Nejlepší úzké (45 cm) myčky nádobí 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší úzké myčky nádobí
- Úzké myčky nádobí – recenze
- Beko DIS26021
- Bosch SPV4HKX33E
- Mora IM 535
- Gorenje GV520E10
- Whirlpool WSIC 3M27 C
- Siemens SR55ZS11ME
- Kam se hodí úzké modely myček
- Volně stojící nebo integrovaná?
- Výhody a nevýhody myček nádobí 45 cm
- Jak vybrat úzkou myčku nádobí
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Myčky nádobí se stávají jakousi povinnou výbavou každé moderní domácnosti. Dokáží ušetřit čas, námahu a zejména spotřebu vody. Co však v případě, že zápasíte s nedostatkem místa, nebo standardní myčku nevíte naplnit špinavým nádobím? I na tyto situace mysleli výrobci, a proto na trh přišli s úzkými myčkami nádobí.
Modely užší než je standard se vyrábějí jako volně stojící i plně integrované do kuchyňské linky. Ačkoli mají menší rozměry, nemusíte se obávat, že budete ochuzeni o důležité funkce. Jak si vybrat úzký model myčky? Poradíme vám, na co se zaměřit a co sledovat ještě před nákupem.
Nejlepší úzké myčky nádobí
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Beko DIS26120 ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Electrolux EEM63310L ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt | |
Gorenje GV561D10 ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | |
Whirlpool WSFO3O23PF X ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt | |
AEG FEE73517PM ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt |
Úzké myčky nádobí – recenze
Pokud uvažujete nad koupí úzké myčky nádobí, jste na správném místě. Vybrali jsme pro vás pár modelů, které zaujmou dobrým poměrem ceny a kvality a ocenili jejich i samotní spotřebitelé. Jak obstály jednotlivé modely v našem testu? To se dozvíte v recenzích.
Kam se hodí úzké modely myček
Úzké myčky nádobí jsou ideální volbou pro garsonky, malé byty, mobilní domy, venkovské chatky či rekreační domy. Hodí se všude tam, kde potřebujete ušetřit místo v prostoru. Často po nich sahají osoby a rodiny, které by klasické myčky nedokázali naplnit špinavým nádobím.
Standardní myčka nádobí má šířku 60 cm, zatímco úzký model jen plus, minus 45 cm. Navzdory svým kompaktním rozměrům nabízí spotřebitelům všechny potřebné funkce a výhody. Nejpodstatnější rozdíl je v kapacitě. Úzká myčka pojme maximálně 11 jídelních souprav, což je pro menší rodinu dostačující.
Volně stojící nebo integrovaná?
I úzké myčky se vyrábějí jako samostatně stojící nebo integrované do kuchyňské linky na míru. Před koupí si promyslete, která alternativa vám více vyhovíte a pak vybírejte z dostupných modelů.
Volně stojící modely lze instalovat téměř kdekoliv. Stačí, když je v prostoru k dispozici dodávka elektřiny, vývod vody a přístup k vodovodnímu odpadu. Jde o flexibilnější verzi, protože v případě potřeby ji snadno demontujete a přemístěte na jiné místo.
Integrované modely mají přizpůsobené dveře i rozvody a jsou navrženy tak, aby lícovaly s vaší kuchyňskou linkou. Vypadají elegantně, ale k jejich největším nevýhodám patří pevná instalace. Pokud se přestěhujete, zřejmě si myčku s linkou neseberete na nové místo. Vestavěné myčky se dělí na plně integrované s vnitřním ovládáním a na myčky s ovládáním na předním panelu. Jelikož vestavná myčka je určena k zabudování do kuchyňské linky, při výběru ji nutné znát přesné rozměry a konkrétní umístění.
Výhody a nevýhody myček nádobí 45 cm
Úzké modely myček nádobí nabízejí svým majitelům několik benefitů. Prvním je ušetření místa v malé domácnosti, která zápasí s nedostatkem volného prostoru. K výhodám řadíme také nižší spotřebu vody oproti ručnímu mytí, úsporu času či možnost naplánování si mytí. K nevýhodám patří, že myčky nejsou ideální na mytí nožů, citlivého nádobí či nádobí se speciální povrchovou úpravou. Problémové může být i mytí rozměrově větších kusů nádobí. Při integrovaných myčkách se navíc vyžaduje odborná instalace.
Jak vybrat úzkou myčku nádobí
Při koupi myčky s maximální šířkou 45 cm třeba sledovat podobné parametry a funkce, jakými disponují i klasické modely. Vzhledem k menším rozměrům však mají tyto typy pár specifik. Co vše sledovat?
Kapacita myčky
Kapacita se udává v počtu jídelních souprav, přičemž soupravu tvoří 1 velký talíř, 1 hluboký talíř, 1 malý talíř, 1 hrnek, 1 sklenička a 1 souprava příborů. Nejsou tam zahrnuty velké hrnce, pánve, pekáče či další objemnější kusy nádobí. Úzká myčka nádobí pojme 8 až 10 takovýchto souprav a výjimečně se setkáte s modely, do kterých se vejde 11 sad nádobí.
Vnitřní vybavení
Většina úzkých modelů je vybavena několika koši, ty nejlevnější mají zpravidla jen koš na příbory. Koše zmenšují prostor, který můžete využít k mytí hrnců nebo pánví. Vhodnější jsou myčky se zásuvkou na příbory. Tyto modely jsou mnohem efektivnější z hlediska využití prostoru a příbory se navíc důkladněji umyjí. Další výhodu poskytují myčky, které umožňují nastavit výšku horního koše tak, aby poskytoval místo i na vložení větších kusů nádobí.
Mycí programy
Průměrně vybavená myčka má 6 programů. Setkat se můžete například s automatickým, intenzivním, ekonomickým (ekologickým), rychlým nebo normálním programem. Lépe vybavené myčky disponují i předběžným mytím, extra sušením nebo programem, který slouží k vyčištění samotného spotřebiče.
Energetická třída
Do jaké energetické třídy myčka patří, zjistíte podle energetického štítku. Roční spotřeba se počítá jako 280 standardních mycích cyklů. Nejúspornější myčky mají spotřebu na jeden cyklus okolo 0,67 kWh. Podle nejnovější legislativy se energetická třída uvádí ve zjednodušené škále od A po G, kde spotřebič s označením A je energeticky nejefektivnější.
Spotřeba vody
Kromě spotřeby elektrické energie vás bude zajímat i spotřeba vody. Standardem u úzkých myček je přibližně 9 litrů vody na jeden mycí cyklus. Při ručním mytí se spotřeba vody pohybuje od 50 do 70 litrů. S myčkou proto ušetříte nemalou sumu peněz.
Účinnost sušení
Označuje se písmeny od A po G, kde A znamená nejvyšší třídu účinnosti sušení. Je zárukou toho, že po skončení mycího programu vytáhnete nádobí suché a eliminovány budou i nevzhledné kapky vody. Nádobí tak po dokončení cyklu můžete okamžitě uložit do skříněk nebo znovu použít.
Výměník tepla
Myčky s výměníkem dokážou teplo vznikající při mytí využít k předehřátí studené vody během dalšího cyklu. Při sušení nádobí do myčky neproniká venkovní vzduch a po ukončení cyklu se neuvolňuje horká pára. Myčky s výměníkem tepla spotřebují méně energie.
Hlučnost
Oproti standardním myčkám jsou úzké modely o něco tišší. Hlučnost běžné myčky se pohybuje okolo 50 dB, zatímco u těch úzkých je to cca 40 dB. Pokud vám záleží na tom, aby vás během mytí nerušili hlasité zvuky, sáhněte po myčce s nejnižší možnou hlučností.
Nezapomeňte na praktické funkce
I úzké modely myček nabízejí uživatelům několik praktických funkcí, které umí usnadnit a zpříjemnit používání. Patří k nim například tyto:
- AquaStop – v případě poruchy nebo prasknutí hadice se uzavře přívod vody do myčky, čímž se zabrání nechtěnému vytopení kuchyně.
- Odložený start – setkat se můžete i s označením čas předvolby, jde o šikovnou funkci, která vám dovolí zvolit si, v jakou hodinu se má myčka spustit. Odklad je u některých modelů možný až o 24 hodin.
- Vodní senzor – reguluje mytí podle teploty, tvrdosti a znečištění vody.
- Senzor naplnění – upravuje množství vody podle toho, kolik nádobí jste vložili do myčky. Pokud je myčka s poloviční dávkou, mine se méně vody.
- AutoOpen – po dokončení mycího cyklu spotřebič automaticky pootevře dvířka, na nádobí proniká čerstvý vzduch, čímž je po chvíli zcela suché a připravené k odložení nebo opětovnému použití.
- Promítání na podlahu – při plně integrovaných myčkách se můžete setkat s promítáním červeného LED světla na podlahu. Jde o praktickou funkci, díky které víte, jestli je myčka ještě v provozu nebo cyklus už skončil.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
S úzkými myčkami nádobí ušetříte oproti standardním modelům až 15 cm, ale vedle svých kompaktních rozměrů si zachovávají všechny funkce a výhody myček klasické velikosti. V závěru vám přinášíme odpovědi na často kladené otázky spotřebitelů.
Existuje i vestavěná verze myčky užší než je standard?
Co všechno mohu mýt v úzké myčce?
Existují ještě užší myčky než 45 cm?
Datum poslední aktualizace: 11.07.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek