Nejlepší úzké (45 cm) myčky nádobí 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Myčky nádobí se stávají jakousi povinnou výbavou každé moderní domácnosti. Dokáží ušetřit čas, námahu a zejména spotřebu vody. Co však v případě, že zápasíte s nedostatkem místa, nebo standardní myčku nevíte naplnit špinavým nádobím? I na tyto situace mysleli výrobci, a proto na trh přišli s úzkými myčkami nádobí.

Jak vybrat úzkou myčku nádobí

Modely užší než je standard se vyrábějí jako volně stojící i plně integrované do kuchyňské linky. Ačkoli mají menší rozměry, nemusíte se obávat, že budete ochuzeni o důležité funkce. Jak si vybrat úzký model myčky? Poradíme vám, na co se zaměřit a co sledovat ještě před nákupem.

Nejlepší úzké myčky nádobí

Názov Hodnotenie Detail
Beko DIS26120   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Electrolux EEM63310L   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Gorenje GV520E10   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Whirlpool WSFO3O23PF X   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
AEG FSE73407P   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Úzké myčky nádobí – recenze

Pokud uvažujete nad koupí úzké myčky nádobí, jste na správném místě. Vybrali jsme pro vás pár modelů, které zaujmou dobrým poměrem ceny a kvality a ocenili jejich i samotní spotřebitelé. Jak obstály jednotlivé modely v našem testu? To se dozvíte v recenzích.

Kam se hodí úzké modely myček

Úzké myčky nádobí jsou ideální volbou pro garsonky, malé byty, mobilní domy, venkovské chatky či rekreační domy. Hodí se všude tam, kde potřebujete ušetřit místo v prostoru. Často po nich sahají osoby a rodiny, které by klasické myčky nedokázali naplnit špinavým nádobím.

Standardní myčka nádobí má šířku 60 cm, zatímco úzký model jen plus, minus 45 cm. Navzdory svým kompaktním rozměrům nabízí spotřebitelům všechny potřebné funkce a výhody. Nejpodstatnější rozdíl je v kapacitě. Úzká myčka pojme maximálně 11 jídelních souprav, což je pro menší rodinu dostačující.

Volně stojící nebo integrovaná?

I úzké myčky se vyrábějí jako samostatně stojící nebo integrované do kuchyňské linky na míru. Před koupí si promyslete, která alternativa vám více vyhovíte a pak vybírejte z dostupných modelů.

Volně stojící modely lze instalovat téměř kdekoliv. Stačí, když je v prostoru k dispozici dodávka elektřiny, vývod vody a přístup k vodovodnímu odpadu. Jde o flexibilnější verzi, protože v případě potřeby ji snadno demontujete a přemístěte na jiné místo.

Integrované modely mají přizpůsobené dveře i rozvody a jsou navrženy tak, aby lícovaly s vaší kuchyňskou linkou. Vypadají elegantně, ale k jejich největším nevýhodám patří pevná instalace. Pokud se přestěhujete, zřejmě si myčku s linkou neseberete na nové místo. Vestavěné myčky se dělí na plně integrované s vnitřním ovládáním a na myčky s ovládáním na předním panelu. Jelikož vestavná myčka je určena k zabudování do kuchyňské linky, při výběru ji nutné znát přesné rozměry a konkrétní umístění.

Výhody a nevýhody myček nádobí 45 cm

Úzké modely myček nádobí nabízejí svým majitelům několik benefitů. Prvním je ušetření místa v malé domácnosti, která zápasí s nedostatkem volného prostoru. K výhodám řadíme také nižší spotřebu vody oproti ručnímu mytí, úsporu času či možnost naplánování si mytí. K nevýhodám patří, že myčky nejsou ideální na mytí nožů, citlivého nádobí či nádobí se speciální povrchovou úpravou. Problémové může být i mytí rozměrově větších kusů nádobí. Při integrovaných myčkách se navíc vyžaduje odborná instalace.

Vestavná myčka nádobí 45 cm

Jak vybrat úzkou myčku nádobí

Při koupi myčky s maximální šířkou 45 cm třeba sledovat podobné parametry a funkce, jakými disponují i ​​klasické modely. Vzhledem k menším rozměrům však mají tyto typy pár specifik. Co vše sledovat?

Kapacita myčky

Kapacita se udává v počtu jídelních souprav, přičemž soupravu tvoří 1 velký talíř, 1 hluboký talíř, 1 malý talíř, 1 hrnek, 1 sklenička a 1 souprava příborů. Nejsou tam zahrnuty velké hrnce, pánve, pekáče či další objemnější kusy nádobí. Úzká myčka nádobí pojme 8 až 10 takovýchto souprav a výjimečně se setkáte s modely, do kterých se vejde 11 sad nádobí.

Vnitřní vybavení

Většina úzkých modelů je vybavena několika koši, ty nejlevnější mají zpravidla jen koš na příbory. Koše zmenšují prostor, který můžete využít k mytí hrnců nebo pánví. Vhodnější jsou myčky se zásuvkou na příbory. Tyto modely jsou mnohem efektivnější z hlediska využití prostoru a příbory se navíc důkladněji umyjí. Další výhodu poskytují myčky, které umožňují nastavit výšku horního koše tak, aby poskytoval místo i na vložení větších kusů nádobí.

Mycí programy

Průměrně vybavená myčka má 6 programů. Setkat se můžete například s automatickým, intenzivním, ekonomickým (ekologickým), rychlým nebo normálním programem. Lépe vybavené myčky disponují i ​​předběžným mytím, extra sušením nebo programem, který slouží k vyčištění samotného spotřebiče.

Energetická třída

Do jaké energetické třídy myčka patří, zjistíte podle energetického štítku. Roční spotřeba se počítá jako 280 standardních mycích cyklů. Nejúspornější myčky mají spotřebu na jeden cyklus okolo 0,67 kWh. Podle nejnovější legislativy se energetická třída uvádí ve zjednodušené škále od A po G, kde spotřebič s označením A je energeticky nejefektivnější.

Spotřeba vody

Kromě spotřeby elektrické energie vás bude zajímat i spotřeba vody. Standardem u úzkých myček je přibližně 9 litrů vody na jeden mycí cyklus. Při ručním mytí se spotřeba vody pohybuje od 50 do 70 litrů. S myčkou proto ušetříte nemalou sumu peněz.

Ovládání a mycí programy úzké myčky nádobí

Účinnost sušení

Označuje se písmeny od A po G, kde A znamená nejvyšší třídu účinnosti sušení. Je zárukou toho, že po skončení mycího programu vytáhnete nádobí suché a eliminovány budou i nevzhledné kapky vody. Nádobí tak po dokončení cyklu můžete okamžitě uložit do skříněk nebo znovu použít.

Výměník tepla

Myčky s výměníkem dokážou teplo vznikající při mytí využít k předehřátí studené vody během dalšího cyklu. Při sušení nádobí do myčky neproniká venkovní vzduch a po ukončení cyklu se neuvolňuje horká pára. Myčky s výměníkem tepla spotřebují méně energie.

Hlučnost

Oproti standardním myčkám jsou úzké modely o něco tišší. Hlučnost běžné myčky se pohybuje okolo 50 dB, zatímco u těch úzkých je to cca 40 dB. Pokud vám záleží na tom, aby vás během mytí nerušili hlasité zvuky, sáhněte po myčce s nejnižší možnou hlučností.

Nezapomeňte na praktické funkce

I úzké modely myček nabízejí uživatelům několik praktických funkcí, které umí usnadnit a zpříjemnit používání. Patří k nim například tyto:

  • AquaStop – v případě poruchy nebo prasknutí hadice se uzavře přívod vody do myčky, čímž se zabrání nechtěnému vytopení kuchyně.
  • Odložený start – setkat se můžete i s označením čas předvolby, jde o šikovnou funkci, která vám dovolí zvolit si, v jakou hodinu se má myčka spustit. Odklad je u některých modelů možný až o 24 hodin.
  • Vodní senzor – reguluje mytí podle teploty, tvrdosti a znečištění vody.
  • Senzor naplnění – upravuje množství vody podle toho, kolik nádobí jste vložili do myčky. Pokud je myčka s poloviční dávkou, mine se méně vody.
  • AutoOpen – po dokončení mycího cyklu spotřebič automaticky pootevře dvířka, na nádobí proniká čerstvý vzduch, čímž je po chvíli zcela suché a připravené k odložení nebo opětovnému použití.
  • Promítání na podlahu – při plně integrovaných myčkách se můžete setkat s promítáním červeného LED světla na podlahu. Jde o praktickou funkci, díky které víte, jestli je myčka ještě v provozu nebo cyklus už skončil.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

S úzkými myčkami nádobí ušetříte oproti standardním modelům až 15 cm, ale vedle svých kompaktních rozměrů si zachovávají všechny funkce a výhody myček klasické velikosti. V závěru vám přinášíme odpovědi na často kladené otázky spotřebitelů.

Existuje i vestavěná verze myčky užší než je standard?

Ano, i úzké myčky je možné vestavět do kuchyně. Před koupí si třeba promyslet, zda dáte přednost vestavěnému modelu s předním panelem nebo plně integrované vestavěné myčce, která má zabudovaný ovládací panel. Ten je ve vnitřní straně dvířek, proto nijak nenarušuje design kuchyňské linky.

Co všechno mohu mýt v úzké myčce?

Při používání byste se měli řídit pokyny výrobce, respektive v ní mýt jen nádobí, který je k tomu určené. Při nevhodných druzích hrozí poškození, např. vyblednutí dekorací nebo znehodnocení speciální povrchové úpravy. V myčce se nedoporučuje mýt nože, protože při vyšší teplotě měkne ostří. Vzhledem k rozměrům úzkých myček se do nich nevejdou velké talíře, hrnce, pekáče, pánve a pod.

Existují ještě užší myčky než 45 cm?

V extrémně stísněných prostorech oceníte nejužší variantu myčky, která je dnes dostupná na trhu, tou je myčka nádobí se šířkou 35 cm. Alternativou úzkých modelů mohou být i kompaktní stolní myčky.

Vaše hodnocení:
(87.2%)
Datum publikování: 07.06.2021
Datum poslední aktualizace: 27.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek