Nejlepší zahradní traktory 2024 – recenze, test, srovnání

Výběr zahradního traktoru podléhá jistým kritériím. V textu se dozvíte, na co je třeba se zaměřit. Vybrali jsme pro vás i žebříček toho nejlepšího, co je momentálně k dispozici na našem trhu.

Jak vybrat zahradní traktor

Sesbírali jsme testy, srovnání a recenze a proto vám můžeme nabídnout tento nestranný výběr top modelů.

Nejlepší zahradní traktory

Názov Hodnotenie Detail
Solo by AL-KO T 15-93.3   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Cub Cadet XT1 OR95   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
AL-KO Solo T 13-93.7 HD   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
MTD LE 180/92 H   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Dakr Panter FD-5   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Krátké recenze

Mezi zákazníky je asi nejoblíbenějším modelem zahradní traktor MTD SMART RE 125. Šířka záběru je dostatečná a cena je vzhledem k parametrům a vysoké kvalitě nízká. Traktory z řady MTD můžeme doporučit všechny, nemusíte se bát sáhnout ani po loňských modelech.

Pokud byste však chtěli nekompromisní výkon a "krásného" společníka, podívejte se na modely Cub Cadet. Patří mezi to nejlepší, co je momentálně na trhu k dispozici. Cena je trošku vyšší, ale traktory jsou investicí na dlouhé roky. Tyto modely vám poslouží víc, než byste mohli čekat.

Jak vybrat zahradní traktor

V případě, že to myslíte s udržováním svého pozemku vážně, budete zahradní traktor potřebovat. Všestranný pomocník v zahradě, ale i okolo domu či na plochách, kde je sekání náročné a zdlouhavé, bude pro vás výbornou volbou. Jak si však vybrat v tom množství modelů ten, který se vám bude hodit nejvíce?

Výběr zahradního traktoru

V první řadě byste měli vědět, že zahradní traktor se vyplatí na velké plochy, na menší plochy vám postačí i sekačka. Vybrat si můžete ze dvou typů zahradních traktorů – riderů a traktorů se žacím ústrojím mezi osami. Liší se funkcemi i možnostmi použití. Ridery jsou vhodné pro sečení členitého terénu, protože mají menší rozchod kol.

Členitost terénu

Při koupi traktoru třeba zvážit povahu a členitost terénu, na kterém ho budete používat. V případě velké členitosti, tedy terénu s hodně překážkami (záhony, stromky, zídky), se vám bude více hodit traktor s dobrými manévrovacími schopnostmi a malým poloměrem otáčení. Budete se tak moci vyhnout všem překážkám včas, přitom však nebudete mít problém zarovnat kolem nich trávník. Při výběru takového traktoru byste měli věnovat pozornost i vhodné převodovce.

Pokud máte v zahradě svažující se terén, traktor s náhonem na všechna 4 kola je výbornou volbou. Traktor se díky náhonu nebude klouzat. Vhodnější jsou modely s širšími koly a větším výkonem.

Výkon motoru a záběr sekací hlavy

Výkon motoru se při zahradních traktorech uvádí v kilowattech, vybrat si můžete z modelů s výkonem od 7,5 do přibližně 16,5 kW. Výkon traktoru byste měli vybírat podle velikosti a členitosti sečené plochy. Pokud máte svažující se terén, výkon motoru by měl být co nejsilnější. V případě, že ho kupujete do rovné zahrady, postačí vám i traktor s menším výkonem.

Malý zahradní traktor

S tím souvisí další ze základních kritérií při výběru traktoru – záběr sekací hlavy. Daný údaj vám napoví, jak velkou plochu dokáže stroj posekat, když stojí na místě. Z toho si můžete vypočítat, jak dlouho vám bude trvat posečení. Pro plochu 500 m2 je postačující záběr 60 cm (výkon 7 – 9 kW), pro plochu 1 000 m2 je vhodnější záběr 70 – 92 cm (9 – 11 kW), záběr 92 – 105 cm (11 – 13 kW) potřebujete pro plochu 2 000 m2 a na větší plochy si vybírejte z modelů se záběrem 105 – 120 cm (14 kW a více).

Převodovka

Při zahradních traktorech máte na výběr z několika druhů převodovek – Trasmatik, AutoDrive a Hydrostat. Trasmatik funguje na stejném principu jako manuální převodovka v autě – ovládání rychlostních stupňů. Chybí však spojkový pedál, je součástí brzdového pedálu (první poloha). Stroj zpomalíte buď přeřazením na nižší rychlostní stupeň, nebo přibrzďováním. Tento typ převodovky není náročný na údržbu.

Traktory s převodovkou AutoDrive (připomíná automatickou převodovku v autech) mohou dosáhnout rychlosti až 10 km/h. AutoDrive funguje na principu nastavitelného převodového ústrojí, její výhodou je bezúdržbový provoz. Pákou si zvolíte směr jízdy a rychlost regulujete plynovým pedálem, převodové stupně se mění automaticky.

Hydrostat má nejpohodlnější ovládání z daných převodovek. Jejím základem je uzavřeno samomazné olejové čerpadlo, které je trvanlivé a nevyžaduje náročnou údržbu. Traktor je ovládán dvěma pedály (dopředu a dozadu), tempomat a regulace rychlosti pohybu zaručují maximální pohodlí při sečení.

Zpracování posečené trávy

Na výběr máte ze tří možností – mulčování, sběru do sběrného koše a bočního výhozu. Každé zpracování je ekologické a má své výhody.

Mulčování

Posekané nadrobno nasekané kousky trávy jsou vráceny do trávníku, čili se přirozenou cestou rozkládají a dodávají tak půdě důležité živiny. Přitom trávník chrání před nadměrným slunečním světlem, zvlhčují jej a udržují zelený.

Zahradní traktor s mulčováním

Sběr do koše

V tomto případě se posečená tráva skladuje v koši připojeném ke žacímu zařízení v traktoru. Po dokončení práce nebo po naplnění koše ho stačí vyprázdnit – buď manuálně, nebo pomocí ovladače přímo z místa řidiče. Veškerou posečenou trávu lze díky tomuto systému kompostovat na jednom místě.

Boční výhoz

Dokud potřebujete traktor pro úpravu velkých ploch, je boční vyhazování ideálním řešením. Posečená tráva se ukládá v řadě za traktorem, čili její úprava, případně sběr po usušení je nenáročnou záležitostí.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Rozhodli jste se pro zahradní traktor? Nezapomeňte sledovat parametry a technické vlastnosti přístroje, přihlížejte však i na praktické využití traktoru. Abychom vám výběr ještě více usnadnili, rozhodli jsme se odpovědět na nejčastější otázky ohledně zahradních traktorů.

Na co všechno kromě sekání využiji zahradní traktor?

Zahradní traktor se vám sejde při práci na zahradě, v okolí domu či na poli. Na traktorový vozík můžete naložit nářadí, větve apod. Díky příslušenství (sweeper na čištění chodníků, travní válec, rozmetadlo, radlice...) ho využijete celoročně.

Jak často třeba vyměňovat olejový filtr?

Olejový filtr byste měli měnit při každé výměně oleje. Poprvé je výměna oleje zapotřebí po 5 až 8 hodinách používání, další po 25 nebo 50 či 100 hodinách. V návodu k použití by měly být všechny potřebné informace uvedeny.

S jakým nerovným terénem si zahradní traktor pořadí?

Traktor si poradí se svahem se sklonem do cca 10 stupňů. Jelikož hrozí riziko převrácení, nedoporučujeme vám tyto stroje používat na svazích s větším sklonem.

Vaše hodnocení:
(87.4%)
Datum publikování: 02.01.2020
Datum poslední aktualizace: 21.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek