Nejlepší čtečky knih 2024 – recenze, test, srovnání

Test čteček knih - viz výsledky několika testů, které jsme pro vás sesbírali a vyhodnotili. Přečetli jsme stovky recenzí a diskusí týkajících se čteček elektronických knih a zapracovali je do výsledného žebříčku nejlepších čteček knih pro tento rok.

Čtečka knih

Pokud máte otázky, zapojte se do diskuse ve spodní části stránky. Pokud potřebujete pomoci, viz návod, podle čeho vybrat čtečku a Kotri parametry při výběru sledovat.

Nejlepší čtečky knih

Názov Hodnotenie Detail
Amazon Kindle Paperwhite 5   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
PocketBook 632 Touch HD 3   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Verveley Vivlio Touch HD   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Onyx Boox Note 5   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Kobo Libra 2   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Čtečky knih – recenze

PocketBook nebo Amazon? Jde o dva nejznámější výrobce čteček, kteří se perou o přízeň zákazníka různými zajímavými vychytávkami. Vyzkoušeli jsme několik modelů z dílny těchto dvou značek a připravili pro vás jejich recenze. O své zkušenosti s čtečkami se můžete podělit v komentářích.

Jak si vybrat čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a chcete mít všechny své knihy na jednom místě doma i na cestách? Čtečka knih je v tom případě pro vás jako stvořená. Nejlepší čtečka knih neexistuje, můžete si však vybrat tu nejvhodnější právě pro vás. Pokud hledáte čtečku, odpovězte si v první řadě na pár otázek. Jak často plánujete číst? Jak dlouho strávíte při čtení? Chcete čtečku i na jiné využití?

Displej čtečky knih

Když jste si odpověděli na tyto otázky, musíte přejít k dalšímu kroku, tím jsou parametry. Na trhu najdete různé druhy čteček s různými parametry - od displeje až po způsob nakupování knih. Co si tedy třeba při výběru všímat?

Typ displeje čtečky knih

Na výběr máte ze dvou typů displejů - první je se systémem E-Ink a druhým je klasický LCD displej. každý se vyznačuje výhodami, ale má i své nevýhody. Pokud plánujete číst často a na čtení se chcete soustředit, displej E-Ink bude pro vás vhodnější. Pokud očekáváte od čtečky rychlost a funkce navíc, bude se vám více hodit LCD displej.

  • E-Ink: Tento typ displeje vytváří efekt elektrického papíru, písmem i vzhledem se podobá skutečný text v tištěné podobě. Text má ideální kontrast a je čitelný i na slunci. Displej není výrazně podsvícený, čili je šetrný k očím. Čtečka díky energetické úspoře vydrží mnohem déle. Inovativní E-Ink mají displeje s podsvícením, které výdrž čtečky vůbec nesnižují. Jejich nevýhodou je, že neumožňují práci s rychlými projekcemi (video, internet), frekvence procesoru nepatří k nejvýkonnějším a při každém pohybu se text nanovo vykresluje.
  • LCD: Je to klasika, kterou zná pravděpodobně každý. Výhodami LCD je krásně vykreslen obraz s vyšším rozlišením, výkonnější procesor a rychlejší reakce. Je však pro oči škodlivější a zařízení nevydrží v pohotovosti tak dlouho jako E-Ink.

Velikost a rozlišení displeje

U E-Ink i LCD displejů máte k dispozici velikosti 6", 9" či 12" (palců). Nejčastější volbou je velikost 6 ", tyto displeje jsou kompaktní a vhodné pro čtení souvislého textu. Větší velikost je zbytečná, velké displeje jsou méně kompaktní.

Čtečka

Prostřednictvím dotykového displeje, který reaguje rychle a plynule, se čtečky jednoduše ovládají. Co se E-Ink displejů týče, reakce jsou občas pomaleji, protože rychlost vykreslování obrazu je mnohem nižší.

Při výběru se zajímejte nejen o velikost, ale také o rozlišení displeje. toto číslo vám napoví, jaký kvalitní obraz bude. Nejčastěji jsou rozlišení 600 x 800, 1 024 x 758 nebo 1 440 x 1 050 pixelů.

Podpora formátů e-book

Různé čtečky podporují různé formáty knih, jejich obsah nelze sdílet. V nabídce jsou samozřejmě i univerzálnečítačky, obvykle však má každá čtečka předurčeny, který formát bude preferovat.

Knihy mají širokou základnu vlastních e-book, po koupi si je zašlete na e-mail a potom knihu přesunete do paměti své čtečky knih. Tímto způsobem nefungují všechny čtečky knih, mnohé podporují formáty jako PDF, TXT, DOC, DOCX, Mobi - Kindle či ePUB. Každá čtečka musí minimálně jeden z těchto formátů podporovat.

Každý z formátů se vyznačuje vlastními specifiky. PDF formát má například tu nevýhodu, že se nedá měnit jeho písmo a při zvětšování se rozpadá linie odstavců. Například formát MOBI, který je primárně určen pro Kindle, je v případě, že ho podporuje i jiné zařízení, velmi adaptivní. Formát ePUB je je považován za univerzální, podporuje ho totiž každé čtecí zařízení kromě čteček Amazon Kindle.

Jak nahrát knihy do čtečky?

Proces nahrávání však není ničím složitý. Velmi běžný je klasický způsob, kdy e-knihu zakoupíte a prostřednictvím USB kabelu vložíte do své čtečky. Běžný je i způsob připojení se přes internet a stažení knihy přímo do čtečky.

E-book v čtečce

Při nahrávání knihy do zařízení se můžete setkat s pojmem DRM (Digital Rights Management). Jde o systém ochrany autorských práv, který má zabránit volnému šíření či kopírování.

Výdrž čtečky a připojení

E-Ink displeje vám na jedno nabití vydrží i několik týdnů, LCD displeje jsou energeticky o něco náročnější, tím pádem vydrží méně. Výdrž elektronických čteček se obvykle uvádív počtu otočených stran (rozpětí je 10- až 20-tisíc otočení). Při spotřebě zohlednit i vedlejší činitele jako Wi-Fi.

čtečky senejčastějinabíjejí za pomoci USB kabelu, kterým se také připojujete k počítači. Co se připojení týče, možnost Wi-Fi nechybí v současnosti téměř žádné čtečce, je však třeba říci, že surfování není takovou svižnou záležitostí jako u výkonných tabletů. V některých případech je možné využít internet pouze k nákupu knih přes e-shop.

Úložiště e-čtečky

Vzhledem k tomu, že knihy v elektronické podobě nezabírají mnoho místa, si klasická čtečka vystačí s operační pamětí 1 až 4 GB. Pokud by vám to kvůli různým náročným publikacím s obrázky nebo audioknih nestačilo, máte možnost rozšířit paměť o paměťovou SD-kartu. Pokud je vám 1 000 knih málo, slot na 32 GB vám udělá radost.

Doplňkové funkce

Chcete od čtečky něco navíc? Potom se při koupi ptejte na to, co má vámi vybraná čtečka navíc. Některé z následujících doplňkových funkcí by vás mohly potěšit.

  • Psaní dokumentů: Tato doplňková funkce vám umožní si ke knize napsat poznámky. Můžete ji však využiťaj na psaní čehokoliv, co potřebujete. Tahem prstu či stylusu píšete přímo na displej.
  • Přehrávání hudby: V případě, že je čtečka vybavena reproduktory či vstupem 3.5 jack na sluchátka, máte možnost přehrávat audioknihy či různé MP3 soubory.
  • Slovníky: Čtečky mají integrované výkladové nebo překladatelské slovníky. Když v textu označíte slovo, čtečka ho přeloží nebo zobrazí jeho význam.
  • Internetová konektivita: Na přečtení mailů, sledování Facebooku a podobně vám poslouží jednoduchý webový prohlížeč.
  • Předčítání textu: Funkce "text-to-speech" umožňuje hlasové předčítání knihy. Čtečka však musí podporovat jazyk, ve kterém je e-kniha stažena.
  • Hry a zábava: V některých čtečkách naleznete jednoduché hry, které vám umožní se odreagovat v případě, že si od čtení potřebujete odpočinout.

Výhody čtečky knih

  • Pojízdná knihovna – v paměti čtečky můžete mít stovky knih. Zda jde na výlet, nebo pracovní cestu, budete mít všechny oblíbené knihy vždy s sebou.
  • Přizpůsobení textu – font, případně jeho velikost vám nemusí vždy vyhovovat. Čtečka knih vám naštěstí umožňuje si text přizpůsobit tak, aby vám vyhovoval.
  • Kompaktní rozměry – čtečka je nejenže lehčí než klasická kniha, dokonce je i menší a kompaktnější. Vejdete ji do tašky s notebookem či do příruční tašky. Při čtení nemusíte obracet strany a dokonce ani čtečku držet v rukou. Stačí si ji opřít ve stojanu a text můžete posouvat jedním tahem či kliknutím.
  • Kompatibilita a univerzálnost – čtečky může využít opravdu kdokoliv - starší, mladší i děti. Některé čtečky podporují připojení k Wi-Fi, umožňují přehrávání hudby či audio knih, čili si každý přijde na své.
  • Nákup na pár kliků – váš oblíbený titul si můžete koupit přes internet a knihu začít číst během několika minut.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Čtečka knih má řadu výhod (dá se do ní uložit množství knih, je přenosná, čili si ji s sebou vezmete všude atd.). Její výběr není, alespoň většinou, velmi náročný. Ohledně čteček, a nejen co se týče jejich koupě, máte řadu otázek. Na ty nejčastější najdete odpověď na tomto místě. Samozřejmě nejde o konečný seznam. Své další otázky nám můžete psát do komentářů pod článkem. Odpovíme co nejdříve.

Jak dlouho trvá nahrávání knih do čtečky?

Tento proces trvá max. několik minut. Většinou se vám v zařízení zobrazují okna, které informují, jako třeba dále postupovat, takže tento proces bez problémů zvládne každý.

Jak zjistím, kde mám knihy v čtečce uložené?

Na třídění knih se používají složky, které jsou buď automaticky, nebo vámi vytvořené. Stačí si vytvořit složky (např. podle žánru nebo abecedy) a do nich knihy ukládat. Přesun a úprava složek funguje stejným způsobem, jaký se používá v počítačích.

Vyžaduje si čtečka knih nějakou údržbu?

Ano, podobnou jako tablet či telefon. Displej čtečky je náchylný na poškození, proto je třeba se zařízením zacházet citlivě. Čistit ho třeba suchým hadříkem, pokud to výrobce doporučuje, můžete použít i přípravky k tomu určené. Doporučujeme vám zakoupit si ochranné sklo na displej, které zabrání škrábancům či prasklinám. Čtečku byste měli mít v ochranném obalu, abyste ji ochránili před nárazy (např. při cestování) či pronikáním prachu dovnitř zařízení.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(88%)
Datum publikování: 14.01.2017
Datum poslední aktualizace: 11.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek