Nejlepší domácí kina 2024 – recenze, test, srovnání

Domácí kino jen těžko otestujete přímo v prodejně elektra. A to nemluvíme o možnosti zjistit jeho kvalitu při výběru přes internet. Ale nebojte se, máme pro vás řešení.

Domácí kino v obývacím pokoji

Přinášíme vám výsledky testů domácích kin. Sesbírali jsme domácí a světové výsledky testů, recenze, hodnocení a vaše zkušenosti. Prošli jsme fóra, diskuse, placené spotřebitelských testech. A tady je výsledek, žebříček nejlepších kin, který pravidelně aktualizujeme:

Nejlepší domácí kina

Názov Hodnotenie Detail
Jamo S7-17HCS   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Sonos 3D 7.1.2   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Dexon 5.1   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Yamaha YHT-1840   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Sony HT-A7000   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Jak vybrat domácí kino

Domácí kino je přirozenou volbou pro velké filmové fanoušky. Kvalitní a čistý zvuk je totiž pro skutečnou filmovou atmosféru nedílnou součástí. K celkovému dojmu z digitálního obrazu přispívá i ozvučení prostoru. Investovat do domácího kina proto není určitě zbytečné. To jak si nejlepší domácí kino vybrat vám poradíme v následujících řádcích.

Proč mít domácí kino?

Jde o skutečně čistý a kvalitní zvuk, který dokáže díky kvalitnímu obrazu navodit opravdovou atmosféru jako v kině. Televizor sám o sobě má zabudované reproduktory, jejichž úkolem je zvuk reprodukovat, ale ne vždy v požadované kvalitě. Zároveň zabudovaný reproduktor nikdy nebude oplývat takovou kvalitou zvuku, jako například externí domácí kino.

Jak vybrat domácí kino

Pokud si tedy chcete vychutnat kvalitní film s nefalšovanou filmovou atmosférou a zároveň prožívat každý moment naplno, domácí kino u vás doma nesmí chybět.

Důvody proč mít doma domácí kino:

  • kvalitnější a čistší zvuk,
  • autentické zvukové efekty,
  • prostorový zvuk,
  • možnost propojení s více zařízení použitím,
  • kvalitnější reprodukce nízké zvukové frekvence.

Výkon domácího kina

Na začátek je třeba říci, že prvotním parametrem je výkon reproduktorů, resp. domácího kina. Zde se pohybujeme ve výkonnostní hladině od 100 až do 1 500 W. Neříkáme, že v nabídce neseženete i domácí kino se značně vyšším zvukovým výkonem, ale protože vám chceme poradit, vyšší výkon už by opravdu mohl působit rušivě a zároveň by neměl své opodstatnění. Pokud nemáte v plánu postavit si doma kinosál.

Nenechte se výkonem strhnout. Více prodává, pokud zákazník v popisu produktu uvidí výkon 1 000 W, jako když tam svítí rovných 500 W. Rozdíl ve výkonu to nepochybně je, ale více marketingový. Na jeden zvukový kanál (reproduktor) je 100 W maximem i s rezervou. Pokud mám tedy domácí kino s 5 reproduktory a subwooferem, výkon bude 1 000 W, reálný výkon bude na úrovni 200 W. Pro koncertní haly málo, pro domácnost až, až.

Velikost místnosti

Tímto navážeme na další důležitý parametr. Velikost místnosti a její dispozice sehrává skutečně podstatnou roli. Do malé místnosti je nadstandardní výkon zbytečný. Hranice 250 W je opravdovým stropem. Chcete domácí kino umístit do velké místnosti, nárůst výkonu je logickou možností.

Domácí kino s reproduktory

Výkon 500 až 1 000 W dokáže nadělat pořádný rámus, ale hlavně vám umožní zažít skutečné prostorové audio a přenese vás na místo děje.

Systémy ozvučení

V tomto stádiu si vybíráme ze sestav domácího kina. Systémy (sestavy) 2.1 a 3.1 se postarají o kvalitní zvuk v menších místnostech, kde se využívá také tzv. soundbar. Pokud toužíte po prostorovém zvuku systém s ozvučením 5.1 či 7.1 je nejlepším řešením. Důležité je i rozmístění reproduktorů v místnosti.

Předtím než si konkrétní domácí kino vyberete, zkontrolujte, že sestava domácího kina je kompatibilní s televizorem. V případě, že máte doma televizor s velkou úhlopříčkou (107 cm a více), musí být televizor schopen přenášet stejně kvalitně obraz i zvuk. Proto by měl disponovat funkcí filtrování obrazu. Předejdete tak případným opožděným zvukovým efektem či sekání obrazu při určitých přechodech scén.

  • Soundbar: Pokud vám nepostačuje klasický formát zvuku reprodukovaný zabudovanými reproduktory v televizoru, soundbar je ideálním řešením. Jde o doplněk hlavně do menších místností. Soundbar je velmi skladný a svým vzhledem připomíná DVD přehrávač. Buď ho napojíte přímo do televizoru, nebo jej připojíte bezdrátově přes rozhraní Bluetooth. Velké očekávání však nemějte. Pokud bychom měli soundbar zařadit mezi sestavy, hovoříme o sestavě 1.1. K reproduktoru je tedy dodáván soundbar, který zvuk zkvalitní, ale na domácí kino jako takové nemá. Vylepšením může být, pokud je k soundbaru dodáván ještě subwoofer nebo jej má zabudovaný. V takovém případě je pro obývací pokoj v malém bytě toto řešení dostačující.
  • Subwoofer: Jde o speciální druh reproduktoru, který je známý reprodukcí audio basů. Důvodem je to, že je frekvenčně zaměřen na nejnižší zvukové frekvence. Subwoofer má tu moc, že ​​zvuk šíří celým prostorem. K reproduktorům proto postačuje jeden subwoofer. K domácím kinům je vždy dodáván centrální reproduktor, který má obvykle v sobě subwoofer i soundbar zabudovaný. Závisí často od ceny a výrobce.

Sestava 2.1 – 3.1

Jde o domácí kino s dvěma reproduktory. Dva klasické reproduktory, které lze rozmístit po místnosti a jeden centrální subwoofer, známější pro mnohé jako zesilovač. Jde o mimořádně efektivní druh reprodukce zvuku. Subwoofer možná zabere o něco více místa, ale kvalita zvuku je skutečně citelná. Basy a hluboké tóny budou znít tak, jako nikdy předtím. Jde o cenově nenáročné řešení, které disponuje dobrou kvalitou pro šíření vícekanálového zvuku.

Moderní domácí kino

V případě 3.1 se jedná o ojedinělou kombinací, kde máme tři reproduktory, přičemž ke dvěma po stranách je přidán ještě třetí, který by měl být v blízkosti televizoru. Tento účel však klidně splňuje zesilovač. Pokud tedy budete uvažovat nad cenami 2.1 a 3.1, varianta sestavy 2.1 bude určitě levnější a zvuk stejně kvalitní.

Sestava 5.1 – 7.1

Nejoblíbenější a nejprodávanější způsob ozvučení je právě systém 5.1. V tomto případě už mluvíme o vícekanálovém a prostorovém zvuku, který zprostředkuje filmový zážitek tak, jak divák očekává. Jde o tři přední (front) reproduktory a 2 (back) zadní. Důležité je jejich rozestavení. Dva reproduktory by měly být před vámi, ideálně v rozích místnosti. Třetí by měl být přímo k vám, ideálně nad nebo pod televizorem. Zbývající dva by měly být po stranách. Není pravda, že musí být umístěny synchronně ve stejné výšce či směru.

Počítejte však s tím, že reproduktory je třeba napájet. Kabeláž je tedy součástí balení. Řešením může být bezdrátové domácí kino, bezdrátové však neznamená tak zcela bez drátů.

Sestava 7.1 je rozšířena o další dva postranní reproduktory. Výrazný rozdíl byste pocítili až v skutečně velké místnosti. Výkon v obou případech dosahuje okolo 1 000 W. V obou případech počítejte s vyšší investicí.

Bezdrátové řešení

Je pravdou, že domácí kino s sebou přináší množství kabeláže. Tyto kabely jsou většinou vedeny vedle stěn či zastrčené v lištách nebo pod kobercem. Bohužel, pravidlo, že nejlepší zvuk jde přes kabel, v tomto případě platí do puntíku. Signál s takovým vysokým výkonem bezdrátově kvalitně nepřenesete. Rozhraní Bluetooth je kvalitní, ale jen do určité hranice.

Ovládání domácího kina

Bezdrátové domácí kino však rovněž nejsou zcela bez kabelů. Reproduktory energii potřebují. Možná je nemusíte všechny zapojovat do centrálního reproduktoru (subwooferu), ale v zástrčce být musejí. Bluetooth signálem se už s centrálním reproduktorem propojí samy. Navíc tato řešení jsou často předražené a uživatel, který se chtěl kabelů úplně zbavit, je spíše zklamán.

AV receiver

Jde o zařízení, které slouží pro zpracování signálu z více zvukových kanálů. Obvykle domácí kino v sestavě 5.1 či 7.1 obsahuje v rámci centrálního reproduktoru – subwoofer i receiver (integrovaný), který zpracovává vícekanálový zvuk. K AV receiveru můžete zapojit například samotné reproduktory, zesilovač, televize, DVD/Blu-ray přehrávač a ten zajistí přepínání video a audio vstupů. Není třeba jednotlivá zařízení odpojovat a připojovat. AV receivery zakoupíte i samostatně.

Domácí kino all in one

Mít vše pohromadě je zřejmě tou nejlepší možností. Koupit domácí kino jako celek, aniž byste museli kupovat zvlášť subwoofer, soundbar nebo i DVD či Blu-ray přehrávač. O tom, které z těchto zařízení domácí kino podporuje se informujte u prodejce. Dnes koupíte domácí kino all in one a nemusíte se zamýšlet nad tím, co ke kvalitnímu prostorovému zvuku ještě třeba.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Rozhodli jste se pro domácí kino? Parametry jsou při výběru důležité, ale ne vždy díky nim získáte odpověď na vše, co potřebujete. Abychom vám výběr a následnou instalaci vašeho nového domácího kina ještě více usnadnili, rozhodli jsme se odpovědět na nejčastější otázky týkající se domácích kin. Pokud chcete vědět ještě něco, klidně nám napište do komentářů pod článkem. Odpovíme či nejdříve.

Co znamená, když moje domácí kino hlásí na displeji Protection?

Nápis Protection značí, že se vaše zařízení přehřívá a automaticky se vypne, aby nedošlo k poškození. Obvykle je důvodem to, že na domácím kině máte postaveny další elektronické přístroje, které zabraňují správnému chlazení. Pomoci by mělo přemístění domácího kina do otevřeného prostoru.

Jak zapojit domácí kino k televizoru?

V první řadě je třeba vytáhnout všechny komponenty a zkontrolovat, zda něco náhodou nechybí. Následně třeba komponenty rozmístit (optimální výšku a doporučené pozice byste měli najít v návodu). Svazek kabelů připojte do přístroje, barva konektorů se musí shodovat s barvou na přístroji. V případě bezdrátového přijímače je max. vzdálenost 10 m, mezi receiverem a bezdrátovým přijímačem by se neměly nacházet žádné překážky. Pak už jen stačí připojit přístroj (externí zařízení) k televizoru. Můžete použít HDMI kabel (in – TV, out – zařízení), podobným způsobem je třeba postupovat i při prejení přes zvukový kabel MCA (na obou zařízeních třeba použít vstup AUI). Pokud se rozhodnete pro propojení použít optický kabel, hledejte na TV vstup označený Digital Audio Out a připojené reproduktory zapnout v nastavení televizoru.

Které značky se řadí k nejlepším?

Domácí kina najdete v portfoliu přibližně 20 výrobců. Trh s domácími kiny není až tak bohatý, neznamená to však, že nenabízí kvalitu. K oblíbeným výrobcům se řadí LG, Sony, Samsung a Panasonic. Chybu však neuděláte ani koupí zařízení značky Harman Kardon nebo Onkyo. Při výběru si vždy všímejte recenze uživatelů a jejich zkušenosti s daným produktem. Tak nejlépe zjistíte, zda je přístroj kvalitní a poskytuje to, co slibuje.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(89.2%)
Datum publikování: 09.01.2020
Datum poslední aktualizace: 11.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek