Nejlepší pračky 2020 – Test praček a Srovnání

Testy praček jsou ideálním odrazovým můstkem při výběru pračky. Spolehněte se na výsledky světových testů, které jsme pro vás sesbírali a roztřídili. Výsledná tabulka s doporučenými modely nabízí ty nejlepší pračky, jaké jsou v současnosti na trhu. V úvahu se samozřejmě brala i cena a uživatelské recenze.

Volně stojící pračka

Kromě toho jsme pro vás připravili i návod, jak si pračku vybrat. Třeba si ujasnit, jaký typ pračky chcete, pak se můžete zaměřit na jednotlivé parametry.

Nejlepší pračky s předním plněním

Názov Hodnotenie Detail
Samsung WW90K6414QW   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
AEG ProSteam L7FBE48SC   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Whirlpool FWSF61053W   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Samsung WW90M649OPM   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Indesit IWSC 51051 C ECO   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Nejlepší pračky s horním plněním

Názov Hodnotenie Detail
Electrolux EWT1367VIW   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Whirlpool AWE 50510   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
AEG ÖKOMix LTX8E373C   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Indesit BTW A51052   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
AEG ProSteam LTX7C562C   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Nejlepší pračky se sušičkou 

Názov Hodnotenie Detail
AEG L9WBC61B   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
LG F84J6TG0W   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
AEG Dualsense L7WBG47W   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Candy CSWS 596D/5-S   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Beko HTV 8733 XS0   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Jak vybrat pračku

Automatická pračka je v domácnosti samozřejmostí. I ta se však může pokazit, případně ji budete chtít vyměnit za novější model. Pokud plánujete nákup nové pračky, ale nevíte, co při jejím výběru zvážit, pomůžeme vám. Chcete plnění zepředu, zda shora? Na jaké parametry se musíte zaměřit? Jakou kapacitu bubnu potřebujete?Odpovědi naleznete v následujících řádcích.

Plnění pračky

V první řadě si musíte ujasnit umístění pračky. V případě, že ji chcete jako součást kuchyně, vhodnější bude s plněním zepředu. Pokud ji chcete mít v koupelně či v suterénu, můžete si zvolit plnění shora.

  • Plnění zepředu: Na pračku s předním plněním budete potřebovat o něco více místa. Rozměry závisí obvykle na velikosti bubnu a kapacity prací várky. Předem plněné pračky jsou stabilnější a disponují větší kapacitou praní.
  • Plnění shora: Pokud je prostor rozlohou omezen, pračka s horním plněním bude pro vás lepší variantou. Standardizované rozměry slim praček jsou 85 x 40 x 60 cm dle kapacity prací várky. Při nakládání oblečení do bubnu se nemusíte shýbat, což je výhodou těchto praček.

Kapacita/hmotnost prací várky

Čím větší rodina, tím by měla být pračka větší. Tento parametr je důležitý z hlediska objemu prádla, kterou obvykle perete. Chcete-li pračku pro sebe, malokapacitních varianta s bubnem, který vypere maximálně 3,5 kg prádla, by vám měl stačit.

Košile v pračke

V případě běžné 4-členné rodiny je postačující objem 6,5 - 8 kg. Na výběr však máte i pračky, v nichž najednou vyperete klidně i 13 kg prádla.

Energetická třída

Podle tohoto parametru snadno zjistíte, jaká je pračka energeticky šetrná, tedy jakou má spotřebu energie. Energetické třídy se označují písmeny od A po G. Pračka s označením A +++ vyjadřuje energetickou třídu s nejmenší spotřebou energie.

Odstřeďování

Počet otáček se pohybuje v rozmezíod 600 do 2 000 (v závislosti na zvoleném programu), tento údaj vám prozradí, jak dokáže pračka prádlo vysušit - vyždímat. V případě, že prádlo vkládáte po praní do sušičky, nepotřebujete pračku s vysokými otáčkami. Ty oceníte v případě, že chcete mít po vyprání prádlo co nejsušší.Nevýhodou příliš vysokých otáček při odstřeďování je pokrčená prádlo.

Hlučnost a motor pračky

Pokud perete v koupelně či v suterénu, hlučnost vás nemusí velmi zajímat. Tichý chod pračky však oceníte v případě, že ji máte v kuchyni. Nejtišší pračky dosahují kolem 50 - 60 dB, je třeba počítat s tím, že při odstřeďování hlučnost mírně poroste.

Pračka

S hlučností souvisí motor daného modelu. Klasický uhlíkový motor, který je poháněn řemeny, je levnější a odolný, časem však bývá hlučnější. Bezuhlíkový motor je řízen elektronicky, má menší rozměry a obvykle je umístěn přímo na bubnu pračky. Je méně hlučný a odolnější.

Funkce a speciální režimy

Při výběru pračky je třeba brát ohled i na to, co všechno pračka nabízí a co může nabídnout navíc. V každé pračce jsou přednastavené programy nebo režimy (například černé oblečení, noční praní, studené praní, předpírka a podobně). Určitě oceníte odložený start, Eco režim či například Wi-Fi.

  • Dětská pojistka: Měla by být součástí každé pračky. Jde o funkci, která automaticky po spuštění programu uzamkne dvířka i ovládací panel.
  • Odložený start: Prát můžete díky němu i když nejste doma. Nastavení časovače, kdy se má program spustit, určitě potěší.
  • Pojistka proti úniku vody: Tato pojistka chrání vaši domácnost předtím, aby sste vytopili sousedy. V modernějších pračkách je tento systém integrovaný již v přívodní hadici a nazývá se také Aquastop. Jakékoliv poškození těsnění nebo tlaku a přívod se okamžitě zastaví.
  • Eco režim – EcoBubble: Díky delšímu režimu praní, ale nižší teplotě vody, dokáží pračky ušetřit až 40% energie. Praní sice trvá déle, ale program vám peníze vrátí později do peněženky. Další "bublinková" funkce je Bubble Soak, s využitím aktivní pěny vám pomůže vyprat velmi zašpiněné prádlo.
  • 6. smysl: Pračka na základě senzorů zjistí, kolik prádla se nachází v bubnu a podle toho upraví program tak, aby byl optimální pro spotřebu vody a energie.
  • Wi-Fi: Pokud má pračka Wi-Fi, můžete ji monitorovat za pomoci připojení na síť. Díky "online" systému lze dokonce provést servis, resp. zjistit, kde je technický problém.
  • Automatické dávkování pracích prostředků: Připravené nádržky stačí naplnit pracím prostředkem a technologie za vás udělá zbytek.
  • Ovládání: Mechanická tlačítka nebo otočné přepínače jsou sice standardem, ale modernější pračky jsou ovládané pomocí kombinace tlačítek a displejů. Někdy dokonce dotykového LCD displeje. Právě prostřednictvím displeje máte informace o programu, čase nebo doplňkových funkcích.

Recenze a hodnocení

Seznam článků

Jakou pračku koupit? Sledujte recenze, testy, srovnání

Jakou pračku koupit? Sledujte recenze, testy, srovnání

Plánujete nákup nové pračky, ale nejste si úplně jistý, co při výběru zvážit?   Pak jste na správné adrese. V článku se dozvíte, jaké parametry jsou pro výběr pračky důležité, ale i to, jaké technologie dnešní pračky používají zda to, jaká kapacita bubnu pračky je ideální.... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(89.2%)
Datum publikování: 07.05.2016
Datum poslední aktualizace: 13.12.2019
Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář