Nejlepší biokrby do bytu na stěnu 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Přáli byste si mít doma krb, ale nemáte k dispozici komín a elektrické krby s imitací plamene se vám zdají nepřirozené? Je tu ještě jedna možnost – tzv. bio krby se skutečným plamenem, ale bez zápachu.

Bio krb

Vysvětlíme vám, na jakém principu fungují, jak si takový bio krb vybrat a představíme vám i nejoblíbenější modely.

Nejlepší bio krby

Názov Hodnotenie Detail
Kratki Echo   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
OneConcept Phantasma Tower   ✔   VÝPRODEJZobrazit produkt
Kratki Galina   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Blumfeldt Fiamme Scoppi   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Kratki Delta 3   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Bio krby – recenze

Líbí se vám klasické krby, avšak nemáte komín? Řešením může být elektrický nebo bio krb. Pokud se vám elektrická verze zdá nepřirozená, měli byste sáhnout po bio krbu. Nabídne skutečný oheň, avšak velmi nezahřeje. Jaký model zvolit? Naše recenze vám při rozhodování pomohou.

Skutečný plamen bez zápachu

Tzv. bio krby využívají namísto dřeva či podobného materiálu jako palivo tzv. biolíh. Ten, na rozdíl od klasického lihu, obsahuje složky ovlivňující barvu plamene a omezující zápach. Díky tomu plamen hořícího biolihu připomíná ten ve skutečném krbu na pevná paliva.

Bio krby nezapáchají, při hoření produkují pouze oxid uhličitý a vodu – nepotřebují tedy komín pro odvod spalin, nevytvářejí žádné saze ani popel.

Moderní bio krb

Aby byl krb bezpečný

Při používání bio krbu byste měli dodržet několik bezpečnostních zásad.

Jako každý plamen, i ten z biolihu potřebuje na své hoření kyslík. Při běžných krbech to nebývá problém, mnoho z nich má totiž externí přívod vzduchu. Při používání bio krbu vždy musíte zajistit dostatečné větrání, aby hladina kyslíku v místnosti neklesla pod kritickou hodnotu. Při hořícím bio krbu raději nikdy nespěte.

Z uvedených důvodů výrobci zpravidla doporučují používání bio krbů v místnostech s určitým minimálním objemem. U nejmenších modelech je to 30 m3, při středně velkých cca 60 m3.

Dbejte i na bezpečné umístění krbu, volně stojící krb uložte na místo, kde je malá pravděpodobnost, že ho nechtěně otočeními. Krb neumisťujte do blízkosti záclon, polic ani jiného nábytku. Výrobci doporučují umístění alespoň 60 cm od podlahy a 180 cm od stropu.

Malý bio krb

Při zapáleném krbu nikdy nemanipulujte s biolíhem, před doléváním či odléváním biolihu vždy počkejte několik minut po uhašení, dokud se krb ochladí. Horký líh se totiž vypařuje velmi rychle a lihové výpary by se mohly vznítit či explodovat.

Bio krb jako ohřívač? Spíše estetický doplněk

Bio krby se vyrábějí ve variantách s výkonem 1 – 5 kW, což postačí na vaše zahřátí, ale nepočítejte s tím, že by dokázali vytopit celou místnost. Poslouží vám tedy spíše jako estetický doplněk. U některých modelů výrobci z tohoto důvodu výkon ani neuvádějí.

Výkon i velikost plamene závisí na velikosti hořáku. Některé bio krby umožňují velikost plamene i regulovat. Od výkonu pak závisí i doba hoření na jednu nádrž. Bio krby jsou totiž vybaveny vestavěnou nádržkou na biolíh, který musíte po vyčerpání dolévat.

Objem nádržky se obvykle pohybuje okolo 3 dl, spotřeba je přes 1 dl na každý kW výkonu za hodinu hoření.

Do bytu i do domu

Montáž a ani používání bio krbu není legislativní omezené a na tuto činnost nepotřebujete žádné povolení.

Na bio krb nepotřebujete žádné povolení

Bio krby se hodí do bytu, domu i na chatu, protože se vyrábějí v různých konstrukčních provedeních:

  • Vestavěné bio krby – jsou určeny k zabudování do zdi, vzhledem asi nejvíce připomínají klasické krby na pevná paliva. Jsou mělčí, přesto si při těchto typech všímejte jejich hloubku, protože čím mělčí krb, tím méně budete muset sekat do stěny. Najdete je i v rohovém provedení pro zabudování do výklenku.
  • Nástěnné (závěsné) bio krby – můžete je jednoduše zavěsit na stěnu na téměř libovolné místo (při dodržení bezpečnostních doporučení výrobce) podobně, jako např. obraz. Nemusíte tedy vysekávat do zdi žádné otvory, při mnohých stačí použít klasické rozpěrky (hmoždinky) a šrouby. Montážní sada je zpravidla součástí balení. Některé závěsné bio krby můžete také zabudovat do stěny, tak jako vestavěné, obvykle k nim musíte dokoupit tepelnou izolaci.
  • Volně stojící bio krby – jejich výhodou je především mobilita, protože je můžete umístit téměř kamkoliv. Některé modely jsou určeny k přisunutí ke stěně či do rohu, jiné jsou zase designově přizpůsobené na položení na podlahu do středu místnosti. Jelikož jsou přenosné, můžete si je s sebou vzít např. i na chatu. Pokud máte doma neposedné děti, volně stojící krb možná nebude nejlepší volbou kvůli riziku převrácení. Z toho důvodu by měl být volně stojící bio krb robustní a mít vysokou hmotnost.

Bio krby jsou nejčastěji konstruovány z oceli, volně stojící modely často i z designově přívětivé kombinace nerezavějící oceli a skla. Vestavěné či závěsné bio krby jsou vybaveny tepelnou izolací v podobě izolační keramické vaty či dvojitého opláštění. Nejlepší modely jsou vybaveny i izolačním sklem.

K některým si můžete dokoupit i dekorační kameny nebo falešné dekorační polínka pro autentický pocit z pravého krbu.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Biokrb je skvělou volbou pro každého, kdo touží po klasickém krbu, ale nemá k dispozici komín. Jde sice spíše o estetický doplněk jako ohřívač, i tak si před jeho výběrem třeba ujasnit několik věcí. Odpovězte si na několik základních otázek:

Mohu zavěsit biokrb na sádrokartonovou stěnu?

Ano, můžete. Některé biokrby s nižší hmotností obsahují v balení konzolu na zavěšení i na takový typ stěny. Mezi biokrbem a stěnou je mezera, takže dochází k cirkulaci vzduchu a biokrb i stěna se ochlazují. Pokud jste si vybrali biokrb s vyšší hmotností, je třeba ho odizolovat izolačními deskami. Spolu s biokrbem je třeba ukotvit o sádrokartonovou konstrukci. Biokrby těžší než 15 kg byste bez použití konzol ukotvených o podlahu na sádrokartonovou stěnu montovat neměli.

Je biokrb i na topení nebo jde o designovou záležitost?

Biokrb dokáže místnost vytopit, avšak teplo se poměrně rychle ztrácí. Biokrb je proto vhodný maximálně jako lokální zdroj tepla. Většina modelů je vyráběna hlavně pro efekt a požitek z ohně.

Je bioetanol škodlivý?

96-procentní biolíh, který se používá do bio krbů, je upraven tak, aby hořel žlutým plamenem bez kouře a škodlivých zplodin. Spalováním vzniká kysličník uhličitý (CO2) a voda (H2O), tedy to, co vydechuje i člověk. Přesto se po každém vyhoření paliva doporučuje vyvětrat.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Seznam článků

Nejlepší ohřívače? Halogenové, olejové, plynové nebo infrazářiče

Nejlepší ohřívače? Halogenové, olejové, plynové nebo infrazářiče

Když zima zaklepe na dveře a pocítíte ji v plné síle u vás doma, v garáži či na chatě, nezůstane vám na výběr ohřívače příliš mnoho času. Přinášíme vám proto přehled jednotlivých druhů elektrických i plynových ohřívačů spolu s jejich pozitivy i negativy. Poradíme vám, jak vyměnit hrubé... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(89.6%)
Datum publikování: 19.06.2017
Datum poslední aktualizace: 22.03.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek