Nejlepší hrudní pásy 2024 – recenze, test, srovnání

Aktivní pohyb je v 21. století důležitější než v minulosti. Sedavý způsob života by nebyl problémem, kdyby byl vyvážený s dostatečným množstvím pohybu. Běhání, cyklistika, posilování, plavání, tenis či jiné individuální nebo kolektivní sporty, při kterých dochází k fyzické aktivitě. Své tělo je třeba pečlivě sledovat, zda jste profesionální nebo rekreační sportovec. Skvělým pomocníkem k efektivnímu tréninku je například hrudní pás.

Jak vybrat hrudní pás?

Hrudní pás (HRM) je specifickým zařízením, které sbírá praktické informace o vašem tréninkovém procesu. V našich končinách ho mnozí znají i pod pojmem snímač srdečního tepu, přestože nejde o zcela exaktní pojmenování a i proto v našem článku budeme hovořit o hrudním pásu. V našem průvodci výběrem vám pomůžeme si vybrat hrudní pás ideální pro váš trénink. Vysvětlíme vám k čemuž primárně slouží, jak může zkvalitnit váš tréninkový proces a proč je pro profesionální sportovce tak důležitý. V neposlední řadě pro vás máme test těch nejlepších hrudních pásů.

Nejlepší hrudní pásy

Názov Hodnotenie Detail
Wahoo Tickr Stealt Gray   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Garmin HRM-Pro Plus   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Sigma R1 Duo   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Polar H10   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Suunto Smart Heart Rate Belt   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Hrudní pásy – recenze

Při výběru hrudního pásu je sledování parametrů nezbytné. Avšak rozhodovat je třeba také podle zkušenosti s jednotlivými produkty. Ty vám často řeknou o hrudním pásu více než čísla a funkce. Vyzkoušeli jsme několik hrudních pásů a také jeden snímač tepu a přinášíme vám naše recenze.

Důležité parametry výběru

Už na úvod vás zklidníme, pro ty, kteří hrudní pás neznají, nejde o žádné komplikované zařízení, při kterém byste museli řešit obrovské množství technických parametrů. Spíše jde o podstatné informace, o kterých se vyplatí mít před nákupem vědomost. Jak už to bývá, na výběr je možností více, proto není na škodu vědět, co je právě pro vás lepší.

  • Účel hrudního pásu
  • Pro koho je hrudní pás určen
  • Sběr a přenos dat – jak hrudní pás funguje
  • Elektrický vs optický senzor
  • Zdroj energie
  • Důležité vlastnosti a komfort během nošení
  • Cena a oblíbené značky

Účel užívání hrudního pásu

Hrudní pás slouží k co nejpřesnějšímu měření tepové frekvence v reálném čase během provádění sportovní aktivity. Jeho hlavní funkcí je monitorování srdečního tepu a jeho rytmu. Pokud tedy provádíte sportovní aktivitu během delšího časového intervalu, sledování hodnoty srdečního tepu může být pro vás velmi užitečné a efektivní. Díky němu totiž můžete monitorovat a optimalizovat adekvátní zátěž na váš organismus během tréninku.

Účel použití hrudního pásu

Inovativnější moduly – hrudní pásy dokáží zaznamenávat i jiné metriky, než délka kroku, spálené kalorie, čas aktivního pohybu a jiné. Zařízení je konstrukčně řešeno pro upevnění kolem hrudníku za pomoci popruhu, ale monitorování tepu je možné i skrz klasický měřič pulsu v podobě náramku nebo náramkových hodinek. V takovém případě však již nelze hovořit o hrudním pásu, ale jde o tzv. sporttester, který dokáže běžně v reálném čase vyhodnocovat několik parametrů, jako např. spálené kalorie, rychlost, vzdálenost, čas a jiné. Bývá upevňovaný na předloktí nebo na rameno.

U profesionálních sportovců má hrudní pás význam i z toho důvodu, že po analýze naměřených údajů je možné v tréninku optimalizovat samotnou zátěž, čímž sportovec může lépe rozdělit své síly a zvýšit tak svou kondici. Zároveň jsou měření hodnot hrudního pásu, umístěného na hrudním koši přesnější, jak metriky získané za pomoci měřiče pulsu na zápěstí.

Pro koho je hrudní pás určen?

V zásadě pro každého, kdo plánuje provádět intervalovou fyzickou zátěž. V tomto případě je řeč především o sportech, které jsou náročné pro náš kardiovaskulární systém. Řeč je především o vytrvalostních sportech. Hrudní pás mohou využívat profesionální i rekreační sportovci.

Hrudní pás se snímačem tepové frekvence můžete používat při chůzi, běhu, CrossFitu, bruslení... Nezáleží na tom, zda jde o sprint nebo vytrvalostní běh, sledování tepu je ideální monitorovat v každém případě. Stejně tak to platí o cyklistice nebo plavání. Dokonce existují speciální hrudní pásy, které jsou určeny pro triatlon. Hrudní pás pro monitorování své výkonnosti často využívají i lyžaři nebo dokonce horolezci, ale i běžní turisté či lidé, kteří se snaží zhubnout, ale zároveň nechtějí přetížit svůj organismus.

Mnohé fitness zařízení, jako cyklotrenažéryběžecké pásy nebo rotopedy, dokonce umožňují spárování se s hrudním pásem a monitorování přesnějších hodnot.

Sběr a přenos dat – jak hrudní pás funguje

Pro měření tělesných parametrů využívá hrudní pás elektrický nebo optický senzor, které data zaznamenávají, sbírají a uživateli zprostředkovávají v reálném čase prostřednictvím doporučené aplikace. Samotný rozdíl mezi těmito senzory se dozvíte v nadcházejícím odstavci. Podstatné však je vědět, že senzor je nejdůležitější částí celého zařízení. Právě on totiž sbírá samotná data během fyzické aktivity – srdeční tep a od něj záleží i přesnost.

Přenos dat z hrudního pásu

Tato data dnešní hrudní pásy ukládají do své interní paměti nebo přenášejí v reálném čase bezdrátově přímo do mobilního zařízení, fitness náramku nebo inteligentních smarthodinek. Není tedy pravda, že hrudní pás by komunikoval výhradně pouze se smarthodinkami či sporttesterem. Samozřejmě, na trhu jsou i modely, které se smartphonem komunikovat nedokáží. Důležité však je, aby komunikace hrudního pásu s daným zařízením byla podporována. Samotný hrudní pás totiž naměřené hodnoty poskytne uživateli skrz podporovanou aplikaci, kterou doporučuje používat samotný výrobce. Přenos dat může být zajištěn dvěma způsoby, případně je zařízení může kombinovat:

Technologie ANT nebo ANT+

Advanced and Adaptive Network – jde o bezdrátový komunikační protokol, který je předchůdcem Bluetooth. Zpracovává data z monitorovacích senzorů, tedy senzoru hrudního pásu za pomoci určité frekvence. Využívá stejnou frekvenci jako Wi-Fi či Bluetooth, ale přenos dat je mnohem pomalejší. Tyto senzory však využívají většinou pouze některé fitness stroje nebo sporttestery, mobilních zařízení, které využívají ANT nebo ANT +, které na rozdíl od ANT dokáže komunikovat se všemi ANT i ANT+ zařízeními, je opravdu velmi málo. Jejich výhodou je nízká náročnost na energii, i proto je využívá velké množství fitness zařízení a podporuje je i množství smarthodiniek či cyklocomputerů.

Bluetooth

Je dobře známý bezdrátový protokol, který propojuje jedno nebo více zařízení. Podporuje ho většina dnešních inteligentních elektronických zařízení. Jeho výhodou je možnost rychlého přenosu dat v menším objemu. V případě hrudních pásů je tato technologie velmi vítaná, oproti ANT či ANT+ protokolu je však Bluetooth komunikace náročnější na spotřebu energie.

Elektrický vs optický senzor

V případě výběru kvalitního hrudního pásu se můžete setkat také s odlišným typem senzorů. Názory na to, který ze senzorů je lepší nebo který horší jsou různé, ale v zásadě je přesnost v obou případech velmi vysoká a podobná, ačkoliv roli sehrává i konkrétní model.

Elektrický senzor – snímač funguje na jednoduchém principu – za pomoci elektrického impulsu, kterým je nabité naše tělo, snímá srdeční frekvenci. Při zvýšené tělesné aktivitě se tento elektrický náboj zvyšuje i díky činnosti srdečního svalu a hrudní pás s elektrickým senzorem tyto elektrické impulsy dokáže snímat a zaznamenávat potřebné hodnoty. V praxi platí, že elektrický senzor je vždy o něco přesnější než optický "kolega".

V případě optické technologie, která je novější a stále více preferovaná – optický senzor vysílá do těla světelné impulzy za pomoci LED diod, které pronikají do pokožky a samotné světlo způsobuje, že zařízení může zaznamenávat jednotlivé údaje. A to tak, že se produkované světlo rozptyluje podle průtoku krve. Z této činnosti následně senzor určí tepovou frekvenci. Takové senzory využívají i mnohé inteligentní hodinky či fitness náramky umístěny na zápěstí levé ruky, ale i některé hrudní pásy.

Zdroj energie

Pro svůj chod musí být hrudní pásy poháněné jistým zdrojem energie. Možností je v případě různých modelů více. Hrudní pás může pro svůj chod využívat klasickou vyměnitelnou baterii, převážně jde o typ baterií jako CR2032 nebo CR2025 nebo menší mini baterie. Životnost je samozřejmě různá vzhledem k aktivnímu času používání. Některé mají baterii dobíjecí a stále častěji jsou hrudní pásy vybaveny integrovanou baterií a zařízení nabíjíte opakovaně podle stavu nabití. Delší výdrž baterie je vždy výhodou, protože určitě nechcete, aby hrudní pás přestal zaznamenávat měřené hodnoty právě během samotného tréninku.

Hrudní pás s vyměnitelnou baterií

Další funkce a komfort

  • Synchronizace: Při výběru je důležité všímat si, s jakými mobilními zařízeními, smarthodinkami, fitness stroji, operačními systémy nebo aplikacemi je hrudní pás kompatibilní. Ideální je, pokud je kompatibilita co nejbohatší a není omezena na jednu značku strojů či mobilních telefonů nebo smarthodiniek. Díky nim totiž lze zajistit spolehlivou a přesnou synchronizaci naměřených hodnot v reálném čase.
  • Velikost: Hrudní pás je vskutku nenápadným zařízením, které si je vůbec těžké všimnout. Jde o malé moduly, které mají hranatý, zaoblený nebo oválný tvar. Jejich velikost je model od modelu jiná, ale vždy jde o velmi kompaktní provedení, které sportovci při výkonu jeho aktivity nijak nepřekáží.
  • Integrovaná paměť: Ne každému sportovci dělají společnost inteligentní hodinky či smartphone, které by údaje zobrazovaly přímo v reálném čase. Právě proto je interní paměť zařízení velkou výhodou. Zařízení monitoruje celý průběh fyzické aktivity, ukládá je a následně si samotné údaje můžete zobrazit v podporované aplikaci. Následně tak můžete analyzovat a vyhodnocovat, v jaké fázi aktivity byl váš srdeční tep optimální a kdy naopak vybočoval ze stanoveného standardu.
  • Zaznamenávány údaje – metriky: Od hrudních pásů netřeba očekávat mnoho. Tato zařízení jsou primárně určeny ke snímání srdečního tepu, a to je to, co jim jde nejlépe a nejpřesněji. Na základě tohoto parametru však lze u některých zařízení hledat i jiná data, která dokáže hrudní pás vyhodnocovat prostřednictvím kompatibilní aplikace: spálené kalorie, srdeční rytmus, kadence běhu, čas nebo délka kroku. Základní modely však vždy sledují především samotný srdeční tep. Disponovat mohou i tzv. kritickými zónami. Snímač vyhodnotí, ve kterých fázích byly zaznamenány největší odchylky a na základě toho vyhodnotí optimální srdeční tep pro váš trénink. Kritické tepové zóny mohou vyhodnocovány od 1 po 5. Na základě nich si můžete stanovit limity a po překročení vás upozorní akustický signál nebo vibrování.
  • Vodotěsnost: Většina hrudních pásů disponuje základní vodotěsností, aby odolaly především potu a běžnému kontaktu s vodou. Samotná vodotěsnost se však sejde těm sportovcům, kteří chtějí za pomoci hrudního pásu sledovat svou výkonnost přímo ve vodě. Může jít o plavání, veslování, vodní slalom nebo triatlon, prostě o jakýkoliv sport, kde sportovec podává sportovní výkony ve vodě. Takový hrudní pás tedy oplývá zvýšenou odolností, která je při jistých vodních sportech nutná.
  • Materiály a komfort: Abychom nezapomněli, podstatné jsou i použité materiály. Samotné moduly jsou v drtivé většině z plastu, případně je jejich zadní strana pogumovaná. Důležitější je však popruh samotný, který obepíná vaše tělo. Musíte tedy zvolit pás s dostatečným obvodem a rovněž záleží i na materiálech. Pás by měl být dostatečně elastický a neměl by během pohybu dráždit vaši pokožku, rovněž by měl mít protiskluzovou úpravu, aby se během dynamického pohybu nesesouval.

Cena a oblíbené značky

Hrudní pásy si v rámci segmentu sportovních asistentů dlouhodobě drží stabilní ceny. Samozřejmě, jak už to bývá zvykem, v nabídce prodejců najdete levnější i dražší modely. V mnohém cenu určuje kromě funkcionality i renomé výrobce. Cena hrudního pásu může začínat na ceně okolo 500 – 700 Kč. Samozřejmě, přesnost nemusí být zcela optimální. Ideální kategorií jsou hrudní pásy v s cenovkou od 1 200 Kč výše. Nejdražší modely se širokou kompatibilitou nebo specifickými funkcemi stojí od 2 000 do 5 000 Kč. Nejdražší modely lze označit za profesionální a pro běžné účely jsou spíše zbytečné.

Mezi nejznámější a nejoblíbenější výrobce hrudních pásů patří dlouhodobě Garmin, Polar, Sigma a v konkurenci se neztratí ani Suunto.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Nedozvěděli jste se o hrudních pásech všechno? Odpovědi na časté otázky spotřebitelů ohledně hrudních pásů vaše informace doplní.

Proč je sledování srdečního tepu při tréninku důležité?

Především pro profesionální sportovce jde o ukazatel jejich výkonnosti. Díky přesným datům, jim umožňuje hrudní pás sledovat to, jakou výkonnost na daném úseku podávají a jako zátěž zvládá jejich kardiovaskulární systém. Stejně tak je sledování srdeční tepové frekvence vhodné sledovat i u lidí, kteří s fyzickou zátěží začínají. Například při obézních lidech, kde je vysoké riziko přetížení organismu. Profesionálním sportovcům tak umožňuje hrudní pás optimalizovat jejich trénink.

Dokáže hrudní pás fungovat i pod vodou?

Ano, dokáže. Ne však každý model. Prioritou je, aby byl hrudní pás v základě vždy vodotěsný, existují konkrétní modely, které jsou kalibrovány pro snímání srdečního tepu během sportovní aktivity ve vodě (plavání, triatlon...), běžná vodotěsnost odolá potu a stříkající vodě.

Jsou naměřené hodnoty přesné?

Každý hrudní pás nebo sporttester (na zápěstí) disponuje větší či menší odchylkou při sběru dat. V praxi platí, že elektrické senzory jsou vždy o něco přesnější než optické, protože optický snímač nemá stálý kontakt s pokožkou a vliv na naměřené hodnoty má i pohyb ruky. Za přesnější by se tak daly považovat hrudní pásy s elektrickým senzorem. I tak však nelze hovořit o zcela přesných údajích. I proto ani jedno ze zařízení není určeno pro lékařské účely pro monitorování srdečního tepu.

Mohu hrudní pás používat i na strojích v posilovně?

Ano, pokud dokáže váš hrudní pás komunikovat s daným fitness zařízením v posilovně. Potřebné je tedy, aby měli kompatibilní připojení, a to buď ANT+, nebo Bluetooth. Následně stačí zařízení spárovat a počítač samotného zařízení vám už bude zprostředkovávat informace, které sbírá hrudní pás o vašem těle.

Vaše hodnocení:
(89.4%)
Datum publikování: 23.10.2020
Datum poslední aktualizace: 11.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek