Nejlepší handsfree 2024 – recenze, test, srovnání

Handsfree je skvělým pomocníkem, pokud chcete telefonovat, ale zároveň potřebujete mít volné ruce. Často se využívá v automobilech, kde je jedinou možností telefonování, aniž jste dostali pokutu. Handsfree má však široké využití a uplatní se například i v domácnosti, kanceláři nebo při sportování. Toto šikovné zařazení vám dovolí vyřizovat hovory, případně poslouchat hudbu, bez nutnosti dotknout se mobilu. Díky technologii Bluetooth si užijete pohodlné a bezpečné telefonování nezávisle na tom, co právě děláte.

Jak vybrat handsfree?

V nabídkách obchodů najdete množství různých typů handsfree zařízení. Abyste se na trhu lépe zorientovali, připravili jsme pro vás článek, kde vám představíme jednotlivé typy handsfree přístrojů a pomůžeme vám i s výběrem. Zaměřili jsme na to, proč je vhodné nad koupí handsfree uvažovat, jaké jsou důležité parametry a funkce, které je třeba sledovat, nebo v jakých cenových kategoriích se tato zařízení pohybují. Přichystali jsme pro vás i pět tipů na Bluetooth handsfree, které se mohou stát vhodnými kandidáty na koupi a v závěru jsme nezapomněli odpovědět na často kladené otázky spotřebitelů.

Nejlepší handsfree

Názov Hodnotenie Detail
Jabra Talk 5   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Tellur Bluetooth Headset Vox 10   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Plantronics Voyager Legend   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Jabra Talk 25   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Tellur Vox 55   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Bluetooth handsfree – recenze

Nejlepší Bluetooth handsfree je to, které splní všechny vaše očekávání. Na trhu je množství různých modelů, které nabízejí odlišné funkce a mají i jiné parametry. Abyste se v nabídce handsfree zařízení lépe zorientovali, připravili jsme pro vás tipy na pět modelů. V našem výběru najdete recenze na Bluetooth handsfree do ucha, ale i na sluneční clonu, které využijete v automobilu, nebo do přilby, které je vhodné pro motocyklisty a motorkáře.

Proč nad handsfree uvažovat

Požívání handsfree s sebou přináší několik výhod. Tou hlavní je volnost rukou, které můžete použít na řízení či jakoukoli jinou pracovní činnost. Oceníte ho i v domácnosti při vaření, úklidu nebo při práci v zahradě.

Požívání handsfree vám zvýší komfort. Protože hovor vyřídíte, aniž jste mobil vytáhli z kapsy či tašky. Navíc při řízení díky handsfree neporušíte předpis a ušetříte si nemalou sumu peněz za pokutu, kterou byste při běžném telefonování během jízdy dostali. Handsfree vám dovolí více vnímat své okolí a adekvátně reagovat na vzniklou situaci, čímž je jízda bezpečnější.

Handsfree oceníte doma i v kanceláři, když potřebujete mít obě ruce volné. Skvěle se hodí, když pracujte za počítačem a vedle vyřizování telefonátu si zároveň zapisujete poznámky.

Uplatnění najde i při provádění pohybových činnosti, např. při běhu, jízdě na kole, koloběžce apod. Bezdrátový headset využijí i motorkáři, kteří mohou mezi sebou komunikovat na velké vzdálenosti (několik kilometrů) díky funkci Interkom.

Mnohé propracovanější handsfree poskytují uživatelům kvalitní hudební výstup a je možné je používat pro poslech hudby. Tu si spustíte z mobilního telefonu, jakéhokoliv Bluetooth MP3 přehrávače nebo z integrovaného FM rádia.

Elegantní či decentní handsfree se stane skvělým doplňkem vašeho stylu během pracovních cest. Telefonování přes handsfree je přitom všem zdravější, protože mobilní telefon nemáte přímo u hlavy. Samozřejmě, i sluchátko má určité záření, avšak ve srovnání s mobilem o dost menší.

Handsfree na běžné používání si pořídíte za velmi sympatickou cenu. Toto zařízení proto velmi nezatíží váš rozpočet, ale nabídne vám řadu výhod a pohodlí.

Jak vybrat handsfree

Před koupí handsfree je dobré zodpovědět si několik základních otázek. Výběr z množství dostupných zařízení se tak zúží a vám se bude vybírat jednodušeji. Rozhodněte se, zda chcete handsfree používat v automobilu, na motorce nebo kdekoliv při běžných činnostech. Zda vám více vyhovuje kabelové nebo bezdrátové připojení a zda zařízení využijete kromě vyřizování telefonických hovorů i pro poslech hudby. K důležitým faktorům při rozhodování patří také to, jak často chcete handsfree aktivně využívat a kolik jste ochotni do jeho koupě investovat.

Černý handsfree set

Odpovědi na tyto otázky vám zúží výběr a vy tak snadněji najdete zařízení, které bude splňovat vaše požadavky. Postupně vás provedeme výběrem vhodného handsfree zařízení. Nejdříve si představíme všechny dostupné typy handsfree a pak se zaměříme na důležité parametry a funkce, které byste měli před koupí sledovat.

Základní dělení handsfree

Handsfree nebo jinak řečeno náhlavní soupravy či headsety se dělí podle několika kritérií. Nejčastější dělení je podle způsobu využití, kde rozlišujeme osobní hansdfree, handsfree do automobilu a handsfree na motorku (motocykl). Tímto se budeme podrobněji věnovat v dalších kapitolách.

Handsfree můžeme dělit také podle mobility, kde známe zabudované (integrované), které jsou nepřenosné a využijete je jen v konkrétním automobilu, a přenosné, které jsou mnohem praktičtější i populárnější, protože mají široké využití nejen v autě, ale také na osobní účely v domácnosti, kanceláři nebo při přemisťování se z místa na místo.

Podle počtu sluchátek se handsfree dělí na náhlavní soupravy s jedním sluchátkem a headsety se dvěma sluchátky. Handsfree s jedním sluchátkem se doporučuje na telefonování během řízení, protože vám umožní vnímat i zvuky z okolí a včas reagovat na vzniklou dopravní situaci. Tento typ handsfree je stejně vhodný pro běžné použití v situacích, kdy nechcete být zcela odizolování od zvuků okolí. Headset se dvěma sluchátky zajišťuje lepší izolaci od vnějších zvuků, proto je vhodný pro poslech hudby, ale i na vyřizování telefonních hovorů, přičemž druhou stranu slyšíte lépe, protože okolní zvuky jsou efektivně potlačeny.

Zde dělení handsfree zařízení nekončí a další dělení je podle způsobu připojení. Na trhu se setkáte s kabelovými i bezdrátovými handsfree, případně s kombinovanými. Zatímco kabelové hansdfree byly populární zejména v minulosti, v dnešní době je vytlačují bezdrátové, díky kterým pocítíte vyšší komfort. Obě varianty připojení mají své výhody i nevýhody.

  • Kabelové handsfree – k jejich výhodám patří výborná kvalita zvuku, která je zajištěna tím, že přenos prochází kabelem a nedochází k rušení signálu. Tyto handsfree se vkládají do obou uší a jsou určeny i pro poslech hudby. Při handsfree, které tvoří jedno sluchátko, je kabelové provedení ojedinělým jevem. Kabelové modely osloví nižší pořizovací cenou, kvalitnějším zvukem i stabilnějším přenosem signálu. K jejich přednostem patří i to, že je nemusíte nabíjet, proto je jejich používání časově neomezené. Za největší mínus se považuje omezování volnosti pohybu či to, že kabel může při běžných činnostech překážet. Používání kabelových handsfree tak snižuje váš komfort.
  • Bezdrátové handsfree – výhodou bezdrátových handsfree je větší pohodlí během telefonování či poslechu hudby. Nejste omezeni v pohybu a při činnostech vám nic nepřekáží. Bezdrátové handsfree využívají pro přenos signálu technologii Bluetooth, váš mobil ní tedy musí disponovat. Současné mobily však Bluetooth podporují a dokonce i mnohé velmi staré modely klasických tlačítkových mobilů. K nevýhodám bezdrátových handsfree souprav patří zpravidla horší kvalita zvuku, která je způsobena rušením signálu. Bezdrátová sluchátka navíc musíte často nabíjet a pokud patříte k aktivním uživatelům, nevyhnete se každodennímu nabíjení. Pro kvalitní zvukový zážitek během telefonování nebo poslechu hudby musíte sáhnout hlouběji do kapsy. Odměnou pro vás bude pohodlné používání. Dosah většiny Bluetooth handsfree zařízení je do 10 metrů.

Osobní handsfree do ucha

K nejrozšířenějším typům patří osobní handsfree, které se umísťují přímo do uší uživatele. Cena se odvíjí od kvality zvuku i doplňkových funkcí, ale nejzákladnější handsfree na vyřizování hovorů je možné získat i pod částku 500 Kč. Ty nejdražší, které mají propracovaný design a působí elegantně a luxusně, mohou stát několik tisíc korun. Dělí se na kabelové a bezdrátové, přičemž ty druhé používají k přenosu signálu technologii Bluetooth. Kvalitnější handsfree soupravy jsou vhodné i pro poslech hudby. K osobním handsfree patří i přenosné handsfree, které se umísťují na stůl a jejich použití je univerzální. Využijete je zejména v kanceláři nebo při práci za počítačem.

Bezdrátová handsfree sada

Kabelové osobní handsfree

Kabelové handsfree patří ke klasice, která je na trhu mnoho let. Propojení mezi mobilním telefonem a handsfree sadou je zajištěno kabelem, přičemž součástí kabelu je i mikrofon a tlačítko, pomocí kterého se hovor přijme, složí nebo se jím aktivuje opakované vytáčení. Kabelové handsfree mohou mít jedno nebo dvě sluchátka a nejčastější variantou je zařízení s dvěma sluchátky. Dvě sluchátka vám dopřejí kvalitnější zážitek během poslechu hudby. Tlačítka nacházející se na kabelu slouží kromě přijímání hovorů i na regulaci hlasitosti či posouvání skladeb. Pokud hovor přijmete během poslechu hudby, přehrávání se automaticky zastaví.

Kabelové zařízení je nejstarším typem handsfree, jehož předností je, že sluchátka nemusíte nabíjet a zařízení si umíte pořídit za velmi nízkou cenu. Jelikož přenos zvuku probíhá přes kabel, je lepší v porovnání s bezdrátovou alternativou. Navíc handsfree bez problémů připojíte i ke starším mobilním telefonům bez technologie Bluetooth, stačí, že mají audio jack konektor. Nevýhodou je pak přítomnost kabelu, který může při některých činnostech překážet a s ním je spojeno i omezení volného pohybu.

Bezdrátové osobní handsfree

K bezdrátovým osobním handsfree patří takzvané headsety, které mají jedno sluchátko a zabudovaný mikrofon. Jsou primárně určeny na bezdrátový přenos telefonních hovorů. No některé modely nabízejí poslech hudby jako doplňkovou funkci. Patří sem i bezdrátová stereo sluchátka, jejichž funkce jsou v opačném pořadí. Využívají se na poslech hudby a možnost handsfree je jen jejich doplňkem.

K výhodám bezdrátových Bluetooth headsetů patří přijatelná pořizovací cena a absence kabelu. Zajišťují pohodlnější manipulaci při provádění běžných činností. Za mínus můžeme považovat nutnost vlastnit mobilní telefon s technologií Bluetooth a neustále dobíjení náhlavní soupravy. Při výběru bezdrátového handsfree proto zaměřte na výdrž baterie na jedno nabití a rozliší mezi dvěma odlišnými parametry – maximální délka hovoru a pohotovostní doba. Sledujte také ergonomii sluchátka, způsob jeho uchycení za uchem, hmotnost a rozměry a hlavně kvalitu přenášeného zvuku.

Handsfree do automobilu

Automobilové Bluetooth handsfree se dělí na přenosné a na ty, které jsou přímo zabudované v autě. Přenosné handsfree kromě auta pohodlně využijete i při jiných činnostech, jde tedy o univerzální handsfree. Nejpohodlnější varianta v autě je zabudované handsfree, kde řidiče nic neruší, a zařízení je integrováno v palubní desce, volantu nebo v autorádiu. Takové řešení je estetické, ale k nevýhodám patří vyšší cena i ztráta soukromí, protože konverzaci si vyslechnou i spolujezdci. Pokud vestavěné handsfee vaše auto nemá, řešením je externí handsfree, které se umísťuje na sluneční clonu, palubní desku nebo do cigaretového zapalovače.

Bezdrátové handsfree do auta

Klasické automobilové Bluetooth handsfree sady, které jsou přenosné, a tak je můžete využívat v jakémkoliv automobilu, se umísťují na palubní desku nebo sluneční clonu. Jsou opatřeny mikrofonem a reproduktorem a k výhodám patří přijatelná pořizovací cena, snadná instalace, zda to, že nemusíte zasahovat do interiéru vozidla. Příchozí zvuk je často jen v mono verzi a reproduktor zvykne mít horší kvalitu zvuku. Baterii handsfree třeba často dobíjet a pokud během jízdy posloucháte rádio, musíte ho při příchozím hovoru ručně ztlumit, aby vás protistrana zřetelně slyšela.

Handsfree na sluneční clonu

Handsfree na sluneční clonu nebo jinak řečeno na stínítko má obvykle tvar obdélníku a připomíná malou krabičku. Pomocí dodávaného klipu se upevňuje na sluneční clonu, přičemž zde má ideální místo pro dobrý přenos zvuku, protože je v blízkosti řidiče. Akumulátory těchto modelů mají vyšší kapacitu a dokážou být v aktivním provozu i 20 hodin a v pohotovostní době několik týdnů. Handsfree tak nemusíte často dobíjet.

Kromě běžných funkcí jako zvednutí, složení či odmítnutí hovoru, některé modely nabízejí i propojení s více mobilními telefony současně, předčítání SMS zpráv, hlasové povely nebo jsou opatřeny displejem, na kterém si zobrazíte kontakty, informace týkající se hovorů a podobně. Jelikož jde o přenosné zařízení, kromě automobilu jej můžete využít i v kanceláři nebo v domácnosti při sedavé práci.

Handsfree do cigaretového zapalovače

Na našem trhu jsou handsfree zařízení do cigaretového zapalovače (CL) méně obvyklé. Manipulace s nimi je však velmi jednoduchá, stačí je pouze zasunout do zásuvky, zapnout a následně spárovat s mobilním telefonem. Po prvotním spárování již další není nutné. Velkou výhodou je, že nemusíte řešit nabíjení zařazení, protože to se napájí přímo ze zapalovače. K mínusům tohoto typu handsfree patří větší vzdálenost od řidiče, čímž se snižuje kvalita hovoru. Před koupí handsfree zařízení do cigaretového zapalovače si třeba všimnout, zda máte kolem zapalovače dostatečný prostor na zařízení.

Handsfree do ucha

Další možností, kterou můžete použít v automobilu, je handsfree sada do ucha. Toto bezdrátové řešení využívá pro přenos Bluetooth technologii a nejčastěji se vkládá pouze do jednoho ucha. K výhodám patří nízká pořizovací cena a to, že zařízení s sebou můžete vzít prakticky kamkoliv a nemusíte se omezovat jen na prostor automobilu. Kvalita zvuku je dostačující pro vyřizování hovorů a přestože mnohé handsfree do ucha umožňují také poslech hudby, počítejte s omezeným hudebním zážitkem.

Handsfree do ucha

Bluetooth handsfree s FM Transmitterem

Další možností pro řidiče jsou speciálně Bluetooth přístroje vybavené FM transmitterem. Jde o šikovné zařízení, díky kterým propojíte mobilní telefon s autorádiem zabudovaným ve vozidle. Toto bezdrátové handsfree zajišťuje přenos zvuku z telefonu do reproduktorů automobilu. Kromě vyřizování telefonních hovorů můžete také poslouchat MP3 skladby z mobilu, ale i hlasové pokyny mobilní GPS navigace. Jelikož zvuky vycházejí ze zabudovaných reproduktorů ve vozidle, jsou hlasité i srozumitelné. Bluetooth handsfree s FM Transmitterem do auta disponuje i praktickou funkcí, která automaticky ztiší hudbu při příchozím hovoru. Je však třeba podotknout, že pro používání FM transmitteru musíte najít volné FM pásmo, což může být v některých situacích problém.

Bluetooth handsfree zabudované do interiéru automobilu

Moderní automobily mají zabudované handsfree spolu s GPS navigací. Mikrofon se nejčastěji ukrývá v palubní desce, nebo je zabudován přímo ve volantu, což zaručuje kvalitní přenos zvuku, protože je v blízkosti úst řidiče. O zvukový výstup se pak starají reproduktory vozidla. K výhodám takového handsfree zabudovaného do interiéru automobilu patří automatické zapnutí handsfree sady, které proběhne po otočení klíčkem a nastartování vozidla. Vy se tak nemusíte starat o žádné nastavení, ale jen si vychutnávat komfort v podobě bezdrátového telefonování. Mnohé nadstandardně vybavené vozy umožňují propojit přístroj s dvěma mobilními telefony současně. K dalším benefitům patří poslech hudby z mobilu či jednoduché ovládání. Nevýhodou je výrazně vyšší cena, neboť tento přístroj vyžaduje zásah do interiéru vozidla. Počítejte tedy s tím, že pořizovací cena se o dost navýší.

Autorádio s Bluetooth handsfree

Možností, jak využívat handsfree v autě, je mnoho. Další je pořízení si autorádia s požadovanou funkcí. Hovor se po spárování s mobilním telefonem automaticky přenáší do reproduktorů v autě. Do některých rádií bez tohoto modulu je možné dodatečně ho koupit. Pak vám už nic nebude bránit ve využívání funkce handsfree přes autorádio.

Bluetooth handsfree na motorku

Pro motorkáře je určen speciální typ handsfree. Sluchátko i mikrofon jsou integrovány přímo do přilby a ovládání je umístěno na přilbě nebo řídítkách motocyklu. Ovládání je navrženo tak, aby bylo možné i v motorkářských rukavicích. Během jízdy na motorce tak můžete bezpečně vybavit telefonický hovor, poslouchat pokyny z GPS navigace nebo hudbu. K benefitům těchto headsetů patří voděodolnost i odolnost proti mechanickému poškození, ke kterému může dojít během pádu. Vybavenější modely navíc disponují funkcí Interkom, díky níž mohou motorkáři vlastnící stejný modul komunikovat mezi sebou. Přenos komunikace může probíhat na vzdálenost několika kilometrů. Ve veřejném módu je to obvykle do 2 kilometrů, v soukromém se tato vzdálenost prodlužuje na přibližně 8 kilometrů. Na trhu jsou k dispozici handsfree pro otevřený i uzavřený typ přilby, případně univerzální.

Bluetooth handsfree na přilbu na motorku

Parametry a funkce handsfree

Při výběru handsfree patří k nejdůležitějším parametrům kvalita zvuku, neméně důležitá je ergonomie zařízení, abyste se při používání cítili pohodlně, také dosah, kompatibilita či výdrž baterie na jedno nabití v případě bezdrátových zařízení. Co všechno ještě pro koupí sledovat? Postupně si popíšeme všechny důležité kritéria, která před koupí třeba zohlednit.

Kvalita zvuku

Kvalita hovoru je dána použitým mikrofonem a reproduktorem a ačkoli většina výrobců tvrdí, že jejich handsfree nabízí kvalitní zvuk, ne vždy je to tak. Při výběru handsfree je kvalita zvuku nejpodstatnějším parametrem, protože na tom závisí, jak dobře budete rozumět protistraně a také jak dobře porozumí osoba na opačné straně vám.

Kvalitní reprodukce zvuku se hodí i tehdy, pokud plánujete handsfree využívat kromě telefonování i na poslech hudby. Ze specifikací výrobku se však o kvalitě hodně nedozvíte, proto sledujte, zda je handsfree vybaveno DPS procesorem, který dokáže potlačovat a filtrovat hluk a šum z okolí. Na kvalitu zvuku dbejte zejména tehdy, pokud chcete handsfree používat v autě nebo venku, kde často dochází k rušivým zvukům.

Mnohé kvalitnější modely handsfree dokáží efektivně potlačovat šum a eliminovat ruchy z okolí. Zařízení odliší váš hlas od dalších zvuků v pozadí a směrem k druhé straně jejich filtruje. Výsledkem je, že osoba na druhé straně telefonu vás uslyší zřetelněji a čistěji.

O kvalitě zvuku vám může napovědět cena, ale v některých případech neplatí, že čím je handsfree dražší, tím má lepší zvuk. Proto je nejideálnější sluchátko si před koupí vyzkoušet. Toto však často není možné, a tak se musíte spolehnout na radu prodejce, případně na recenze a hodnocení uživatelů, kteří daný produkt již vlastní. Vyhýbejte se příliš levným produktům od neznámých výrobců, jejichž zvuk může být nedostatečný i na běžné telefonování v tichém prostředí.

V rámci zvukových parametrů se zajímejte také o to, zda handsfree podporuje funkci Full Duplex, která umožňuje současné přijímání a vysílání zvukového signálu. To znamená, že můžete mluvit a zároveň poslouchat protistranu. K důležitým parametrům patří také regulace hlasitosti a to, zda handsfree vysílá mono nebo stereo zvuk. Samozřejmě, stereo alternativní je lepší, avšak i dražší.

Dosah

Při kabelových handsfree setech určuje dosah délka kabelu. U bezdrátových modelů je tento parametr různý. Bluetooth handsfree mají standardní dosah 10 metrů. Tento údaj je relevantní, pokud se v okolí nenacházejí žádné výraznější překážky. V praxi však počítejte s menším dosahem na několik metrů. Největší dosah mají headsety pro motocykly, díky kombinaci technologie Bluetooth a Interkom je jejich dopad na otevřeném prostranství bez překážek i několik kilometrů.

Dosah Bluetooth handsfree setu

Kompatibilita

Většina současných handsfree je univerzálních a dá se použít s jakýmkoliv mobilním telefonem, který má zabudovanou technologii Bluetooth. Pozor je třeba dát pouze na podporovanou verzi. Handsfree Bluetooth 4.0 by mělo bez problémů fungovat i s mobilem, který má verzi Bluetooth 3.0, protože výrobci zaručují zpětnou kompatibilitu s nižšími verzemi. Můžete však přijít o některé funkce nebo používání jiné verze odrazí na snížení kapacity baterie. Před koupí si nezapomeňte ověřit kompatibilitu s operačními systémy. Především iOS, který se používá v iPhonech, nemusí podporovat všechny typy handsfree.

Výdrž na jedno nabití

Při bezdrátových handsfree zařízeních byste se měli zajímat o výdrž baterie na jedno nabití. Jde o podstatný parametr zejména tehdy, pokud chcete handsfree využívat na cestách mimo domova či kanceláře.

Obecně mají Bluetooth handsfree do ucha menší výdrž baterie. Mohou za to jejich malé rozměry, do kterých výrobce nedokáže zakomponovat větší baterii. Výdrž bezdrátových handsfree do ucha se nejčastěji pohybuje v rozmezí od 4 do 8 hodin aktivního hovoru. Naopak, Bluetooth handsfree do automobilu dokáže zpravidla vyřizovat hovory mnohem déle. Často se výdrž baterie na jedno nabití pohybuje okolo 20 hodin hovoru, protože větší rozměry zařazení dovolují výrobcům používat i větší akumulátory.

Při výdrži baterie sledujte a rozlišujte dva rozdílné parametry, jedním je délka hovoru a druhým je pohotovostní doba. Výběr vhodného zařízení bude záviset na tom, v jakém prostředí ho chcete používat. Pokud potřebujete hovory vyřizovat doma nebo v kanceláři, postačí vám zařízení s kratší výdrží. Delší výdrž budete potřebovat během cestování.

  • Délka hovoru – údaj hovoří o tom, jak dlouho budete moci s handsfree sadou telefonovat na jedno nabití. Standardem bývá v průměru 10 hodin. Jak jsme zmínili, při sluchátkách do ucha je to většinou 4 až 8 hodin a při handsfree do auta okolo 20 hodin. Mini Bluetooth sluchátko může být na tom s výdrží baterie ještě o něco hůř, zde se kvůli miniaturním rozměrům pohybuje délka hovoru do 3 hodin.
  • Pohotovostní doba – tento parametr udává, jak dlouho vydrží nepoužívané handsfree zapnuté a připojené k mobilu. Modely s nejnižší kapacitou baterie dokážou být v pohotovostním režimu přibližně týden. Nejvyšší možná pohotovostní doba se počítá v několika týdnech. U kvalitních a propracovaných modelů to může být až 26 týdnů.

Pohotovostní čas i délku hovoru třeba brát s rezervou, protože výrobce uvádí maximální možné časy. Na baterii má vliv mnoho jiných faktorů, a tak tyto údaje berte pouze orientačně. Velkou výhodu poskytují handsfree zařízení s úsporným režimem, který šetří baterii při nečinnosti a tím se prodlouží i délka hovoru.

Při bateriích sledujte ještě jeden parametr, a sice způsob napájení. Většina handsfree zařízení se nabíjí pomocí dodávaného kabelu. K standardům patří koncovka s microUSB. Takové handsfree můžete nabíjet s dodanou nabíječkou, připojením k notebooku či PC nebo také pomocí powerbanky. Některé handsfree se nabíjejí v pouzdře, ve kterém jsou nabíjecí piny.

Ergonomie

O ergonomii handsfree byste měli zajímat, pokud si chcete koupit zařízení do ucha. Každé lidské ucho je specifické, proto je těžké zhodnotit, které handsfree vám sedne nejlépe. S ergonomií úzce souvisí i rozměry a hmotnost zařízení. Je přirozené, že lehké a miniaturní zařízení vám nebude táhnout ucho a budete se cítit komfortně i po několikahodinovém nošení sluchátka. Pokud vám sluchátko na uchu nebude dobře sedět, případně vás bude tlačit, zřejmě ho odložíte bokem a použijete ho jen sporadicky.

Handsfree set do ucha

V rámci sluchátek do ucha se můžete setkat s Mini Bluetooth handsfree, které se jen zasune do ucha podobně jako špuntová sluchátka. Proto by mělo být v balení více špuntů různých velikostí, abyste si mohli vybrat velikost, která vám nejlépe sedne. Výrobci většinou nabízí špunty ve velikostech S, M a L. O něco větší headsety jsou opatřeny klipy pro uchycení za ucho. V tomto případě sledujete tvar a velikost klipu, aby co nejlépe kopíroval anatomii vašeho ucha.

Hmotnost a rozměry

Jak jsme naznačili, hmotnost a rozměry úzce souvisejí s ergonomií zařízení. Zejména těžší handsfree jsou při delším nošení nepohodlné, protože je na uchu více cítíte, co se při dlouhodobém používání stává pro vás nepříjemné. Zařízení s nízkou hmotností oceníte, pokud chcete mít handsfree v uchu během několika hodin. Zde je však třeba počítat s horší výdrží baterie, protože do handsfree malých rozměrů výrobce nedokáže zakomponovat baterii s větší kapacitou. K nejtěžším patří zpravidla motocyklové headsety, které disponují funkcí Interkom.

Při dlouhodobém nošení vsaďte na jednoduchou soupravu se sluchátkem, které se vkládá do ucha. Takové handsfree váží kolem 10 gramů a na trhu se setkáte i s těmi, které tuto hranici ještě o něco prolezli. Hmotnost velkých náhlavních souprav může přesáhnout 100 gramů. Týká se to však hlavně headsetů s rozměrnými měniči, které kromě telefonování zajišťují také kvalitní hudební zážitek. Hmotnost i rozměry závisejí na konstrukci zařízení, proto si zvažte, jakým způsobem chcete handsfree používat.

Automatické spárování

Většina současných handsfree podporuje automatické párování, to znamená, že po prvotním spárování s vaším zařízením, již další párování není nutné. Po vypnutí a opětovném zapnutí handsfree nemusíte nic nastavovat, protože handsfree si zapamatuje váš mobil. K užitečným funkcím patří i párování se dvěma mobilními zařízeními současně. To oceníte, pokud vlastníte dva telefony, pokud používáte soukromý i služební mobil.

Hlasové ovládání

Handsfree vybavené touto funkcí vám dovolí ovládat mobil prostřednictvím hlasu, aniž jste se ho dotkli, nebo ho vytahovali z kapsy nebo tašky. Ovládání hlasem je velmi pohodlné, avšak při levnějších modelech nefunguje na sto procent. Místy může vynechávat, proto se stává nepoužitelným a spíše obtěžujícím. Jednoduchými hlasovými povely můžete vytočit, zvednout příchozí hovor nebo hovor odmítnout. Nevýhodu je, že musíte ovládat anglický nebo německý jazyk. Handsfree, které podporuje češtinu, na našem trhu zatím nenajdete.

Redial

Jde o šikovnou funkci, která vám ušetří čas. Stisknutím příslušného ovládacího tlačítka nebo vydáním hlasového povelu můžete vytočit poslední volané číslo.

Handsfree s kabelem na nabíjení

Interkom

Tato funkce se využívá v headsetu určených motorkářům. Bez nutnosti dalšího zařízení mohou motorkáři mezi sebou komunikovat, a to až na vzdálenost do 2 kilometrů. Headset se automaticky připojí k stejně vybaveným zařízením v okolí. Motorkářům tak během jízdy nic nebrání ve vzájemné komunikaci.

Design

Při výrobě handsfree se nejčastěji používá plast, avšak současní výrobci jsou natolik šikovní, že i z plastového zařízení vědí vykouzlit elegantní kousek. V rámci barev převládají hlavně konvenční – černá a bílá, případně jejich kombinace. Na trhu najdete i modely se speciální neviditelnou povrchovou úpravou, případně s pogumováním, které jsou schopny odolávat vlhkosti, mastnotě, potu či vodě.

Design bezdrátového handsfree bude pro vás důležitý, pokud se často pohybujete mezi lidmi. Vysocí manažeři většinou sahají po zařízeních v střídmém provedení, které působí nenápadně a nerušivě. Ženy zas ocení elegantní a minimalistické handsfree, které nebude narušovat jejich celkový vzhled a styl. Při drahých modelech můžete narazit na propracované, luxusní a špičkové handsfree sety, které se stanou vaším módním doplňkem.

Příslušenství

K handsfree zpravidla dostanete i potřebné příslušenství. Někteří výrobci jsou štědřejší, jiní méně. Ke standardní výbavě v balení patří nabíjecí USB kabel, síťový adaptér či několik nástavců do ucha, aby vám handsfree perfektně sádlo. V balení některých výrobců najdete i náhradní baterie, pouzdro na bezpečné přenášení a další věci, které vám zjednoduší používání zařízení. Potřebné příslušenství si víte dokoupit i samostatně.

USB kabel využijete při nabíjení, ale také vám poslouží pro připojení k počítači nebo notebooku, kde si pak můžete stáhnout aplikace či aktualizovat handsfree na nejnovější verzi. Pokud potřebujete handsfree nabíjet z elektrické zásuvky, budete potřebovat síťový adaptér. V případě, že jste velmi aktivním uživatelem, sejdou se vám i náhradní baterie. Na trhu jsou dostupné i handsfree s nabíjecími krabičkami, které vám skvěle poslouží tehdy, když není nikde v okolí žádný přísun elektřiny. Náhradní špunty do uší využijete pro zvýšení komfortu, ale poslouží i tehdy, když ztratíte původní.

Při handsfree sluchátkách se specifickým konektorem si ověřte dostupnost náhradního kabelu. Sejde se vám v případě ztráty, ale i tehdy, když se přesouváte z místa na místo. Jeden kabel můžete mít doma a druhý v kanceláři. Baterie integrované v bezdrátových handsfree se přirozeně používáním opotřebují a postupně klesá jejich výdrž. Informujte se tedy, zda výrobce poskytuje i náhradní.

Cena handsfree

Ceny handsfree se liší od kvality zpracování, nabízených funkcí, od účelu použití či od výrobce. Nejlevnější jsou drátové a bezdrátové osobní handsfree, které se vkládají do uší. Tato zařízení nabízejí základní funkce, díky kterým si vybavíte telefonický hovor, aniž byste se museli dotknout mobilu.

Handsfree do 500 Kč

V cenové kategorii do 500 Kč najdete i kvalitnější modely drátových i bezdrátových handsfree, které jsou vhodné pro osobní použití. Využijete je, když chcete mít volné ruce během práce v kanceláři nebo během pobytu venku. Některé modely jsou vhodné do automobilu a namísto do ucha se přichytí například na sluneční clonu. Levné handsfree nabízejí například společnost Jabra nebo Xiaomi. Jsou určeny pro nenáročné uživatele, kterým postačí základní funkce. Některé modely nabízejí kromě vyřizování telefonických hovorů i možnost poslouchat hudbu.

Handsfree do 2 500 Kč

Za částky od přibližně 1 200 do 2 500 Kč získáte kvalitní a propracované handsfree od lety prověřených výrobců. Zařízení disponují skvělou ergonomií, propracovaným designem a funkcemi, které usnadní používání. Nechybí například ovládání hlasem nebo spárování více mobilních telefonů současně. K přednostem těchto handsfree patří čistý zvuk a funkce, které se účinně snaží potlačovat okolní hluk, šum či ozvěnu. Pokud vám záleží na kvalitě hovoru, vybírejte z této kategorie. Najdete zde handsfree pro osobní účely (vkládají se do ucha) i do automobilu (montují se do interiéru auta např. na sluneční clonu).

Handsfree do 5 000 Kč

Do této cenové kategorie se řadí propracované handsfree pro automobily nebo motocykly. Jde o zařízení s nadstandardními funkcemi, které mají perfektní ergonomii, promyšlený design či pohodlné ovládání. K samozřejmostem patří kvalitní mikrofon i reproduktor pro čistý zvuk bez rušivých elementů. Vědí velmi efektivně potlačovat ozvěnu a okolní šum a hluk. Telefonát si tak bez problému vybavíte například i tehdy, když jste v rušném prostředí nebo když fouká silnější vítr.

Handsfree nad 5 000 Kč

Nejdražší handsfree jsou vysoce profesionální a špičkově propracované zařízení, které ocení nároční uživatelé. V této cenové kategorii najdete zejména Interkom handsfree do přilby pro motorkáře a motocyklisty. Funkce Interkom dovoluje spojení mezi více jezdci v otevřeném prostoru až na vzdálenost 2 kilometry. Uživatelé mohou vyřizovat telefonické hovory, poslouchat hudbu, pokyny z GPS navigace nebo komunikovat mezi sebou. Takovou formu komunikace často využívají instruktoři, kteří potřebují být ve spojení se svými svěřenci. K samozřejmostem těchto drahých handsfree patří skvělý design, ergonomie, odolnost zařízení i prvotřídní kvalita zvuku.

Oblíbení výrobci handsfree

Handsfree nabízejí neznámí čínští výrobci, ale i osvědčené značky, které mají dobré jméno vybudované po celém světě. Pokud si chcete být jisti funkčností zařízení, sáhněte po handsfree od ověřených výrobců. I oblíbené značky mají různé cenové kategorie, a proto si vybere každý. Nenáročný i náročný uživatel, který potřebuje různé přídavné funkce.

Popularitě se těší handsfree Jabra, Plantronics, Parrot, Supertooth, Sena nebo CellularLine. Vlastní handsfree nabízejí také výrobci mobilních telefonů jako Samsung, Huawei či Xiaomi. Samozřejmě, jejich použití není omezeno jen pro spárování mobilů dané značky, ale klidně je můžete využívat bez ohledu na to, jaký mobil vlastníte. Handsfree nabízí i populární obchodní řetězec Lidl, který ho prodává pod svou značkou Silvercrast.

Kvalitní handsfree koupíte v jakémkoliv dobrém obchodě s elektronikou nebo s mobilními telefony. Při rozhodování vám může být nápomocný portál Heureka, kde najdete množství ověřených e-shopů a navíc přehled cen. Zde si také můžete přečíst reakce spotřebitelů, kteří daný model již vlastní. Pokud vám nevadí použité zboží, poohlédněte se po internetových bazarech.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Na závěr vám přinášíme odpovědi na často kladené otázky spotřebitelů. Dozvíte se například, jak třeba spárovat handsfree s mobilním telefonem, co dělat, pokud handsfree nekomunikuje s mobilem, nebo zda musíte po každém vypnutí a zapnutí zařízení převést opětovné spárování.

Jak mám spárovat handsfree s mobilem?

Spárování handsfree s mobilním telefonem není nic složité. Někteří výrobci přidávají do balení podrobný návod v češtině, podle kterého to zvládnete bez problémů. Obecně se handsfree páruje tak, že zapnete své handsfree a potom zapnete handsfree funkci na mobilu. Nezapomeňte, že při bezdrátových handsfree musíte mít zapnuté i Bluetooth. Jakmile váš mobil najde danou handsfree sadu, označte ji a počkejte pár sekund. Mělo by dojít k navázání spojení a pak už můžete handsfree používat.

Co dělat, pokud handsfree nekomunikuje s mým mobilem?

Důvodem nemusí být chybné zařazení, ale nekompatibilní Bluetooth. Problém může nastat při starších mobilních telefonech, které používají nižší verze Bluetooth. Občas se stane, že handsfree konkrétní značky nekomunikuje s mobilem odlišné značky. V tomto případě není na vině Bluetooth, ale výrobce. V prvním i druhém případě můžete požádat o vrácení peněz. Vhodné je však před samotným nákupem ověřit si tuto kompatibilitu.

Mohu během jízdy automobilem telefonovat?

Klasické telefonování během jízdy je zakázáno, protože jakékoliv rozptýlení řidiče je nebezpečné a má vliv na jeho schopnost řídit vozidlo, vnímat dopravní situaci apod. Proto se výrobci mobilů i aut snaží hledat způsoby, jak toto riziko minimalizovat. Jedním z řešení je používání handsfree technologie během jízdy, kdy obě ruce řidiče zůstávají na volantu. V tom druhém případě, kdy byste si drželi mobil u ucha, vám hrozí pořádně mastná pokuta.

Musím po každém vypnutí/zapnutí handsfree znovu párovat?

Většina současných handsfree disponuje funkcí automatického párování. To znamená, že po prvotním spárování s vaším mobilem již další párování není nutné. Každé další párování po opětovném zapnutí handsfree setu proběhne automaticky bez nutnosti vašeho nastavování.

Jak potlačit ve sluchátku vlastní ozvěnu?

Občas se stane, že místo druhé strany slyšíte ve sluchátku svou vlastní ozvěnu. Jde o nepříjemnou situaci, která ztěžuje komunikaci. Na vině však nemusí být handsfree, ale problém s kvalitou signálu. Někdy může ozvěnu způsobovat kryt nebo pouzdro, ve kterém máte handsfree vložené. Zkuste kryt vyměnit nebo jej dát úplně dolů a při nejbližším telefonátu zhodnoťte, zda se problém s ozvěnou vyřešil nebo alespoň zmírnil.

Které handsfree do ucha je nejlepší?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, protože každý uživatel je individuální a vyhovuje mu něco jiného. Co někdo považuje za mínus, jiný může vnímat jako plus. Pokud se neumíte rozhodnout, které handsfree bude pro vás nejlepší volbou, popřemýšlet nad účelem a frekvencí používání, potřebnými funkcemi a cenovou kategorií. Pak se v dané kategorii poohlédněte po několika modelech a zaměřte se na hodnocení spotřebitelů vlastnících produkt. Jejich postřehy z dlouhodobějšího užívání mohou být pro vaše rozhodování přínosem.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(90.6%)
Datum publikování: 01.02.2021
Datum poslední aktualizace: 12.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek