Nejlepší čističe oken 2024 – recenze, test, srovnání

Moderní technologie vám dokážou zjednodušit i takovou nepříjemnou činnost, jakou je čištění oken. Představíme vám na to šikovné pomocníky – ruční čističe oken.

Jak vybrat čistič oken?

Řekneme vám o jejich výhodách, představíme nejoblíbenější modely a poradíme, podle jakých kritérií si čistič oken (nazývaný také vysavač na okna) vybrat.

Nejlepší čističe oken

Názov Hodnotenie Detail
Leifheit SET Nemo   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Kärcher 1.633-426.0 WV 2   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Hobot 298   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Sencor SCW 3001YL   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Leifheit 51003   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Čističe oken – recenze

Čištění oken není velmi oblíbenou činností, proto mnozí hledají pomocníky, kteří by jim tuto činnost usnadnili. Čistič oken – ať už robotický nebo ruční – tento úkol splňuje na jednotku. Který z následujících modelů je pro vás vhodný?

Pryč s namáhavým leštěním

Čištění oken probíhá v alespoň 2 fázích. V té první nastříkáte na okno vhodný čistící prostředek a rozetřete ho hadrem, abyste se zbavili hrubších nečistot. V té druhé musíte okna pracně vyleštit. Samozřejmě, v případě velmi hrubých nečistot je lepší nejprve okna včetně rámů přetřít univerzálním čisticím prostředkem.

Okna za vás může vyčistit plně automatický robotický čistič oken, jde však o dražší řešení (od cca 6 000 korun). Levnější alternativou jsou ruční čističe oken, ve kterých balení nejčastěji najdete:

  • Rozprašovač – sestává z nádobky na čisticí prostředek, rozprašovací trysky a širokého držáku s čistícím návlekem, podobným mopu. Slouží na aplikaci a roztírání čistícího prostředku.
  • Samotný čistič – jeho součástí je široká gumová stěrka a čerpadlo na odsávání špinavé tekutiny do nádržky. Čerpadlo je zpravidla napájeny vestavěným akumulátorem.

Robotický čistič oken

Ceny elektrických ručních čističů začínají na 900 Kč, takže si je může dovolit skutečně každý. Jejich další výhodou oproti robotickým pomocníkům je, že proces čištění máte plně pod kontrolou. V případě hrubších nečistot tak můžete použít více čistícího prostředku nebo více přitlačit na sklo.

Ruční čističe můžete použít i na sprchové stěny, obklady či dlažby. Problém nemají ani s okny či karoserií aut, lodí či jinými hladkými a nepříliš členitými plochami.

Naopak výhodou robotických čističů je, že mytí s nimi není tak nebezpečné, jako v případě ručního mytí. Robotický čistič se totiž na sklo přisaje a sám si najde cestu nahoru. Kvůli čištění oken tedy nemusíte vylézat na židli či žebřík.

Ruční i robotické

Ruční čistič oken s odsáváním funguje na principu odsávání čisticího prostředku ze skla (či jiného povrchu). Tento prostředek na něj však musíte nejprve nanést – na to slouží dodaný rozprašovač s mopů hlavicí, který najdete v balení mnohých z nich.

Existují i ​​kombinované modely čističů oken 2v1, které mají rozprašovač integrovaný, nejsou však tak účinné, jako když použijete na rozetření mopů hlavici, se kterou můžete na hrubší nečistoty trochu přitlačit.

Čištění oken s ručním čističem

Třetí kategorií jsou robotické čističe oken. Fungují plně automaticky, případně je lze ovládat dálkovým ovladačem nebo aplikací. Na okně se drží díky podtlaku, který si vytvářejí. Jsou poměrně účinné, ale problém mívají s rohy a kraji oken. Využijete je i v situacích, kdy máte problémy s pohybem a nedosáhnete na vrchní okraj okna. Počítejte však s cenou min. 6 000 Kč.

Čím širší, tím lepší?

Stěrka, která je v kontaktu se sklem by měla mít dostatečnou šířku, abyste jedním záběrem pokryly co největší plochu okna. Na druhé straně, s příliš širokou stěrkou se obtížně manipuluje při krajích, v rozích a na malých oknech. Některé čističe umožňují i ​​používání ve svislé poloze, tj. stírání zleva doprava. Není to však samozřejmostí, proto si před koupí tuto skutečnost prověřte.

Standardem při většině čističů je šířka 28 cm, u některých modelů je však stěrka vyměnitelná. Osvědčené značky jako Kärcher, Leifheit nebo Vileda pak nabízí náhradní stěrky, které jsou užší a vhodnější na malé plochy.

Napájení zajišťuje akumulátor

Většina ručních čističů je napájena z vestavěného akumulátoru. Ten je nejčastěji typu Li-Ion nebo Li-Pol – s NiMH a NiCd akumulátory se setkáte pouze v nejlevnějších modelech. Mají totiž nízkou kapacitu a dlouho se nabíjejí.

Ruční čistič oken

Všímejte si také dobu používání čističe na jedno nabití. Pohybuje se v rozmezí 20 – 60 min. Výrobci ji často přepočítávají na m2 nebo na počet umytých oken. Náš test vysavačů na sklo však ukázal, že tyto údaje často zcela nekorespondují s realitou, proto je berte s velkou rezervou.

Také si dejte pozor na dobu nabíjení. Ta se pohybuje od 2 do 4 hodin, což není málo. Úklidové práce si proto raději pečlivě naplánujte.

Robotické čističe oken mají vysokou spotřebu energie. Musí být proto napájeny z klasické 230 V zásuvky. Výrobci k nim však přibalují dostatečně dlouhé napájecí kabely. V jejich útrobách se nacházejí také záložní akumulátory, které zajistí, že čistič zůstane přisátý na skle i v případě výpadku napájení ze zásuvky.

Příslušenství čističů oken

  • Mopové návleky – v balení čističů s rozprašovači najdete zpravidla i jeden či více mopovacích návleků, které se na rozprašovač dají navléknout. Nejčastěji jsou vyrobeny z mikrovlákna a dají se vyprat. Někteří výrobci přikládají k čističi samostatné mopy bez rozprašovače.
  • Teleskopická rukojeť – zjednoduší vám přístup k vrchní části okna. Výrobci rukojeti prodávají jako příslušenství, přičemž některé z nich dosahují délky až 4 m.
  • Čistící prostředek – někteří výrobci k čističům přibalují i ​​vhodný čistící prostředek na okna. Pokud ho v balení nenajdete, můžete použít v podstatě jakýkoli jiný běžný prostředek na okna. Vyvarujte se však použití přípravků s vysokým obsahem alkoholu, rozpouštědel, jiných agresivních chemikálií nebo horkých kapalin. Mohli byste čistič poškodit.
  • Bezpečnostní lano – najdete ho v baleních některých robotických čističů. Slouží k zajištění čističe proti náhodnému pádu ze skla (v případě, že by došlo k jeho poruše).

Další parametry a funkce čističů oken

  • Objem nádržky na vodu – objem té na špinavou vodu se pohybuje zpravidla okolo 100 ml. Nádržka rozprašovače na čistící roztok má obvykle objem 200 ml.

Rozprašovač a ruční čistič oken - objem nádržky

  • Displej – některé čističe jsou vybaveny displejem který může zobrazovat různé provozní stavy nebo zbývající čas provozu čističe.
  • Regulace výkonu – najdete ji pouze na některých ručních čističích. Některé modely jsou však vybaveny úsporným režimem, který sníží výkon zařízení, jakmile ho oddálíte od povrchu.
  • Ultrazvukové rozprašování – najdete ho na robotických čističích. Umožňuje efektivní rozptýlení čisticího prostředku, díky čemuž ho spotřebuje menší množství.

Oblíbené značky

Čističe oken najdete v nabídce výrobců elektroniky, jako např. ETA, Sencor či Bosch, ale také v nabídce výrobců čistících pomůcek, jako např. Leifheit, Vileda či Kärcher.

Mezi nejoblíbenějších patří jednoznačně německý výrobce Kärcher, jehož vysokotlaké čističe koberců a jiné přístroje pro úklid a čištění známe již dlouhá léta podle typické žluté barvy. V nabídce výrobce je kolem 17 druhů čističů oken. Objem nádobky na špinavou vodu je u většiny z nich stejný, dražší modely však mají zpravidla delší výdrž baterie na jedno nabití a bohatší příslušenství v balení. Mezi to patří např. přídavná užší stěrka se šířkou 17 cm, tlustší mopové návleky na čištění vnějších ploch či přídavná baterie, která vám dá možnost nepřetržité práce.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Čištění oken se neřadí k oblíbeným činnostem. Přestože díky tomu se nejen zlepší výhled z domu či bytu, ale i kvalita vzduchu v místnosti, většina myje okna jednou, možná dvakrát ročně. S čističem oken je přitom tato činnost jednoduchá. Už víte, jak si čistič vybrat, stále však máte množství nezodpovězených otázek. Na ty nejčastější najdete odpovědi na tomto místě.

Proč můj čistič oken zanechává šmouhy?

Důvodem může být nadměrné použití čistícího prostředku. Na okně se kvůli tomu vytvoří mastný film a po zaschnutí zanechává šmouhy. Skvrny se mohou na oknech objevit i v případě, že je čistíte na přímém slunečním světle. Roztok čistícího prostředku kvůli tomu zaschne příliš rychle a zanechá na skle nevzhledné šmouhy.

Jak mám správně používat čistič na sklo?

Vždy použijte jen tolik čistícího prostředku, kolik je uvedeno v návodu k použití. Roztok doplňte vodou. Nastříkejte okno, aby bylo celé vlhké. Stěrka čističe musí být kolmo na tabuli, avšak nevyvíjet přílišný tlak na sklo. Stěrku třeba pravidelně čistit, aby na ní nezůstávaly nečistoty.

Ze štěrbin vychází voda. Co s tím?

Pokud zařízení používáte v horizontální poloze, s největší pravděpodobností je nádrž na znečištěnou vodu příliš plná. Zkuste ji vyprázdnit a v čištění pokračujte.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(89%)
Datum publikování: 11.09.2017
Datum poslední aktualizace: 10.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek