Nejlepší autorádia 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší autorádia
- Autorádia – recenze
- Pioneer DMH-G220BT
- Sencor SCT 5051BMR
- Kenwood KDC-X5200BT
- Jak vybrat autorádio
- Displej autorádia
- Výběr autorádia podle typu auta
- Vstupy, výstupy a konektivita
- Ovládání autorádia
- Další funkce a doplňky autorádia
- Typy tunerů
- Zabezpečení před krádeží
- Cena versus kvalita autorádií
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
- Auna MVD-470
Koupit auto bez autorádia v základní výbavě je dnes spíše výjimkou. Bohužel, kvalita originálních rádií není vždy to, co od nich uživatel očekává a nesmíme zapomínat ani na ty, kteří vlastní starší automobil bez rádia, nebo těch, kterým bylo to staré ukradeno, nebo se "rozbilo".
Ať už jste se rozhodli pro koupi nového autorádia z jakéhokoliv důvodu, následující návod na výběr toho nejlepšího je věnován právě vám.
Nejlepší autorádia
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Podofo 7010B ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Akai CA015A-4108S ✔ DNES V AKCI | Zobrazit produkt | |
Pioneer MVH-S420BT ✔ NEJPRODÁVANĚJŠÍ | Zobrazit produkt | |
Sencor SCT 5017BMR ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | |
Kenwood DMX-7722DABS ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt |
Autorádia – recenze
Ocenili byste i nějaké konkrétní tipy na konkrétní modely? Přesně ty vám přinášíme v našich recenzích autorádií od různých výrobců.
Jak vybrat autorádio
Ať už se rozhodnete začíst se jakéhokoliv online návodu na výběr autorádia, první řádky budou věnovány právě rozdělení podle velikosti, čímž začneme i my. Důvod je prostý. Jde o alfu a omegu, protože výřez na autorádio v palubní desce má fixní rozměry. Samozřejmě, není nemožné ho upravit, což by vás však stálo trochu více peněz. Autorádia jsou rozděleny do 2 základních skupin: 1DIN a 2DIN, které se liší opravdu jen rozměry, ne funkcemi.
1DIN autorádia
1DIN autorádia jsou ty s menšími rozměry, které se pohybují okolo 18,0 x 5,0 cm (s plastovým rámečkem, který je nedílnou součástí každého rádia) nebo cca 17,7 x 5,0 cm bez rámečku. Jelikož jde o menší typ rádia, můžete jej nainstalovat do jakéhokoliv automobilu. Pokud by se v tom vašem totiž nacházel větší výřez v palubní desce, jednoduše si zakoupíte redukci, tedy ještě jeden rámeček.
2DIN autorádia
2DIN autorádia jsou, logicky, větší. Většinou mají fixní rozměry 18,9 x 11,9 cm s rámečkem, a tedy 17,8 x 10,2 cm bez něj. Integrovaný LCD displej je u nich jakýmsi nepsaným pravidlem, i když není nemožné natrefit na 2DIN rádio s displejem maticovým.
Tento typ autorádií můžete nainstalovat pouze do takového auta, které disponuje větším výřezem v palubní desce (do menšího ho nenatlačíte). Právě proto jde o vhodnou volbu pouze v tom případě, když vlastníte novější vozidlo. V těch se totiž většinou nachází také větší výřez.
Displej autorádia
Displej se nachází na každém jednom rádiu, na každém však může vypadat úplně jinak. Než se dostaneme k jednotlivým typům displejů a jejich velikosti, si řekneme něco víc o jednom z nejdůležitějších parametrů, a to o podsvícení. Základní, a tedy i levnější autorádia zvyknou disponovat pouze základním podsvícením displeje – 1 barva, nejčastěji zelená, s 1 intenzitou. Možná si říkáte, že nejde o velmi důležitý parametr. Samozřejmě, určitě se obejdete i bez rádia ala disko koule.
Příliš silná intenzita podsvícení vám však může překážet při noční jízdě. Za obecně lepší možnost jsou proto považovány rádia s možností nastavení různých barev, ale zejména jejich intenzity, tedy ty s funkcí Dimmer. Určitě si nezapomeňte všimnout také to, zda podsvícením disponují i tlačítka.
Autorádia s maticovým displejem
Maticový nebo takzvaný bodový displej je stará dobrá klasika, která nestojí mnoho a uživateli nabízí základ, tedy zobrazení několika slov a číslic (název skladby, čas, datum atd.). Z těchto displejů nevytřískate nic víc, protože tato technologie ani nic víc nedokáže. Maticové displeje budou vyhovovat všem těm, kteří v autě pouze poslouchají hudbu a od rádia neočekávají žádné pokrokové funkce. Nastavení podsvícení nebo změna barvy je v tomto případě téměř nereálná. Maticové displeje jsou zpravidla menší (mají 2 – 3 řádky).
Autorádia s LCD displejem
LCD displej ocení ti, kteří chtějí pěkné autorádio s možností nastavení barvy, intenzity podsvícení či jeho propojení s GPS, na druhé straně od tohoto doplňku neočekávají žádné nadpřirozené funkce.
Pozor, momentálně mluvíme o rádiích s menšími LCD displeji s úhlopříčkou od cca 3 do 7" (formát 16:9). Na výběr máte displeje dotykové, jakési "polo-dotykové" a zcela nedotykové. Některé modely nabízejí i možnost přehrávání videí, které však uvidíte na poměrně maličké "ploše". Tyto autorádia se dají obecně namontovat do téměř každého automobilu.
Autorádia s výsuvným displejem
Autorádia s výsuvným nebo takzvaným skrytým displejem dnes patří nepochybně k těm nejpopulárnějším. I v tomto případě mluvíme o grafickém, tedy o LCD displeji, který může, ale i nemusí být dotykový. Rozměry samotných rádií jsou klasické, jejich součástí je však i výsuvný displej s cca 7 – 9" úhlopříčkou. Díky tomu je můžete namontovat do každého automobilu, je tu však jedno "ale".
Displej se vysouvá směrem nahoru. Pokud se tedy nad výřezem ve vaší palubní desce nacházejí tlačítka, kolečka či ventilátor, budete mít problém. Na novějších vozidlech většinou najdete větší výřez určený přesně na tento typ rádia. Na velkých LCD displejích můžete kromě informací o čase a právě přehrávané skladbě sledovat i GPS s přehlednou mapou či dokonce filmy a videa.
Výběr autorádia podle typu auta
Pokud používáte automobil, ve kterém se už rádio nachází, pravděpodobně nejde o nic pokrokové. Jinými slovy, originální rádia, zejména ty v ne nejdražších autech, zvyknou mít velmi nízkou kvalitu, a tedy i "slabší" zvuk, nejednou jsou vybaveny pouze papírovou membránou a nemají ty nejlepší reproduktory.
Pokud se tedy rozhodnete pro výměnu autorádia, dejte si pozor na jeho konektivitu s daným automobilem. Neexistuje žádný přesný návod pro výběr autorádia podle typu auta. Důležité je zejména to, aby se vešlo do výřezu na palubní desce (1DIN nebo 2DIN) a také typ ISO konektoru, tedy výstupu na rádiu, který musí být kompatibilní s vstupy v autě.
Pokud by model, který si vyberete, do vašeho vozidla "nepasoval", neděje se nic hrozného. Jednoduše si pořídíte příslušný ISO konektor. ISO konektory se vyrábějí pro konkrétní typy automobilů, tedy například pro Ford, Hondu, Fiat, Kiu, Audi atd. Jejich cena se pohybuje kolem 120 Kč.
Vstupy, výstupy a konektivita
Autorádia disponují různými vstupy a výstupy, které slouží k jejich propojení s dalšími zařízeními. Základní modely většinou nemůžete propojit s ničím kromě samotného automobilu, v překladu, slouží pouze k přehrávání FM rádia. Na těch novějších, dražších a pokrokovějších najdete minimálně 1 vstup, tradičnější je však jejich kombinace. Kromě výstupů a vstupů se zaměřte také na konektivitu s formáty i kodeky médií a možnosti bezdrátového propojení. Vybrat si můžete z následujících alternativ.
Autorádia s CD a USB
CD nebo DVD mechanika se nachází zejména na nově-starých modelech autorádií, neboť dnes tyto "zařízení" využívá stále méně lidí. Pokud máte v plánu ve vašem autě sledovat filmy na externím monitoru, které budete přehrávat právě z rádia, všimněte si, zda daný model disponuje i možností takového propojení.
USB vstup naleznete na drtivé většině "modernějších" modelů, přičemž se dá říci, že všechny z nich budou jistě kompatibilní s klasickými USB klíči (externí flash disk). Většinu autorádií s USB vstupem byste měli bez větších problémů propojit i s mobilním telefonem. Po zapojení však na něm musíte klepnout na možnost "použít jako USB" (rádio váš telefon přečte jako USB). Některé telefony se jako USB "zobrazí" automaticky, no a některé rádia zas dokáží váš telefon přečíst i bez takové "úpravy".
RCA audio cinch výstupy
Tyto výstupy slouží k propojení rádia s externími reproduktory, autohifi zesilovači či subwoofery, které slouží k "vylepšení" zvuku. Důležitý je zejména počet RCA audio cinch výstupů. Na zapojení subwooferu se na rádiu musí nacházet alespoň 2 RCA výstupy, na zapojení subwooferu a reproduktorů budete potřebovat model se 4 RCA výstupy.
Při koupi autorádia s RCA výstupy si všimněte i údaj o jejich napětí. Na levnějších modelech se většinou nacházejí 2,5 V RCA výstupy, na těch kvalitnějších 4 až 8 V výstupy. Rozdíl spočívá v tom, že výkonnější výstupy reagují méně citlivě na okolní rušení.
RCA video cinch výstupy
Pokud si pořídíte autorádio s LCD displejem, které je schopné přehrávat i obraz a v autě využíváte kameru (např. na parkování), můžete ji s ním propojit, daný model však musí být vybaven RCA video cinch výstupy. Druhou variantou jsou modely s AV či AUX vstupem. AV a AUX vstupy a RCA video cinch výstupy je možné využít i pro připojení externího monitoru (např. monitor, na kterém budou sledovat filmy děti na zadních sedadlech).
Slot na paměťové karty
Paměťové karty patří k těm nejoblíbenějším řešením, jak si v autě poslechnout oblíbenou hudbu. Kromě ní si na nich můžete nahrát filmy či dokonce mapy do GPS. Sloty na paměťové karty najdete, logicky, převážně na novějších autorádiích. Při koupi si pro jistotu ověřte, o jaký typ slotu jde. Většině z nás se totiž se slovy "karta" spojuje klasická, popřípadě micro SD karta. Ve skutečnosti však existuje více typů těchto zařízení, například CF či MMC karty.
Bluetooth a WiFi
Autorádia s Bluetooth můžete propojit se všemi zařízeními, které disponují funkcí Bluetooth, tedy s mobilem, tabletem či počítačem. Většina z nich je kompatibilní i s handsfree sety. Chcete-li hudbu z mobilu přehrávat do rádia přímo, tedy v reálném čase, ověřte si, zda daný kousek disponuje takovou možností. Wi-Fi rádia fungují na podobném principu, hlavním rozdílem je, že slouží i pro přenos dat.
Podpora formátů
Podpora formátů je samostatnou problematikou. Vysvětlíme si to na příkladu. Pokud dané autorádio disponuje USB vstupem a podporuje pouze formát MP3, ale vy si budete chtít z USB přehrát skladbu ve formátu WMA, nebude to možné. Samozřejmě, tento příklad je čistě teoretický, protože většina autorádií podporuje všechny běžně využívané formáty, resp. kodeky, tento údaj však i přesto raději ověřte. Nejčastěji se setkáte s podporou:
- audio formátů MP3, WMA, WAV, AAC
- video formátů MP4, MPEG4, MOV
- audio kodeků FLAC
Výkon autorádia
Výkon autorádia je uváděn ve wattech. Zjednodušeně řečeno, čím více wattů, tím výkonnější, tedy "hlasitější" rádio. Obecně jsou za dostačující pokládány modely s výkonem 40 W. Ty budou vyhovovat všem, kteří si nepotrpí na extra vymakaný zvuk. Pokud jste průměrně náročným posluchačem, sáhněte alespoň po 50 W rádiu, no a pokud se živíte jako hudební producent, nechoďte pod 60 – 70 W.
S výkonem souvisí i další důležitý parametr, a to počet kanálů. Údaj o výkonu ve wattech je uváděn vždy pouze pro 1 kanál. Klasika jsou 4 kanály, na kvalitnějších rádiích se jich však může nacházet i více. Ty nejlevnější autorádia mohou disponovat výkonem 25 W pro 1 kanál. Naopak ty extra drahé i 100 W kanály.
Ovládání autorádia
V "klasickém" automobilu lze rádio ovládat pouze prostřednictvím klasických tlačítek, popřípadě prostřednictvím těch dotykových na displeji. V obou případech si všimněte jejich rozmístění, tvar a velikost. Ani v tomto směru vám nemůžeme poradit přesně, protože každému vyhovuje něco jiného. Určitě se však dá říci, že alespoň "hlavní" tlačítka (např. na přepínání stanic, PLAY, STOP) by měly být větší.
Pokud vlastníte automobil, ve kterém můžete rádio ovládat pomocí tlačítek na volantu, budete si muset pořídit autorádio s příslušným softwarem. To však může být problém, protože na takové bezdrátové alternativy narazíte spíše zřídka. V takovém případě vám nezbývá, než je propojení pomocí kabelu a adaptéru, který vás spolu s instalací vyjde na cca 1200 až 1500 Kč. Pozor, aby bylo dané rádio možné propojit s ovládáním na volantu, musí se na něm nacházet i příslušný vstup na adaptér.
Další funkce a doplňky autorádia
- Paměť: Jde o paměť, do které si můžete uložit vaše oblíbené rádiové stanice.
- Dálkový ovladač: Slouží k ovládání rádia na dálku. Většinou se setkáte s karetními IR ovladači. Pokud dálkové ovládání nebude součástí daného modelu, ale vy ho chcete využívat i tak, ověřte si informaci, zda si jej můžete dokoupit samostatně.
- Bass Boost: Jde o funkci na "vytažení", resp. regulaci basů. Po takovém autorádiu by se měly poohlédnout hlavně ti, kteří mají v plánu využívat i externí subwoofer. Ten totiž může při hlasitějším poslechu hudby zvuk zkreslovat, no a právě tehdy oceníte funkci Bass Boost.
- Přímé ovládání subwooferu: Další funkce, kterou potřebujete pouze při používání subwooferu. Slouží k tomu, abyste mohli na SUB ztlumit nebo "vytáhnout" basy, otočit fázi, či SUB zcela vypnout přímo přes menu v autorádiu.
- NFC propojení: Slouží k zajištění bezdrátové komunikace mezi rádiem a zařízením s NFC čtečkou (nejčastěji mobilem). V praxi jde o to, že k autorádiu přiložíte např. mobil s NFC čtečkou a "přenesete" do něj hudbu či jiné soubory.
- Ekvalizér: Ekvalizér může být základní nebo parametrický. V obou případech je určen na jemnější nastavení zvuku na jednotlivých frekvencích.
- DSP procesor: Slouží k nastavení časové korekce, tzv. aktivní zapojení reproduktorů (bez výhybek), nastavení umístění reproduktorů nebo digitálně určení jejich velikosti.
- Loudness: Pomocí této funkce můžete vytáhnout určité zvukové frekvence. Její používání je doporučeno zejména při nízké hlasitosti rádia. Dá se říci, že zvuk udělá vyváženějším.
- MIC vstup: Jde o vstup pro připojení externího mikrofonu, který najdete na zadní straně autorádia. Externí mikrofon slouží k telefonování přes handsfree či hlasitý odposlech.
Typy tunerů
Doposud jsme se věnovali zejména tomu, co všechno můžete připojit k rádiu a co všechno přes něj dokážete přehrát. Trošku jsme však pozapomněli na to, že jeho hlavní funkcí je zachycování rádiových frekvencí (RF), tedy "přehrávání" rádia jako takového. Samozřejmě, na každém autorádiu si můžete pustit vaše oblíbené rádiové stanice. V závislosti na tom, kolika z následujících tunerů bude daný model disponovat, však budete mít více nebo méně možností.
FM tuner
FM analogový signál by mělo spolehlivě zachytit každé autorádio, protože jde o jakýsi klasický, tedy nejčastěji využívaný typ rádiové frekvence. Rádiové stanice, které využívají tento typ signálu, vysílají na frekvencích 87,9 až 107,6 megahertzích. V praxi to znamená, že FM rádia mají trochu menší pokrytí. Zvuk je sice nekomprimovaný, a proto by měl být i kvalitnější, což však v realitě není vždy pravda.
AM tuner
Autorádia vybavené FM tunerem jsou většinou vybaveny i AM tunerem. AM, tedy Amplitude Modulation je typ analogové rádiové frekvence, která poskytuje poměrně špatnou kvalitu zvuku. Je však levná a vhodná k vysílání na extrémně dlouhé vzdálenosti (zejména v noci). Některé rádiové stanice proto využívají i tuto platformu. Dá se však říci, že AM frekvence dnes již obecně dosluhují.
DAB/DAB+ tunery
Tyto tunery dokáží zachytit a přehrát digitální signál (tzv. Digital Audio Broadcasting) který v dnešní době začíná využívat stále více a více rádiových stanic. Jeho výhodou je, že ve srovnání s FM signálem má větší pokrytí, protože je vysílán na frekvencích v rozmezí od 174 do 240 megahertzů. Nevýhodou může být snížena kvalita zvuku, protože DAB a DAB+ signál je komprimovaný, a také samovolné přepínání mezi stanicemi v místech, kde začne FM signál slábnout. Při koupi autorádia s DAB/DAB+ tunerem si ověřte, zda k němu dostanete i DAB/DAB+ anténu. Bez ní totiž rádio digitální vysílané nezachytí.
RDS tuner
Slouží k tomu, aby bylo dané autorádio schopné přečíst a následně zobrazit i textový obsah, tedy název písně, jméno interpreta, údaj o tom, že právě posloucháte dopravní servis atd. RDS tunery najdete téměř v každém jednom autorádiu.
Zabezpečení před krádeží
Co zvykne z auta zmizet jako první? Ano, je to autorádio. Na jeho zabezpečení před krádeží je přitom třeba myslet již při koupi. Existuje několik možností, jak zloděje odradit od této aktivity, bohužel, žádné z nich nejsou 100-procentní.
- Pokud má dané autorádio odnímatelný kryt, můžete ho před odchodem z auta vyjmout. Rádio bez krytu je totiž bezcenné, i když je pravda, že "profesionální" zloději si "náhradní" kryt seženou tak či onak. Pozor, kryt nikdy nenechávejte v přihrádce nebo bočních dveřích. Vezměte ho s sebou, do bezpečí vašeho příbytku.
- O něco účinnější alternativou jsou vyjímatelné rádia, resp. panely. Je to trochu nepraktické, avšak bezpečnější.
- Autorádia mohou disponovat i funkcí kódování, které znemožňuje jejich použití v jiném automobilu. K takovým modelům si však musíte pořídit i samolepky na boční sklo, které zloděje už dopředu seznámí s tím, že nemá smysl rozbíjet okno na autě. To, zda je to odradí i opravdu, je však sporné.
Cena versus kvalita autorádií
Autorádio si můžete koupit již za necelých 250, ale i za téměř 50 000 Kč. To je slušné rozmezí, že? Dá se říci, že cena autorádií je přímo úměrná k jejich kvalitě, i když, samozřejmě, velkou roli hraje i značka, různé vychytávky či doplňky. Abyste se lépe zorientovali v tom, jaká je přiměřená cena za daný model, autorádia jsme pro vás rozdělili do 3 kategorií. Musíme vás však upozornit, že jde jen o orientační rozdělení, které nemusí platit vždy a za každých okolností.
Levné autorádia do 1200 Kč
Levné autorádia za cenu, která nepřekračuje 50 eur, nezvyknou být tou nejlepší volbou, výjimky se však najdou. Problémem není malý počet funkcí. Právě naopak, na těchto kouscích nejednou najdete Bluetooth, velký LCD displej či kvantum výstupů a vstupů. Podprůměrná na nich zvykne být zejména kvalita zvuku, což není při rádiu zanedbatelným nedostatkem. Takže, pokud si chcete vaše oblíbené písně užít opravdu naplno, doporučujeme sáhnout po něčem, aspoň trošku dražším.
Autorádia za 1500 až 7500 Kč
V této kategorii najdete autorádia s celkem dobrou, ale i podprůměrnou kvalitou zvuku. Jedno je jisté, určitě se na nich bude nacházet nesčetné množství funkcí včetně přehrávání videa či možnosti připojení externího monitoru. Určitě vám doporučujeme, abyste se orientovali nejen podle ceny, ale i podle konkrétní značky a funkcí. Obecně se však dá říci, že pokud za autorádio utratíte více než 2500 Kč, tak s ním, až na pár drobností, budete nepochybně spokojeni. Samozřejmě, výjimkou jsou zákazníci s extra požadavky.
Drahé autorádia za více než 10 000 Kč
Tak toto je už jiná káva. Autorádio, které stojí více než 10 000 Kč, nemůže být nekvalitní. Takto velkou investici však doporučujeme opravdu jen těm, kteří v autě tráví hodně času a kromě "obyčejného" rádia poslouchají kvalitní hudbu, při níž je důležitý každý detail (basy, výšky, přirozený zvuk atd.). Jak jsme zmínili výše, některé kousky mohou stát i téměř 50 000 Kč, jako například autorádia Alpine za cenu od 2400 do cca 47 000 Kč.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Dnešní odpovědi na nejčastější otázky budou trochu techničtější. Podíváme se na to, jak funguje Bluetooth v autorádiu, či z něj můžete udělat GPS nebo Handsfree, no a také na to, co je to TFT displej.
Co je to TFT displej?
Kolik zařízení mohu připojit na autorádio s Bluetooth?
Může autorádio zastoupit GPS nebo handsfree?
Starší modely, které již nejsou dostupné
Datum poslední aktualizace: 26.03.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek