Nejlepší skartovačky 2024 – recenze, test, srovnání

Být zahlceni různými papíry, poštou, dokumenty a dalšími tiskopisy, které byste nejraději vyhodili, ale zcela nemůžete, protože se tam nacházejí různé citlivé informace, se jednoduše nedá. Ať už jsou to informace o vás, vaší rodině nebo vaší společnosti, dali by se využít pro různé účely. Co s tím? Pokud máte pec, tak jsou skvělé na přitápění, ale co s nimi, pokud ji nemáte? Právě na to byla vymyšlena skartovačka! Ta je běžná nejen ve firmách, ale lidé si ji stále častěji pořizují do domácností.

Jak vybrat skartovačku

Pokud i vy hledáte skartovačku a toto téma je vám cizí, tak jste na správném místě. Zkusíme vám poradit, jak si vybrat skartovačku, ať už do domácnosti nebo do kanceláře, které parametry si na tomto přístroji všímat, jak se pohybují ceny a které jsou ty nej z různých cenových kategorií a různých typů. Tak pojďme na to!

Nejlepší skartovačky

Názov Hodnotenie Detail
AT AT-22C   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Peach PS400-02   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
ShredMATIC 300   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Ideal Shredcat 8280 CC   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Genie 110AFX   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Skartovačky – recenze

Skartovačka papíru je poměrně levným pomocníkem při likvidaci papíru. Pomůže vám zničit dokumenty, poštu a tiskopisy s osobními údaji či fotografie, které nechcete, aby někdo viděl. Cena skartovaček je přijatelná, za pár stovek korun můžete mít ověřené značky Fellowes či Sigma. Připravili jsme pro vás recenze několika modelů, které by vám mohly pomoci při výběru nejlepší skartovačky. Budeme rádi, pokud se o své osobní zkušenosti podělíte do komentářů pod článkem a pomůžete tak ostatním zájemcům při rozhodování.

Na co je skartovačka dobrá?

Jak jsme již výše zmínili, dokumenty, poštu nebo různé jiné tiskoviny s vašimi údaji se nemohou dostat do rukou komukoliv, protože by je mohli velmi jednoduše využít pro účely, které by se vám nemuseli líbit. Na toto nezapomínejte ani když vyplňujete dotazníky pro různé lidi, které potkáte na ulici, vyplňujete dokumenty v různých obchodech nebo podepisujete smlouvy bez toho, abyste si detailně prošli a přečetli jejich obsah. I takové maličkosti, jako zaškrtávání okének o tom, zda jste obeznámeni s podmínkami používání nějaké aplikace nebo webu, aniž jste si přečetli, co tam vlastně je, může nadělat pořádně škody.

Domácí skartovačka na papíry

Jednou z výhod skartovaček je, že proužky, které vám z dokumentů zůstanou, víte pak použít pro další účely, například při balení balíčků, aby se vám věci cestou nepoškodily. No proč je dobré vlastnit skartovačku a pravidelně ji i využívat?

  • Chrání vaše osobní a důvěrné obchodní údaje, know-how, případně obchodní tajemství.
  • Ochrání i údaje vašich klientů, zákazníků či zaměstnanců.
  • Pomůže vám vyhnout se pokutám a právním krokům v důsledku nedodržování poměrně nových právních předpisů o GDPR.
  • Díky ní je velká pravděpodobnost, že se vyhnete zneužití dat, což by mohlo vážně poškodit image vaší společnosti.

Jak mohou být vaše osobní údaje zneužity? Ať už jste fyzická či právnická osoba, je to možnost, jak vás může kdokoliv kontaktovat a otravovat, dokud nepřikývnete na jejich nabídku, případně na nějakou spolupráci. Osobní údaje se také mohou stát nástrojem na vydírání nebo pokud uniknou citlivé informace, dokážou poškodit image, ať už vás jako člověka nebo firmy. Objevují se také krádeže, ať už peněžní z bankovních účtů nebo přímo hmotného majetku.

Parametry skartovačky

Bez ohledu na to, jaký má daná skartovačka design, velikost nebo hlučnost, primárně by vás mělo zajímat hlavně to, jak skartuje, což může skartovat a jak dlouho jí to trvá. To jsou tři nejdůležitější parametry, po kterých analýze můžete procházet výběrem. Samozřejmě, je dalších 20 vlastností, které skartovačka má, ale v tomto ohledu si už vytváří priority každý z nás sám. Přečtěte si tedy, co je nejlepší, jak vybírat a které všechny vlastnosti skartovačky vás mohou zajímat.

Výběr skartovačky papíru

Úroveň zabezpečení

To je odpověď na první otázku – jak skartuje a měl by to být hned první parametr, na který byste se měli prodejce zeptat nebo si ho na internetové stránce zjistit. Jinak řečeno, je to i stupeň utajení informací. Podle toho, na jaké typy dokumentů budete skartovačku využívat, vybírejte tento stupeň. Zda jsou to jen dokumenty s běžnými údaji, které jsou například běžně dohledatelné na internetu, nebo jsou to informace na úrovni amerických tajných služeb, které se nemohou dostat ven.

Skartovačky se podle úrovně utajení dělí na 7 typů, přičemž 1. úroveň je ta nejnižší, a to obecné utajení, a 7. úroveň je ta nejvyšší, čili nejvyšší utajení.

  • 1. Obecné utajení – P-1 – tento typ utajení se používá při běžných informacích, řez je podélný a proužky mají šířku 12 mm.
  • 2. Interní údaje – P-2 – skartování souvisí s interní dokumentací, řez je podélný a proužek dosahuje šířku 6 mm.
  • 3. Citlivá data – P-3 – jsou to personální údaje, u nichž je již třeba vyšší zabezpečení, řez je křížový a částice mají velikost do 320 mm2.
  • 4. Vysoce citlivá data – P-4 – jde především o tajné písemnosti, řez je u tohoto typu křížový a velikost částic je do 160 mm2.
  • 5. Tajné data – P-5 – vyhláška NBÚ T-tajné, řez je křížový a velikost částic je do 30 mm2.
  • 6. Přísně tajné údaje – P-6 – částice jsou do 10 mm2, řez je křížový a jde o přísně tajné materiály.
  • 7. Nejlépe utajení – P-7 – využívají se hlavně ve vládních kancelářích v USA, řez je křížový a částice jsou do 5 mm2.

Od druhého stupně se velikost skartovaných částí uvádí v mm2, a je to kvůli tomu, protože se tak udává velikost křížového řezu a to je díky dvojitým ostřím, které již neřežou dokumenty na proužky, jak jsme zvyklí u klasických skartovaček, ale vytvářejí z papíru částečky.

Co skartovat

Odpověď na druhou ze tří nejhlavnějších otázek, které jsme si na začátek položili, si musíte dát nejprve sami. Chcete skartovat jen dokumenty nebo i jiné materiály než papír? Existují skartovačky, které jsou na CD, dokumenty s drátky nebo listovou sponou či kreditní karty.

Skartování papíru s velikostí A4

Také záleží na tom, jakou velikost dokumentů chcete skartovat. Zda jsou to klasické rozměry A4 a A5, nebo jsou to dokumenty větších rozměrů, od A3 výše. Podle toho se samozřejmě liší pracovní šířka skartovače nebo jinak řečeno šířka vstupního otvoru, do kterého na skartování dokumenty vkládáte.

Celková doba provozu

Jak dlouho to bude vaší skartovačce trvat? Odpověď na poslední z otázek, které by vás před koupí určitě měla zajímat. Většina skartovaček pracuje tak, že po určité době provozu potřebuje nutnou přestávku na ochlazení, je to tzv. pracovní cyklus skartovačky. To, jaké časové údaje má takový pracovní cyklus, čili jak dlouho může skartovačka pracovat a kolik času pak potřebuje na vychladnutí, záleží na jejím typu a bezpečnostní úrovni.

Pokud si kupujete skartovačku do domácnosti, většinou můžete počítat s tím, že bude vaše skartovačka pracovat 3 – 10 minut a pak bude potřebovat pauzu. Naopak, profesionální skartovačky, které se již využívají v kancelářích společností vydrží většinou bez problémů pracovat i 30 minut.

Doba ochlazování také záleží od daného typu skartovačky, no v průměru to bývá od 5 až do 30 minut na to, aby se dala dál bez problémů používat. Samozřejmě, záleží i od úrovně zabezpečení, neboť ty s vyšším zabezpečením řežou dokumenty na velmi malé částečky, a tak se potřebují i ​​mnohem déle chladit.

Kapacity a typy koše

Aby vám pásky nebo částečky dokumentů nepadaly po celé kanceláři, má většina skartovaček v sobě zabudovaný i vlastní koš. Najdou se však i takové, které zahrnují pouze mechanismus skartovaní a na to, aby vám nepadal odpad po zemi, je musíte nainstalovat na koš, který máte doma nebo v kanceláři.

Koš na skartovaný papír

Proč má kapacita koše význam? Určitě proto, abyste nemuseli chodit vysypávat odpad po každém použití skartovačky. Hlavně pokud toto zařízení používáte denně, případně najednou skartujete větší množství dokumentů. Opět záleží na velikosti nařezaných částí, a tedy i na úrovni zabezpečení, neboť čím vyšší je úroveň, tím jsou částečky menší a i koš se naplní pomaleji. Proto čím nižší úroveň zabezpečení je, tím větší koš by měla skartovačka mít.

Skartovačka může mít dva typy košů, a to spodní koš s odnímatelnou hlavou nebo výsuvný koš. Spodní koš je tím základním a nejčastějším typem, kde je skartovací mechanismus vrchu a dolů padá odpad. Nevýhodou je, že pokud chcete koš vysypat, musíte odstranit celý vrchní mechanismus skartovačky. Nejčastěji se to vyskystuje u modelů do domácností, čili modelů s nižším zabezpečením, a také u levnějších modelů.

Naopak, pokročilejší, dražší skartovačky s vyšším zabezpečením bývají vybaveny výsuvným nebo vyjímatelným košem. Když už je koš plný, tak ho jen vytáhnete a můžete jej vyprázdnit. Je to o něco méně časově náročný, čistší a pohodlnější způsob vyprazdňování koše skartovačky, ale je třeba si za něj připlatit.

Funkce a hlučnost

Při skartovačce je důležité i to, zda je bezpečná. Minimálně těchto několik základních funkcí by vaše skartovačka měla mít:

  • Auto-start/stop – když se papír v skartovačce zasekne nebo nastane určitý problém při skartování, tak zařízení se samo zastaví.
  • Zpětný chod – velmi užitečný je při zaseknutí většího kusu papíru nebo jiného materiálu, který tam možná nepatří.
  • Bezpečnostní klapka zásobníku – pokud je zásobník odpadu ze skartace příliš plný, tak přestane skartovačka automaticky pracovat.
  • Ochrana proti přehřátí – aby nedošlo k technické chybě nebo úplnému zkažení přístroje, tak při přehřátí zařízení pojistka okamžitě pozastaví jeho práci.

Ruční skartovačka papíru

Hlučnost skartovačky se v průměru pohybuje kolem 65 decibelů. Jde o přibližně stejnou hlučnost, jak dělá pračka. Zejména v pracovním prostředí a kancelářích by mohl být tento hluk rušivý. Některé modely jsou proto speciální "odhlučené", a tedy mnohem vhodnější do kanceláří, kde se potřebujete na práci soustředit. Podle hlučnosti jsou skartovačky rozděleny následovně:

  • Hlasitá – 70 a více decibelů
  • Normální – 60 až 70 decibelů
  • Tichá – méně než 60 decibelů

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Skartovačka je neocenitelným pomocníkem, pokud pravidelně pracujete s tištěnými dokumenty. Parametry jsou však jedna věc a výběr druhý. Ohledně skartovaček máte mnoho otázek, na ty nejčastěji jsme se rozhodli odpovědět. Pokud byste chtěli vědět ještě něco, napište nám do komentářů pod článkem.

Jaký je rozdíl mezi podélným a křížovým řezem?

Podélný řez nařeže papír na dlouhé proužky, křížový řez řeže papír dvěma směry křížem proti sobě. Křížový řez je bezpečnější volbou, pokud potřebujete skartovat citlivé dokumenty.

Co všechno kromě papíru a jak rychle se dá skartovat?

Okrem papíru se v skartovačce běžně skartují svorky na papírech, některé zvládnou i skartování CD či DVD disků. Každý skartovač má jinou rychlost (uvádí se podle skartovaní délky papírů za sebou jdoucích v metrech za minutu).

Co je to stupeň utajení v DIN klasifikaci?

Stupeň utajení dle DIN 66399 klasifikace napovídá, jakým způsobem by měly být určité dokumenty skartovány. Např. na skartaci běžných písemností je postačující základní skartovačka s podélným řezem P-1 (šířka každého proužku papíru je max. 12 mm).

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(90.8%)
Datum publikování: 21.02.2020
Datum poslední aktualizace: 11.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek