Nejlepší mobilní telefony pro děti 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší mobilní telefony pro děti
- Mobilní telefony pro děti – recenze
- Nokia 3310
- Samsung Galaxy A51
- myPhone Hammer Energy 2
- MaxCom MM139
- Jak vybrat dětský mobilní telefon
- Tlačítkový nebo dotykový telefon pro děti?
- Odolnost mobilu pro dítě
- Kapacita a reálná výdrž baterie
- Displej a ovládání
- Podpora sítí
- Bezpečnostní funkce
- Cena a značky nejlepších mobilů pro děti
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
- Xiaomi Redmi 9
Kdy a jak vybrat telefon pro dítě? Pokud jste se definitivně rozhodli, že nastal ten pravý čas, věříme, že odpovědi na všechny vaše otázky najdete v našem průvodci výběrem dětských telefonů.
Připravili jsme si pro vás praktické tipy, recenze niekoľkoých zajímavých modelů a také rady, které souvisejí se samotným používáním těchto zařízení.
Nejlepší mobilní telefony pro děti
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Maxcom Strong MM920 ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | |
Samsung Galaxy A55 ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt | |
Vivo V23 5G ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt | |
Motorola Moto G72 ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt | |
Xiaomi Redmi 13 Pro ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt |
Mobilní telefony pro děti – recenze
Jelikož na trhu neexistují modely, které jsou určeny vysloveně pro děti, několik vhodných jsme vybrali za vás. V našich recenzích jsme si posvítili na pozitivní i negativní parametry a jednotlivé kousky jsme porovnali mezi sebou. Věříme, že vám ve výběru toho nejlepšího dětského telefonu pomůžeme i takto.
Jak vybrat dětský mobilní telefon
První důležitá informace, originální dětské mobilní telefony neexistují (alespoň my jsme na takové nenatrafili). Výjimkou jsou pouze hračkářské modely s předinstalovanými hrami či melodiemi. Některé z nich mají funkci vysílačky, žádné však neslouží k "normálnímu" telefonování. Náš výběr bude tedy zaměřen spíše na funkce a vlastnosti, kterými by měl telefon, který bude používat dítě, disponovat.
Tlačítkový nebo dotykový telefon pro děti?
Váš výběr by měl začít otázkou, proč vlastně kupujete telefon pro vaše dítě. Někdo hledá model, ze kterého může dítě zatelefonovat, informovat, že bezpečně přišlo domů nebo do školy, popřípadě poslat sms. V takovém případě vám určitě doporučujeme hledat mezi tlačítkovými modely. Pokud však chcete vašemu hubeňourovi dopřát všechny vymoženosti tohoto zařízení, vaše pozornost by měla být věnována dotykovým smartphonům.
Tlačítkový (první) mobil pro dítě
Po této alternativě sahají mnozí rodiče. Tlačítkové telefony jsou levné, obecně, zejména ve srovnání s dotykovými, jsou odolnější a méně "interaktivní" (menší riziko nechtěného zavolání, poslání sms atd.). Mnohé z nich nepodporují Wi-Fi ani mobilní data, ovšem pozor, některé ano. Pokud tlačítkový telefon lze připojit na internet, zpravidla jde o pomalejší 2G síť.
Dětský smartphone
Všichni víme, že telefony neslouží jen k telefonování. Do 1 zařízení se vejde fotoaparát, kamera, kalkulačka, slovník, budík, hodinky, několik chatovacích aplikací a samozřejmě celý online svět.
Mnozí rodiče nechtějí dovolit dítěti používat smartphone právě z důvodu přístupu na internet. Nicméně, je to skutečně až tak nebezpečné a špatné? Pokud s vaším dítětem normálně komunikujete, pokud mu dokážete vysvětlit takříkajíc "co se smí a co ne", a pokud víte uhlídat, aby se nestalo závislým např. na sociálních sítích, internet není až taková katastrofa.
Právě naopak. Dítěti umožníte již od útlého věku přístup k informacím (ano, na internetu je tolik zajímavých a často i užitečných informací). Můžete ho také přirozeně učit rozlišovat nepravdy od pravd (samozřejmě, nejprve se jich musíte naučit rozlišovat vy). Ve zkratce, internet opravdu není až takový strašák, je však třeba, abyste to vašemu dítěti dostatečně a srozumitelně vysvětlili.
Dětské smartphony pro děti mají i další výhody. Zmíněné aplikace, jako kalkulačka, fotoaparát (ne, vaše dítě se nemusí automaticky fotit na sociální sítě, může např. fotit přírodu... co víte, jeho první telefon se možná stane prvním krokem k jeho hvězdné kariéře fotografa či kameramana), kompas, budík... to vše může vaše dítě využít i pozitivně.
Odolnost mobilu pro dítě
Odolnost telefonu je při dětech (buďme upřímní, nejen u dětí) na prvním místě. Výbornou alternativou, která vám zaručí, že vaše dítě telefon neutopí, nerozbije nebo na něj nepoužije jinou demoliční techniku, je koupě outdoorového modelu. Trh s outdoorovými telefony dnes tvoří zejména dotykové, avšak i tlačítkové zařízení za velmi přijatelnou cenu.
Výhodou ooutdoorových telefonů je jejich odolnost vůči:
- nárazům – modely se speciálně zpevněnými rohy a robustním pogumovaným tělem zpravidla vydrží nejvíce
- vodě/vlhkosti – zaměřte se na IP krytí, konkrétně na druhé číslo za zkratkou IP, nejlepší jsou modely s IPX7 až 9k, které lze ponořit dočasně nebo trvale
- prachu/nečistotám – i v tomto směru je důležité IP krytí, tentokrát však první číslice, IP6X je označení pro prachotěsné kousky, IP5X pro částečně prachotěsné
Alespoň trochu odolný může být i obyčejný "městský" telefon. Jak jsme zmínili na začátku, tlačítkové modely jsou obecně odolnější, protože na nich není až tolik "rozbitelných" či "pokaziteľných" prvků. Při smartphonech se zaměřte zejména na displej, který je nejcitlivější částí celého zařízení. Odolnější kousky poznáte podle toho, že jsou vybaveny ochranným sklem. Jistota je Gorilla Glass.
Nejlepší odolné telefony 2024 – recenze, test, srovnání
Odolné telefony využijete při pobytu v přírodě, ale také při kutilství. Jejich specifickými vlastnostmi jsou nadprůměrná výdrž baterie, odolnost vůči vodě, větru, nárazům a nečistotám. Dnešní smart odolné telefony disponují i množstvím praktických funkcí, senzory, kvalitními fotoaparáty/kamerami, přehlednými i velkými displeji či výkonnými hardware řešeními, proto mohou klidně nahradit i... Přečíst článek
Kapacita a reálná výdrž baterie
Výdrž baterie je parametr, který je důležitý i pro dospělé, pro děti však důležitý o něco víc. Samozřejmě, pouze pokud se nechcete neustále stresovat, zda se mobil vašeho dítěte nevybije. Kapacita baterií v tlačítkových telefonech se pohybuje od 1 500 do 2 500 mAh, při smartphonech je to od cca 2 000 do 5 000 mAh a více (např. Xiaomi Redmi Note 9).
Pozor, kapacita baterie je pouze polovina úspěchu. Za každých okolností byste se měli dobrat k údaji o její reálné výdrži, protože i telefon s na pohled slabou baterií může ve skutečnosti vydržet nabitý velmi dlouho. Vysvětlíme si to na malém příkladu. Tlačítkový model s kapacitou 1 500 mAh stačí dobít jednou za 7 dní, smartphone s kapacitou 5 000 mAh každý den. Jak je to možné? Jednoduše. Tlačítkový telefon je vybaven slabším hardwarem i softwarem, proto se při jeho používání spotřebovává méně energie.
Displej a ovládání
Velikost displeje je důležitá zejména při menších dětech (1. stupeň ZŠ). Za minimální postačující úhlopříčku se dají označit 2,5 až 3 palce. Na takto velkém displeji se vaše menší dítě bude umět zorientovat bez problémů. U starších dětí už nemusíte brát ohled na jejich schopnosti. Je však více než pravděpodobné, že váš teenager bude toužit po co největším displeji.
Neméně podstatným parametrem je způsob ovládání. V tomto bodě bude výběr odlišný především v závislosti na tom, zda sáhnete po tlačítkovém nebo dotykovém telefonu. S ovládáním souvisí několik parametrů, a to:
- Hardware
- Rozmístění ovládacích prvků
- Citlivost obrazovky/tlačítek
- Operační systém
Hardware
Základními částmi hardwaru jsou procesor, RAM, tedy operační paměť, a interní nebo tzv. uživatelská paměť. Hardwarové řešení rozhoduje o tom, jaké náročné operace zvládne daný telefon a jaké plynulé bude jeho ovládání. V první řadě si budete muset opět jasně stanovit, na co a proč telefon dítěti kupujete.
- Bude sloužit jen na telefonování a smskování – vaše dítě si vystačí i s modelem se slabým hardwarem
- Bude sloužit k hraní her, fotografování, streamování, poslech hudby... – hledejte telefon s výkonným hardwarem
Procesor
Tlačítkové telefony jsou zpravidla vybaveny 1-, max. 2-jádrovým procesorem, proto nedokáží zvládat žádné náročnější úkoly (např. hraní her). Méně výkonný hardware však zároveň stojí za delší výdrží jejich baterie. Dotykové telefony mohou mít 4-, 6- nebo 8-jádrový procesor. Modely se 4-jadernými procesory bývají "pomalejší ". Určitě nejsou vhodné pro náročnější operace. 6-jádro je kompromis, 8-jádro zvládne, v podstatě, téměř všechno.
RAM/operační paměť
RAM-ku nebudeme rozebírat dopodrobna. Stačí, když budete vědět, že 2 GB jsou málo, 4 GB jsou slabší průměr a 6 až 8 GB je více než dost. V případě koupě telefonu na telefonování nemusíte na velikost RAM dívat vůbec. Pokud má vaše ratolest na mobilu hrát hry, fotit či točit videa, bude potřebovat 6 až 8 GB RAM.
Interní paměť
Interní paměť mobilních telefonů je různá, od 16 až do více než 128 GB. Určitě si ověřte, kolik z paměti vaší ratolesti zůstane k dispozici po prvním spuštění telefonu. Např. 16 GB by bylo na ukládání kontaktů, popřípadě i několika fotografií v nízkém rozlišení více než dost. Pokud však bude telefon disponovat pouze 16 GB interní pamětí, po jeho zapnutí z ní většinou nezůstane více než 2 – 4 GB. No a to už může být málo i na zmíněné kontakty. Hlavně, pokud jich bude více a ke každému z nich přiřadíte i fotografii.
Rozmístění ovládacích prvků a citlivost obrazovky/tlačítek
Při koupi tlačítkového telefonu pro dítě se zaměřte na:
- Velikost tlačítek – Pro menší děti jsou vhodnější větší tlačítka. Trénink jemné motoriky je fajn, ovšem opravdu mini tlačítka pro dítě do věku kolem 7 let mohou představovat skutečný problém.
- Citlivost tlačítek – Tlačítka by neměly být příliš tuhé ani příliš "interaktivní" (riziko nechtěného vytočení čísla, a tedy vyššího účtu či rychleji vybité baterie).
- Rozmístění tlačítek – Pokud jde o úplně první mobil pro dítě, rozmístění tlačítek není až tak podstatné. Pokud je již však váš mrňous na něco naučen, není na škodu vybírat model s podobným rozmístěním.
Dotykové telefony tlačítka nemají, i na nich se však nachází několik "mechanických" ovládacích prvků. Jde např. o boční tlačítka na ztišení/"zhlašení" reproduktorů, vypnutí/zapnutí obrazovky atd. Tyto ovládací prvky by měly být na takových místech, resp. v takové výšce, aby na ně dítě dosáhlo prsty. Jinak se může velmi snadno stát, že mu telefon vypadne při obyčejné kontrole času. Totéž platí i pro další prvky, např. pro čtečku otisků prstů.
Operační systém nebo iOS versus Android
Při výběru telefonu pro dítě není operační systém důležitý ani tak z hlediska samotného ovládání jak z hlediska jeho pořizovací ceny, výdrže baterie a odolnosti. Telefony s OS Android jsou zpravidla levnější, což však platí pouze pro starší modely, protože např. takovou iPhone sedmičku koupíte už od 7 000 Kč.
Odolnost je u obou alternativ asi tak nastejno, resp. není možné říci přesně, která z nich patří k odolnějším. Rozdíly se najdou spíše od modelu k modelu. Co se však porovnat dá, je baterie. Samsungy, Huawei a jiné telefony s OS Android jsou zpravidla vybaveny bateriemi s větší kapacitou. Apple je v tomto směru opravdu trochu pozadu (důraz je kladen spíše na design jako na výdrž). Avšak baterie iPhonů mají zpravidla delší životnost – baterie slábne pomaleji.
Podpora sítí
Pokud se rozhodnete sáhnout po "offline" modelu, tento bod nemusíte řešit. Chtěli bychom vás však upozornit na jednu drobnost. Drtivou většinu "dnešních" telefonů, a to včetně těch tlačítkových, je možné připojit na internet, i když pouze na 2G síť. Do některých tlačítkových kousků je dokonce možné stáhnout Messenger či jiné chatovací aplikace.
Pokud se rozhodnete dítěti dopřát i přístup do online světa, doporučujeme sáhnout po telefonu s podporou LTE sítě, která je nejrychlejší. Týrat vaši ratolest s nenormální pomalým internetem totiž asi nemá žádný pozitivní výchovný efekt. LTE síť podporuje většina smartphonů, včetně těch levnějších i outdoorových.
Bezpečnostní funkce
- GPS: Na to, abyste mohli vaše dítě "sledovat" prostřednictvím GPS, musí daný telefon podporovat mobilní data, která musí být zároveň zapnuté.
- GPS tracker: Pokud se rozhodnete pro koupi "off-line" telefonu, můžete jej sledovat pomocí speciálních GPS zařízení. Najdete je pod názvem GPS tracker či lokátor/lokalizátor. Nelekněte se, ale GPS přívěsky dostanete i v chovatelských potřebách pro zvířata – slouží k připnutí na obojek psa či kočky. Jejich výhodou je nízká cena a svůj účel splní i na telefonu dítěte.
- SOS tlačítko: Najdete ho zejména na outdoorových, ale i některých telefonech pro seniory. Na SOS tlačítko navolíte libovolné číslo. Po jeho stisknutí ho telefon automaticky "vytočí".
- Čtečka prstů: Nad tímto detailem přemýšlí jen málo rodičů, avšak odemykání přes čtečku prstů má hned několik výhod. V první řadě zabráníte tomu, aby se s mobilem vašeho dítěte hrála celá třída. V řadě druhém se nemůže stát, že vaše ratolest zapomene číselný kód nebo grafický symbol pro odemknutí obrazovky.
Cena a značky nejlepších mobilů pro děti
Cena je u dětí extrémně důležitý parametr. Mrňous na 1. stupni ZŠ může telefon kdykoliv rozbít nebo ztratit. Riziko ztráty nebo demolice však hrozí i v případě teenagerů. Z našeho pohledu je určitě rozumnější sáhnout po levnějším kousku, a to alespoň pokud jde o zcela první telefon pro dítě. Když si ho otestujete a zjistíte, že je dostatečně zodpovědné, klidně sáhněte i po dražším kousku.
Jaká cena se dá považovat za rozumnou? To musíte vědět hlavně vy. Kvalitní tlačítkové telefony však koupíte už od 800 Kč. V případě smartphonů počítejte s pořizovací cenou, která začíná na 2 500 – 4 000 Kč. Za 5 000 Kč už seženete i opravdu kvalitní a výkonné modely.
Nejlepší outdoorové telefony pro děti
Tlačítkové Caterpillar stojí od 2 200 do 2 500 Kč. Vybrat si však můžete iz jiných značek, jako je Aligator (od 750 Kč), iGet (od 800 Kč) či Hammer (od 1 400 Kč). Chcete-li vašemu hubeňourovi pořídit dotykový odolný, avšak ne příliš drahý telefon, doporučujeme hledat v nabídce výrobců Hammer (např. MyPhone Hammer Iron za 2 200 Kč) nebo Doogee (např. Doogee S40 za cca 3 000 Kč).
Nejlepší levné telefony pro děti
Pokud hledáte opravdu levný telefon pro dítě, hledejte mezi tlačítkovými modely. Za cenu kolem 600 Kč můžete vlastnit např. Nokii 105 2019 či MaxCom MM139. Nevýhodou těchto telefonů je poměrně slabá baterie. V obou případech má pouze něco kolem 800 mAh, reálná výdrž však není k zahození, jelikož se jedná o skutečně základní modely.
Vhodnou dětskou alternativou jsou i tzv. mobily pro seniory, např. Aligator A675 Senior, Mobiola MB3200i či Alcatel 2003D Metallic Blue. K jejich společným vlastnostem patří velký displej, velmi jednoduché ovládání, přehledná klávesnice a pouze ty nejzákladnější funkce. Tento typ telefonů stojí kolem 800 až 1 200 Kč.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Na závěr se vám pokusíme zodpovědět několik často kladených otázek, které souvisejí zejména s používáním telefonu. Podíváme se na možnosti rodičovské kontroly, dilema, zda je lepší kredit nebo paušál a také na to, kdy je vhodné přemýšlet nad koupí úplně prvního mobilního zařízení pro vašeho prcka.
Paušál nebo kredit?
Mohu mít kontrolu nad tím, co dítě dělá na telefonu?
Kdy dítěti pořídit první mobil?
Starší modely, které již nejsou dostupné
Datum poslední aktualizace: 15.07.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek