Nejlepší termosky na kávu a čaj 2024 – recenze, test, srovnání

Termosky nebo termohrnky jsou součástí našeho každodenního života. Před pár lety se primárně využívaly na dlouhé túry v přírodě, kempování a výlety, dnes si bereme termosky a termohrnky s teplým nápojem i do práce. Termoska nebo termohrnek nám může dělat společnost i při sportovních aktivitách.

Termoska

Na první pohled je výběr termosky banální záležitost. No rychlý nákup vás může někdy i pořádně zklamat. Termosku si většinou přibalíte do batohu nebo do tašky a nechcete ji každou chvíli kontrolovat, zda tekutina zní nevytéká a ani to, jestli udrží teplotu nápoje.

Ať už chcete udržet teplotu horkého nápoje během chladných dnů, nebo v letním období chlazený nápoj, termoska musí splňovat několik parametrů.

Nejlepší termosky

Názov Hodnotenie Detail
Esbit termoska 1 l   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Lamart Branche 0,42 l   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Tatonka H&C Stuff 1 l   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
GSI Stainless Vacuum Bottle 1 l   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Thermos Mountain FFX 0,9 l   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Termosky – recenze

Termosku si většina z nás spojuje s výlety do přírody, když dokázala hodiny udržet teplý čaj či kávu. Dnešní termosky na tom nejsou hůř a výborně vám poslouží nejen při výletech, ale i na udržení teploty nápoje do školy či práce. Nad kterými termoskami se vyplatí přemýšlet?

Dobré těsnění

Nejdůležitější věc při termosce je kvalitní těsnění. Můžete mít jakýkoliv designově zdařilý model, pokud vám nebude termoska dobře těsnit a nápoj se vám dostane tam, kam nemá. Uzavírání termosek je různé a nejčastěji výrobci používají tzv. knoflíkové, kde stiskem uvnitř těsnicího uzávěru otevřete malou část, kterou můžete nápoj přelévat nebo dávkovací pumpičku.

Kromě takových uzávěrů jsou i těsnící uzávěry, které mají po stranách drážky a mírným uvolněním uzávěru můžete nápoj přelévat, nebo klasické uzávěry, které musíte celé odkroutit. Důležité však je, aby se po zatočení uzávěra a víka termosky nedostala žádná tekutina ven.

Snadná manipulace

Jednoduché otevírání a uzavírání oceníte hlavně v zimě v horách, pokud si budete chtít zkřehlými prsty otevřít termosku a nalít teplý čaj nebo kávu. Zvolte si proto termosku s takovým uzavíráním, aby vám vyhovovala v každé situaci. Výhodou je, že víko termosky se zároveň používá jako pohár na nalití nápoje.

Dobrá udržitelnost teploty

Důležitý údaj, který by měl každý výrobce uvést, je doba udržení teploty. Údaj by měl obsahovat výslednou teplotu po určitém čase při dané vstupní teplotě. To se týká horkých i chladných nápojů. Tyto hodnoty jsou uvedeny s ohledem na určitou venkovní teplotu.

Termoska na výlety

Materiál

I materiál, ze kterého je termoska nebo termohrnek vyroben, je důležitý. Nejen z hlediska neškodnosti, ale i ochrany při pádu v terénu. Pokud si berete termosku na sportovní aktivity a náročné túry, určitě oceníte protiskluzovou úpravu povrchu. Podle využití si můžete vybrat pogumovanou termosku, nerezovou nebo skleněnou. Při termohrnečcích se předpokládá, že s nimi příliš manipulovat nebudete a ponesete si je do práce, kde budou stát. Proto si můžete vybrat i na základě pěkného designu, vyhovujícího objemu a, samozřejmě, kvalitního těsnění.

Objem

Jde o parametr, který je především záležitostí preferencí. Na trhu najdete modely od 0,2 l až po ty s velkým objemem 1 – 1,5 l. Nejstandardnější velikostí jsou termosky o objemu 0,5 l a 0,7 l. Na delší výlety, kde budete potřebovat více tekutin, je ideálnější termoska alespoň s 1,4 l objemem.

Termosky

Hmotnost

Materiál a hmotnost na sebe navazují. Nejen vnější pouzdro, ale hlavně vnitřní část termosky mohou podstatně zvýšit její váhu. Ať už si vyberete nerezový model, nebo ten z plastu, měli byste zvážit jeho váhu. Na výlety, túry jistě oceníte spíše modely s nižší hmotností.

Tvar a design

Extrémně velké rozdíly v designu termosek nehledejte. Jsou některé, které trochu vzhledem a úpravou materiálu vybočí z radu, ale většina termosek má tvar užšího válce.

Na trhu najdete bohatou nabídku různých značek termosek, od těch "no name" až po ty od ověřených výrobců. Mezi oblíbené značky patří Coleman, Asa Selection, Sagaform, Stanley, Husky, Tescoma nebo Esbit, Primus, Laken, Tatonka.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Termoska je nepostradatelnou součástí našeho běžného fungování, ale i výletů a túr. Zdá se vám, že o výběru termosky už víte všechno? Zkuste si ještě před koupí položit několik praktických otázek. Na ty nejčastější vám dáme odpověď:

Jaký objem termosky je pro mě ideální?

Nejčastěji se prodávají termosky o objemu mezi 750 až 1 000 ml. Tento objem vám postačí na kratší výlety, ale i na zásoby čaje a kávy do práce.

Třeba termosku plnit speciálním způsobem?

Před plněním termosky ji třeba vytemperovat, tedy ji ohřát nebo ochladit. V případě, že ji chcete plnit horkou kávou nebo čajem, nalijte do ní nejprve horkou vodu a nechte ji v nádobě několik minut. Plášť se tak ohřeje. Potom horkou vodu vylijte a do termosky nalijte vybraný nápoj. Stejný princip platí i tehdy, pokud plánujete v termosce přenášet studené nápoje. Do termosky nejprve nalijte studenou vodu, nechte chvíli stát, pak ji vylijte a nádobu naplňte studeným nápojem.

Jak se o termosku starat?

Pokud chcete, aby vám termoska vydržela co nejdéle, je správná péče samozřejmostí. V termosce nenechávejte zbytky nápojů ani jídla. Po každém použití ji důkladně omyjte a opláchněte všechny části. Následně ji nechte pořádně vyschnout, abyste předešli tvorbě plísní a bakterií, ale i její zasmradnutí.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(89.8%)
Datum publikování: 12.08.2017
Datum poslední aktualizace: 27.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek