Nejlepší French press kávovary 2024 – recenze, test, srovnání

I vy patříte mezi ty, kteří preferují silné typy káv s příznačnou aromou? Pokud ano, tak jste již určitě zachytili pojem french press. French press je typ kávovaru, který umožňuje velmi jednoduchým způsobem připravit lahodný životabudič do šálku.

Jak vybrat French press kávovar

Poradíme vám, jak si vybrat french press, které značky jsou oblíbené a jaká je jeho vhodná údržba.

Nejlepší french press kávovary

Názov Hodnotenie Detail
Lamart Press LT7048 1 l   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Bialetti Preziosa 1 l   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Glaswerk Ristretto   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Ilsa french press 350 ml   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Tescoma Teo 0,6 l   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Ve zkratce o french press

Všechny french press kávovary dostupné na trhu pracují na stejném principu, takže pokud si po letech kupujete nový kávovar, tak se nemusíte bát, že byste jeho obsluhu nezvládli. Čím se tedy jednotlivé druhy liší?

Specifikum nacházíme ve dvou oblastech – je jím materiálové provedení a typ filtrace. Oba faktory ovlivňují výslednou chuť kávy a také finální cenu.

Příprava kávy ve french press kávovaru

Co sledovat při výběru?

Ačkoliv french press kávovary fungují stejným způsobem, tak si nemůžete vybrat kteroukoli konvici, která vám padne do ruky. Proto si shrneme všechny parametry od materiálu přes objem až po značku.

Materiálové provedení

Výše jsme uvedli, že materiál konvice hraje klíčovou roli při výběru, takže byste ho neměli podcenit a dobře zvážit to, zda se vám vyplatí ušetřit několik korun na úkor méně kvalitního materiálu. Pokud mluvíme o kvalitě, tak lepší modely jsou z nerezu nebo skla. Nerezová ocel nabízí eleganci, pevnost a je vhodná na cesty. Sklo je vhodné pro ty, kteří chtějí proces výroby kávy sledovat na vlastní oči.

Najdete i varianty z hliníku, mědi nebo plastu, ale tyto materiály jsou nerezu schopny konkurovat jedině nižší cenou na úkor trvanlivosti, ale také chuti kávy.

French press kávovar ze skla

Filtr

Filtr ve french pressu slouží k tomu, aby oddělil namletou kávu od nápoje, takže od něj závisí chuť a jemnost kávy. Vybírat si můžete ze tří typů:

  • Nerezové filtry: Nejrozšířenější volbou je opět nerezová ocel zejména proto, že dokáže dobře filtrovat a velmi jednoduše se udržuje.
  • Mikrofiltry: Dokáží efektivněji filtrovat jako nerezové filtry, ale vyžadují častou výměnu, takže péče o ně je náročnější.
  • Mušelínové filtry: Nejméně rozšířený druh filtrů, používá se při výrobě ledové kávy.

Velikost a objem nádoby

Objem nádoby by měl korespondovat se spotřebou kávy ve vaší domácnosti. Pokud víte, že denně nevypijete více než 3 – 4 kávy, tak si vystačíte i s menším objemem cca 500 – 600 ml. V případě, že se káva u vás pije frekventovaněji, tak existují modely s objemem až 1 litr.

Počítejte s tím, že kávovary s větším objemem se hůře skladují a nejsou takové vhodné na cesty jako menší varianty. Proto si dobře promyslete, jaký objem potřebujete.

Dvojitá stěna

Jak by se už z názvu dalo dedukovat, tak funkce dvojité stěny zvyšuje pevnost těla kávovaru, ale k tomu zlepšuje i jeho tepelnou izolaci. Tím pádem vydrží káva uvnitř déle teplá – až 4 hodiny.

Skleněný french press kávovar s dvojitou stěnou

Ergonomie a rukojeť

V případě, že french press budete používat na denní bázi, tak je dobré, pokud jeho obsluha bude jednoduchá a pohodlně vám padne do ruky. Právě to má na starosti tvar a velikost rukojeti a jeho materiálové provedení. Pokud je rukojeť ze stejného materiálu jako tělo kávovaru, tak musí být dobře odizolovaná. Při použití tvrdého plastu si dejte pozor na jeho pevnost.

Užitečné funkce na cesty

Jednou z takových funkcí je možnost zastavení louhování. Pokud budete s french press cestovat a chcete si nápoj udržet v konvici, aniž se káva uvolňovala, tak se vám to velmi hodí. Na vyluhování kávy stačí jen pár minut.

Cestovatelé také ocení pití přímo z kávovaru. Tyto modely jsou přizpůsobeny tak, aby byly maximálně praktické, mají speciální hrdlo a tvar těla a tím pádem z nich lze bez problémů pít.

Značky a cena

No a na závěr je při výběru důležitá i cena a výrobce. Mezi nejznámější patří například Bialetti, Tescoma nebo Banquet. Kromě nich jsou to i Tchibo, Esprit, Barista, Cilio nebo Hario. Zde však upozorňujeme, že se zaměřte hlavně na vlastnosti kávovaru a až potom na značku.

French press káva

Co se týče ceny, tak najdete modely do 300 Kč. Pochopitelně, tyto výrobky jsou z méně kvalitních materiálů a mají jen základní funkce. Za střední třídu by se daly považovat produkty do 500 Kč s pokročilými funkcemi, vhodné i na cesty. Nejlepší kávovary stojí více než 500 Kč a dbají nejen na funkčnost, ale i stylový design.

Údržba french press kávovarů

Pokud už jste si svůj french press vybrali, tak nelze zapomínat na jeho péči. Údržba spočívá v podstatě jen v mytí nádoby a čištění filtru. Pokud je to možné, tak ho třeba i pravidelně měnit. Pokud máte myčku, tak vás potěší, že existují i ​​modely kompatibilní s tímto typem mytí.

Když zanedbáte mytí nádoby a filtru nebo jeho výměnu, tak může dojít k zavápnění nádoby, případně zhoršení chuti kávy.

Shrnutí

Při výběru french press kávovarů jsou nejdůležitějšími faktory materiál nádoby a provedení filtru. Dále je nutné vědět, jak často a kolik kávy připravujete, abyste tomu přizpůsobili objem a snadnost manipulace.

V případě, že si chcete french press brát na cesty, tak hledejte modely s praktickými funkcemi jako je dvojitá stěna, pití z kávovaru nebo zastavení louhování. Ceny obecně nejsou vysoké, takže doporučujeme vybírat si výrobky z vyšších cenových kategorií.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Zaujal vás french press kávovar? Před jeho koupí byste si měli položit některé praktické otázky. Na ty nejčastější otázky najdete odpovědi na tomto místě:

Jak si připravím kávu ve french pressu?

Nejprve si třeba umlít kávu a nasypat ji do předehřátého french pressu. Pak třeba do kávovaru přidat vařící vodu (cca 60 gramů kávy na litr vody) a kávu v sítku zatlačit do vody. Louhovat by měla 3 až 5 minut. Následně stačí sítko dotlačit na dno nádoby a kávu servírovat.

Jaký je rozdíl mezi french press a mokka kávovarem?

Oba typy kávovarů potřebují na přípravu nápoje čerstvě namletou kávu. K ohřevu vody dochází přímo v mokka kávovaru, při přípravě kávy ve french pressu si musíte vodu ohřát samostatně a nalít ji do konvice.

Třeba se o french press speciálně starat?

Při french pressu je důležité pravidelné čištění nádoby a sítka s filtrem. Důkladně je třeba umýt po každém uvaření kávy. Občas je vhodné omýt i celou konvici, některé se dají mýt v myčce nádobí. Z času na čas je také nutná výměna filtru.

Seznam článků

Způsoby přípravy kávy a čaje ve french press kávovaru – vhodná káva, čaj, cena

Způsoby přípravy kávy a čaje ve french press kávovaru – vhodná káva, čaj, cena

Jak si připravit tu nejlepší kávu ve French pressu? Není to žádná věda. Pokud se však chcete stát skutečným French press mistrem, budete potřebovat vhodnou kávu, kvalitní pomůcky, budete muset dodržet správný postup a pochopit několik "vylepšováků", které vaši ranní kávu přemění na nadpozemský... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(90.6%)
Datum publikování: 18.12.2019
Datum poslední aktualizace: 20.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek