Nejlepší zahradní traktory 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
Výběr zahradního traktoru podléhá jistým kritériím. V textu se dozvíte, na co je třeba se zaměřit. Vybrali jsme pro vás i žebříček toho nejlepšího, co je momentálně k dispozici na našem trhu.
Sesbírali jsme testy, srovnání a recenze a proto vám můžeme nabídnout tento nestranný výběr top modelů.
Nejlepší zahradní traktory
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Solo by AL-KO T 15-93.3 ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt | |
Cub Cadet XT1 OR95 ✔ NÁŠ TIP | Zobrazit produkt | |
AL-KO Solo T 13-93.7 HD ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Alpina AT4 98 HA ✔ NEJPRODÁVANĚJŠÍ | Zobrazit produkt | |
Dakr Panter FD-5 ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt |
Krátké recenze
Mezi zákazníky jsou oblíbenými modely zahradní traktory MTD. Traktory z řady MTD můžeme doporučit všechny, nemusíte se bát sáhnout ani po loňských modelech. Pokud byste však chtěli nekompromisní výkon a "krásného" společníka, podívejte se na modely Cub Cadet. Patří mezi to nejlepší, co je momentálně na trhu k dispozici. Cena je trošku vyšší, ale traktory jsou investicí na dlouhé roky. Tyto modely vám poslouží víc, než byste mohli čekat.
Jak vybrat zahradní traktor
V případě, že to myslíte s udržováním svého pozemku vážně, budete zahradní traktor potřebovat. Všestranný pomocník v zahradě, ale i okolo domu či na plochách, kde je sekání náročné a zdlouhavé, bude pro vás výbornou volbou. Jak si však vybrat v tom množství modelů ten, který se vám bude hodit nejvíce?
V první řadě byste měli vědět, že zahradní traktor se vyplatí na velké plochy, na menší plochy vám postačí i sekačka. Vybrat si můžete ze dvou typů zahradních traktorů – riderů a traktorů se žacím ústrojím mezi osami. Liší se funkcemi i možnostmi použití. Ridery jsou vhodné pro sečení členitého terénu, protože mají menší rozchod kol.
Členitost terénu
Při koupi traktoru třeba zvážit povahu a členitost terénu, na kterém ho budete používat. V případě velké členitosti, tedy terénu s hodně překážkami (záhony, stromky, zídky), se vám bude více hodit traktor s dobrými manévrovacími schopnostmi a malým poloměrem otáčení. Budete se tak moci vyhnout všem překážkám včas, přitom však nebudete mít problém zarovnat kolem nich trávník. Při výběru takového traktoru byste měli věnovat pozornost i vhodné převodovce.
Pokud máte v zahradě svažující se terén, traktor s náhonem na všechna 4 kola je výbornou volbou. Traktor se díky náhonu nebude klouzat. Vhodnější jsou modely s širšími koly a větším výkonem.
Výkon motoru a záběr sekací hlavy
Výkon motoru se při zahradních traktorech uvádí v kilowattech, vybrat si můžete z modelů s výkonem od 7,5 do přibližně 16,5 kW. Výkon traktoru byste měli vybírat podle velikosti a členitosti sečené plochy. Pokud máte svažující se terén, výkon motoru by měl být co nejsilnější. V případě, že ho kupujete do rovné zahrady, postačí vám i traktor s menším výkonem.
S tím souvisí další ze základních kritérií při výběru traktoru – záběr sekací hlavy. Daný údaj vám napoví, jak velkou plochu dokáže stroj posekat, když stojí na místě. Z toho si můžete vypočítat, jak dlouho vám bude trvat posečení. Pro plochu 500 m2 je postačující záběr 60 cm (výkon 7 – 9 kW), pro plochu 1 000 m2 je vhodnější záběr 70 – 92 cm (9 – 11 kW), záběr 92 – 105 cm (11 – 13 kW) potřebujete pro plochu 2 000 m2 a na větší plochy si vybírejte z modelů se záběrem 105 – 120 cm (14 kW a více).
Převodovka
Při zahradních traktorech máte na výběr z několika druhů převodovek – Trasmatik, AutoDrive a Hydrostat. Trasmatik funguje na stejném principu jako manuální převodovka v autě – ovládání rychlostních stupňů. Chybí však spojkový pedál, je součástí brzdového pedálu (první poloha). Stroj zpomalíte buď přeřazením na nižší rychlostní stupeň, nebo přibrzďováním. Tento typ převodovky není náročný na údržbu.
Traktory s převodovkou AutoDrive (připomíná automatickou převodovku v autech) mohou dosáhnout rychlosti až 10 km/h. AutoDrive funguje na principu nastavitelného převodového ústrojí, její výhodou je bezúdržbový provoz. Pákou si zvolíte směr jízdy a rychlost regulujete plynovým pedálem, převodové stupně se mění automaticky.
Hydrostat má nejpohodlnější ovládání z daných převodovek. Jejím základem je uzavřeno samomazné olejové čerpadlo, které je trvanlivé a nevyžaduje náročnou údržbu. Traktor je ovládán dvěma pedály (dopředu a dozadu), tempomat a regulace rychlosti pohybu zaručují maximální pohodlí při sečení.
Zpracování posečené trávy
Na výběr máte ze tří možností – mulčování, sběru do sběrného koše a bočního výhozu. Každé zpracování je ekologické a má své výhody.
Mulčování
Posekané nadrobno nasekané kousky trávy jsou vráceny do trávníku, čili se přirozenou cestou rozkládají a dodávají tak půdě důležité živiny. Přitom trávník chrání před nadměrným slunečním světlem, zvlhčují jej a udržují zelený.
Sběr do koše
V tomto případě se posečená tráva skladuje v koši připojeném ke žacímu zařízení v traktoru. Po dokončení práce nebo po naplnění koše ho stačí vyprázdnit – buď manuálně, nebo pomocí ovladače přímo z místa řidiče. Veškerou posečenou trávu lze díky tomuto systému kompostovat na jednom místě.
Boční výhoz
Dokud potřebujete traktor pro úpravu velkých ploch, je boční vyhazování ideálním řešením. Posečená tráva se ukládá v řadě za traktorem, čili její úprava, případně sběr po usušení je nenáročnou záležitostí.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Rozhodli jste se pro zahradní traktor? Nezapomeňte sledovat parametry a technické vlastnosti přístroje, přihlížejte však i na praktické využití traktoru. Abychom vám výběr ještě více usnadnili, rozhodli jsme se odpovědět na nejčastější otázky ohledně zahradních traktorů.
Na co všechno kromě sekání využiji zahradní traktor?
Jak často třeba vyměňovat olejový filtr?
S jakým nerovným terénem si zahradní traktor pořadí?
Starší modely, které již nejsou dostupné
Datum poslední aktualizace: 12.07.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek