Nejlepší kotle na tuhá paliva 2024 – recenze, test, srovnání

Kotle na tuhá paliva patřily odpradávna k vyhledávaným zdrojům tepla. Ty moderní se však ve vývoji posunuli mílovými kroky vpřed a spotřebitelům nabízejí komfort, výkonnost i ušetřené náklady za energie. Současné kotle zaujmou svým výkonem, který zvládne vytopit i větší objekty.

Jak vybrat kotel na tuhá paliva?

Zvyšující se ceny za elektřinu a plyn vybízejí spotřebitele k vytápění pomocí tuhých paliv. Na trhu najdete klasické kotle, do kterých je nutné manuálně dokládat palivo, ale i automatické kotle s velkým zásobníkem paliva, které se o provoz postarají bez vás. Jak se vyznat v množství kotlů a po kterém sáhnout? Připravili jsme pro vás jednoduchého průvodce, který vás provede typy kotlů na tuhá paliva, jejich parametry i funkcemi. Poradíme vám, podle čeho kotel vybírat a na co se při výběru zaměřit, uvedeme cenové kategorie kotlů i oblíbené značky. Abyste měli výběr o něco lehčí, nabídne vám čtyři tipy na vhodné kotle a odpovíme i na často kladené otázky spotřebitelů.

Nejlepší kotle na tuhá paliva

Názov Hodnotenie Detail
Viaflames W22 ECO 18   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Rojek KTP 20   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
OPOP H 416 EKO-U 1573184U   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Slokov Variant SL27E   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Atmos C 25 ST   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Kotle na tuhá paliva – recenze

Na trhu najdete množství kotlů na tuhá paliva, které se liší pořizovací cenou, funkcemi, velikostí a hmotností, ale i tím, co všechno do nich můžete na spalování přikládat. Některé jsou jen na dřevo, jiné zas na pelety, avšak v nabídce natrefíte i na kombinované kotle, které zvládnou spalovat více druhů tuhého paliva. Jak se v takovém množství vyznat a sáhnout po správném modelu? Připravili jsme pro vás čtyři tipy na kotle, které patří mezi uživateli k oblíbeným. Jak obstály zplyňovací kotle v našem mini testu? To se dozvíte v následujících řádcích.

Typy kotlů na tuhá paliva

Předtím, než se pustíte do vybírání konkrétního modelu kotle na tuhá paliva, měli byste znát typy kotlů. Starší modely kotlů fungují principem prohořívání, jsou mnohem větší zátěží na životní prostředí, mají menší účinnost a také spotřeba paliva je vyšší. Spotřebitelé však takové kotle lákají kvůli nízké pořizovací ceně. Je však třeba dodat, že při dlouholetém provozu se používání levného kotle promítne do zvýšených nákladů na provoz. Na druhé straně stojí moderní kotle, které jsou sice dražší, ale uživatel si vychutnává komfort v podobě automatického provozu a dalších přídavných funkcí. Takové kotle navíc splňují přísná kritéria týkající se emisí. Pojďme se společně podívat na typy kotlů.

Prohořívací kotel na tuhá paliva

Jde o základní model se starší technologií, který si pořídíte za nízkou cenu. Přísun vzduchu je přirozený a kotel najednou spaluje celou dávku vloženého paliva. Spaliny procházejí palivem, což neumožňuje dostatečnou kontrolu a regulaci hoření. Účinnost kotle je nízká a pohybuje se pod hranicí 70%. Při spalování navíc vzniká množství zplodin, které jsou velkou zátěží pro životní prostředí. Takové kotle se proto zařazují do emisní třídy 1 nebo 2. Tuhé palivo se přikládá ručně a dodávat ho třeba několikrát denně. Jedenkrát za dva až čtyři dny třeba kotel vyčistit od popela.

Odhořívací kotel na tuhá paliva

Ve srovnání s prohořívacím kotlem je na tom odhořívací o něco lépe, ale svými parametry se nadále řadí k méně efektivním kotlům. I v tomto případně je palivo (dřevo nebo uhlí) nutné přikládat manuálně, přičemž palivo nehoří najednou celé. Postupně se dostává k hořákům, kde odhořívají a tím vytváří teplo. Spaliny z kotle odcházejí oddělenou cestou, neputují přes palivo, čímž se zlepšuje možnost regulace hoření. Účinnost kotle s odhořívací technologií se pohybuje od přibližných 60 do 75%.

Odhořívací kotel na tuhá paliva

Zplyňovací kotel na tuhá paliva

Modernější kotle využívají zplyňování. Tuhé palivo, kterým může být dřevo, uhlí nebo pelety, se v zásobníku vysušuje. Sušením vzniká prchavý hořlavý plyn, který se v oddělené části kotle spálí, čímž vzniká teplo. Součástí takové kotle je ventilátor, který reguluje přívod vzduchu i samotné hoření. Nutno podotknout, že hořlavý plyn vzniká i při spalování tuhého paliva v prohořívacím a odhořívacím kotli, avšak uniká volně do komína, což znemožňuje jeho využití. Účinnost spalování při zplyňovacích kotlech se pohybuje od 75 do 90%. Tyto kotle spadají do emisních tříd 3 a 4 a propracovanější modely i do nejvyšší emisní třídy 5, která je nejšetrnější k životnímu prostředí.

Automatický kotel na tuhá paliva

Jde o kotel s vysokou mírou automatizace, čili samostatného chodu, který nevyžaduje neustálou kontrolu od spotřebitele. Při automatických kotlích na tuhá paliva jsou vhodné pelety, které se umístí do zásobníku a kotel si je podle potřeby automaticky přikládá. Ventilátor zde reguluje spalování paliva a přístroj dokáže automaticky zapálit palivo i ho následně uhasit. Nejdražší modely zvládají také automatické čištění od popela, což uživateli usnadňuje údržbu. Spotřebitel doplňuje pouze pelety (případně jiné tuhé palivo), které stačí dodávat jedenkrát za několik dní. Účinnost automatických kotlů je přibližně 80 až 97% a zařazují se do emisních tříd 4 a 5. K nevýhodám těchto kotlů patří vysoká pořizovací cena a větší prostorové nároky, protože musíte umístit kotel i objemný zásobník.

Jak vybrat kotel na tuhá paliva

Pokud se podíváte na nabídky internetových obchodů, zjistíte, že kotlů na tuhá paliva je na trhu množství. Jak vybrat nejlepší kotel na dřevo? Případně kotel na jiný druh tuhého paliva? Jelikož jde o finanční investici na několik let, před koupí je dobré znát co nejvíce informací, abyste si vybrali správný kotel, který bude sloužit podle vašich představ. Zaměřit byste se měli na druh paliva, účinnost a výkon kotle, emisní třídu i materiál, ze kterého byl kotel vyroben. Co všechno ještě sledovat? Připravili jsme pro vás podrobný a přehledný návod, jak při výběru kotle na tuhá paliva postupovat a co všechno si před koupí všímat.

Druh paliva

Na trhu existuje několik druhů tuhých paliv, vybírejte podle toho, které palivo plánujete používat. K běžným typům paliv patří černé nebo hnědé uhlí, uhelné brikety, dřevo, dřevěné brikety, pelety nebo biomasa. Některé kotle jsou určeny na konkrétní druh tuhého paliva, ovšem najdete i takové, které jsou kombinovány a bez problémů si poradí s více druhy, které můžete vzájemně kombinovat dle vlastního uvážení.

Jaký kotel zvolíte, ovlivňuje zejména dostupnost paliva. V některých regionech patří k nejrozšířenějším dřevo, jinde zas černé nebo hnědé uhlí. Při výběru přihlížejte i na cenu paliva, jednoduchost objednávky, dopravy a možnost uskladnění. Každé palivo má své plusy i mínusy.

Kotel na pelety

Dřevo se vyznačuje poměrně vysokou vlhkostí a je s ním spojených několik úkonů. Musíte ho naštípat, připravit a uskladnit na suchém místě, aby se minimalizovala vlhkost. Současné kotle na dřevo dokáží být vysoce efektivní a některé modely disponují takzvaným pyrolytickým spalováním, při kterém dřevo hoří ve třech fázích. Nejdříve je zahřáto na přibližných 200 °C, následně teplota stoupne na 600 až 700 °C, čímž se odpaří voda a ve třetí fázi se palivo ohřeje na 1000 °C, což zajistí minimum popela a efektivněji vyhřívání. Do kotle na dřevo můžete zpravidla přikládat různé druhy dřevin a některé si pořadí i s velkými kusy dřeva, které není nutné štípat na menší kusy.

Pelety jsou v podstatě odpadovým dřevěným materiálem. Vyrábějí se lisováním dřevěných pilin, které jsou vedlejším produktem při zpracování dřeva. Momentálně jsou mimořádně populárním druhem paliva, protože při nich odpadá nutnost zpracování. Jsou komprimovanou formou tuhého dřevěného paliva, navíc mají přirozeně nízký obsah vody a neobsahují žádné nežádoucí příměsi (laky, tmely a podobně). Jde o ekologičtější druh paliva s vysokou výhřevností.

Uhlí a koks patří stále mezi klasické a často využívané tuhá paliva. Kdysi mělo uhlí negativní pověst zejména v souvislosti se zátěží na životní prostředí, ale své renomé si zlepšilo s nástupem moderních kotlů. Ty dokáží uhlí spalovat o něco šetrněji, čímž nevzniká extrémní zátěž na životní prostředí. Současné kotle na uhlí se staly plnohodnotnou náhradou za plynové kotle. Co se týče koksu, ten se vyznačuje dobrou výhřevností a ve srovnání s uhlím je o trochu více ekologický.

Jak jsme naznačili, ve specializovaných obchodech je v nabídce mnoho kombinovaných kotlů, které uživatele lákají hlavně svou univerzálností, protože dovolují spalování více druhů tuhých paliv. Pokud tedy nemáte jasno, jaký druh paliva budete používat, zvolte univerzální kotel na tuhá paliva.

Výkon kotle

Výkony jednotlivých kotlů se různí. Vybírat byste měli podle objektu, který chcete vytápět. Uvádíme vám pár příkladů, abyste lépe zorientovali, jaký výkonný kotel bude pro vás vhodnou volbou. Pokud potřebujete vytápět plochu o rozloze 230 m², ideální je sáhnout po kotli, který má výkon kolem 20 kW. Větší prostor s rozlohou přibližných 370 m² bude potřebovat kotel s výkonem 30 kW. Velká plocha o rozloze 700 m² vyžaduje ještě výkonnější zařízení a v tomto případě se doporučuje sáhnout po kotli s výkonem kolem 60 kW. Pamatujte si, že čím je výkon kotle větší, tím větší prostor dokáže vytopit. Myslete však i na rezervu, abyste měli doma či v jiném objektu příjemně teplo i v případě, pokud nastane tužší zima, když klesnou teploty výrazně pod nulu.

Účinnost kotle

Účinnost kotle patří k důležitým parametrům, který byste neměli při výběru přehlížet. Jak jsme naznačili, výkon kotle hovoří o tom, zda kotel dokáže dostatečně vytopit požadovaný objekt. Účinnost zas ovlivňuje to, kolik tepla dokáže získat ze spalovaného tuhého paliva. Díky údaji o účinnosti kotle se dozvíte, jaký efektivní je kotel v poměru k ceně paliva a toho, kolik tepla vám dodá. Čím je účinnost kotle vyšší, tím lépe. V minulosti měli kotle menší účinnost a běžně jste se setkali s účinností pod 80 procent. Dnešní moderní modely jsou na tom o poznání lépe a při výběru se doporučuje sáhnout po takovém kotli, který má účinnost okolo 90 procent a více. Jde o ekonomičtější i ekologičtější řešení.

Kombinovaný kotel na tuhá paliva

Emisní třídy

Dopad spalování v kotlích na životní prostředí je dlouholetým tématem. Aby se tyto dopady minimalizovali, kotle musí splňovat určité předepsané vlastnosti. Dělí se do takzvaných emisních tříd, které upravuje norma ČSN EN 303-5. Známe pět emisních tříd, které se rozlišují podle účinnosti kotlů a množství vypouštěných emisí. Starší kotle mají nízkou emisní třídu (1, 2) a jsou velkou zátěží pro životní prostředí. Od roku 2022 takové kolty nebude možné používat. I z tohoto důvodu výrobci nabízejí zejména kotle z emisní třídy 3, 4 a 5. U kotlů na tuhá paliva se můžete setkat i s označením "ekodesign", tyto modely poukazují na to, že na ekologii se myslelo už při samotném návrhu kotle.

Materiál kotle

Při výběru kotle sledujte i materiál, ze kterého byl vyroben. Kotle se běžně vyrábějí z litiny, přičemž je při výrobě použito několik článků, podle kterých se pak určuje výsledný výkon kotle. Další variantou je ocel a v tomto případě jde o jeden celistvý svařený objekt. Ocel obecně nabízí větší odolnost vůči teplotním změnám, ale kotle z litiny zas mnohem lépe akumulují a drží teplo.

Prostorové možnosti

Před koupí myslete na to, že tuhé palivo potřebujete někde skladovat. Nejčastěji se umisťuje v kotelně v blízkosti kotle, ve sklepě nebo v místnosti, která je vyhrazena pro skladování paliva. Některé kotle disponují velkým zásobníkem na palivo a bez přikládání dokáží topit i osm dní. Nejlépe jsou na tom kotle na pelety, jejichž zásobník o objemu 1000 litrů dokáže při optimálním výkonu topit kolem devět dní.

Přísun vzduchu

Přísun vzduchu může být přirozený nebo nucený. Při přirozeném přísunu vzduchu hraje důležitou roli tah komína, který v hořáku vytváří podtlak. Funguje tak, že skrz otvory se nasává vzduch a palivo v hořáku hoří. Při tomto typu je regulace hoření mechanická a závislá od obsluhy, která nastavuje průduchy. Při nuceném přísunu vzduchu je ve výbavě kotle odtahový ventilátor, který v hořáku vytváří podtlak. Regulace proto probíhá automaticky, čímž kotel dokáže lépe využít energii hoření a přizpůsobit tomu svůj chod.

Doplňování paliva

Na trhu se setkáte s kotli, do kterých je třeba ručně přikládat palivo po několika hodinách, čili dokládat musíte vícekrát za den. Jde o klasickou variantu kotlů na tuhá paliva, která patří k méně pohodlným řešením, avšak pořídíte si ho za příznivější cenu. Takové kotle jsou navíc méně poruchové, což se odrazí na bezproblémovém a spolehlivém chodu i dlouhé životnosti přístroje. Pokud však nechcete ke kotli neustále chodit, druhou možností je automatický kotel, který je vybaven zásobníkem na palivo. Do zásobníku stačí jednou za několik dní vložit tuhé palivo a kotel si následně sám dávkuje podle potřeby. Jde o finančně náročnější model, který však vytápí automaticky a vy si můžete užívat teplo bez zbytečných starostí.

Přikládání paliva do kotle

Montáž a servis kotle

Před koupí kotle se nezapomeňte informovat ohledně montáže kotle a také záručního i pozáručního servisu. Někteří prodejci vám kotel jen dovezou, avšak o montáž se musíte postarat sami. Montáž kotle je nutné svěřit do rukou odborníkovi a pokud ji tedy nezajišťuje prodejce, poohlédněte se po autorizované firmě. Neméně důležitý je zmíněný záruční a pozáruční servis, který přijde vhod, pokud dojde k neočekávané poruše.

Praktické funkce kotle

Některé modely kotlů nabízejí funkce navíc, které mohou přijít vhod. V rámci konstrukčních vlastností je to například možnost vybrat si z různě velkých zásobníků na tuhé palivo nebo možnost umístit zásobník na levou či pravou stranu přístroje. Kotel si tak přizpůsobíte podle vašich preferencí, aby se vám s ním co nejlépe a nejpohodlněji pracovalo. Při funkcích spojených přímo s vytápěním zas natrefíte na systém samovznícení, díky kterému se obejdete bez zápalek i zapalovače. K praktickým funkcím patří také automatická regulace, pomocí které je zajištěno optimální spalování s ohledem na potřeby aktuální teploty v místnosti. Tímto dochází nejen k efektivnímu spalování, ale i k celkové úspoře. Některé kotle disponují automatickým vypínáním po dohoření paliva nebo systémem automatického vybírání a přesouvání popela.

Komu se hodí kotel na tuhá paliva a jaké jsou jeho výhody

Kotel na tuhá paliva patří nadále k vyhledávaným a léty ověřeným zdrojům tepla. Moderní kotle navíc prošly výraznými technologickými změnami, které zvyšují jejich výkon i celkovou efektivitu. Kotel na tuhá paliva je spojen s konkrétní nemovitostí a využívat jej můžete v domech, na chalupách nebo v jakýchkoli jiných objektech, kde chcete během zimního období udržovat příjemné teploty. Vhodný kotel pak musí odpovídat velikosti objektu, počtu místností a celkovému objemu vzduchu, který je třeba vytápět. V úvahu je třeba brát i izolační vlastnosti objektu a případné tepelné ztráty.

Návrat ke klasickému vytápění pomocí tuhých paliv je způsoben zvyšujícími se cenami za elektřinu a plyn. Uhlí, dřevo, koks, pelety nebo biomasa jsou levnější alternativou, která je z hlediska dlouhodobého využívání ekonomicky výhodnější. S kotlem na tuhá paliva lze vytápět menší i větší objekty, závisí na zvoleném typu a výkonu konkrétního kotle.

Kotel na dřevo

Moderní kotle uživatelé zaujmou vysokým výkonem a účinností, která se projeví na výsledných cenách za vytápění. Ty jsou oproti plynovému kotli nižší. V případě automatického kotle se spotřebitel nemusí téměř o nic starat a jen jednou za pár dní dokládá do zásobníku tuhé palivo. Nejmodernější propracované kotle s automatizaci vám minimalizují čas strávený péčí o kotel, protože automaticky zvládají i čištění popela nebo zapalování či zhasínání. Kombinované kotle přitom nabízejí možnost spalování více druhů tuhých paliv (např. dřevo a uhlí). Koupě kotle na tuhá paliva je dlouhodobá investice, kotel by vám měl bez problémů sloužit minimálně 10 až 15 let. Je ideální volbou všude tam, kde není možné zavést plynový kotel. Spolehlivě ho využijete i na místech, kde by se vám nevyplatilo dlouhodobější vytápění – například na chalupě.

Cena kotlů na tuhá paliva

Kotle jsou finančně náročnější investicí, ovšem počítejte s tím, že jejich vybíráte na delší období (10 až 15 let). Investované peníze se vám pak vrátí v podobě financí ušetřených za energie. Oblíbenou volbou součastnosti jsou kombinovány kotle, které jsou sice dražší, ale umožní vám spalovat více druhů tuhého paliva. Pokud jste si jisti, že používat budete jen jeden druh paliva, za kombinovaný kotel se vám nevyplatí připlácet a sáhněte po takovém, který má vámi prakticky využitelné funkce. Ne vždy se vyplatí sáhnout po nejlevnějším řešení, protože pak se můžete setkávat s vyššími náklady na údržbu a vyšší spotřebou paliva. Nemluvě o tom, že levné a nekvalitní kotle od neznámých výrobců jsou kazové a při takových modelech se nevyhnete častým opravám.

Kotle na tuhá paliva od 17 000 do 25 000 Kč

V této cenové kategorii najdete kotle s nižší účinností, která se pohybuje do 75%. Mají prohořívací nebo odhořívací technologii, čili manuálně musíte dokládat palivo i čistit kotel. Mnoho levných kotlů na tuhá paliva patří do nízkých emisních tříd (1, 2), které po roce 2022 nebude možné používat. Jde o kotle, které jsou určeny především na spalování dřeva nebo uhlí. Nejlevnější kotel na zplyňování uhlí koupíte těsně pod 17 000 Kč.

Kotle na tuhá paliva od 25 000 do 50 000 Kč

V této cenové kategorii najdete moderní kotle, které splňují přísnější normy. Právě kotle od 25 000 do 50 000 Kč patří k nejprodávanějším, protože se zde spojuje příznivá cena i dostatečný výkon. Jde o technologicky vyspělejší zplyňovací kotle, které se řadí do emisní třídy 3, 4 a jejich účinnost se pohybuje od 80% výše. K hlavním přednostem kotlů patří šetření nákladů na palivo a zejména jde o řešení, které je možné používat i po roce 2022. V této cenové kategorii nechybí kotle na dřevo či populární pelety. Nejlevnější automatický kotel na tuhá paliva si pořídíte za přibližně 32 000 Kč.

Kotel na uhlí

Kotle na tuhá paliva nad 50 000 Kč

U kotlů této cenové kategorie je nejčastěji používaným materiálem ocel, která zaručuje odolnou konstrukci kotle i jeho dlouhou životnost. Většina kotlů za částky nad 50 000 Kč má automatickou technologii, která se postará o automatické přikládání paliva, regulaci hoření i čištění popela. K přednostem těchto modelů patří velké zásobníky na palivo, díky čemuž kotel netřeba často kontrolovat. Kotle splňují přísné emisní normy a mají vysokou účinnost spalování. Patří do emisních tříd 4, 5 a přestože je investice do nich vysoká, úsporu pocítíte při mnohem nižší spotřebě paliva. Cena za nejdražší kotel na dřevo a pelety se může vyšplhat až na více než 170 000 Kč.

Pokud chcete kvalitní kotel na tuhá paliva, ale zároveň byste rádi ušetřili, sledujete výprodeje. Někteří prodejci zvyknou dělat zejména po topné sezóně slevy, díky kterým ušetříte nemalé finance. Další možností, jak ušetřit, je vyhledání kotlů na internetových bazarech.

Oblíbené značky kotlů na tuhá paliva

Vzhledem k tomu, že kotel by vám měl vydržet minimálně 10 let a v ideálním přadné až 15 let, je vhodné sáhnout po ověřené značce. Pokud nevíte, které kotle jsou mezi uživateli oblíbené, je vhodné poohlédnout se na internetu a začíst se do diskusí a recenzí zákazníků. Odhalíte tak případné nedostatky jednotlivých modelů. Ideálním portálem na čtení recenzí od spotřebitelů je Heureka. Abyste ale nemuseli chodit daleko, prozradíme vám, které značky jsou oblíbené a ověřené lety zkušeností v oblasti výroby kotlů na tuhá paliva.

  • Atmos – česká společnost nabízí cenově dostupné zplyňovací kotle na tuhá paliva, které jsou konstruovány na spalování více druhů pevného paliva. Najdete mezi nimi kombinované modely i modely určené pro jeden druh paliva. Obsluha všech typů kotlů od této společnosti se vyznačuje jednoduchostí. Kotle mají zásobník, do kterého je třeba přikládat dva- až třikrát denně. Kotle Atmos doporučují i ​​samotní topenáři pro dobrou funkčnost a životnost materiálů.
  • Buderus – značka nabízí levnější kotle na tuhá paliva, jejichž cena se pohybuje pod hranicí 25 000 Kč. V nabídce má kotle vyrobené z odolné oceli i méně trvanlivé litiny, která však na druhé straně lépe drží a akumuluje teplo.
  • Dakon – oblíbená česká značka, která od příchodu na trh prošla velkým vývojem. Od základních kotlů se vypracovala až po výrobu automatických kotlů na spalování dřevěných pelet. Kotle této značky jsou šetrné k životnímu prostředí a patří do nejlepších emisních tříd (4, 5).
  • Opop – česká značka, která se orientuje na výrobu ekologických kotlů za příznivou pořizovací cenu. Uživatelům nabízí vysokou účinnost spalování, nejmodernější technologie a nízké emise. Práce s kotlem je jednoduchá a efektivní.
  • Protherm – jde o slovenskou společnost se sídlem i výrobním závodem v Skalici. Kromě jiných produktů má ve své nabídce i kotle na tuhá paliva. Většina kotlů této značky je určena pro spalování dřeva nebo uhlí. K oblíbeným modelům patří kotle ze série Protherm Bobr. Při spalování uhlí se jejich tepelný výkon zvýší o průměrných 10%. Kotel na tuhá paliva Protherm Bobr se vyznačuje jednoduchou obsluhou, údržbou i vysokou účinností, která je docílena velkým spalovacím prostorem.
  • Viadrus – tradiční česká značka ověřená lety zkušeností v oblasti výroby kotlů, která si získala mnoho věrných a spokojených spotřebitelů. V nabídce naleznete kotle na tuhá paliva, ale také přístroje určené na plynové a solární vytápění. Nechybí základní modely na spalování dřeva a uhlí, ale i dražší a propracovanější modely, které se pyšní vysokou účinností a zároveň splňují přísné normy.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Zaměřili jsme se na často kladené otázky, které mohou mít spotřebitelé vlastnící kotel na tuhá paliva. Odpovědi zde ale najdou i ti, kteří nad koupí kotle teprve přemýšlejí.

Jak správně namontovat kotel na tuhá paliva?

Ideální je, pokud montáž kotle svěříte do rukou odborníka. Před koupí si proto zjistěte, zda prodejce, u kterého jste si kotel vybrali, nabízí i odbornou montáž. Ne každý obchod totiž takovou možnost má a vy pak musíte shánět zkušené topenáře po své linii. Neodborná montáž může způsobit chyby, které budou těžko odstranitelné.

Mohu používat kotel na tuhá paliva s emisní třídou 1 nebo 2?

Pokud vlastníte starší kotel s nízkou emisní třídou 1 nebo 2, vězte, že si jeho služby užijete už jen krátkou dobu. Od roku 2022 kotle s nízkou emisní třídou nebudete moci provozovat. Včas si proto pořiďte kotle s emisními třídami 3, 4 nebo 5. Nízkoemisní kotle jsou dražší, ale pokud chcete na topení nadále využívat kotel, jiná možnost vám nezbývá. Využít můžete takzvané zelené dotace.

Kdy třeba provést revizi kotle na tuhá paliva?

Pravidelná revize kotle by měla být samozřejmostí. Snižuje riziko poruchy kotle, ale zejména včas odhalíte případné poruchy. Revizí kotle lze předcházet i nechtěným škodám na majetku, díky ní prodlužujete životnost kotle a zároveň snižujete spotřebu paliva. Kotel, který se pravidelně neudržuje, může být rizikem nejen pro vás, ale i pro vaše sousedy a bezprostřední okolí. Pamatujte si, že v případě neočekávané škodní události vám bez zprávy žádná pojišťovna způsobenou škodu neuhradí. Namísto úhrady obdržíte pokutu. Pravidelná kontrola kotle závisí na několika faktorech, ale vždy ji musí provádět pouze autorizovaný technik, který má platnou licenci. Plynové kotle s výkonem od 5 do 500 kW by měly kontrolovat každý rok a odbornou zkoušku stačí provést jednou za tři roky. Kotle na tuhá paliva, které mají výkon od 20 do 30 kW, je nutné kontrolovat jednou za deset let. Při výkonu od 30 do 100 kW je to jednou za čtyři roky a při výkonu vyšším než 100 kW se povinné kontrole nevyhnete jednou za dva roky. Kotle na tuhá paliva s výkonem pod 20 kW nemají stanovený čas kontroly, přesto je vhodné kontrolu jednou za čas provést.

Musím dělat revizi i komínu?

Komín potřebuje také pravidelné revize. Časem se zanáší a ucpává sazemi, což výrazně zvyšuje riziko vzniku požáru. Hoření sazí může dosáhnout teplotu až 1000 stupňů Celsia a způsobit tak obrovské škody na majetku i životech. Pokud máte komín napojen na kotel s tuhým palivem, revizi absolvujte jedenkrát za čtyři měsíce.

Jaký výkon kotle na tuhá paliva zvolit?

Výkon kotle patří k jedním z nejdůležitějších parametrů a při výpočtu vhodného výkonu je třeba zohlednit několik faktorů. K nim patří velikost obytné plochy, počet členů domácnosti, nároky na vytápění jednotlivých místností (například v komoře nebudete topit vůbec), stav a věk nemovitosti, případně úniky tepla, izolaci stěn (resp. zateplení objektu) i lokalitu, ve které se budova nachází . Je logické, že zateplená novostavbě na jihu republiky bude mít jiné nároky na výkon kotle než starší rodinný dům se stejnou rozlohou nacházející se v severní části země. Pro komfortní bydlení není vhodné zvolit kotel se slabým výkonem, ale na druhé straně není dobrým řešením ani kotel s přehnaným výkonem. Pokud nevíte, po jakém výkonu kotle sáhnout, přenechte to odborníkům, kteří vám s výběrem poradí.

Co znamená kombinovaný kotel na tuhá paliva?

Kombinovaný kotel dokáže spalovat více druhů tuhého paliva. Spalovat tak můžete dřevo, pelety, koks a podobně. Různé kombinace závisí na konkrétním modelu kotle na tuhá paliva.

Jak funguje automatický kotel na tuhá paliva?

Automatický kotel na tuhá paliva má vlastní zásobník. Ten je dostatečně velký, což umožňuje méně časté doplňování tuhého paliva. Do kotle tak zpravidla nemusíte přikládat každý den, což vám ušetří čas i energii. Na trhu se setkáte s kotli, jejichž zásobníky vystačí i na osm dní spalování.

Co získám koupí kotle na tuhá paliva?

Kotle na tuhá paliva mají několik výhod, mezi hlavní patří pořizovací cena a nízké provozní náklady. Pokud sáhnete po kombinovaném kotli, k výhodám můžeme přiřadit i možnost vytápění více druhy tuhého paliva. Kotel na tuhá paliva se stává vhodnou volbou na místech, kde není možné zavést plynový kotel. Vhodný je také tam, kde by se vám nevyplatilo dlouhodobější vytápění (např. na chalupě). Samozřejmě, kotle na tuhá paliva mají i své nevýhody, k nim patří prostor potřebný na uskladnění paliva a následná obsluha kotle (doplňování paliva).

Jakou životnost má kotel na tuhá paliva?

Životnost kotle na tuhá paliva závisí na několika faktorech, zejména na kvalitě konstrukce, vlastností a funkcí kotle, ale i od toho, jak kotel udržujete. Standardně se uvádí životnost 15 let. Někteří kvalitní výrobci nabízejí ke kotlům prodloužené záruku většinou v trvání deseti let.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(87.4%)
Datum publikování: 23.11.2020
Datum poslední aktualizace: 22.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek