Nejlepší fény 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Vysoušeč nebo fén na vlasy je již dnes, pravděpodobně, běžnou součástí každé řádné domácnosti. Při jeho koupi často neuvažujeme nad tím, jaké atributy by kvalitní fén měl splňovat, nepřemýšlíme nad tím, že se fény dělí do různých kategorií a dokonce mají kromě sušení i další specifické funkce. V článku jsme si pro vás připravili krátké charakteristiky těch nejlepších fénů a zhodnotili jejich výhody a nevýhody na základě referencí jejich uživatelů.

Jak vybrat fén na vlasy

Nemusíte se bát, výběr fénu není ničím složitým. Určitě je však dobře vědět, co od fénu můžete očekávat. V našem článku vám poradíme, co si při výběru fénu na vlasy všímat. Rovněž si představíme parametry a funkce, které mohou, ale také nemusí vysoušeče vlasů mít. Různé nástavce, difuzér, ionizátor, jaký je ideální, resp. potřebný výkon fénu a rovněž si fény rozdělíme do základních kategorií, které vám také mohou napomoci při správném výběru fénu na vlasy.

Nejlepší fény na vlasy

Názov Hodnotenie Detail
Rowenta CV9920   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Remington D5220   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Valera SXJ7500   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Dyson Supersonic HD07   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
ProfiCare HT 3009   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Fény – recenze

Fén na vlasy se nachází v koupelně každé ženy s dlouhými vlasy, často si ho však pořizují i dámy s kratšími vlasy, aby dodaly svým vlasům objem a tvar. Který fén na vlasy je pro vás ten nejlepší? 2v1 AirPro Wellneo, Dyson Supersonic, Rowenta nebo Remington? Potřebuje fén s kartáčem nebo vám postačí "klasika"? Vyzkoušet všechny možné fény by byla určitě zábava, ale trvalo by to poměrně dlouho. Snažili jsme se vám to trochu ulehčit, proto jsme vyzkoušeli několik oblíbených modelů za vás. Přečtěte si naše recenze, doufáme, že vám s výběrem pomohou.

Zásady správného výběru fénu na vlasy

Než se dostaneme ke konkrétním vlastnostem a parametrům, máme pro vás připraveno několik zásad, které je při výběru fénu dobré dodržovat. Většinou se člověk řídí cenou a sáhne po prvním fénu, který uvidí v regálu. Cena však není zcela směrodatná. Není na škodu vsadit například i na ověřené značky.

 • Určitě si cenovou hladinu. Řekněme, jestli chcete koupit fén do 200, 800, 800 nebo 1 200 Kč. Dnešní nabídka je opravdu bohatá a cena není vždy ukazatelem kvality či spolehlivosti.
 • Ujasněte si účel fénu. Chcete klasický fén na domácí použití, hledáte šikovný fén na cestování, pracujete jako kadeřnice a chcete profesionální fén? Pro ujasnění je dobré si prostudovat funkce, které jednotlivé fény nabízejí, abyste věděli, jaké výhody mají jednotlivé modely.
 • Všímejte si detaily. Rozměry, hmotnost nebo délka přívodního kabelu. Později vás tyto detaily mohou začít zlobit.
 • Pokud máte kudrnaté vlasy, určitě budete potřebovat fén s difuzérem.
 • Doporučený příkon, a tedy samotný výkon vysoušeče by neměl být menší než 1 800 W. Důležité je, aby měl fén dostatečný výkon pro rychlé a efektivní sušení.
 • Kvalitnímu fénu by neměla chybět funkce regulace nastavení teploty vzduchu. Mnohé fény jsou dokonce vybaveny také funkcí foukání studeného vzduchu.
 • Ionizátor zabraňuje tvorbě statické elektřiny při foukání – sušení (odstávání) vlasů a zabezpečuje hebkost a stabilizuje jejich tvar. Pokud si vlasy fénujete často, případně máte vlasy citlivé, křehké či lámavé, fén s ionizátorem by u vás doma neměl chybět.
 • Příslušenství, nejčastěji v podobě nástavců, které určují směr foukání, starají se o tvarování vlasů. Populární jsou i hřebenové nástavce, které se starají o pročesání vlasů již během sušení.

Základní kategorie fénů

Fény na vlasy můžeme v nabídce obchodů zařadit do více kategorií. Při výběru fénu se setkáte s rozmanitou nabídkou a jednotlivé modely disponují různými parametry.

Fén na domácí použití

Klasický fén – do domácnosti

Jde o cenově nejdostupnější fény, které jsou často vybaveny ionizátorem i difuzérem. Důležité je i to, aby bylo možné regulovat rychlost foukání vzduchu. V mnoha případech se můžete setkat také s klasickým fénem, ​​kde lze regulovat i teplotu vzduchu. Samozřejmostí bývá i příslušenství.

Profesionální fén

Kategorie fénů, která je pro náročnější zákazníky. Jejich cena bývá zpravidla vyšší. Nechybí jim v podstatě žádné funkce, včetně regulace teploty či rychlosti foukání vzduchu. Přívodní kabel bývá většinou delší. Vyznačují se i vysokým výkonem a některé modely jsou určeny pro kadeřnické salony. Ve srovnání s domácím – klasickým fénem má tedy ten profesionální více funkcí, ale zároveň vyšší cenu.

Cestovní fény

Už z názvu zřejmě tušíte, že půjde o fény určené na cestování. Jejich charakteristickým rysem jsou hlavně jejich skladné rozměry a nízká hmotnost. Logicky tedy zabírají méně místa a vejdou se do cestovní tašky nebo cestovního kufru. Mají méně funkcí a menší výkon. Vhodné jsou však například i při navštěvování plovárny či posilovny, kdy si je s sebou můžete nosit a využít je k usušení vlasů.

Cestovní fén, fén na cestování

Specifickou kategorií jsou kulmofény, které kombinují vlastnosti kulmy a fénu. Vybaveny jsou kartáčem na vlasy, za jejíž pomoci vlasy při sušení rozčesáváte a dodáváte jim okamžitě potřebný objem.

Nejlepší kulmy a kulmofény 2024 – recenze, test, srovnání

Nejlepší kulmy a kulmofény 2024 – recenze, test, srovnání

V našem žebříčku najdete nejlepší kulmy a kulmofény, které jsou momentálně na trhu k dispozici. Sesbírali jsme výsledky testů, hodnocení a recenze, vše jsme spojili a takový je výsledek. Nejprve si ale řekněme, jaký je rozdíl mezi kulmou a kulmofénem a jak si správnou kulmu či kulmofén vybrat. Pak si řekneme, jak dopadl test a které kulmy jsou pro tento rok nejlepší. Nejlepší... Přečíst článek

Cenové rozhraní

Musíme konstatovat, že fény na vlasy nepatří mezi spotřebiče, které by vaši peněženku fatálně zatížily. Pokud si žádáte profesionální model se všemi funkcemi, připlatíte si. Kvalitní fén na vlasy si však dokážete obstarat již za několik stovek korun.

Nejlevnější fény koupíte i do 300 Kč. Určitě však neočekávejte žádnou přelomovou kvalitu. Za tuto cenu koupíte jednodušší klasické fény na domácí použití, případně cestovní fény. Regulace rychlosti foukání, nastavení či difuzér však jsou i v této kategorii.

Od 300 do 1 000 Kč už koupíte klasický fén pro každodenní používání v domácnosti s větším výkonem – příkonem. Narůstá i množství funkcí, nechybí například ionizátor, difuzér nebo možnost nastavovat teplotu a regulovat rychlost foukání. Nechybí ani další příslušenství.

Fén na vlasy s příslušenstvím

Pokud se přehoupneme přes hranici 1 000 Kč, zaměřit se můžeme na profesionální fény, které mají srovnatelné množství funkcí, využívají však často efektivnější technologie. Cena se však pohybuje na hranici 2 500 Kč. Jde často o modely využívané profesionálními salony a podobně. Mnohé mají keramický povrch a jsou mimořádně tiché.

Příkon – výkon fénu na vlasy

Tento parametr hraje velmi důležitou roli. Určuje totiž výkon motoru fénu na vlasy. Větší příkon značí, že fén dokáže vyprodukovat silnější proud teplého vzduchu. Tím pádem je sušení rychlejší. Doporučujeme fén s výkonem minimálně 1800 wattů. Menší výkon nemusí být právě šťastnou volbou. Možná v případě menších cestovních fénů. Maximální příkon se pohybuje okolo 2 200 – 2 600 wattů. Je dobré, pokud je na elektromotor výrobcem garantovaná záruka několika let.

Hmotnost a rozměry fénu

Samotná hmotnost závisí na použitých materiálech a také rozměrech vysoušeče vlasů. Pokud máte dlouhé vlasy a sušíte si je poměrně dlouho, řekněme 5-10 minut, oceníte fén s nízkou hmotností a dobrým ergonomickým úchopem. Vyšší hmotnost může být, především pro dámy, méně komfortní. Nejnižší hmotnost mají právě profesionální fény. Použité jsou kvalitní a lehké plasty odolné vůči vysoké teplotě. Vnitřní stěny i levnějších fénů bývají pokryté turmalínem (minerál), který zajišťuje, že vlasy následně neelektrizují.

Výběr fénu na vlasy

Délka napájecího kabelu

Možná detail a možná ne. Krátký kabel dokáže často rozzlobit. Pokud máte zástrčku přímo u zrcadla, není to problém, ale v případě, že je zástrčka od zrcadla dále, delší přívodní kabel potěší. Doporučujeme proto přívodní kabel s délkou alespoň 1,8 metru. Nejdelší kabely mají od 2,5 po 3 metry. Pokud se chcete vyhnout zalomenému kabelu, určitě doporučujeme model s otočným kloubem, kde je kabel napojen na fén.

Funkce a další příslušenství

 • Ionizace – fén s ionizátorem dnes není žádným unikátem. Vybaveny ním bývají často i ty nejlevnější modely. Ionizátor se stará o to, že z vlasů odstraňuje vlhkost a zabraňuje tak jejich elektrizování. Dodává jim lesk a hebkost. Přístroj vytváří záporně nabité ionty, které neutralizují kladně nabité částice a vlasy jsou tak rovnější a sušení je efektivnější.
 • Difuzér – pokud máte kudrnaté vlasy, difuzér je v podstatě příslušenstvím, jehož úkolem je dodat vlasům objem a podpořit vlnění, aby byly kadeře plné a přirozené.
 • Regulace rychlosti vzduchu – rychlost proudění vzduchu je při sušení velmi důležitá. Nastavit si rychlost foukání souvisí i s nastavením teploty vzduchu. Ideální je, pokud má fén alespoň tři rychlosti foukání.
 • Regulace teploty vzduchu – nastavení teploty vzduchu je skvělou funkcí a doporučujeme, aby ji váš fén určitě měl. Důležité je to z hlediska šetrnosti k vašim vlasům. Příliš vysoká teplota vlasy poškozuje. Běžně lze nastavit teplotu ve třech či čtyřech úrovních. Nejmodernější fény mají dokonce LED displej, kde zobrazují hodnotu teploty vzduchu. Při tvarování účesu oceníte i možnost foukání studeného vzduchu.
 • Tepelná pojistka – jde o bezpečnostní prvek, kterým bývá vybaven i ten nejlevnější fén. Pojistka se stará o provozní teplotu fénu v případě, že se motor přehřeje. Pojistka se tehdy postará o vypnutí fénu a nebude možné fén použít, dokud fén nevychladne.
 • Příslušenství – nejčastěji jde o cestovní tašku a různé nástavce. Například tvarovací koncovku či hřebenový nástavec sloužící k pročesání vlasů. Tvarovací nástavec pro změnu tvaru a šířku trysky, přes kterou vzduch proudí.

Oblíbené značky

Sencor

Japonský výrobce má v tomto segmentu poměrně bohaté zastoupení. Nabízí modely ve vyšší i nižší cenové kategorii. Jeho produkty jsou velmi rozšířené a mezi zákazníky poměrně oblíbené.

K oblíbeným značkám fénů se řadí Sencor, Remington či Rowenta

Remington

Značka Remington se řadí mezi světovou špičku v oblasti elektroniky určené pro péči o vlasy. Jinak to není ani v segmentu fénů na vlasy. Značka nabízí lety ověřenou kvalitu, s níž je spokojená drtivá většina zákazníků.

Rowenta

Tradiční německý výrobce je orientován právě na elektroniku, která je zaměřena na péči o vlasy. Kromě fénů na vlasy má širokou nabídku i v oblasti epilátorů, kulem, žehliček na vlasy a jiných produktů vysoké kvality.

Philips

Je známou nizozemskou firmou, která je na trhu již téměř 130 let. Za toto období se výrobce elektroniky vypracoval mezi elitu. Spotřební elektronika, mezi kterou se řadí i fény na vlasy, je příznačná moderními technologiemi a vysokou kvalitou.

Valera

Jde o švýcarskou společnost, která na českém trhu není až tak rozšířená. Zaměřuje se však výhradně na elektroniku, která je určena pro péči o vlasy. Valera je příznačná moderními technologiemi. Často jde o profesionální fény na vlasy.

BaByliss

Se stává poměrně oblíbenou značkou, která se zabývá přístroji určeným na péči o krásu a také o vlasy. Založena byla ve Francii. Využívá se v profesionálních kadeřnických salonech a postupně se snaží prosadit i na trhu pro běžného spotřebitele.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Při výběru fénu si třeba uvědomit, zda jej chcete používat pouze na sušení vlasů nebo i na tvarování účesu. Pokud cestujete často, tak je důležitá i jeho hmotnost a velikost. Parametry jsou při výběru velmi nápomocné, ne vždy vám však pomohou na 100%. Ohledně fénů máte stále řadu otázek. Pokusíme se vám na ně odpovědět na tomto místě. Pokud je ještě něco, co vás zajímá, napište nám do komentářů pod článkem.

Je při výběru fénu důležitá šířka a tvar otvoru na vzduch?

Tvar a šířka otvoru, přes který proudí vzduch ven, by se měly odvíjet od příkonu motoru. Čím je příkon vyšší, tím užší tryska by měla být. Malý otvor znamená menší průchod vzduchu a větší tlak. Přestože se takto zacílí vzduch pouze na menší plochu vlasů, je to dobré, protože se zbytečně proud vzduchu nerozptyluje do okolí. Sušení je rychlejší, a přitom šetrné.

Jaká hmotnost je při fénu ideální?

Hmotnost sušičů se pohybuje přibližně od 0,5 po 2 kg. Doporučujeme si vybrat raději nižší hmotnost, protože fén často používáte i několik desítek minut, z čehož by vás mohla bolet ruka. Je rozdíl držet 0,5 kg a 2 kg. Samozřejmě, ideální hmotnost je taková, která vyhovuje vám. Zkuste si fén potěžkat ještě v obchodě, abyste věděli, do čeho jdete.

Třeba fén nějakým způsobem čistit?

Chcete-li prodloužit jeho životnost a udržet optimální výkon, tak ano. Před koupí se ujistěte, že mřížka v zadní části vysoušeče je odnímatelná, abyste mohli fén alespoň jednou měsíčně očistit od vlasů a prachu.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(88.6%)
Datum publikování: 19.02.2020
Datum poslední aktualizace: 27.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek