Nejlepší pračky 2024 – recenze, test, srovnání

Testy praček jsou ideálním odrazovým můstkem při výběru pračky. Spolehněte se na výsledky světových testů, které jsme pro vás sesbírali a roztřídili. Výsledná tabulka s doporučenými modely nabízí ty nejlepší pračky, jaké jsou v současnosti na trhu. V úvahu se samozřejmě brala i cena a uživatelské recenze.

Volně stojící pračka

Kromě toho jsme pro vás připravili i návod, jak si pračku vybrat. Třeba si ujasnit, jaký typ pračky chcete, pak se můžete zaměřit na jednotlivé parametry.

Nejlepší pračky s předním plněním

Názov Hodnotenie Detail
Whirlpool FFB 8469 BV EE   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Samsung WW90T554DAE/S7   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Whirlpool FFS 7259   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
AEG LWR85865OC   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Beko WUE 6511 BS   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Nejlepší pračky s horním plněním

Názov Hodnotenie Detail
Whirlpool TDLR 6040L EU/N   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Indesit BTWL50300 EU/N   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
AEG LTN8E373C   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Whirlpool TDLRBX 6252BS EU   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Electrolux EW7TN3372C   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Nejlepší pračky se sušičkou 

Názov Hodnotenie Detail
LG F2DV9S8H2   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Candy CSWS 4852DWE/1-S   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
LG F2DV5S8S1   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Hoover HD 495AMBB/1-S   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Haier HWD80-B14979-S   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt

Pračky – recenze

Pračku si většina kupuje na několik let, proto hledá kvalitu. Ať už chcete samostatnou pračku nebo pračku se sušičkou, na výběr máte množství značek (Bosch, LG, Electrolux, Candy, Whirlpool, Beko...). Jak si tedy vybrat správně? Připravili jsme pro vás recenze několika oblíbených modelů, které by vám mohly být nápomocné.

Jak vybrat pračku

Automatická pračka je v domácnosti samozřejmostí. I ta se však může pokazit, případně ji budete chtít vyměnit za novější model. Pokud plánujete nákup nové pračky, ale nevíte, co při jejím výběru zvážit, pomůžeme vám. Chcete plnění zepředu, zda shora? Na jaké parametry se musíte zaměřit? Jakou kapacitu bubnu potřebujete?Odpovědi naleznete v následujících řádcích.

Plnění pračky

V první řadě si musíte ujasnit umístění pračky. V případě, že ji chcete jako součást kuchyně, vhodnější bude s plněním zepředu. Pokud ji chcete mít v koupelně či v suterénu, můžete si zvolit plnění shora.

  • Plnění zepředu: Na pračku s předním plněním budete potřebovat o něco více místa. Rozměry závisí obvykle na velikosti bubnu a kapacity prací várky. Předem plněné pračky jsou stabilnější a disponují větší kapacitou praní.
  • Plnění shora: Pokud je prostor rozlohou omezen, pračka s horním plněním bude pro vás lepší variantou. Standardizované rozměry slim praček jsou 85 x 40 x 60 cm dle kapacity prací várky. Při nakládání oblečení do bubnu se nemusíte shýbat, což je výhodou těchto praček.

Kapacita/hmotnost prací várky

Čím větší rodina, tím by měla být pračka větší. Tento parametr je důležitý z hlediska objemu prádla, kterou obvykle perete. Chcete-li pračku pro sebe, malokapacitních varianta s bubnem, který vypere maximálně 3,5 kg prádla, by vám měl stačit.

Košile v pračke

V případě běžné 4-členné rodiny je postačující objem 6,5 - 8 kg. Na výběr však máte i pračky, v nichž najednou vyperete klidně i 13 kg prádla.

Energetická třída

Podle tohoto parametru snadno zjistíte, jaká je pračka energeticky šetrná, tedy jakou má spotřebu energie. Energetické třídy se označují písmeny od A po G. Pračka s označením A +++ vyjadřuje energetickou třídu s nejmenší spotřebou energie.

Odstřeďování

Počet otáček se pohybuje v rozmezíod 600 do 2 000 (v závislosti na zvoleném programu), tento údaj vám prozradí, jak dokáže pračka prádlo vysušit - vyždímat. V případě, že prádlo vkládáte po praní do sušičky, nepotřebujete pračku s vysokými otáčkami. Ty oceníte v případě, že chcete mít po vyprání prádlo co nejsušší.Nevýhodou příliš vysokých otáček při odstřeďování je pokrčená prádlo.

Hlučnost a motor pračky

Pokud perete v koupelně či v suterénu, hlučnost vás nemusí velmi zajímat. Tichý chod pračky však oceníte v případě, že ji máte v kuchyni. Nejtišší pračky dosahují kolem 50 - 60 dB, je třeba počítat s tím, že při odstřeďování hlučnost mírně poroste.

Pračka

S hlučností souvisí motor daného modelu. Klasický uhlíkový motor, který je poháněn řemeny, je levnější a odolný, časem však bývá hlučnější. Bezuhlíkový motor je řízen elektronicky, má menší rozměry a obvykle je umístěn přímo na bubnu pračky. Je méně hlučný a odolnější.

Funkce a speciální režimy

Při výběru pračky je třeba brát ohled i na to, co všechno pračka nabízí a co může nabídnout navíc. V každé pračce jsou přednastavené programy nebo režimy (například černé oblečení, noční praní, studené praní, předpírka a podobně). Určitě oceníte odložený start, Eco režim či například Wi-Fi.

  • Dětská pojistka: Měla by být součástí každé pračky. Jde o funkci, která automaticky po spuštění programu uzamkne dvířka i ovládací panel.
  • Odložený start: Prát můžete díky němu i když nejste doma. Nastavení časovače, kdy se má program spustit, určitě potěší.
  • Pojistka proti úniku vody: Tato pojistka chrání vaši domácnost předtím, aby sste vytopili sousedy. V modernějších pračkách je tento systém integrovaný již v přívodní hadici a nazývá se také Aquastop. Jakékoliv poškození těsnění nebo tlaku a přívod se okamžitě zastaví.
  • Eco režim – EcoBubble: Díky delšímu režimu praní, ale nižší teplotě vody, dokáží pračky ušetřit až 40% energie. Praní sice trvá déle, ale program vám peníze vrátí později do peněženky. Další "bublinková" funkce je Bubble Soak, s využitím aktivní pěny vám pomůže vyprat velmi zašpiněné prádlo.
  • 6. smysl: Pračka na základě senzorů zjistí, kolik prádla se nachází v bubnu a podle toho upraví program tak, aby byl optimální pro spotřebu vody a energie.
  • Wi-Fi: Pokud má pračka Wi-Fi, můžete ji monitorovat za pomoci připojení na síť. Díky "online" systému lze dokonce provést servis, resp. zjistit, kde je technický problém.
  • Automatické dávkování pracích prostředků: Připravené nádržky stačí naplnit pracím prostředkem a technologie za vás udělá zbytek.
  • Ovládání: Mechanická tlačítka nebo otočné přepínače jsou sice standardem, ale modernější pračky jsou ovládané pomocí kombinace tlačítek a displejů. Někdy dokonce dotykového LCD displeje. Právě prostřednictvím displeje máte informace o programu, čase nebo doplňkových funkcích.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Pračku najdete téměř v každé domácnosti. Přesto, že jde o jeden z nejpoužívanějších spotřebičů, při jeho výběru si člověk nemůže být vždy jist, že sahá po tom nejvhodnějším modelu. Odpovědi na nejčastější otázky ohledně praček najdete na tomto místě. Nejde o konečný seznam. Pokud jste se nedozvěděli všechno, co jste chtěli vědět, napište nám do komentářů pod článkem. Odpovíme co nejdříve.

Jaký objem bubnu pračky je vhodný pro 4-člennou rodinu?

Pro rodinu s dětmi je nejvhodnější volbou pračka o objemu 6 až 8 kg prádla. Pračky s menší kapacitou (do 5 kg) jsou ideální pro páry a lidi žijící o samotě. Rozhodující není jen objem bubnu, ale i to, zda plánujete prát větší kusy prádla (bundy, ložní prádlo). Pokud ano, vyberte si pračku s větším objemem.

Je vhodnější samostatná pračka nebo model 2 v 1?

Pokud máte dostatek financí i místa pro uložení, doporučujeme si koupit zvlášť pračku a zvlášť sušičkou. Kombinovaná pračka se sušičkou má vyšší spotřebu vody i elektrické energie, její nevýhodou je i vyšší kapacita pro praní jak pro sušení.

Souvisí počet otáček pračky se sušením prádla?

Počet otáček má význam především pro odstřeďování prádla. Čím větší počet otáček, tím bude prádlo sušší po vyjmutí z pračky a následně sušení bude rychlejší. Sušení prádla ovlivňuje např. i to, nakolik je pračka při odstřeďování zaplněna.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Seznam článků

Jakou pračku koupit? Sledujte recenze, testy, srovnání

Jakou pračku koupit? Sledujte recenze, testy, srovnání

Plánujete nákup nové pračky, ale nejste si úplně jistý, co při výběru zvážit?   Pak jste na správné adrese. V článku se dozvíte, jaké parametry jsou pro výběr pračky důležité, ale i to, jaké technologie dnešní pračky používají zda to, jaká kapacita bubnu pračky je ideální.... Přečíst článek

Jak vybrat nejlepší prášek na praní pro děti a dospělé? Recenze chválí Ariel a Persil

Jak vybrat nejlepší prášek na praní pro děti a dospělé? Recenze chválí Ariel a Persil

Vybrat z dnešní nabídky kvalitní prací prášek vůbec nemusí být tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Už jen formy pracích prášků člověka nutí přemýšlet, která varianta je pro praní nejlepší. Klasický prací prášek, tekutý prací prostředek nebo gelové kapsle. Prací prášek je pro nás samozřejmostí... Přečíst článek

AEG A4WMSTPN1 ultrazvukové pero na odstraňování skvrn – recenze, zkušenosti

AEG A4WMSTPN1 ultrazvukové pero na odstraňování skvrn – recenze, zkušenosti

Každý se občas setká s nehezkými skvrnami na oděvu nebo prádle, které je obtížné vyprat. Hned, jak takový flek spatříme, přemýšlíme, jak se ho co nejefektivněji zbavit. Vhodnou pomůckou je ultrazvukové pero na odstraňování skvrn AEG. Díky němu je boj se špínou jednodušší i rychlejší.... Přečíst článek

Nejméně poruchové pračky? Recenze chválí Samsung, Bosch, AEG a Miele

Nejméně poruchové pračky? Recenze chválí Samsung, Bosch, AEG a Miele

Představa, že bychom dnes měli jít k řece nebo potoku a ručně máchat prádlo ve vodě, je absolutně nepředstavitelná. Právě proto zde máme věrné společníky, jakými jsou pračky. Bez nich bychom se sice obešly, ale náš komfort by značně utrpěl. O tom, jaký má pračka pro domácnost přínos, netřeba... Přečíst článek

Chybové kódy/poruchy praček Whirlpool, Bosch, Electrolux, LG, Philco, Candy a jejich řešení

Chybové kódy/poruchy praček Whirlpool, Bosch, Electrolux, LG, Philco, Candy a jejich řešení

Pračka je praktickým pomocníkem v každé domácnosti, ale občas vás může potrápit. Pokud nefunguje správně nebo vám často signalizuje chybové hlášení, přemýšlíte nad její opravou či koupí nové. Řešení některých chyb je však mnohem jednodušší. Během životnosti moderní pračky, která se... Přečíst článek

Návod na praní: ruční praní v pračce, praní na 60 a 90 stupňů, praní triček i spodního prádla

Návod na praní: ruční praní v pračce, praní na 60 a 90 stupňů, praní triček i spodního prádla

K tomu, aby bylo vaše prádlo dokonale čisté a krásně voňavé, nestačí jen kvalitní pračka. Skvělé výsledky dosáhnete tehdy, pokud víte, jak správně prát. Praní s automatickými pračkami je jednoduché, ale pokud si osvojíte několik základních zásad, budete s konečným efektem ještě spokojenější.... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(89.4%)
Datum publikování: 07.05.2016
Datum poslední aktualizace: 11.07.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek