Jakou pračku koupit? Sledujte recenze, testy, srovnání

Plánujete nákup nové pračky, ale nejste si úplně jistý, co při výběru zvážit? Pak jste na správné adrese.

Volně stojící pračka

V článku se dozvíte, jaké parametry jsou pro výběr pračky důležité, ale i to, jaké technologie dnešní pračky používají zda to, jaká kapacita bubnu pračky je ideální.

Nejlepší pračky s předním plněním

Názov Hodnotenie Detail
Samsung WW90K6414QW   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
AEG ProSteam L7FEE68SC   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Whirlpool FWSF61053W   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Samsung WW90M649OPM   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Indesit BWSA 61253 W   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt

Nejlepší pračky s horním plněním

Názov Hodnotenie Detail
Electrolux EWT1367VIW   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Whirlpool AWE 50510   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
AEG ÖKOMix LTX8E373C   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Indesit BTW A51052   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
AEG ProSteam LTX7C562C   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Nejlepší pračky se sušičkou 

Názov Hodnotenie Detail
AEG L9WBC61B   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
LG F84J6TG0W   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
AEG Dualsense L7WBG47W   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Candy CSWS 596D/5-S   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Beko HTE 7736 CSXCW   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Plnění pračky

V případě plnění pračky je dobré si rozmyslet, kolik místa máte pro pračku k dispozici. Pračka s předním plněním se hodí do velkých prostor, kde bude dostatek místa pro otevírání dvířek bubnu. Takové pračky mají obvykle větší kapacitu jako pračky plněné svrchu. Poskytují prostor až pro 12 kg prádla. Vyznačují se lepší stabilitou a větší kapacitou praní.

Pro menší prostory se hodí verze pračky s otevíráním svrchu. Kapacita bubnu se obvykle pohybuje mezi 4 až 6 kg, což však bohatě stačí pro menší rodinu. Slim pračky jsou standardizovány na rozměry 85 x 40 x 60 cm dle kapacity prací várky. Plnění shora má tu výhodu, že při nakládání oblečení do bubnu se nemusíte shýbat.

Spotřeba energie

Při výběru pračky by vás v první řadě měli zajímat dvě hodnoty - spotřeba elektrické energie a spotřeba vody. O výši spotřeby energie a vody napoví zařazení pračky do jedné z energetických tříd, které se označují písmeny od A po G. Pro nejvyšší úspornost pračky se udává třída A+++. Úspornější pračky jsou sice dražší než ty méně úsporné, ale rozhodně se vyplatí zainvestovat. Úsporná pračka vám ušetří ročně desítky eur.

Prací programy

Kapacita/hmotnost prací várky

Máte menšium či větší rodinu? Zohledněte to při výběru, protože pokud pravidelně perete velké množství prádla, budete potřebovat pračku s větším bubnem.

V nabídce jsou malokapacitní pračky s bubny, které zeperou maximálně 3,5 kg prádla i pračky pro domácnosti, kde najednou vyperete klidně i 13 kg prádla. V případě běžné 4-členné rodiny je dostačující objem 6,5 – 8 kg.

Hlučnost

S postupným vývojem technologií se čím dál více snižuje úroveň hluku při praní. Modernější pračky mohou mít dokonce i funkci tichý noční režim, který se stará o co nejtišší možný chod pračky. Obvykle se hodnoty hlučnosti při pračkách pohybují v rozmezí 60 dB (při levnějších a hlučnějších pračkách) až po hodnoty pod 50 dB, které dosahují kvalitnější výrobky.

Košile v pračce

Hlučnost je věcí motoru. Klasický uhlíkový motor je poháněn řemeny. Je levnější a odolný, ale bývá časem hlučnější. Bezuhlíkový motor je řízen elektronicky. Má menší rozměry a je obvykle umístěn přímo na bubnu pračky. Je méně hlučný a odolnější.

Odstřeďování

Tento údaj vám napoví, jak dokáže pračka prádlo vysušit – vyždímat. Počet otáček odstřeďování se obvykle pohybuje v rozmezí 600 až 2 000 v závislosti na zvoleném programu.

Při používání vysokých otáček při odstřeďování hrozí pokrčená prádlo. Pokud prádlo vkládáte do sušičky, není třeba mít enormně vysoké otáčky během odstřeďování.

Funkce a speciální režimy

Pračky obsahují různé funkce a speciální programy, které vám mohou při rozhodování pomoci. Potřebujete, aby měla pračka dětskou pojistku, případně Wi-Fi?

  • Dětská pojistka – jde o funkci, která automaticky po spuštění programu uzamkne dvířka i ovládací panel.
  • Odložený start – pere tehdy, kdy chcete vy. Večerní nebo časné ranní praní má své výhody. Přes noc pračku nastavíte, vyperete a ráno prádlo vyvěsíte. Nebo jednoduše pračku nastavíte před odchodem do práce av momentě, kdy se vrátíte domů máte vyprané.
  • Pojistka proti úniku vody – v modernějších pračkách se tento systém nazývá i Aquastop, který je integrován již v přívodní hadici. Při jakémkoliv poškození těsnění nebo tlaku se přívod okamžitě zastaví.
  • Eco režim - EcoBubble – jde o režim, kterým se prezentují pračky, které dokáží ušetřit až 40% energie díky delšímu režimu praní, ale nižší teplotě vody. Funkce Bubble Soak vám zas s využitím aktivní pěny pomůže vyprat velmi zašpiněné prádlo.
  • 6. smysl – pračka se 6. smyslem na základě senzorů zjistí, kolik prádla se nachází v bubnu a podle toho upraví program tak, aby byl optimální pro spotřebu vody a energie.
  • Počet programů – jde v podstatě o přednastavené funkce nebo režimy, které pračka nabízí. Může jít například o druh oblečení, sportovní, černé nebo třeba noční praní, studené praní, předpírka a podobně.
  • Wi-Fi – jde o sledování pračky za pomoci připojení na síť. Díky takovému "online" systému je dokonce možné provést servis, resp. zjistit, kde je technický problém.
  • Automatické dávkování pracích prostředků – díky funkci se o tuto činnost postará spotřebič sám. Připravené nádržky stačí naplnit pracím prostředkem a technologie udělá zbytek. Tato funkce je však poměrně nadstandardní záležitostí, za kterou se platí.
  • Ovládání – někdo má raději mechanická tlačítka nebo otočné přepínače. Modernější povádania jsou kombinací tlačítek a displejů. Někdy dokonce dotykového LCD displeje. Právě prostřednictvím displeje máte informace o programu, čase nebo doplňkových funkcích.

Pračka a sušička v jednom

Takový kombinovaný spotřebič vám výrazně ušetří v domácnosti místo. Výhodou je i to, že praní a sušení se uskuteční hned po sobě bez zbytečné manipulace a prokládání prádla. Stačí jen nastavit program, o ostatní se postará pračka se sušičkou.

Praní v pračce

Nevýhodou kombinovaného spotřebiče je, že vzhledem k proces sušení musíte prát menší množství, aby byl výsledek sušení efektivní. Praní a sušení trvá déle a další prací várka musí počkat. Cena je vyšší než při obyčejné pračce.

Hodnocení článku:
(80.8%)

Pulbikované dňa: 16.11.2018

oblíbené produkty

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář