Nejlepší plynové grily 2024 – recenze, test, srovnání

Plynové grily mají oproti klasickým i elektrickým grilem řadu výhod, pro které si získaly oblibu u mnoha fanoušků grilování. Pokud chcete, aby vám a vašim známým zpříjemnili už tuto grilovací sezónu, zbystřete pozornost.

Plynový gril g21 California 3

Vysvětlíme vám, jak tyto grily fungují, jaké typy rozeznáváme a podle jakých parametrů si vybrat ten správný plynový gril do vaší zahrady.

Nejlepší plynové grily do zahrady

Názov Hodnotenie Detail
Cattara Party Window 2+1   ✔   VÝPRODEJZobrazit produkt
G21 Mexico BBQ   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Fieldmann FZG 3003   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Weber Genesis II S-410   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Campingaz 4 Series Classic   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Plynové grily – recenze

Plynový gril je osvědčenou klasikou. Jídlo na něm připravíte pohodlně a rychle, nechybí mu zajímavé funkce, které grilování usnadní. Campingaz, Weber, G21 nebo Klarstein? Následující recenze vám s rozhodováním pomohou.

Princip a výhody plynového grilu

Tepelným zdrojem plynových grilů je propan-butan uskladněn v typické tlakové láhvi.

Z hlediska principu je můžeme rozdělit na 3 druhy:

 • Lávové – plynové hořáky nahřívají vrstvu lávových kamenů poukládaných nad nimi a ta svým sálavým teplem ohřívá suroviny na vrchní mřížce grilu. Nevýhodou je, že tuk z grilovaného masa sice nestéká přímo do hořáku, takže nehrozí jeho vzplanutí, částečně jej však absorbují kameny, které jsou porézní. Kameny pak musíte po každém grilování čistit a občas je i vyměnit. Další nevýhodou je pomalejší rozehřívání i reakce na změny teplot, protože kameny v sobě akumulují značné množství tepla.
 • Flame tamer grily – namísto vrstvy lávových kamenů mají nad hořáky ocelové plechy ve tvaru obráceného písmene V, které nad nimi vytvářejí jakousi ochrannou stříšku. Tuk kapající z masa padá právě na ni a stéká po ní dolů do sběrné misky. Část z něj se odpařuje vzhůru do masa a zlepšuje tak jeho chuť. Tyto plechy také pomáhají rovnoměrně rozptýlit teplo z hořáků. Tento princip se někdy nazývá také Flavorizer.
 • RBS grily – zkratka pro angl. slovní spojení "Radiant burner system". RBS gril má hořáky umístěny po bocích grilovacího roštu. Díky tomu se teplo sálající z nich rovnoměrněji rozprostře po grilovací ploše a tuk z masa na ně nekape.

RBS plynový gril

Asi největšími výhodami plynových grilů oproti běžným grilem na uhlí je, že příprava jídel na nich je zdravější, protože nespalujete uhlí – na druhé straně, některým gurmánům může typická chuť masa grilovaného na uhlí chybět.

Teplotu plynových grilů můžete také plynule regulovat, což je možné i při elektrických grilech, ty ale zdaleka nedisponují takovým tepelným výkonem jako plynové grily.

Plynové grily jsou také plně mobilní, pokud tedy pomineme vyšší hmotnost propan-butanové láhve.

Dnešní plynové grily jsou bezpečné, i tak je zde nevýhodou jisté malé riziko požáru či výbuchu při neopatrné manipulaci s plynovou lahví.

Konstrukční provedení, grilovací plocha a výkon

Podle konstrukčního provedení můžeme plynové grily rozdělit na dvě základní skupiny:

 • Zahradní – jde o velké grily s pevnou konstrukcí určené k umístění na zem. Mohou vážit i několik desítek kg, proto jsou často opatřeny kolečky na snadnější přenášení. Mají vysoký tepelný výkon od několika kW při nejslabších až po více než 20 kW při nejsilnějších. Velikost jejich grilovací plochy zpravidla přesahuje 1 500 cm2. Jsou určeny na grilování pro celou rodinu, případně pro množství hladových krků na zahradní párty.
 • Stolní – umísťují se na stůl, mají kompaktní rozměry a poměrně nízkou hmotnost (cca 10 kg). To je však vykoupeno menší grilovací plochou a nižším výkonem. Jejich výkon začíná někde na 2,5 kW a grilovací plocha má cca 1 000 – 1 500 cm2. Svým výkonem postačí na přípravu jídla pro menší rodinu nebo skupinu do 4 osob. Na jejich použití vám často postačí malá plynová kartuše namísto velké láhve.

Další parametry a funkce plynových grilů

 • Materiál roštu – může být různý, např. litina dokáže akumulovat hodně tepla a silně se rozžhavit. Potřebuje ale pečlivěji čištění, proto ji někteří výrobci povrchově upravovat smaltováním. Levné modely grilů mají rošt z nerezavějící oceli, případně z oceli s niklovou či jinou povrchovou úpravou. Tyto materiály nedokáží akumulovat tolik tepla jako litina, ale mají nižší hmotnost a snadněji se čistí.
 • Materiál grilu – gril by měl být v první řadě stabilní, abyste ho nechtěně vy nebo děti nepřevrhly. Dobrý gril by měl mít zavírací víko, které pomůže udržet uvnitř teplo. Víko by mělo být z hrubého plechu, ideálně z nerezavějící oceli, která je antibakteriální a snadno se čistí.

Grilování na plynovém grilu v zahradě

 • Postranní hořák – menší doplňkový hořák, na který můžete položit hrnec nebo pánev a který umožňuje ke grilovaným surovinám uvařit vhodnou přílohu či omáčku. Budete tak absolutně nezávislí od kuchyně, protože všechny úkony spojené s přípravou jídla zvládnete s grilem.
 • Teploměr – díky teploměru vestavěnému ve věku grilu okamžitě víte, jaká je teplota uvnitř grilu i se zavřeným víkem. Nemusíte tedy používat externí teploměr.
 • Aroma systém – speciální nádobka umístěna pod grilovací mřížkou určená na aromatické suroviny jako např. víno, bylinky či kousky dřeva. Působením tepla se budou odpařovat, čímž prodají grilovaným surovinám velkou část své aroma.
 • Odkapávací miska – bude do ní stékat šťáva z grilovaných surovin a zejména tuk z masa. Měla by být proto snadno přístupná, abyste ji mohli jednoduše vyčistit. Ideální gril má misku odnímatelnou.
 • Úložné prostory – dobrý plynový gril by měl mít úložný prostor na propanbutanovou láhev, v opačném případě ji budete muset namáhavě přenášet v ruce. Některé láhve jsou užší, jiné širší, proto se před koupí přesvědčte, že se do odkládacího prostoru vaše láhev vejde. Lepší modely mají i další úložné prostory na nádobí či grilovací nářadí.
 • Piezoelektrické zapalování – stisknutím tlačítka nebo přímo regulačního kolečka vytvoří jiskru na hořácích a zapálí plyn bez nutnosti použití zapalovače či zápalek.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Když se řekne grilování, většina si představí zahradu, partu skvělých lidí a plynový gril, na kterém se připravují různé dobroty. O plynových grilech byste nyní měli vědět snad všechno. Na závěr vám ještě odpovíme na několik často kladených otázek.

Jaké jsou největší výhody plynového grilu?

Největší výhodou je možnost rychlého grilování, protože netřeba čekat na jeho rozpálení. Gril se jednoduše ovládá – regulace intenzity hoření a teploty je bezproblémová. Odpad po grilování je minimální (v porovnání s grilem na uhlí). Minusy jsou vyšší pořizovací cena a nutnost vyměňovat plynovou bombu.

Jaké jsou zásady bezpečného grilování na plynovém grilu?

Láhve s plynem musí být připojeny ke grilu ve stabilní, svislé poloze. Délka plynové hadice by neměla být delší než 1,5 metru, měnit ji třeba max. jednou za 5 let. Plynový gril se může používat pouze v otevřeném prostoru. S plynovými lahvemi třeba manipulovat opatrně, pokud má láhev poškozený ventil, nepoužívejte ji.

Které značky grilů jsou nejlepší?

Plynové grily se řadí k nejoblíbenějším, proto je najdete v nabídce většiny výrobců grilů. Campingaz, Hecht, Klarstein, TEPRO, Weber a G21 se řadí mezi uživateli k nejoblíbenějším.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(89.4%)
Datum publikování: 13.02.2020
Datum poslední aktualizace: 26.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek