pro příjem signálu.

 • DVB-T/T2 – tuner pro příjem pozemního digitálního a analogového TV vysielania.T2 podpora pro druhou generaci vysílání.
 • DVB-C/C2 – tuner pro příjem kabelového vysílání.
 • DVB-S/S2 – tuner pro příjem satelitního vysílání.

Výbava a funkce

Důležité je jaký typ a počet konektorů pro připojení dalších zařízení má TV. Standardem jsou minimálně 3 HDMI konektory a USB konektor. Některé modely mají připojení k internetu pomocí Ethernetu nebo Wi-Fi. Výhodou je možnost zrcadlení, sdílení pomocí DLNA, Bluetooth nebo NFC. Některé typy mají operační systém a množství doplňkových funkcí, jakož i nainstalované aplikace a zabudovanou web kameru pro videohovory nebo ovládání gesty. Tady už záleží, co všechno využijete a zda se vám vyplatí za to připlatit. Co se týče designu nabídka, je bohatá. Moderní televizory mají možnost upevnění na stěnu. Pokud tuto možnost nevyužijete, vyberte si stabilnější stojan pro umístění na stolku nebo nábytku.

Hodnocení článku:
(81.6%)

Pulbikované dňa: 01.01.2017

oblíbené produkty

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář