Nejlepší vysavače na popel 2024 – recenze, test, srovnání

Pokud máte doma krb, krbová kamna, topíte pevným palivem, určitě se úklidem, resp. likvidací popela zabýváte. Stejně tak se vysavač na popel může hodit i při zahradním grilování. Vybírat můžete z vysavačů na popel, které jsou určeny přesně pro tento účel, ale rovněž můžete sáhnout po multifunkčních vysavačích, které si poradí i s jinými nečistotami.

Jak vybrat vysavač na popel

Popel je výsledkem hoření pevného paliva. Brikety, dřevo nebo dřevěné uhlí. Při jejich hoření vzniká popel, který je nutné čas od času odstranit. Ať už z kotle, pece, grilu nebo krbu. A právě zde jsou na řadě speciální vysavače na popel s dostatečným výkonem, těsněním a stejně tak s možností vysávání horkého (do 60 °C) popela. Podle čeho si vysavač na popel vybírat? Co je při výběru důležité? V praktických recenzích jsme pro vás porovnali i několik modelů.

Nejlepší vysavače na popel

Názov Hodnotenie Detail
Domo DO232AZ   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Fieldmann FDU 200601-E   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Proteco 5114VK165020   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Powerplus POWX308   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Vigan VNPW20X   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Vysavače na popel – recenze

Vysavač na popel a saze ocení každý majitel krbu a krbových kamen. Jak si však vybrat z široké nabídky? Vyzkoušeli jsme několik oblíbených modelů a připravili pro vás jejich recenze. Doufáme, že vám budou při výběru nápomocné.

Potřebuji vysavač na popel?

Mnoho zákazníků se ptá, zda na popel nepostačuje klasický vysavač. Podlahový vysavač jej možná zvládne vysát, ale následně se váš vysavač stane pro domácnost nepoužitelným. Zanesený filtr, nádoba či sáček a zápach, který jen těžko odstraníte. Pro znečištění takového charakteru tedy rozhodně potřebujete jiný než klasický vysavač.

Pokud tedy doma máte krb, topíte dřevem, briketami či dřevěným uhlím, nebo často grilujete, vysavač na popel se vám určitě sejde. Za pomoci takového vysavače lze vysávat suchý popel. Některé vysavače zvládnou i horký popel (ohniště).

Vysavač na popel

Při výběru věnujte pozornost výkonu vysavače a rovněž stupni filtrace. Na trhu najdete vysavače, které jsou samostatné, ale najdete také modely, které lze připojit k vašemu vysavači, no nečistoty se hromadí do jiné nádoby a procházejí i samostatným filtrem.

Samostatné vysavače jsou praktičtější. Dokonce je lze použít i na vysávání jiných nečistot než jen popela. V tom případě mluvíme o víceúčelovém vysavači, který si poradí s popelem, bahnem, pilinami, prachem nebo pískem.

Hlavní výhody

  • Precizní filtrace
  • Vysoká účinnost vysávání
  • Snadné používání
  • Cena

Hlavní nevýhody

  • Většinou jednoúčelové
  • Kompaktnost a manipulace

Jak vybrat vysavač na popel

Rozhodli jste se pro vysavač na popel, nevíte však, jak při výběru postupovat? Tak jako při výběru jakéhokoli jiného vysavače, i v tomto případě je třeba se zaměřit na určité parametry. Podívejte se, o které jde.

Příkon vysavače na popel

Důležitý parametr u každého typu vysavače je příkon a následně sací výkon vysavače, který je sekundárním parametrem. Pro menší ohniska, které jsou čištěny pravidelně, postačuje vysavač na popel s příkonem 600 W. Pokud je třeba čistit rozsáhlejší ohniska s větší hloubkou popela, příkon by měl dosahovat alespoň 1 000 W.

Při výběru vysavače na popel je důležitý jeho příkon i objem

Objem nádoby na odpad

Důležité je, o jaké množství popela jde. Minimální objem sběrné nádoby by měl dosahovat alespoň 15 litrů. Pro menší krby takový objem běžně postačuje. Pokud jde o větší množství popela, z vnějších ohnisek nebo kotlů, objem by měl dosahovat alespoň 20 litrů.

Druh popela

Jde i typ popela, který se chystáte odstraňovat. To je důležité i z hlediska výkonu či objemu nádoby. Jsou vysavače, které si dokáží poradit pouze se studeným popelem, ale rovněž jsou vysavače, které jsou určeny i na horký popel od 30 do 60 °C. V případě, že výrobek takovou informaci v popisu nemá, je určen pouze pro studený popel.

Čištění krbu

Filtr

Může jít o jednostupňový nebo vícestupňový druh filtrace. Filtry mohou být vyměnitelné nebo omyvatelné. Úkolem filtru je zachycovat nečistoty a zabránit jejich víření v prostoru. Nejméně efektivní jsou mikrofiltry z molitanu či bavlny. Rovněž existují v tomto případě filtry ze skelných vláken. Nejhygieničtějším filtrem je filtr HEPA, který likviduje až 99 % mikročástic.

Konstrukce

Nádoba i sací hubice by měly být vyrobeny z odolného materiálu. Tělo, resp. nádoba vysavače by měly být vyrobeny z ohnivzdorného materiálu. Nádoby bývají vyrobeny z kovu a trubice kvůli lepší manipulaci jsou vyráběny z hliníku.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Výběr vysavače na popel není jen záležitostí parametrů a technických údajů. Podstatnou roli hraje i praktické využití spotřebiče. Před jeho koupí byste si měli položit několik praktických otázek:

Do jaké teploty lze vysavač na popel používat?

Obvykle se s vysavačem dá vysávat popel do teploty 30 až 60 °C. Tento údaj musí mít každý jeden model v návodu k použití. Při vysávání třeba dávat pozor, aby popel neobsahoval žhavé uhlíky ani kousky žhavého dřeva, protože ty mají vyšší teplotu a mohly by vysavač poškodit.

Jaký objem nádoby na popel je pro mě vhodný?

To závisí na tom, jak velký krb či kamna doma máte. Na úklid menších krbových kamen si vystačíte s objemem sběrné nádoby na popel cca 10-12 l. V případě, že ho plánujete používat i na běžný provoz v domě, v dílně a kolem domu, budete potřebovat větší objem.

Je lepší vysavač na popel nebo multifunkční vysavač?

Vysavač na popel je určen pouze k vysávání popela, ať už z kamen, krbu nebo z grilování. Multifunkční vysavač si poradí nejen s popelem, ale také s dalšími nečistotami, jako např. prach, písek, piliny. Ty dražší zvládnou vysát také sklo, hlínu či kapaliny.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(89.2%)
Datum publikování: 09.12.2019
Datum poslední aktualizace: 27.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek