Nejlepší externí disky 2024 – recenze, test, srovnání

Kolikrát jste si už řekli, že jste na něco zapomněli nebo si na to nepamatujete? Výhodou počítače je, že pokud se mu paměť mine, externí disk se postará o to, že nedostatečnou pamětí trpět určitě nebude. Počítač pracuje s množstvím dat a nároky na úložný prostor narůstají více a více. Často je problém, že zabudovaný harddisk, jednoduše, nestačí. Právě tehdy přicházejí na řadu externí harddisky, které jeho paměť znásobí.

Jak vybrat externí disk?

Počítačové hry, fotografie, hudba, videa, aplikace či různé soubory a programy od výmyslu světa. Počítač či notebook si toho musí "pamatovat" opravdu hodně, a proto je přirozené, že velký úložiště je nutností. Pokud vám hrozí, že integrovaný harddisk už toho víc nezvládne uložit, logickou volbou jsou externí HDD nebo SSD disky.

Nejdůležitějším údajem je rozhodně kapacita externího harddisku, ale je ještě několik dalších parametrů, které o kvalitě samotného produktu hodně napoví. I externí harddisky mají své speciální funkce a parametry, disponují jistou rychlostí přenosu dat a mají i své zvláštní kategorie. Pro některé je rozhodující i velikost disku z hlediska kompaktnosti, no a zapomínat nesmíme ani na ekonomické hledisko a cenu externího disku.

Nejlepší externí disky

Názov Hodnotenie Detail
WD Elements Portable 2 TB   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
SanDisk Extreme Portable 2 TB   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Verbatim Store 'n' Go 1 TB   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
WD Elements 5 TB   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Adata HD650 1 TB   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt

Externí disky – recenze

Externí disk, ať už 500 GB, 1, 2, 4 nebo 6 TB, je skvělou možností, jak si uložit seriáy, filmy, fotografie či dokumenty. Nebudou zabírat místo v počítači a vy budete mít jistotu, že se vám nikde neztratí. Externí hard disk Samsung, Verbatim, ADATA či WD Elements? SSD nebo HDD? Možností je mnoho, vyzkoušet všechny disky samozřejmě není možné. Připravili jsme pro vás recenze několika oblíbených modelů. Doufáme, že vám s výběrem pomohou. O své osobní zkušenosti s těmito či dalšími modely se můžete podělit v komentářích pod článkem.

HDD disk vs SSD disk

Každý počítač operuje s určitou kapacitou, a tedy s úložným prostorem, který využívá k ukládání různých druhů dat. Klasický harddisk integrovaný v počítači nelze vypojit. Jeho kapacita je dána a nelze ji nijak zvětšit přímo na zabudovaném disku. Externí disk má tu schopnost, že po připojení přes USB výstup počítače jej lze připojit a k vnitřní paměti přidáte i paměť externího harddisku. Není však harddisk jako harddisk.

Na trhu existují externí HDD a SSD disky, které se od sebe výrazně liší. HDD funguje podobně jako většina klasických zabudovaných harddisků v počítačích. Mají v sobě pohyblivé součástky a umožňují nekonečný (do určitého objemu) počet datových zápisů. Přenosová rychlost dat je však oproti SSD nižší. Je zde však riziko, že pohyblivé součástky se mohou při častém používání poškodit. Tím, že obsahují více součástek, jsou i větší a mechanické součástky se pohybují, což značí, že citlivé ucho uslyší jak pracují.

SSD nebo HDD externí disk?

Naproti tomu jsou zde SSD externí disky. Ty jsou mnohdy kompaktnější, zcela tiché a co především, rychlost přenosu dat je oproti HDD diskům vyšší, a to citelně. Při přechodu z HDD na SSD disk si tento rozdíl všimnete okamžitě a hned byste měnili. SSD disky jsou rovněž méně náchylné na mechanické poškození, neboť neobsahují v sobě žádné pohyblivé součástky. Počet datových zápisů dnes není nijak výrazně omezen. Co však může odradit, je rozhodně vyšší cena externích SSD disků.

Kapacita externího harddisku

Čím větší, tím lepší. V tomto případě to platí doslova. Objem úložného prostoru externího disku je při výběru nejdůležitější informací, která při nákupu sehrává roli. Dnes není problém sehnat externí harddisky, které mají kapacitu úložiště od 128 GB až po 5 TB. Samozřejmě, seženete i více, ale z hlediska uživatele více zřejmě ani nevyužijete.

I velká kapacita externího disku však přináší větší rizika. Nevýhodou je především, že pokud zaplníte disky s velkým objemem, řekněme, do poloviny, načítání dat trvá déle. Jde totiž o to, že harddisk načítá všechna uložená data a nejen ty, které chcete zobrazit. Pokud jste si tedy jisti, že nevyužijete kapacitu disku 1 TB naplno, stačí se možná ohlédnout po 500 GB nebo 750 GB verzi. Zároveň lze pár stovek korun ušetříte.

Rychlost přenosu dat

Jak jsme již výše zmínili, doménou SSD disků je právě to, že nejsou omezeny rychlostí přenosu dat a oproti HDD diskům jsou vždy rychlejší. Nicméně, rychlost přenosu dat může být ovlivněna i rozhraním, resp. konektivitou externího disku.

Při externích discích je rozhodující rychlost přenosu dat

Pokud se rozhodnete zálohovat váš počítač, ať už z hlediska bezpečnosti, prevence nebo potřebujete disk, jednoduše, zálohovat, oceníte, že rychlost přenosu dat je vyšší. Řádově totiž budete na externí disk ukládat stovky gigabajtů. V tom případě se zaměřte na to, aby váš pevný disk disponoval nejnovějším 3.0 USB rozhraním a rozhraním, které má i váš počítač.

Levnější harddisky využívají ještě USB rozhraní 2.0, které je pomalejší a soubory se tedy na disk ukládají nižší rychlostí, záloha tedy trvá déle. Podmínkou je však i to, aby USB portem (2.0, 3.0) disponoval i váš počítač. Pouze v takovém případě je zajištěna kompatibilita. Nejrychlejším USB rozhraním je tzv. Thunderbolt. Nicméně, jím disponuje jen málo počítačů (obvykle Mac) a rovněž málo externích harddisků. Navíc jsou mnohem dražší.

Kompaktnost

Externí disk je obvykle tím zařízením, které má ve zvyku uživatel přenášet, protože na něm má potřebné soubory nebo programy, které bude používat jinde. I proto se velké množství zákazníků orientuje na to, aby byly externí disky kompaktní a lehké. To je právě výhoda zmíněných externích SSD disků, které neobsahují žádné mechanické – pohyblivé součástky a tím pádem si výrobce může dovolit jejich rozměry zkresat. Při výběru se tedy vyplatí dívat i na hmotnost samotného disku ať sebou nenosíte cihlu.

SSD externí disky jsou kompaktní

Kolik stojí externí disk?

Rozhodování mezi SSD nebo HDD externím diskem je z pohledu uživatele v podstatě jednoznačné. SSD disk je kompaktnější, rychlejší a bezpečnější. Nicméně, podstatně dražší. Za bleskový přenos dat, rychlé načítání a rychlý start operačního systému si, jednoduše, připlatíte. Nezáleží na tom, zda na disku budete mít počítačové hry, fotky, videa nebo jiné programové vybavení, SSD disk je lepší, ale dražší volbou.

Pokud je řeč o kvalitních externích HDD discích, určitě se nespoléhejte na nákup levných externích harddisků z Číny, které toho neuloží víc, než si vy zapamatujete. V případě levných externích disků můžete doplatit nejen na nekvalitní mechanické součástky, ale i samotné provedení. Při externích HDD discích se zaměřte i na USB rozhraní 3.0. Určitě se vyplatí orientovat na ověřené značky, které jsou renomovanými výrobci externích disků, jako ADATA, Samsung (Maxtor), Western Digital či Seagate.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Externí disk, jak jste se přesvědčili i z našeho článku, má své opodstatnění v každé domácnosti s počítačem. Jeho výběr je, pokud postupujete podle parametrů, poměrně nenáročný. Přesto máte ohledně externích disků další otázky. Na ty nejčastější jsme se rozhodli odpovědět. Nejde o konečný seznam, pokud potřebujete vědět ještě něco, napište nám do komentářů pod článkem. Odpovíme co nejdříve.

Můj počítač má jen USB 3.0 porty. Dá se k němu připojit disk, který má USB 2.0?

Jelikož je USB 3.0 zpětně kompatibilní, bude připojení s USB 2.0 diskem určitě fungovat. Platí to i naopak. Je však třeba myslet na to, že rychlost bude tak vysoká, jako maximální rychlost USB 2.0.

Umožňuje externí disk zašifrování dat, aby nedošlo k jejich případné krádeži?

Ano, zašifrování dat je poměrně jednoduchý proces. Součástí Windows 7, 8 a 10 je program BitLocker, který umožňuje zaheslovat disk. Je třeba si vybrat heslo, zvolit způsob, jakým bude uloženo, a povolit kryptování.

Dá se externí disk využít jako hlavní disk počítače?

Externí disk můžete, v případě, že na něj nainstalujete operační systém, nastavit jako hlavní disk tak, aby z něj počítač automaticky systém načetl. Dokonce to má své výhody. Nejenže získáte větší kapacitu počítače, ale v případě, že vám počítač přestane fungovat, všechna data, programy i operační systém máte na pevném disku.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(89.8%)
Datum publikování: 28.04.2020
Datum poslední aktualizace: 11.10.2023

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Recenze klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 A+ WiFi – úsporný parťák do horkých dnů

Trápí vás úmorné horko během letních dnů a nevíte, co s ním? Velice efektivním a hlavně snadným řešením je domácí... Přečíst článek