Nejlepší mobilní telefony pro děti 2024 – recenze, test, srovnání

Kdy a jak vybrat telefon pro dítě? Pokud jste se definitivně rozhodli, že nastal ten pravý čas, věříme, že odpovědi na všechny vaše otázky najdete v našem průvodci výběrem dětských telefonů.

Jak vybrat mobilní telefon pro dítě

Připravili jsme si pro vás praktické tipy, recenze niekoľkoých zajímavých modelů a také rady, které souvisejí se samotným používáním těchto zařízení.

Nejlepší mobilní telefony pro děti

Názov Hodnotenie Detail
Maxcom Strong MM920   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Samsung Galaxy A34   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Vivo V23 5G   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Motorola Moto G72   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Xiaomi Redmi 13 Pro   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Mobilní telefony pro děti – recenze

Jelikož na trhu neexistují modely, které jsou určeny vysloveně pro děti, několik vhodných jsme vybrali za vás. V našich recenzích jsme si posvítili na pozitivní i negativní parametry a jednotlivé kousky jsme porovnali mezi sebou. Věříme, že vám ve výběru toho nejlepšího dětského telefonu pomůžeme i takto.

Jak vybrat dětský mobilní telefon

První důležitá informace, originální dětské mobilní telefony neexistují (alespoň my jsme na takové nenatrafili). Výjimkou jsou pouze hračkářské modely s předinstalovanými hrami či melodiemi. Některé z nich mají funkci vysílačky, žádné však neslouží k "normálnímu" telefonování. Náš výběr bude tedy zaměřen spíše na funkce a vlastnosti, kterými by měl telefon, který bude používat dítě, disponovat.

Tlačítkový nebo dotykový telefon pro děti?

Váš výběr by měl začít otázkou, proč vlastně kupujete telefon pro vaše dítě. Někdo hledá model, ze kterého může dítě zatelefonovat, informovat, že bezpečně přišlo domů nebo do školy, popřípadě poslat sms. V takovém případě vám určitě doporučujeme hledat mezi tlačítkovými modely. Pokud však chcete vašemu hubeňourovi dopřát všechny vymoženosti tohoto zařízení, vaše pozornost by měla být věnována dotykovým smartphonům.

Tlačítkový (první) mobil pro dítě

Po této alternativě sahají mnozí rodiče. Tlačítkové telefony jsou levné, obecně, zejména ve srovnání s dotykovými, jsou odolnější a méně "interaktivní" (menší riziko nechtěného zavolání, poslání sms atd.). Mnohé z nich nepodporují Wi-Fi ani mobilní data, ovšem pozor, některé ano. Pokud tlačítkový telefon lze připojit na internet, zpravidla jde o pomalejší 2G síť.

TIP: Tlačítkový telefon je výbornou volbou pro nejmenší děti. Určitě vám ho můžeme doporučit také jako první mobil pro dítě. Přece, jeho případná ztráta, zkažení či rozbití budou méně "bolestivé", jelikož se jedná o levnější alternativu.

Dětský smartphone

Všichni víme, že telefony neslouží jen k telefonování. Do 1 zařízení se vejde fotoaparát, kamera, kalkulačka, slovník, budík, hodinky, několik chatovacích aplikací a samozřejmě celý online svět.

Mnozí rodiče nechtějí dovolit dítěti používat smartphone právě z důvodu přístupu na internet. Nicméně, je to skutečně až tak nebezpečné a špatné? Pokud s vaším dítětem normálně komunikujete, pokud mu dokážete vysvětlit takříkajíc "co se smí a co ne", a pokud víte uhlídat, aby se nestalo závislým např. na sociálních sítích, internet není až taková katastrofa.

Právě naopak. Dítěti umožníte již od útlého věku přístup k informacím (ano, na internetu je tolik zajímavých a často i užitečných informací). Můžete ho také přirozeně učit rozlišovat nepravdy od pravd (samozřejmě, nejprve se jich musíte naučit rozlišovat vy). Ve zkratce, internet opravdu není až takový strašák, je však třeba, abyste to vašemu dítěti dostatečně a srozumitelně vysvětlili.

Jaký telefon pro dítě?

Dětské smartphony pro děti mají i další výhody. Zmíněné aplikace, jako kalkulačka, fotoaparát (ne, vaše dítě se nemusí automaticky fotit na sociální sítě, může např. fotit přírodu... co víte, jeho první telefon se možná stane prvním krokem k jeho hvězdné kariéře fotografa či kameramana), kompas, budík... to vše může vaše dítě využít i pozitivně.

Odolnost mobilu pro dítě

Odolnost telefonu je při dětech (buďme upřímní, nejen u dětí) na prvním místě. Výbornou alternativou, která vám zaručí, že vaše dítě telefon neutopí, nerozbije nebo na něj nepoužije jinou demoliční techniku, je koupě outdoorového modelu. Trh s outdoorovými telefony dnes tvoří zejména dotykové, avšak i tlačítkové zařízení za velmi přijatelnou cenu.

Výhodou ooutdoorových telefonů je jejich odolnost vůči:

 • nárazům – modely se speciálně zpevněnými rohy a robustním pogumovaným tělem zpravidla vydrží nejvíce
 • vodě/vlhkosti – zaměřte se na IP krytí, konkrétně na druhé číslo za zkratkou IP, nejlepší jsou modely s IPX7 až 9k, které lze ponořit dočasně nebo trvale
 • prachu/nečistotám – i v tomto směru je důležité IP krytí, tentokrát však první číslice, IP6X je označení pro prachotěsné kousky, IP5X pro částečně prachotěsné

Alespoň trochu odolný může být i obyčejný "městský" telefon. Jak jsme zmínili na začátku, tlačítkové modely jsou obecně odolnější, protože na nich není až tolik "rozbitelných" či "pokaziteľných" prvků. Při smartphonech se zaměřte zejména na displej, který je nejcitlivější částí celého zařízení. Odolnější kousky poznáte podle toho, že jsou vybaveny ochranným sklem. Jistota je Gorilla Glass.

TIP: Odolnost displeje můžete zvýšit instalací speciálního tvrzeného skla. Koupíte ho už od 70 Kč a montáž zvládnete i sami. Dejte si však pozor, aby bylo kompatibilní s daným modelem telefonu.

Nejlepší odolné telefony 2024 – recenze, test, srovnání

Nejlepší odolné telefony 2024 – recenze, test, srovnání

Odolné telefony využijete při pobytu v přírodě, ale také při kutilství. Jejich specifickými vlastnostmi jsou nadprůměrná výdrž baterie, odolnost vůči vodě, větru, nárazům a nečistotám. Dnešní smart odolné telefony disponují i ​​množstvím praktických funkcí, senzory, kvalitními fotoaparáty/kamerami, přehlednými i velkými displeji či výkonnými hardware řešeními, proto mohou klidně nahradit i... Přečíst článek

Kapacita a reálná výdrž baterie

Výdrž baterie je parametr, který je důležitý i pro dospělé, pro děti však důležitý o něco víc. Samozřejmě, pouze pokud se nechcete neustále stresovat, zda se mobil vašeho dítěte nevybije. Kapacita baterií v tlačítkových telefonech se pohybuje od 1 500 do 2 500 mAh, při smartphonech je to od cca 2 000 do 5 000 mAh a více (např. Xiaomi Redmi Note 9).

INFO: I z hlediska kapacity a výdrže baterie jsou na tom nejlépe outdoorové telefony, i když pouze některé. Např. modely jako K10000 Pro od společnosti Oukitel nebo S88 Pro od Doogee mají kapacitu 10 000 mAh. Takový telefon stačí dobít opravdu jednou za týden.

Pozor, kapacita baterie je pouze polovina úspěchu. Za každých okolností byste se měli dobrat k údaji o její reálné výdrži, protože i telefon s na pohled slabou baterií může ve skutečnosti vydržet nabitý velmi dlouho. Vysvětlíme si to na malém příkladu. Tlačítkový model s kapacitou 1 500 mAh stačí dobít jednou za 7 dní, smartphone s kapacitou 5 000 mAh každý den. Jak je to možné? Jednoduše. Tlačítkový telefon je vybaven slabším hardwarem i softwarem, proto se při jeho používání spotřebovává méně energie.

Displej a ovládání

Velikost displeje je důležitá zejména při menších dětech (1. stupeň ZŠ). Za minimální postačující úhlopříčku se dají označit 2,5 až 3 palce. Na takto velkém displeji se vaše menší dítě bude umět zorientovat bez problémů. U starších dětí už nemusíte brát ohled na jejich schopnosti. Je však více než pravděpodobné, že váš teenager bude toužit po co největším displeji.

Displej dětského telefonu

Neméně podstatným parametrem je způsob ovládání. V tomto bodě bude výběr odlišný především v závislosti na tom, zda sáhnete po tlačítkovém nebo dotykovém telefonu. S ovládáním souvisí několik parametrů, a to:

 • Hardware
 • Rozmístění ovládacích prvků
 • Citlivost obrazovky/tlačítek
 • Operační systém

Hardware

Základními částmi hardwaru jsou procesor, RAM, tedy operační paměť, a interní nebo tzv. uživatelská paměť. Hardwarové řešení rozhoduje o tom, jaké náročné operace zvládne daný telefon a jaké plynulé bude jeho ovládání. V první řadě si budete muset opět jasně stanovit, na co a proč telefon dítěti kupujete.

 • Bude sloužit jen na telefonování a smskování – vaše dítě si vystačí i s modelem se slabým hardwarem
 • Bude sloužit k hraní her, fotografování, streamování, poslech hudby... – hledejte telefon s výkonným hardwarem

Procesor

Tlačítkové telefony jsou zpravidla vybaveny 1-, max. 2-jádrovým procesorem, proto nedokáží zvládat žádné náročnější úkoly (např. hraní her). Méně výkonný hardware však zároveň stojí za delší výdrží jejich baterie. Dotykové telefony mohou mít 4-, 6- nebo 8-jádrový procesor. Modely se 4-jadernými procesory bývají "pomalejší ". Určitě nejsou vhodné pro náročnější operace. 6-jádro je kompromis, 8-jádro zvládne, v podstatě, téměř všechno.

RAM/operační paměť

RAM-ku nebudeme rozebírat dopodrobna. Stačí, když budete vědět, že 2 GB jsou málo, 4 GB jsou slabší průměr a 6 až 8 GB je více než dost. V případě koupě telefonu na telefonování nemusíte na velikost RAM dívat vůbec. Pokud má vaše ratolest na mobilu hrát hry, fotit či točit videa, bude potřebovat 6 až 8 GB RAM.

Interní paměť

Interní paměť mobilních telefonů je různá, od 16 až do více než 128 GB. Určitě si ověřte, kolik z paměti vaší ratolesti zůstane k dispozici po prvním spuštění telefonu. Např. 16 GB by bylo na ukládání kontaktů, popřípadě i několika fotografií v nízkém rozlišení více než dost. Pokud však bude telefon disponovat pouze 16 GB interní pamětí, po jeho zapnutí z ní většinou nezůstane více než 2 – 4 GB. No a to už může být málo i na zmíněné kontakty. Hlavně, pokud jich bude více a ke každému z nich přiřadíte i fotografii.

Paměť dětského telefonu

POZOR: Pamatujte, že čím je interní paměť menší, tím méně "dokumentů" lze do telefonu uložit, navíc, pokud zůstane málo volné interní paměti, telefon bude zpomalen, v některých případech až nepoužitelný.

Rozmístění ovládacích prvků a citlivost obrazovky/tlačítek

Při koupi tlačítkového telefonu pro dítě se zaměřte na:

 • Velikost tlačítek – Pro menší děti jsou vhodnější větší tlačítka. Trénink jemné motoriky je fajn, ovšem opravdu mini tlačítka pro dítě do věku kolem 7 let mohou představovat skutečný problém.
 • Citlivost tlačítek – Tlačítka by neměly být příliš tuhé ani příliš "interaktivní" (riziko nechtěného vytočení čísla, a tedy vyššího účtu či rychleji vybité baterie).
 • Rozmístění tlačítek – Pokud jde o úplně první mobil pro dítě, rozmístění tlačítek není až tak podstatné. Pokud je již však váš mrňous na něco naučen, není na škodu vybírat model s podobným rozmístěním.

TIP: Při dotykových telefonech se zaměřte na citlivost obrazovky. Tento parametr nelze měřit přesně. Proto doporučujeme zapátrat v recenzích.

Dotykové telefony tlačítka nemají, i na nich se však nachází několik "mechanických" ovládacích prvků. Jde např. o boční tlačítka na ztišení/"zhlašení" reproduktorů, vypnutí/zapnutí obrazovky atd. Tyto ovládací prvky by měly být na takových místech, resp. v takové výšce, aby na ně dítě dosáhlo prsty. Jinak se může velmi snadno stát, že mu telefon vypadne při obyčejné kontrole času. Totéž platí i pro další prvky, např. pro čtečku otisků prstů.

Operační systém nebo iOS versus Android

Při výběru telefonu pro dítě není operační systém důležitý ani tak z hlediska samotného ovládání jak z hlediska jeho pořizovací ceny, výdrže baterie a odolnosti. Telefony s OS Android jsou zpravidla levnější, což však platí pouze pro starší modely, protože např. takovou iPhone sedmičku koupíte už od 7 000 Kč.

Odolnost je u obou alternativ asi tak nastejno, resp. není možné říci přesně, která z nich patří k odolnějším. Rozdíly se najdou spíše od modelu k modelu. Co se však porovnat dá, je baterie. Samsungy, Huawei a jiné telefony s OS Android jsou zpravidla vybaveny bateriemi s větší kapacitou. Apple je v tomto směru opravdu trochu pozadu (důraz je kladen spíše na design jako na výdrž). Avšak baterie iPhonů mají zpravidla delší životnost – baterie slábne pomaleji.

Podpora sítí

Pokud se rozhodnete sáhnout po "offline" modelu, tento bod nemusíte řešit. Chtěli bychom vás však upozornit na jednu drobnost. Drtivou většinu "dnešních" telefonů, a to včetně těch tlačítkových, je možné připojit na internet, i když pouze na 2G síť. Do některých tlačítkových kousků je dokonce možné stáhnout Messenger či jiné chatovací aplikace.

TIP: Podpora 2G sítě může být dobrým kompromisem. Telefon je na jedné straně možné "sledovat" přes GPS, na straně druhé bude tak pomalý, že vaše dítě na surfování s největší pravděpodobností ztratí nervy.

Výdrž telefonu pro děti

Pokud se rozhodnete dítěti dopřát i přístup do online světa, doporučujeme sáhnout po telefonu s podporou LTE sítě, která je nejrychlejší. Týrat vaši ratolest s nenormální pomalým internetem totiž asi nemá žádný pozitivní výchovný efekt. LTE síť podporuje většina smartphonů, včetně těch levnějších i outdoorových.

Bezpečnostní funkce

 • GPS: Na to, abyste mohli vaše dítě "sledovat" prostřednictvím GPS, musí daný telefon podporovat mobilní data, která musí být zároveň zapnuté.
 • GPS tracker: Pokud se rozhodnete pro koupi "off-line" telefonu, můžete jej sledovat pomocí speciálních GPS zařízení. Najdete je pod názvem GPS tracker či lokátor/lokalizátor. Nelekněte se, ale GPS přívěsky dostanete i v chovatelských potřebách pro zvířata – slouží k připnutí na obojek psa či kočky. Jejich výhodou je nízká cena a svůj účel splní i na telefonu dítěte.
 • SOS tlačítko: Najdete ho zejména na outdoorových, ale i některých telefonech pro seniory. Na SOS tlačítko navolíte libovolné číslo. Po jeho stisknutí ho telefon automaticky "vytočí".
 • Čtečka prstů: Nad tímto detailem přemýšlí jen málo rodičů, avšak odemykání přes čtečku prstů má hned několik výhod. V první řadě zabráníte tomu, aby se s mobilem vašeho dítěte hrála celá třída. V řadě druhém se nemůže stát, že vaše ratolest zapomene číselný kód nebo grafický symbol pro odemknutí obrazovky.

Cena a značky nejlepších mobilů pro děti

Cena je u dětí extrémně důležitý parametr. Mrňous na 1. stupni ZŠ může telefon kdykoliv rozbít nebo ztratit. Riziko ztráty nebo demolice však hrozí i v případě teenagerů. Z našeho pohledu je určitě rozumnější sáhnout po levnějším kousku, a to alespoň pokud jde o zcela první telefon pro dítě. Když si ho otestujete a zjistíte, že je dostatečně zodpovědné, klidně sáhněte i po dražším kousku.

Jaká cena se dá považovat za rozumnou? To musíte vědět hlavně vy. Kvalitní tlačítkové telefony však koupíte už od 800 Kč. V případě smartphonů počítejte s pořizovací cenou, která začíná na 2 500 – 4 000 Kč. Za 5 000 Kč už seženete i opravdu kvalitní a výkonné modely.

TIP: Pokud chcete dítěti dopřát opravdu výkonný a designový smartphone za přijatelnou cenu, hledejte mezi staršími modely.

Nejlepší outdoorové telefony pro děti

Tlačítkové Caterpillar stojí od 2 200 do 2 500 Kč. Vybrat si však můžete iz jiných značek, jako je Aligator (od 750 Kč), iGet (od 800 Kč) či Hammer (od 1 400 Kč). Chcete-li vašemu hubeňourovi pořídit dotykový odolný, avšak ne příliš drahý telefon, doporučujeme hledat v nabídce výrobců Hammer (např. MyPhone Hammer Iron za 2 200 Kč) nebo Doogee (např. Doogee S40 za cca 3 000 Kč).

Nejlepší levné telefony pro děti

Pokud hledáte opravdu levný telefon pro dítě, hledejte mezi tlačítkovými modely. Za cenu kolem 600 Kč můžete vlastnit např. Nokii 105 2019 či MaxCom MM139. Nevýhodou těchto telefonů je poměrně slabá baterie. V obou případech má pouze něco kolem 800 mAh, reálná výdrž však není k zahození, jelikož se jedná o skutečně základní modely.

Vhodnou dětskou alternativou jsou i tzv. mobily pro seniory, např. Aligator A675 Senior, Mobiola MB3200i či Alcatel 2003D Metallic Blue. K jejich společným vlastnostem patří velký displej, velmi jednoduché ovládání, přehledná klávesnice a pouze ty nejzákladnější funkce. Tento typ telefonů stojí kolem 800 až 1 200 Kč.

INFO: Některé telefony pro seniory mají tlačítkovou klávesnici i dotykový displej. Taková alternativa může být vhodnou předpřípravou na první smartphone pro vašeho prcka.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Na závěr se vám pokusíme zodpovědět několik často kladených otázek, které souvisejí zejména s používáním telefonu. Podíváme se na možnosti rodičovské kontroly, dilema, zda je lepší kredit nebo paušál a také na to, kdy je vhodné přemýšlet nad koupí úplně prvního mobilního zařízení pro vašeho prcka.

Paušál nebo kredit?

Abychom vám na tuto otázku odpověděli co nejlépe, prostudovali jsme si několik online diskusí na toto téma. Rodiče zjevně preferují dobíjení "na kredit". Někteří ho využívají jako formu kapesného či odměny. Mnozí rodiče využívají i paušál. Pokud však jejich dítě utratí více, než bylo dohodnuto, tento dluh musí "uhradit" z vlastního kapesného. Konečné rozhodnutí je jen na vás.

Mohu mít kontrolu nad tím, co dítě dělá na telefonu?

Ano, existuje řada aplikací a služeb, pomocí kterých můžete takříkajíc stanovit hranice – kolik vaše dítě protelefonuje, komu může a komu nemůže volat, na jaké weby se dostane/nedostane atd. První alternativou jsou speciální režimy a tarify, které si zakoupíte přímo u operátora. Druhou možností jsou bezplatné aplikace, např. Google Family Link, který si můžete stáhnout v Google Play.

Kdy dítěti pořídit první mobil?

Mateřská škola je příliš brzy, 2. stupeň na ZŠ asi příliš pozdě. Z našeho pohledu je nad prvním telefonem vhodné přemýšlet v době, kdy vaše dítě nastoupí na základní školu. Druhou vhodnou "metou" je moment, kdy do ní a z ní začne chodit samo. Konečné rozhodnutí je však i v tomto případě hlavně na vás.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(90.2%)
Datum publikování: 28.04.2021
Datum poslední aktualizace: 26.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek